Zubný kaz u 3,5-ročného dieťaťa. Máme ísť zubárovi?

lasenka
21. mar 2007

ahojte mamulky 😉
moj syn ma tri a pol roka a nedavno som si vsimla v jeho zubkoch malicky kaz 😒 mam hned navstivit zubara? no neviem si to tam s nim ani predstavit 😖
ked ideme len k lekarovi, tak placeme 😢
dakujem

jamaat
5. júl 2011

@kamilka22 Kazivosť zúbkov nezáleží len od čistenia, niekto má proste zuby dobré, aj keď si ich pravidelne nečistí, niekomu sa kazia aj napriek čisteniu. Tak sa držte.

drzubok
5. júl 2011

@jamaat tak to sa mýlis

drzubok
5. júl 2011

@jamaat a v podstate mas pravdu kazivost je aj od fekvencie príjmu potravy a takisto je to to stave zubkov mamky a otca a to nie je o dedicnosti ale o prenose bakterii

kamilka22
5. júl 2011

@drzubok nad tymto som uz aj ja rozmyslala, ci to nema odo mna, aj ja mam teraz po tom, co maleho kojim rok a pol problem so zubami a chodim k zubarovi ako na klavir. Da sa s tymi bakteriami nieco robit? Ci uz u malej alebo u mna.

koniarova
5. júl 2011

@drzubok A to pitie mlieka v noci? Naozaj tak zubom škodí? Neviem si predstaviť, v noci umývať zuby. 😒

drzubok
5. júl 2011

@koniarova skodi, dieta od 6. Mesiaca po prikrmoch uz nie je odkazané na nocné kojeni. mam deti ktorých mamicky koja aj po roku v noci- pricom mamu normálne dáky jedla cez den- výsledky riesim 10 rokov. babatko sa da ukludnit inac ako prilozenim na prsnik- po to 6 mesiaci resp. po prerezani prvého zubka. chápte ide o laktozu ktorá je substrát pre kaazotvorne bakterie, ktoré tu sklovinku na jednotkach o hrubke ˇ0.3mm lahucko rozrusia

drzubok
5. júl 2011

@kamilka22 no u vas redukciou kazov. u deti je to sumar komplexnej starostlivvosti ktoru vam poskytune len ten spravny zubar

kamilka22
5. júl 2011

a este ma zaujima, co sa tyka toho pecatenia zubkov - ako sa to robi a je to vhodne pre vsetky deti?

drzubok
5. júl 2011

@kamilka22 je to vhodne pre deti, ktoré maju dobru hygienu mamicky su dostatone edukované ako kaz vznika, resp. prisp. stavu ml. zubkov.

kamilka22
5. júl 2011

@drzubok no my chodime k detskej zubarke, v podstate som s nou spokojna, k dcerke ma skvely pristup, vsetko jej pekne poukazuje a snazi sa co najviac pracovat tak, aby dieta nemalo strach. Aj ked samozrejme po bolestivej skusenosti uz deti vedia co ich caka a je to tazsie. Ja si teraz davam zubky do poriadku, snad aj u dcerky sa to stastlivo podari.

drzubok
5. júl 2011

@kamilka22 skoda ze posudit stomatologa moze len stomatolog- teda z prof. hladiska, je pekne pekný prístup, podstatné su výsldky, edukacia, stav 🤐 bez kazu- to su výsledky, ak je opak. - vsetko su len kecy 🙄

drzubok
5. júl 2011

@drzubok a laktacne poradkyne mozu radit ze do 4 rokov, ale oni dosledky neriesia

kamilka22
6. júl 2011

@drzubok tak, s tym suhlasim, premyslam, ze ju vezmem ku svojmu zubarovi, je skvely, velky pedant. A tiez som sa rozhodla, ze dame stopku sladkostiam. Prosto ma smolu, dostane jednu sladkost za tyzden a ak chce sladke, nech zje ovocie. V tomto prosto budem odteraz tvrdas, len sa bojim, ze uz je neskoro.

drzubok
6. júl 2011

@kamilka22 sladke mozu, podstatne je nech je to sucast hlavných jedál, problém je ak je sladké príjmané v tých medziintervaloch ked má byt cas na prirodzenu remineralizaciu skloviny a upravu pH

kamilka22
6. júl 2011

@drzubok Joj, tak dakujem pekne za radu, toto som naozaj nevedela.

tanulka007
12. júl 2011

Ahojte. Minulý týždeň sme boli zase u zubárky a zase sme to zvládli na 1. Zablombovala nám ďalšie dva zuby vraj teraz je to už OK. Som zvedavá do kedy. Takisto som už obmedzila sladkosti a som neústupná čo sa týka umývania zubov. Ono to normálne funguje, že nečistíš nedostaneš sladkosť. Ona sa fakt snaží. 😅

bubinko83
20. okt 2011

ahojte,aj my naš syn mal včera v školke zubara a aj nas objednal do ambulancie tak asi ma nejaky pokazeny ale ja som si nič nevšimla. 😢 Už teraz mam z toho strach ako to dopadne. A kolko sa plati za plombovanie napr. u takychto detskych zubarov? Dakujem

mamabiba
20. okt 2011

@kamilka22 Ja som dávala pečatiť zuby mojej 7 ročnej dcére, dovtedy nemala žiadne problémy so zúbkami. náš zubár najprv zistil takým prístrojčekom, či sú zúbky v poriadku a keď boli tak na zadné zúbky dal takú hmotu...skoro ako pri plombovaní, len bez vŕtania. Dobrý zubár..pokiaľ zistí, že zúbok nieje v poriadku...nepečatí, pokiaľ nebude OK.

mamabiba
20. okt 2011

@drzubok chcela by som sa spýtať..našej 8 ročnej dcére nevyšla stále dvojka a lekár nám povedal, že ju tam ani nemá a máme dve varianty. Bu´d to necháme tak a bude mať také menšie medzery medzi zubami alebo nasadí strojček, spraví miesto a nasadí umelý zub. viete poradiť, ktorá varianta je lepšia?

drzubok
2. nov 2011

@mamabiba je to dilema. ak sa urobí miesto medzera sa da doplnit mostikom na skl.vláknach. ak sa medzera nenechá a ak s trojky prisunu k jednotkam- no dobre to nevyzerá. je tu možnost pribrusit trojky do tvaru dvojok a stvorkam ubrat palatin.hrbcek ale to jeasi vacsí zásah. v kazdom pripade je to na vas a estetike 🙂

mamabiba
3. nov 2011

@drzubok Ďakujem, asi sa budem musieť ešte raz, pri ďalšej kontrole, porozprávať so zubárom a nechať si to podrobne vysvetliť.

bubinko83
5. dec 2011

@mamabiba
@drzubok ahojte chcem sa spytat ako take pečatenie zubkov vyzera? A kolko to stoji ? My mame ešte čas ale rozmyšlam že by som to synčekovi spravit ked mu narastu trvale zuby. A to sa pečatia len stoličky ? Dakujem

mamabiba
5. dec 2011

@bubinko83 pečatia sa hlavne stoličky a zadné zúbky, ku ktorým sa detičky moc nedostanú. Zúbok musí byť v absolútnom poriadku, aby sa dal zapečatiť. Toto pečatenie sa obnovuje podľa potreby. Čo sa týka ceny, je to u každého zubára individuálne, každý má svoj cenník. Na to sa treba dopredu informovať pri preventívnej prehliadke, ktorú by si so svojim dieťatkom mala absolvovať každého pol roka. Najlepšie začať už od škôlky.
Pečatenie:
najprv zubár zistí, či je zúbok v poriadku. Potom tam nanesie takú pečatnú hmotu, vyzerá to ako biela plomba...robí sa to ako normálne plombovanie ibaže bez vŕtania 🙂 🙂 . Ale to nieje záruka, že tam nedostane kaz. Musí si aj pri tomto poriadne umývať zúbky. Náš pán zubár nám na to dal také fialové cukríky, ktoré nechám pocmúľať Bianku v ústach a tie miesta, kde je povlak sa mi ukážu na fialovo. takto aj ty pekne vieš odkontroľovať ako si dieťa umýva zuby a kde sú v umývaní problémy. ďalej by som ti odporučila s dieťatkom navštíviť aj zubnú hygieničku, kde Vás správne naučia techniku umývania zúbkov. Aj toto sa dá dohodnúť so zubárom v rámci preventívnej prehliadky.

mamabiba
5. dec 2011

@drzubok jaaj tak táto rada o tom nočnom kojení by sa veľmi málo páčila laktačným poradkyniam 😀 😀

bubinko83
5. dec 2011

@mamabiba dakujem za odpoved. Informujem sa teda viac u zubara aj ked mame ešte čas aspon si zistim ceny. Bohužial prave v piatok nam boli blomblovane 2 stoličky a to mame len 3 roky. ☹ Takže snažime sa zubky umyvat pravvidelne,ale snad už bude dobre. A kolko tam ten fluoridovy povlak vydrži?

mamabiba
5. dec 2011

@bubinko83 ten fialový povlak umyjete bez problémov zubnou pastou a kefkou 😀 😀 . Ja ten "cukrík" dávam Bianke keď si umyje zúbky..tak raz za 2 mesiace.. a ukážem jej, kde je problém, potom si poriadne vyčistíme a nič tam neostane. keď idete teraz na kazy, popros zubárku/zubára, aby Vám ...hlavne bábatku..ukázala, ako si ich správne čistiť. Neverila by si, koľko dospelých ľudí to nevie 😉 . Nieje to hamba, skôr tak predídete kazom a zubári budú šťastní 🙂 .

bubinko83
5. dec 2011

@mamabiba asi nebudu taky štastny ked by nemali čo robit ak by mali všetci ludia zdrave zubky. 😀 Ja som mala na mysli kolko vydrži to pečatenie? A vy ste kolko platili za jeden zubok? Dakujem

dadis
5. dec 2011

@bubinko83 to nie je fluoridovy povlak, to je farba na neumyty povlak, aby si zistila, kde mas v umyvani slabe miesta....v Rakusku som videla aj zubnu vodu , ktorou si dieta prepalchne pred umyvanim usta a potom len umyva, kym vsetko farbene nezmyje..mas istotu, ze si deti umyli zuby spravne..ale bolo to tusim od vysieho veku, znacka neviem ci Odol alebo Colgate (sa mi mylia)..ja som to nekupila, myslim, ze umyvam zuby dobre..(mensej sa mi umyvaju zuby este tazko, ma velke zuby a male usta 😀 a tazko sa cistia najma ocne zuby pri dasnach- musim jej nadvihnut peru a nasilu jej tam kefku dostat...pri malom si nepamatam taketo tazkosti, ale kazde dieta je ine a asi aj pusinu ma inu) .zatial ziadne kazy nemame, na prehliadku chodime 2x do roka a zuby umyvame 3x denne..
a myslim, ze take nejake tabletky predavaju aj DMke...tam maju aj zubne nite pre deti s drziakom aj celkom dobre kefky ich znacky..

mamabiba
5. dec 2011

@bubinko83 pečatenie vydrží tak 2 roky a za jeden zub som platila okolo 10 ečiek. Naozaj, skús tú dentálnu hygieničku, alebo aj vášho zubára...náš pekne ukázal a vysvetlil malej ako sa správne čistia zuby, ukázal to aj mne, aby som ju mohla kontrolovať a tie tabletky kupujem v lekárni. Ale ako písala @dadis, skús pozrieť aj v DM, ja určite pozriem 😉 . Pretože, ak máte už 2 kazy, nieje asi dačo v poriadku ☹

bubinko83
5. dec 2011

@dadis
@mamabiba dakujem ja som mala na mysli to pečatenie to je flouridove,aspon tak som našla na nete,nie? Ak sa mylim tak ma opravte. Ozaj a ta dentalna hygiena to je zadarmo alebo sa to už plati ak by som chcela len nejake rady. No ja si myslim že kazivost neni len o umyvani ,lebo poznam x ludi ktory si zuby umyvaju " raz za rok" a zubky maju pekne.Aj MM ma zuby hrozne ,zje niečo tvrdšie a zlomi sa mu zub na prach. ☹