Zápal stredného ucha

kristinenka
4. máj 2012

Dcerka mala v mesiaci april uz dvakrat zapal stredneho uska....ake mate skusenosti s liecbou? treba na to hned ATB ? lebo my uz tyzden chodime po lekaroch, stale teploty, boolestil, dvakrat nam to prepichovali..uz sa na to utrpenie nemozem ani pozerat... ☹ 😢

mitinka
4. máj 2012

@kristinenka zapal stredného ucha a čo vám prepichuju?? 😒 Malá taktiež mala ATB keď to mala.ušká sú citlivé.Ak má viackrát opakovaný zápal je možné,že má veľkú nosnú mandlu... A to je treba vytiahnuť 😕 Nos by som prepichnut nedala nikdy!!!Existuju aj nahrievače a ATB a zmizne to a sákať a sákať alebo odsávať ☹

anjelicek26
4. máj 2012

@kristinenka
@mitinka - ak je za tym hnis, treba to vytiahnut tipujem

Skus napisat @strapco ta sa v tom vyzna, urcite ti poradi, ona je ORL lekarka pokial viem.

mitinka
4. máj 2012

@kristinenka
@anjelicek26 áno máš pravdu nech napíše,mne tiež pomohla 🙂

kristinenka
autor
4. máj 2012

@mitinka prepichovali jej to bolave usko....smrkat vie, netreba odsavat..pytala som sa aj na prevenciu a vraj neexistuje..

kristinenka
autor
4. máj 2012

babulky som tu celkom nova...tak mi prosim podrobne vysvetlite, ako napisem tej ORL lekarke dakujem 🙂 🙂 🙂

anjelicek26
4. máj 2012

@kristinenka - klikni hore na obalku, napis internu postu, nova posta, do prijimatela das strapco 🙂

lentilka29
4. máj 2012

no podla mna treba atb...preco ich nemate?moja dcera mala od januara 6 viroz a az teraz jej lekarka nasadila atb a hned je ok...

tenty
4. máj 2012

@anjelicek26 je to strapco13 😉

anjelicek26
4. máj 2012

@tenty - ano truba som, nepamätala som si to presne 😉

kristinenka
autor
4. máj 2012

@moni dakujem krasne, nemusim sqa tolko trapit 🙂 🙂

moni
4. máj 2012

@kristinenka jasnacka! drzte sa, my sme si s uskami uzili svoje takze viem co prezivate 😝

carodejnica
4. máj 2012

@kristinenka Tak týmto sme si aj my prešli. ☹

Zápal stredného ucha pri malých deťoch vzniká obvykle pri zväčsenej nosnej mandli. Tá sa pri viróze (aj pri obyčajnej nádche) ešte viac zväčši a začne tlačiť na Eustachovu trubicu v uchu, keďže nos a ucho sú vzájomne prepojené, soplík sa tam začne hromadiť, nemá ako odtekať, zapáli sa a začne hnisať. Ak je to vážnejšie musia sa prepichnúť ušká, aby hnis vytiekol. Je to veľmi dôležité, pretože každé hromadenie hnisu - najmä v blízkosti mozgu je veľmi veľmi nebezpečné, po prepichnutí nastáva okamžitá úľava od bolesti. ATB sú základ, je to predsa len infekcia.
Dôležitá a základná prevencia pri každej nádche je dostať soplík von z nosa, ak dieťa nevie smrkať, tak odsávať- aspoň 3 x denne. Mne sa tak pár krát podarilo zápal zažehnať. Ale inak takmer každá nádcha nám končila práve zápalom ucha, mala ich tri v priebehu pár mesiacov.
Nosnú mandľu si daj určite skontrolovať, ale dieťatko musí byť zdravé, ideálne tak dva týždne po chorobe.
@strapco13 ma prípadne doplní, alebo opraví. 🙂

Pozerám, že si z okolia ŽA, odporúčam súkromnú ambulanciu Dr. Mazúra http://www.krcne.szm.com/kontakt.html - je to bývalý primár krčného oddelenia, veľmi príjemný lekár a odborník, ja som dala malej vybrať mandľu tam - a odvtedy máme pokoj. 😵

kristinenka
autor
4. máj 2012

@carodejnica dakujem za podrobnu odpoved. Ved som tiez ostala zarazena, ked nam prave MUDR. Mazur ovedal, ze to je krasne usko, ze je zahojene, nic nevidi.....O dve hodiny sme leteli na pohotovost, CRP : 84!!!! a znova prepichovanie....v priebehu tohto tyzdna uz druhykrat a od Mudr. Mazura stale tovnaka odpoved.......Nechcem nikoho hanit, ale mne sa to nnejako nezda....alebo prichadza do uvahy aj ta moznost, ze to malo velmi rychly spad a za dve hodiny sa jej tam hnis nahromaldil......

sashabb
4. máj 2012

@kristinenka tak ja si myslim, že na zapal ucha pomôžu jedine ATB
Zápal som mala aj ja, chytila som to od malého a neviem si teda predstaviť, že by ma nechali len tak bez ATB 😨 je to neskutočná bolesť a určite pre dieťa horšia ako pre dospelého.
Ja keď chytí malý nádchu dávam hneď sinupret, je to prírodný liek na uvoľňovanie hlienov. Nám vždy pomôže a berem ho ako taku prevenciu aby sa mu z tej nádchy nezapálili ušká

carodejnica
4. máj 2012

@kristinenka
Mazúr?! 😕 Hm... divnô.. 😒 Verím ti, že si namrzená... ☹

Ja som so zápalom ucha bola s malou dokonca aj v nemocnici (dostala silné horúčky a febrilné kŕče) a stalo sa mi niečo veľmi podobné. Prepichli jej uši, ale stále mala horúčky, vysoké CRP, neviem či nie dokonca nad 100... ORL lekár povedal, že CRP nezodpovedá nálezu na uchu. Tak sme behali po rontgenoch a neviem kde kade, a na druhý deň na kontrole u ORL jej ich zase prepichovali a že údajne to bolo ešte horšie, a to mala už nasadené ATB intravenózne.. takže možno že by to aj mohlo byť tak, že to má taký spád... 😕

kristinenka
autor
4. máj 2012

no moja mala bola bez ATB 3 dni...az ked som boloa na pohotovosti, tak som im normalne povedala, nze nech ich daju......Aj ja ako diet a som mavala problemy s uskami a mamina vravelam, ze vzdy nam na to davala ATB.....nie som tym zrovna nadsena, ale tak ked sa ma clovek pozerat na to utrpenie, tak si ich radsej necha predpisat....

kristinenka
autor
4. máj 2012

@carodejnica a cim to teda bolo mi povedz???ze horucky neklesali a nalez tam nebol a na druhy den zas bol????a az taky, ze to trebalo prepichnut??? to je cele akesi divne.....alebo to iba mne tak pripada???

carodejnica
4. máj 2012

@kristinenka Ja som to stále tak brala, že proste je to infekcia - zápalové ložisko tesne pri mozgu, z toho môže byť aj zápal mozgových blán a kadejaké svinstvo, tak radšej ATB... 😒

moni
4. máj 2012

@kristinenka moja Lea skoncila s drenaznymi trubickami kvoli opakovanym zapalom, a nahromadenej tekutine 😝 nikdy sme zapal nezvladli bez atb 😔

carodejnica
4. máj 2012

@kristinenka
Nie nie, oni na ORL oddelení hneď videli, že má zapálené tie ušká a jej to hneď prepichovali , ale že ten zápal nebol AŽ taký hrozný, aby mala CRP nad 100... teda, tak som to pochopila, že tie zápaly bývajú aj horšie... lenže na kontrole na druhý deň to zistili že už ten zápal je ešte o kúsok horší, tak zrejme nestihli tie ATB zabrať, možno sa jej ten otvor uzavrel a nemohol hnis vytekať, a možno aj tým, že jej soplík v nemocke (boli sme na detskom oddelení) neodsávali, mala to síce napísané v odporúčaní od ORL, ale už neviem, prečo to nerobili, a ja som bola tam taká zmagorená, že som si to neuvedomila, napadlo ma to až neskôr.. . 😕

evka4
4. máj 2012

@kristinenka ja ti mozem z vlastnej skusenosti len potvrdit, ze zapal stredneho ucha sa moze rapidne zhorsit zo dna na den. moja dcerka ho prednedavnom prekonala, prvy den mala CRP 44, mala sice vysoke horucky a bola mierne apaticka, ale na usko absolutne nereagovala bolestivo, no a o necelych 24hodin, ked sa uz zacala stazovat na usko, mala CRP skoro 150 aj napriek den predtym nasadenej ATB liecbe. Preto sa domnievam, ze bez ATB by sme to asi nezvladli.

dadika9
4. máj 2012

ahoj moja dcéra má už síce 12 rokov ale od dvoch rokov sme mali problémy s uškami niekoľko krát jej prepichovali uško bolo to utrpenie už len pozerať sa na to ubolené dieťa, dali sme vybrať aj mandle ale nepomohlo to potom mi povedal jeden starý krčiar že dieťa zo zápalov musí len vyrásť vybratie mayndli a podobné srandy nepomôžu a keď dovŕšila 8 rokov skončilo to, len ak ti môžem poradiť keď bude mať mala soplíky daj ju vždy spinkať do vyvýšenej polohy do polosedu aby jej sople stekali nie zatekali pretože najviac zápalov vzniká z nádchy a prerazia aj po pol roku nato ako ste mali soplíky my sme si zažili zápaly od dvoch do ôsmych rokov najmenej 10 krát verím že ma to s druhým dieťatkom nečaká a budem preto robiť všetko držte sa a skoré uzdravenie

elizabeth453
11. júl 2012

ahoj...potrebujem poradit ohladom bolesti uska malej...v nedelu ju zacalo pobolievat ucho...tvrdila, ze spadla na dno bazena tam si ho udrela...tak som tomu nepriladala velky vyznam. vcera poobede uz neustale mrndzala, ze ju ucho strasne boli. tak som zbehla na pohotovost. tam mi na orl povedali, ze zatial nepotrebuje atb, aby som kvapkala len burow /.no na nich je pisane, ze sa do uska vlozi len namcena gaza./ a aby so jej davala nieco prti bolesti, ze tam ma pliesen,alebo co/takto mi to povedal dr./ lenze ju to usko tak strasne boli,. ze sa ho nemoze ani dotknut. prestane ked jej dam nurofen...v noci sa sice zobudila len raz, dala som jej brufen a potom chvilu klud a teraz zas strasne place , ze ju to boli....na orl mi povedal, ze k usnej mam ist ak to do cca 2dni neprejde. tak neviem

elizabeth453
11. júl 2012

a teraz som si vsimla , ze za uskom ma akoby modrinu...

xlucia
11. júl 2012

@elizabeth453 pohotovost a pytat rtg, co ked tam ma nieco po padu prasknutne na lebke, ked tam ma modrinu?? rychlo bezte moze mat za uskom krvnu zrazeninu. nie v uchu v nutri ale za uskom
hlas to ako uraz, ze padla na hlavu.

elizabeth453
11. júl 2012

@xlucia ved sme na tej pohotovosti boli vcera a odbil nas tymi kvapkami burow a dalej sa s nami nebavil...malu raz to usko boli, potom zas len ked sa dotknem , za pol hodinu zas strasny plac, ze ju to velmi boli...tak neviem..ale prasknuta lebka??? to by tak silno padla? jezis, tosi ma teraz riadne vystrasila..

o pol 6navecer mi zaspala a spala uplne kludne este som jej to usko aj stlacala a nereagovala spala dalej..o 19,00som ju zobudila a to spustila taky strasny rev, ze som jej musela dat brufen a odvtedy je ako z retaze odtrhnuta ..skace, hra sa , smeje sa..ze u to uz neboli, len ked sa jej ho dotknem...
zajtra s nou pojdem rano na usno-nosno.-krcne a uvidim,,,ale za tym dr. ktory bol na pohovosti urcite zajdem a porozpravam sa snim,,,a ked este mala bude mat nieco s uchom tak to uvidi 😠

xlucia
12. júl 2012

@elizabeth453 no ako ste dopadli? myslela som na vas

elizabeth453
12. júl 2012

@xlucia tak boli sme u dr. a nic,,,vycistil usko,nieco tam mala, vysetril reakcie, poklepkal , postlacal hlavu atd, na rtg nas vsak neposlal, ,,zaver : liecba ukoncena,,,a ak by sa este stazovala, mam ist na kontrolu...chvalabohu, dnes to uz bolo dobre,,,ani raz nezaplakala, ze ju boli,,len ked som sa jej ho dotkla, ze vtedy este trosku boli

fraufrt
3. jún 2013

@moni mozem sa opytat na tie drenazne trubicky? Malej by mali vyberat nosnu mandlu...aj preto, ze sa jej hromadi tekutina v uskach...a popri tom, by jej mali dat tie trubicky. Mam z toho trozu, mohli by ste mi o tom napisat viac, ako to bolo vo vasom pripade, kde to robili?...a ci uz teraz nemate s tym problemy?...kludne aj do IP, dakujem.