Zlatý stafylokok u babätiek. Máte s tým skúsenosť?

liliandax
9. apr 2007

Ahojte maminy, mate niektora skusenosti so zlatym stafylokokom? nas maly ho ma v nosteku, za 3 mesiace ho mame uz 2x. Raz sme sa ho horko tazko zbavili antibiotikmi a mame ho spat ☹ Uz sme zufali z tolkych soplikov 😢

mimma
9. apr 2007

Tak som z toho vyrozumela, že malý má aj soplíky, však? Aký má tá choroba u neho priebeh, lebo môj muž ho tam má tiež, už opakovane, ale teraz mu už nerobí žiadne problémy, tak mu povedali, že sa to nelieči, pokiaľ nemá ťažkosti...Ale ja sa bojím, aby to nepreniesol na deti...Asi nič iné, ako atb na to nie je, ale píšte, aj ja som zvedavá.

erika1
9. apr 2007

Ahoj liliandax,tak ta nepotesim,zl.stfylokok sa z tela uz vyhnat neda,jedine sa da len uspat.Ma ho aj moj 11 rocny syn v uchu.Prvy krat mu ho zistili ako 7 tyzdnovemu v ocku,kt.mu stale od narodenia hnisalo.Oko po vyplachnuti bolo v poriadku,ale stafylokok sa nastahoval do ucha.Od nastupenia do skolky maval zapaly 1-2x mesacne.S nastupom do skoly sa to upravilo,pokoj sme mali 4 roky a od augusta min.roka sme sa ho zase do novembra nevedeli zbavit.Je to hnusoba.Nachvilu sa uspi a potom zasne sarapati znovu.Len vela trpezlivosti.Drzim palce!

liliandax
autor
9. apr 2007

mimma - ano, mame aj sopliky, ale teraz to nie je az take hrozne, ako to bolo prvykrat. Vtedy sa az dusil, tak mu stekali tie hlieny, odsavali sme ich kazdu chvilu. Teraz tiez odsavame, ale tych soplikov vyjde pomenej, ale maly furt tak chrci, krochka ked dycha, takze ich musi mat asi niekde hlboko ☹

erika1 - tak to si ma teda nepotesila 😒 Zajtra ideme pre vysledky z kontrolneho vyteru, tak uvidim.. ale je to fakt pliaga!

erika1
9. apr 2007

Kamoska ho ma v krku a tiez sa ho nevie zbavit 😠 .Zacalo jej to po druhom dietati.Staci jej trochu prechladnut a uz musi brat atb.

mimma
9. apr 2007

U bábätiek je aj obyčajná nádcha veľká choroba, lebo keď nemôžu poriadne dýchať noštekom, tak horšie papajú, spia...Ja dúfam, že sa ho predsa len dá zbaviť, aj keď niektorí lekári ho dokonca považujú sa bežnú mikroflóru nosa a hor. ciest dýchacích....

kuly
9. apr 2007

Pokial ja viem, zl. stafilokoka ma vacsina teh. zien, preto sa robi vyter z posvy okolo 38tt. a po zisteni sa podavaju antibiotika, aby pri zostupe porodnymi cestami sa babatko nenakazilo. Alebo este aj tesne pred porodom sa aplikuje cipok do posvy, aby sa babatko nenakazilo.

mimakro
9. apr 2007

kuly, výter sa robí na streptokoka. Ale stafylokoka mám aj ja, v hrdle aj v nose. Najskôr som sa snažila zbaviť sa ho, ale po neúspechoch som to vzdala. So všeličím a všelikým sa treba naučiť žiť 🙂 A pokiaľ nie sú problémy... Väčšinou ide o superrezistentné druhy, možno by zabrala aj kombinácia antibiotík, ktoré treba užívať presne na minútu. Problém môže nastať pri oneskorení dávky. Koncentrácia antibiotika v krvnej plazme klesne a nejaké baktérie sa "otrasú" a začnú sa množiť. A zrazu sú tu nové druhy rezistentné proti antibiotiku, ktoré práve užívate. Problém s užívaním antibiotík na všetko (aj na nádchu) je široký. Dalo by sa o tom písať a písať...

melory
9. apr 2007

mne na to dali pred porodom infuziu.

4a
9. apr 2007

erika,
četla jsem, že tvůj malý má zápal ouška 1-2x do měsíce. Jestli je to takový zápal, že se musí "píchat" (zánět středního ucha), lze mu pomoci očkováním. Jestli tě to zajímá a chceš malému pomoci, jukni sem www.prevenar.cz . V ČR by malému očkovací látku zaplatili, možná tedy i v SR.

erika1
9. apr 2007

4a,ano Andrej mava zapal stredneho ucha.Zistili mu zl.stafylokoka a este sa mu k tomu pridala aj kvas.plesen z bazenov,tak sme sa toho nemohli 3 mesiace zbavit.Dakujem za radu,skusim sa nato mrknut a opytat lekara. 😉

4a
9. apr 2007

erika,
ajaj a ještě plíseň, chudák ouško a malej. Já o tom prevenaru vím, protože mě na něj upozornil doktor, že je to dobrá věc a čeho všeho se očkováním můžeme vyvarovat. A pro starší děti je ještě vakcína Pneumo 23. Více pak tady http://www.babinet.cz/podlupou.php?id=3409
a tady http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/penu...

michaelina
10. apr 2007

prevenar je ale ockovanie na pneumokoka a nie stafylokoka /staphylococcus aureus/, na toho zatial ockovanie neexistuje a a najskor ani nebude lebo existuje velke mnozstvo serotypov

sue
10. mar 2008

sue • 1d • Dnes o 11:37
Dnes zistili nášmu 9.týždňovému Martinkovi, že má v tele Zlatého stafylokoka - výterom z očiek, ktoré mal od narodenia stále zahnisané nasadili mu lieky, ale chcela som sa spýtať, či ste niekto niečím takýmto prešli... či sú nejaké rady, či treba niečo spraviť v domácnosti, na čo si treba dať pozor... + zbavili ste sa ho? Lebo že stafylokok je rezistentný na antibiotiká a je problém sa ho zbaviť prosím linky mi sem nedávajte, lebo som googlila asi hodinu teraz, takže tie info by som už mala mať
Ďakujem

tweety22 • 1d • Dnes o 11:43
ahoj sue, mojmu malemu ho zistili vyterom z nosteka asi ked mal 4 mesiacov a dostali sme Pamycon , stacilo vytierat tamponikmi do uska a potom nastastie pri druhom vysetreni ho uz nemal a to podotykam, ze mame doma sterilny poriadok, u nas sa upratuje 3x do tyzdna

sue • 1d • Dnes o 11:47
Tweeety, my máme síce zverinec doma, ale riadim každý deň - prach, vysávam, umývam dlážky, takže tiež nemáme špinu + to má od narodenia... ale ja som to pred pôrodom nemala, tak ja som to nemohla na neho preniesť

tweety22 • 1d • Dnes o 11:58
sue, s tym si nerob starosti ci mas ci nemas poriadok, pri malom dietati sa tiez neda stihat vsetko a pochybujem, ze to mohol chytit v nejakom neprimeranom prostredi lebo ako som pisala u nas bol vzdy poriadok a aj tak ho mal... skor si dovolim tvrdit zeby porodnica?!? nexcem nejako krivo obvinovat ale ja som rodila v ruzinove a pokial som nepresla na nadstandard tak tam bol dost humus a co ti povedala doktorka? najhorsie na tom je, ze co doktor to iny nazor

sue • 1d • Dnes o 11:59
Tweety, doktorka presne to povedala... že buď pôrodnica alebo pediatrička,...

zuz11
10. mar 2008

lucilka • 1d • 19. sep 2007 o 19:50
Ahojte, aké máte skúsenosti s týmto "kokom" u svojich detí?
Mojej malej ho pred mesiacom našli v nošteku. Nemala teploty, len veľa soplíkov.
Soplíky, i keď omnoho menej má dodnes, tj už mesiac. Dr. zatiaľ nechce dávať antibiotiká, pretože jej stafylokok nespôsobuje žiadne vážne problémy. Každé ráno odsávam, zo začiatku som ju trápila odsávaním každú hodinu. Po liečbe Pamyconom sa jej polepšilo, ale soplíky jej ostali, i keď málo. Už mi radili dávať na noc do izby hrniec s horúcim odvarom z kamiliek, vytieram jej noštek roztokom morskej soli, ale stále to nie je ono. Poraďte mi prosím niečo, čo zaberie, nechcem, aby brala taká maličká antibiotiká. Ďakujem ☹

stonozka • 1d • 19. sep 2007 o 20:11
ahoj, tak my sme mali zlateho stafylokoka aj v hrdielku aj v nošteku a vzhľadom na to, že malý má aj reflux a tak je nosohltan dráždený stále sme sa obaja /teda aj ja/ preliečili zinnatom /antibiotika/ ja som s ním mala v minulosti problémy tak preto aj ja, malemu to moc nesedelo a dostal mi z nich riadnu hnačku - až sa mu zaparila ritka, nás sopliky trápia doteraz, ale odsávať sa nam to neda... U nás manžel kúpil zvlhčovač a na noc ho vždy zapneme a dáme pár kvapiek eukalyptu aby sa malemu lepšie dýchalo...
Počula som aj že povutierať noštek cibulovou štavou - alko prírodne antibiotikum...

emjee • 19. sep 2007 o 21:49
kuk aj https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

marty78 • 2d • 19. sep 2007 o 21:53
Lucilka, a ako dezinfikujes odsavacku? Ani kazdodenne odsavanie sa neodporuca, pretoze odsavacka sa neda vysterilizovat, alebo tvoja ano? A mozu sa tam rozmnozovat bakterie.

ladunka • 1d • 19. sep 2007 o 22:00
Ahojky, moje dcerka měla v necelých dvou měsících náběh na zápal plic, měla i velikou rýmu. Ve výtěrech z nosu se jí objevil zlatý stafylokok. Dcerka dostávala perorálně antibiotika Klacid. Od ukončení léčby jí, už osm měsíců, víceméně pravidelně stříkáme do nosánku Vincentku. Moc se nám osvědčila. Zvlhčuje sliznice, což je u nás v paneláku k nezaplacení, a také nos důkladně vymývá, rozpouští hleny, které v nose případně jsou a znemožňuje bakteriím se tam tvořit. Mimochodem, odsávačka nám vůbec nepomáhala, jednak odsávala jen tak kosmeticky, a to i ta na vysavač, a druhak se hleny tvořily pořád dál a dál.

Stříkání do nosu se mi zdálo pro malinké mimi zpočátku drastické, ale je to úplně v pohodě, Vincentka nenepálí ani neštípe. Naučili jsme malou, že si do nosu stříkáme všichni a každé stříknutí doprovodíme hlasitým Jééé a ona se na Vincentku těší a má z ní radost 🙂

Jestli má dcerka ještě koka v nose, nevím, ale každopádně nemá žádné pozorovatelné obtíže.

sue
10. mar 2008

Haloooo... nikto nemá skúsenosť so ZLATÝM STAFYLOKOKOM v OČkÁCH bábätka? 😕 😕 😕

junovka
10. mar 2008

my mame skusenost len s nostekom ☹

katy1979
14. mar 2008

sue my to máme ale viem to akurát odo dneska takže začínam pátrať čo s tým

sue
14. mar 2008

Katy, už som ti písala do druhej témy...

megee
14. mar 2008

tak my jsme ho měly taky v očičku a daly nám na to na očním antibiotické kapky, které stejně nepomohly tak mu už dvakrát proplachovaly slzný kanálek a snad už budeme mít pokoj....takže nejlíp zajít na oční....

ikke
14. máj 2008

zuzana105 • 1d • 17. feb 2008 o 07:43
Ahojte maminy, tieto fóra síce vždy čítam, ale zatiaľ som do nich neprispievala, nemala som skúseností, bábätko mám až teraz, tak sa pomaly učím a mám problém.
Neviem si dať rady s touto pliagou staphylococca. Mám 2 mes dievčatko a doniesli sme si tento suvenír z porodnice. Najprv som si myslela, že je iba nachladnutá, kvapkali sme do nošteka libenar, nasivin, mar, nič nepomohlo, tak potom doktorka predpísala nejaké lokálne atb, zabudla som už názov, nepomohlo, teraz máme atb Ospexin, je to sirup 2,5 ml každých 12 hodín. Malá sa už pri jedení pokaká, vykrúca sa, zje menej, má trošku začervenané telíčko, samozrejme že plače, až sa jeduje.......Uvažujem nad tým, že to skončím a budem liečiť až ked bude staršia?????Blbý nápad??Poraďte prosím

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 07:46
ahoj zuzana, my máme rovnaký suvenír. mám ho ja i moja dcéra v nose na tri krížiky a nemusí sa to vobec liečiť. keď to dieťaťu nesposobuje zdravotné problémy. ja ani malá nebývame vobec nejak náchylné na nádchu ani nič podobné. lekárka o tom vie, ale sama hovorí, že je to zbytočné liečiť, keď to ničomu nevadí.
ja ho mám tiež od narodenia.

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 07:47
staršia dcéra ho má možno tiež, ale zatiaľ jej nerobili výter z nosa

zuzana105 • 1d • 17. feb 2008 o 07:49
Myslíš??? Má taký zachuchmavený noštek, odsávanie jasné že nepomáha, to iba soplíky odídu, nezdalo sa mi že to potrebuje liečbu, pokiaľ svokra so svokrom stále nehovorili, že chuchme

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 07:55
to sú tí zlatí svokrovci. ja som mojej povedala, že to proste liečiť nebudeme a hotovo. može sa postaviť aj na hlavu, keď mi to navrhla sama doktorka.

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 07:56
je to asi ťažké radiť, Zuzi, každá sme iná mamina, každé mimino je iné a tiež názory lekárov sa líšia. mne len príde zbytočné pchať do tak malého stvorenia antibiotiká, keď mu nevadí ten stafylokok

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 07:57
čo na to detský lekár tvojej Paulínky?

zuzana105 • 1d • 17. feb 2008 o 08:00
Ja viem....nedám jej to už.... uvidím ako sa bude potom cítiť, budem to sledovať, moja malá, jéééj už plače, tak zatiaľ pa pa a díky

zuzana105 • 1d • 17. feb 2008 o 08:01
Doktorka je taká nemastná neslaná, ona niečo robí až ked jej ja poviem, aby jej aspon zobrala z nosa výter, nepoznala som tohto koka, až ked som si nečítala na nete články o nom

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 08:04
Zuzi, je to len tvoje a manželovo (priateľovo) dieťa a vy dvaja ste zaň zodpovední, tak nemusíš dať na rady svokrovcov. V kľude im vysvetli, že chceš pre Paulínku len to najlepšie a oni by mali tvoje rozhodnutie rešpektovať. Ale nie vždy to tak je, pretože oni sa cítia byť múdrejší a skúsenejší, ale nedaj sa. Veľa šťastia tebe aj Paulínke, majte sa krásne.

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 08:05
ja som o ňom nečítala, ale radila som sa s tromi doktorkami Zhodli sme sa na tom, čo som napísala.

zittka • 2d • 17. feb 2008 o 08:07
možno ho máš tiež a ani o ňom nevieš. ja som si bola dať urobiť výter na podnet detskej lekárky mojich dcér a až teraz som zistila, že ho stále mám. mama mi povedala, že ho mám od narodenia.

zuzana105 • 1d • 17. feb 2008 o 08:17
tiež mi kamarátky radili dať urobiť výter z nosa aj mne a manželovi, lebo to može medzi nami kolovať...uvidíme, ako povedal slepý moc ti ďakujem za radu,Zitka, budem kľudnejšia

lucilka • 1d • 17. feb 2008 o 10:12
zuznana, ak malej dávaš antibiotiká, aj keď lokálne, radšej ich doužívajte, aby potom bacil nezískal rezistenciu voči antibiotikám. Ak jej spôsobujú problém, radšej sa poraď s dr. a prípadne vymeňte za iný druh. Aj mojej malej našli v nošteku túto potvorku, keď dostala soplíky. Nemala teplotu, iba veľa soplila. Dostali sme Pamycon do nošteka, tiež je to lokálne atb a spolu so sirupčekom, zatekali jej soplíky na priedušky, nám veľmi pomohli. Tiež mi doktorka povedala, že kým nemá bábo teplotu alebo iné komplikácie, netreba stafylokoka liečiť antibiotikami. Ja sama ho mám. Keď som bola menšia, bola som častejšie chorá, ale teraz už nemám problém. Veľa šťastia

lucilka • 1d • 17. feb 2008 o 10:20
kukni sem https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

junovka • 2d • 17. feb 2008 o 10:38
Timeika mala ho od 6 mesiacoch, trapili sme sa stym skoro stale, nakoniec sa z toho vyvinuly zapaly prin.dutin, ktore nam sposobovali aj alergie a takto sa to s nami tiahlo az do 5 a pol roka, kedy jej nakoniec vybrali nos.mandle.Odvtedy mame pokoj/klop-klop/.Inak, v tehu som prekonala aj ja Au stafilocococa na zen.veciach a ked vomne Timka rastla , tak sa jej to usadilo v nosteku.

vanila • 1d • 17. feb 2008 o 14:40
Tak my sme tiez mali zlateho no museli sme ho liecit. Maly stale mal take sople az hnisave. Spravili na vyter a zistili ze mame zlateho tak nam na to dali ATB Zinat a bolo po nom.

lucilka • 1d • 18. feb 2008 o 09:22
vanila, žiadnymi ATB sa zlatého staf. nezbavíš, ani nevyliečiš, len ho "uspíš", aby nerobil v tele šarapatu. Niekedy stačí, aby niekto v napr. MHD kto je chorý, kýchol, a človek so stafylokokom je náchylnejší ochorieť ako tí bez neho. Ale nemusí to byť pravidlo, je to veľmi individuálne. V každom prípade si my všetci, ktorí sme mali niekedy pozitívny nález, si ho ponesieme až do hrobu. Radikálne riešenie existuje, ak sa usadil na mandliach, vybrať a je pokoj. Mám túto nepríjemnú procedúru za sebou a odvtedy som nebola chorá. A to sú tomu 4 roky. Predtým som bola chorá stále.

junovka • 2d • 18. feb 2008 o 09:29
presne tak ako som pisala vyssie

ajus • 1d • 18. feb 2008 o 11:58
ahojte, ja som si ho tiez priniesla" z porodnice a moja mala timeika mavala este ako mensie babo tiez casto sopliky a pozitivny nalez v nosteku a hrdielku. lekarka nam poradila odsavacku na vysavac, davala som libenar a kvapkala pamycon-atb kvapky. preliecili sme to, ale sopliky ma z casu na cas stale, tiez to neriesime, lebo nemava teploty, ani nic vaznejsie. akurat rozmyslam o ockovani proti pneumokokom, nech trosku predideme chorobam a kazdy den jej davam probioticke kvapky bio gaia, tie tiez podporuju imunitku, takze tak nam dr tiez vravela, ze pomaly kazdy uz ma tuto pliagu a zbavit navzdy sa ho uz asi neda...

xstelinka • 38tt • 18. feb 2008 o 17:45
Ahojte maminky,
viete mi povedat aky je rozdiel medzi staphylococcusom a streptokokom? Mne gynekolog (na jedneho z nich v posve) nasadil Oxpexin. Som v 25tt. Ma ten bacil nejaky vplyv na babatko v brusku, alebo problemy nastavaju az pri prirodzenom porode?
Dakujem.

megee • 1d • 18. feb 2008 o 17:48
jé holky tak my to potvoru máme prozměnu v očičku...taky z porodnice , už dvakrát mu ten slzný kanálek proplachovali, ale pořád se mu to vrací i když kapu antibiotické kapky, tak tam asi půjdeme potřetí

junovka • 2d • 18. feb 2008 o 18:11
xstelinka, ked som bola tehu s Timkou, tak som od zaciatku mala AU stafilococa...a ked mala 6 mesiacov, tak....pisala som vyssie precitaj si to prosim

gabika146
15. máj 2008

chcem sa spytatci ked ma 2rocne dieta zlateho bacila mal by sa vyhybat kontaktu s detmi?ako sa to prenasa?

katy1979
16. máj 2008

gabika pokial sme nemali sople tak sme sa detom nevyhýbali.

a zlatý stafylokok sa dá vyhnať, len to nesmie byť v chronickom štádiu.
my sme ho mali aj v nose spoločne s moraxelou a aj v očku. Na očko nám pomohla framykoinová masť a a do nosa sme dostali také tie zarábané kvapky a potvora je preč.
Teda zatial.

zuzana2409
8. aug 2008

Ahojte, moj maly chytil v Trnavskej nemocnici stafylokoka z ktoreho sme sa dostavalu 2 mesiace, dostala to aj starsia dcera od neho. Terazo mesiac neskor, ma maly kokolo nosteka mokvavu chrasticku a objavili sa mu tie iste pluzgierove pupacily po nose a hlavicke. Doktorka povedala, ze to je bud stafylokok alebo streptokok. Dostali sme na to mastbactroban ( antibiotika) po prode mal tusim Pamykon.
Je to to iste ako zlaty stafylokok? Alebo to je iny druh? Prosim poradte, ci je treba pre neho urobit vyter z nosteka. Dakujem.

albertka
8. aug 2008

Ahojte baby, tak zl. stafka mame všetci, je to Ok, pokiaľ sa niekde nepremnoží a nespôsobuje problémy, zato sa nelieči, ak nepôsobí zhubne, potvorka malá. Naše deti si ho priniesli premnoženého z pôrodnice. Naša malá dostala v mesiaci soplíky, bola veľmi zahlienemá, kašľala. Tieto problémy sa opakovali po mesiaci, čo sme sa nám podarilo nad soplíkmi zvíťaziť. Až raz boli hlieny hrozné, ktomu zápal stred. ušiek, výter ukázal diagnózu, prišli antibiotiká. Bolo to dosť nepríjemné, lebo jednu noc nám veľmi ťažko dýchala a skončili sme na3 dni v nemocnici, kým nezaúčinkovali antibiotiká. Takéto problémy sme mávali každé 2-3mesiace do roka. Malej som dávala Trifed na vykašliavanie, odsávali sme vysávačom ako diví a väčšinou, kým prišli výsledky z kultivácie hlienu, bolo po soplíkoch a hotovo. Už som tomu nevenovala pozornosť. Po roku máme pokoj, Občas má soplíky, dávam jej vtedy Fenistil, lebo jej sa z ničoho nič začnú tvoriť hlieny tak, že sa povracia, najmä v noci. Vždy to teraz zvládame bez antib iotík. Ale poctivo navzdory kriku a plaču odsávame vysávačom.
A s drobcom sme mali po 3týždňoch tiež také problémy, ale soplíky boli vodové a biele, tak sme to zvládli len odsávačkou. Odvtedy máme pokoj.

albertka
8. aug 2008

Zuzana, my sme rodili tiež v TT,tam s tým majú problém. Výter určite nič nepokazí, diagnostike a vhodnej liečbe môže len pomôcť. Ja dodnes banujem, že sme ani našu doktorku ju ho nenapadlo urobiť hneď pri prvých soplíkoch, ale vtedy na to nebol dôvod, hlieny boli biele a vodové.
Držím vám palčeky. 🙂

zuzana2409
8. aug 2008

Moj maly nema vobec soplik, ani nemal este vobec ziadne problemy. Len ma tie pluzgieriky.

sonatorik
12. aug 2008

Ahojte....nám dnes diagnostikovali masívny nález stafylokoka u 4 mes. dcérky. Asi pred mesiacom sa objavil 1x ale to sme liečili len Pamyconom. a teraz sa to opäť vrátilo. Lenže bez nejakých vážnych sprievodných javov...len ranné kašlanie. Ale lekárka nám predpísala antibiotika. Tak som zvedavá ako dopadneme. Veľmi som nechcela tie ATB ale v našom prípade už musíme ☹

dzanka3
9. sep 2008

tak uz aj mojmu syncekovi zistili v nosteku toho stafylokoka....

- neviete poradit nieco dobre ako sa ho zbavit a nemusiet mat antibiotika??? 😠 😠

- zatial mame kvapky pamycol a stale odsavame cez vysavac vodove sopliky....ale aj tak mu v nosteku stale chrapci...

dakujem za rady 😔

junovka
9. sep 2008

dzanka3, obavam sa , ze je to beh na dlhe trate 😒 ....zazili sme to na vlastnej kozi ☹

caruzo19
10. sep 2008

my sme dostali zlateho stafylokoka v porodnici,aj mala aj ja,vdaka comu mi ju dali az na 4.den,mala som 40horucky a nevladala som nic.ale musim zaklopat,preliecili nas obe atb a neskor sme boli na vyteroch obidve a vysledky boli negativne