Vydutá fontanela. Môže ísť o zápal mozgových blán?

tonita
26. aug 2008

Ahojte maminky,
chcem sa spytat, ake teploty mali vase deticky ak im isli zubky- horne. Nas maly dnes teplotoval celu noc aj cez den mal este tt ale len taku miernu-38. boli sme pri lekarke ci nema zapalene hrdielko pre istotu a dost nas vystrasila tam, ze sa jej nepozdava fontanela na hlavicke.Ze ak by sa nahodou vydula a nebola by taka hladka tak moze ist o zapal mozgovych blan. Poradte ake mate s tym skusenosti.vdaka

titkovamiriam
26. aug 2008

tak taketo prejavy nie,moj mal len hnacku tak jeden den a teplotu tusim ani nemal ☹

sakura77
26. aug 2008

mojej kamosky maly mal vzdy teplotu,niekedy aj 39,pri zubkoch.

bambusko
26. aug 2008

aj my, pri prvej dcere 39-40, po manzelovi ☹

tonita
autor
26. aug 2008

lebo mne Dr. povedala, ze nezvykne byt take vyssie teploty pri zubkoch a vsetky odbery mal o.k. ale s tymi mozgovymi blanami ma dost vystrasila.nic nerobim len pzorujem hlavicku... 😒

mimi.k
26. aug 2008

Toni, keď mal všetky odbery v poriadku, tak hádam to budú tie zúbky. Veď ten zápal by sa musel hádam nejako prejaviť napr. v zápalových faktoroch v krvi, nie? O tom vydutí fontanely pri zápale m.bl. som počula.

expertka8
26. aug 2008

Symptómy

Podľa príčiny, resp. pôvodcu môžu meningitíde predchádzať rôzne symptómy. Začiatok meningitídy je charakteristický vysokou horúčkou a rastúcimi, čoskoro neznesiteľnými bolesťami hlavy. Zjavná strnulosť šije sa objavuje v neskoršom štádiu, dajú sa pozorovať aj mnohé menšie modré škvrny vzniknuté krvácaním z kapilárnych ciev (peterchie). Tento stav je veľmi vážnym znakom. Ďalej dochádza k zjavnému nepokoju až k úniku z postele. Často okolie neochorie. Pacienti sú malátni, zvracajú a upadajú do bezvedomia. Okrem toho sa môžu objaviť záchavaty kŕčov.

Od tohto sa odlišujú symptómy u dojčiat a u starých ľudí. Dojčatá a malé deti väčšinou nechcú piť, sú ospalé a apatické. Javia sa ako „zle naladené“. Pritom sa symptómy prejavujú väčšinou málo. U starých ľudí vzniká nebezpečenstvo, že sa meningitída nesprávne vysvetlí ako mozgová porážka alebo ako horúčkovitý stav pomätenosti.

kaskya
26. aug 2008

Ahoj, zúbok môže kľudne rásť aj po etapách. Teraz mal horúčku, tá mu môže ustúpiť, a zúbok sa aj tak neukáže. Neboj, sleduj si bábätko a navštevuj pravidelne svoju doktorku. Vieš ako sa prejavuje zápal moz. blan?

slunicko552
26. aug 2008

Ahoj malý měl při horních zubech horečku 39,8.Byla jsem s ním 2x na pohotovosti.Nic nezabíralo ani čipky.Tak to bylo tři dny pak se zmenšila a zoubky vyrostly až asi za týden?Už to nevím jistě.Ale přesně si pamatuju,že jsem se taky bála jestli to není něco jiného 🙂 .

pemar
26. aug 2008

Tonita, my sme tiez dostali vysoke horucky a myslela som ze su to zubky, lebo bola aj nervozna a vsetko kusala ako besna.
nakoniec to bola siesta choroba - ale to zistis az ked sa Ti maly na treti den vyhadze. myslim ze ta dokina zbytocne vystrasila, kamoskina sestra mala zapal mozgovych blan a to boli neskutocne horucky, az vyse 40.
tak len zrazaj teplotku, drzim palce, ale ja tipujem ze to bude nejaka banalitka.
btw. a robila ti doktorka CRP? z toho sa neda ten zapal zistit? lebo nam robila a hned vsetko taketo vylucila.

zrzulka
26. aug 2008

lenze na zapal mozgovych blan treba spravit lumbalnu punkciu. z crpcka sa da zistit len to ze v tele zapal je. toni to mate teda riadne cudnu pediatricku. to berie len tak na lahku vahu ze vas pusti domov???? my sme prekonali meningitidu a slo to riadne rychlo. horucky sme mali cez 39. zvracali, bolesti neskutocne...
nechapem spavanie vasej pediatricky. pochopim jedine keby slo o virusovu meningitidu.ako ta moze vystasit a poslat domov. kam to preboha chodis?

tomaskokat
26. aug 2008

ja som tiež dnes šaškovala u doktorky. My čo sme naučený v noci spávať, sme teraz nespali a horúčka bola dnes 40 už som mala veci nachystané do nemocnice a kým prišiel manžel urobila som zo dva zábaly . Výsledok :raz sa poriadne pokakal horúčka zmizla a máme zúbok 😀

elize
26. aug 2008

tonita moze ist aj o tzv. siestu chorobu. Vtedy zvyknu deticky teplotovat, niekedy aj nad 40 stupnov a nezaberaju cipky ani sirupy proti teplote. Po par dnoch sa potom dieta vyhadze - akoby dostalo alergiu a je po teplotach. O par dni je aj po vysype.
My sme boli s Maxikom asi v jeho 6.tich mesiacoch na pohotovosti kvoli pretrvavajucim vysokym teplotam a vystupenej fontanele. Tiez nas strasili moznym zapalom mozgovych blan. Tu bezmocnost a strach neprajem nikomu. Po odbere krvi boli o par hodin vysledky, nastastie negativne na akykolvek zapal. Par dni si nas v nemocnici nechali na pozorovanie a dostaval infuzky pretoze nechcel pit. A na stvrty den sa vyhadzal. Ked ustupili teploty fontanela zmakla a uz nebola vystupena.
Len nerozumiem preco ta hned detska dr. neposlala do nemocnice 😕 nas tam poslala hned po mojom telefonate, ani nas nevidela, ale bol vikend

tonita
autor
26. aug 2008

ono to je takto.my nie sme doma v Ba tam kde mame nasu obvodacku. taktu u nasich je ina dr.
inak velmi zlata Dr. len nas fakt tak trocha vystrasila. ale my sme nemali ani zvacsenu fontanelku a ani tt sme nemali okolo 40-ky.tak aspon to nas utesuje.A robila aj odbery a CRP a moc mal negativny takze ziadne znamky zapalu. tak snad to bude o.k.
inak pokakal sa nam dnes uz 3 krat a co on kaka takcca raz za 2-3 dni. mozno su to fakt zubky

monika666666
17. nov 2011

mam bolesti hlavy hlavne vecer a boli ma sija horucku nemam nie je mi nevolno ale bojim sa ci neide o zapal mozgovych blan alebo je to len stres.prosim poradte mi

xlucia
17. nov 2011

@monika666666 dokazes bradu sklonit na hrudnik? si svetloplacha?

viki2912
17. nov 2011

moja mala trosku zvysenu teplotku,a riedku stolicu...