Zubný kaz u 3,5-ročného dieťaťa. Máme ísť zubárovi?

lasenka
21. mar 2007

ahojte mamulky 😉
moj syn ma tri a pol roka a nedavno som si vsimla v jeho zubkoch malicky kaz 😒 mam hned navstivit zubara? no neviem si to tam s nim ani predstavit 😖
ked ideme len k lekarovi, tak placeme 😢
dakujem

maca793
13. feb 2009

my sme boli v januári u zubára, malá si nechce dať pozrieť. ale dvojičkám už opravovali trvalé ale i mliečne. na mliečnych majú plombu takej farby ako zúbky, takže ani nevidno, že im robili zúbky. a na trvalých majú amalgánové

jesienka
13. feb 2009

ahojte, som velmi prekvapena ake skreslene informacie mate ohladne zubkov. neda mi to nereagovat a aspon trosku uviest veci na spravnu mieru.

Lasenka-navstivit zubara treba od prerezania prvych zubkov az do 18. roku veku zivota PRAVIDELNE 2x rocne a to bez ohladu na to, ci ste dietatu nasli kaz alebo nie. Aj keby ste mali neviem ake dobre oci nemozete bez spravneho osvetlenia a instrumentov vysetrit vsetky plosky zubov. Ucelom navstev u zubara nie je len najdenie kazu, ale aj postupne zvykanie si dietata na ambulanciu, lekara, osetrenie a kontrola, ci sa vsetko v puse dietatka vyvyja tak ako sa ma (nebudem to rozpisovat, je to vela-zhryz, oneskorene prerezavanie, neprerezane zubky, stav sliznic atd. Vravis, ze placete ked idete k zubarovi- nechodis s nim pravidelne, tak je to pre neho nezname prostredie. Ale "zdravy" strach z osetrenia je normalny, nie je to predsa ani pre dospelych nic prijemne. dieta vsak musi lekarovi doverovat a tato dovera sa neda vybudovat zo dna na den pri prvej navsteve ked mu lekar dokonca vytrhne naraz 4 zuby. A vela rodicov robi velku chybu (nehovorim, ze je to tvoj pripad):1.strasi dieta, ze ak bude zle dostane injekciu alebu mu lekar vytrhne zub
2. a to si malokto uvedomi, ze svoje zazitky u zubara rozoberame s rodinou, u znamych atd a dieta to vsetko pocuje. ako by sa potom nemalo bat?!

jesienka
13. feb 2009

Melory- mliecne zubky sa OPRAVUJU !!! trhaju sa az ked to rodic necha zajst tak daleko, ze uz nie je mozne zubok osetrit inac. A ak zubar povie, ze mliecne zubky sa neopravuju tak nech sa hanbi, ze nosi titul MUDr. Bud je uplne neschopny alebo uplne lenivy. Osetrit male dieta to totiz vyzaduje trpezlivost a cas.

maca793
13. feb 2009

presne tak, Simonku cez leto bolel mleičny zub, dala som jej lieky proti bolesti, veď načo pôjdem k zubárovi s mliečnym zubom, ale nepomohlo, a tak sme museli k zubárovi. ja som si tiež myslela, že jej ho vytrhnú, ale nie, pekne jej ho opravili.

zuzana581
13. feb 2009

Ahojte. Tak mi sme boli minulý týždeň prvý krát u zubárky. Zobrala som malú k mojej. Je velmi milá a Sofia nemala žiadny problém. Dopredu som ju pripravila, že tam má kazy a že jej pani doktorka musí vyšetriť zúbky a keď bude treba, tak ich vyliečiť a to sa robí tak, že bude vrtať a môže to trošku bolieť. Pochopila to perfektne a ani sa nebránila. Ale ona celkovo dobre znáša lekárov. Lekárka jej povedala, že nesmie zakusnúť a keď bude chcieť prestať s vrtaním, tak nech zdvihne ručičku, tak chvílku držala a potom vždy zdvihla. Urobila jej len jeden (má tri) aby nemala zlú skúsenosť a objednala nás o dva týždne. Do toho zubu jej dala iba takú vložku zatial. Nie plombu. Ale už jej aj vypadla. A nakoniec jej natrela zuby Elmex gelom. Povedala, že mliečne zuby sa netrhajú, lebo oni musia držať miesto trvalým a taktiež povedala, že tým že sú mliečne, tak sa ten kaz rýchlo rozširuje a preto ho treba likvidovať, lebo zožerie zúbky. No nejak tak mi to vysvetlila. Tak som rada, že to prvé máme za sebou a že to dopadlo takto super.

jesienka
13. feb 2009

Melory- ak by sa rast zubov cistenim zastavil, tak by vsetci dospely chodili asi bezzubi !!! a lekari nemaju nahubky-pretoze deti nie su psy- maju tzv. kovovy prst, ktoreho ucelom je ochranit dieta aj doktora pred poranenim pri osetreni. A zub ktory neporastie tak nezaboli? to je co za blbost???

pecatenie zubkov-robi sa u CERSTVO prerezanych trvalych stoliciek ("cerstvo" znamena hned ako videte celu zuvaciu plosku a nie o rok dva atd. cim neskor, tym väcsia pravdepodobnost ze sa zubok pod pecatidlom pokazi). Ide o to, ze najskor sa zubky pokazia v ryhach na zuvacich ploskach, pretoze sa tam neda poriadne vycistit zubnou kefkou. Lekar tieto ryhy zaleje tekutou hmotou-pecatidlom ktore ryhy uplne prekryje a zabrani tak kazeniu zubka. Trvanlivost pecatidla je spravidla 5 rokov, ale su nevyhnutne pravidelne preventivne prehlidky 2xrocne, aby lekar mohol skontrolovat, ci sa pecatidlo niekde neodluplo, pretoze by sa cez tu sparu zubok zacal kazit, kedze sa tam neda vycistit. Su pecatidla biele, ale aj farebne-pri tych lepsie mozno odkontrolovat ci je pecatidlo neposkodene. Podotykam, ze pri pecateni sa zubok NEVRTA .

marca973- nie je povinnostou zubara predvolat ta na prehliadku, je to tvoja povinnost dosledovat si zdravie svojho dietata, si predsa rodic a za svoje dieta a jeho zdravie si zodpovedas ty a nie tvoja zubarka

jesienka
13. feb 2009

zuzana- super pristup zubara, uvidis, ze mala bude mat voci zubarke doveru a aj bolestivejsie zakroky sa jej potom lepsie absolvuju

bora8- to si dobre vymyslela, je to perfektne 🙂

preco su mliecne zubky dolezite?
1. dietatko nimi zuje, a ked ma vsetko vyhnite tak toho vela nepozuje, potom si zatazuje aj traviaci system
2.mliecne zubky "drzia" miesto pre trvale, ak tomu tak nie je trvaly chrup prerezava s posunom a potom sa deticky casto trapia so strojcekmi
3. hnisave zubky uvolnuju hnis a bakterie do celeho tela a moze natrvalo vazne poskodit srdce, oblicky atd.
4.kedze na par rockov bude mat vase dietatko v puse aj mliecne aj trvale zubky spolu tak tie pokazene mliecne nakazia aj trvale zubky, pretoze kaz je INFEKCNE ochorenie
A to uz ani nehovorim, ze dieta moze takisto zo zubkov opuchnut, ten zakrok uz potom bezbolestny casto nie je, kaz tiez sposobuje zapach z pusy atd. Nepodcenujte preto zubny kaz a nedajte sa odbit lekarom recami, ze mliecne zubky same vypadnu, a ze sa neplombuju, ni je to SPRAVNE!!!

jesienka
13. feb 2009

mamina291- detom sa zubky cistia od prveho prerezaneho, to znamena, ze najneskor v 1 roku. ale cistenie sa u takych malych deticiek robi mäkkou plienockou-jemne sa zotrie. babätko si tak zvyka aj na manipulaciu v puse a prechod na zubnu kefku je potom jednoduchsi
Vo vacsich mestach su v nemocniciach na zubnych oddelenieach pedostomatologovia, treba sa len informovat

Ospravedlnujem sa , ak som niekoho urazila, nebolo to mojim umyslom, mam skor nervy na lekarov, ktori taketo nepresne informacie siria, rodicia tvrdia len to co sa dozvedia od lekárov

marianka8004
13. feb 2009

jesienka:si zubarka?moja mala(2roky)ma na prednych4 zubkoch take ryhy.z jedneho zubka jej už akoby odpadla sklovina a ten zubok ma taky cely tmavši.už z toho budu kazy da sa s tym dačo robiť?mojej zubarky som sa na to pitala a povedala,že s tym sa nič nerobi,a že to je počiatočne štadium kazu.a tie ryhy ma žlte ked bola menšia brala železo.

jesienka
15. feb 2009

tazko povedat, treba vidiet. moze to byt aj ked deticky beru zelezo, ale aj kaz. ked piju deticky sladke napoje, alebo zaspavaju s mlieckom alebo sa im namaca cumlik do sladkeho vtedy sa tiez kazia predne zubky...
to ale moze posudit len zubar ktory zubky malej videl...

roasha
15. feb 2009

dcera ma len jeden plombovany zubok/bol malicky kazik-dali sme ho opravit,a raz sa jej z neho odstiepil kusok/-ma bielu plombicku,ostatne ma ukazkove ako perlicky,ale....kazdy vecer jej ich vydrhnem ja,caka nastupena v kupelni. 🙂
umyvam jej ich ako sa jej prerezali/v 9mes/,preventivky 2x do roka,ale my sa ideme aj castejsie ukazat. 🙂
pouzivame elmex gelee na floridaciu,mal by sa aspon raz do tyzdna,my len 2x do mes.,ale je to v poriadku.
u zubara si uplne bez problemov sadne,otvori pusu,a necha si zubky osetrit. 🙂
uz mame trvale jednotky a sestky,tri zubky si zabka vytrhla sama. 🙂
tiez neprezriem teoriu,ze pokial je zubok mliecny,nie je dovod ho opravit. 😖

danu
31. jan 2010

voskovka • 2d • Včera o 23:16
milé mamičky,poradte mi ako budu postupovať pri ošetrovaní zubneho kazu u skoro 2,5ročneho dietata?dnes som objavila malemu malilinky kaz na stoličke...budu mu ho vrtať ako nam dospelým?neviem si to predstaviť ako vydrži na tom kresle...aj napriek hygiene,snažime sa nedavať cukriky,sladke všeobecne,ale ma rad džusy a ovocne šťavy.pomahaju ustne vody-myslim tým detske predchadzať,či ani nie?dakujem krasne za rady..

daducha • 2d • Včera o 23:27
Ahoj,

tak mi sme boli s kazom 1x az ked mal maly 4 roky a obavy boli obrovske, no zvladol to celkom dobre.Popravde povedane, s 2,5 rocnym si to neviem predstavit, no zalezi od povahy dietatka.Inak to osetruju presne tak ako dospelakom.Velmi dôlezity je lekar, nikdy by to nemal robit nasilu a typom, ze bude s malym bojovat.Druhy krat uz by si ho tam nedostala.Cele to trvalo mozno 5-10 min. a boli sme vonku.Ak je kaz malicky, vôbec to neboli,len pre drobca je vsetko nove a vyplasit ho môze uz len ten zvuk vrtacky.
Co sa tyka prevencie, tak ja mam panicky strach zo zubara 😅 ,preto maleho cepujem od mala - chudak, nema sancu odporovat.Pouzivame pastu Elmex,ustnu vodu zatial nie.Zuby si najprv cisti sam, potom mu ich dodrhnem ja.Dzusy pijeme iba riadene vodou,ziadne slamky,cumle nic podobne nemal ani ked bol mladsi.A môze 1 sladkost denne.
Inak mi u zubara skoncime asi castejsie, maly ma totiz v zubkoch velmi hlboke ryhy a ako povedal zubar, aj keby sme sa zblaznili,tak to nevieme vycistit.
Drzim palce nech vsetko dobre dopadne 😉

voskovka • 2d • Včera o 23:33
dakujem za tvoj prispevok...snad nejako prežijeme...zajtra ho musim objednať a uvidime..

capy
1. feb 2010

ahojte. zubara treba navstivit este ked dieta nema problemy zo zubkami. aby sa nebalo. ja mam dvoch synov.

pri prvom mi nevedeli povedat kam patrime. pediatricka mi povedala, ze deti sa zaraduju podla skolky. takze az ked nastupil do skolky(to mal styri roky) sme boli prvy krat u zubarky. vtedy mu dovolila vsetko vyskusat. vsetky vrtacky,vzduchotecniku,vodu, povozil sa na stolicke a tak. ked sme boli na druhej preventivnej tak mu povedala ze ma kaziky a ze zubky treba vyliecit. objednala nas teraz v january. vrtala a blombovala mu dva zubky a dokonca naraz, lebo je vraj statocny 🙂 ani sa nepohol.

s mladsim som bola prvy krat ked mal rok.to bola len preventivna prehliadka. ked mal 1,5 roka, tak mu brusila zubky lebo si ich vyrazil a inak zatial chodime len 2x do roka na preventivnu.

a vzdy dostanu neaku hracku (z kinderka), omalovanku, ze su statocny . pri preventivkach dostali malu pastu elmex, ked mu vrtala tak dostal kefku elmex.

takze mozem si zaklopat ze mi zo zubarkou zatial problemy nemame a som nadmieru spokojna

womenne
1. feb 2010

voskovka ano budu mu normlane vrat aj mojmu to robili tiež mal malinko odštiepene zo zubka a aby sa tam nevytvoril kaztak mu dali blombičku.Maly vobec neplakal,ale zubarka najskor nanho so zvyšenym hasom prehovorila lebo nechcel otvorit pusu,potom sa aj ospravdlnila že to musia aby si vytvorili rešpekt a deti ich posluchli.A bolo to ok Niko posluchol a otvoril pusu a aj ju držal,ked sme odchadali aj ruku jej podal usmial sa takže žiaden strach 😉

ked som byvala na svk a chcela som k zubarke v 1,5 roku tak ma div nevysmialy že načo tak skoro 🙄 tu na to beru uplne inač,chodime na preventivky...čim skor sa začne tym lepšie..

capy
1. feb 2010

womenne mi chodime od jedneho roka 😉 to zalezi asi od zubara.

annika
8. feb 2010

Ahojte, Kyska, ako ste dopadli???My sa chystáme tiež zajtra, malý má hore na ľavej dvojke a trojke takú hnedú čiaru, predvčera som si to všimla, asi je o kaz, neviem. Nebolí mu to, ale ukázovať to velmi nechce ani mne...No, neviem ako dopadneme zajtra... 😝

spevacka
9. feb 2010

ahojte, chcem sa opýtať, či mi neviete poradiť, 6,5 ročnému Maťovi ešte nevypadla mliečna jednotka dolu a už sa mu prerezal trvalý zub...máme dať ten mliečny vybrať alebo nie? Volala som aj zubárovi (sestričke) a tá mi povedala, že pokiaľ to nerobí nejaký problém, tak netreba...ale mne to tieť rodičia "nechali tak" a potom som mala dosť krivé zuby. Ďakujem

katka157
10. feb 2010

Ahojte , chcem sa spytat na to blombovanie zubkov nasla som uz davnejsie malej na jednotke kaz a kedze ja mam dost zle zuby tak som to tiez chcela riesit okamzite tak som zasla k mojej sukromnej lekarke a ta mi na moje prekvapenie povedala ze sa s tym este nic robit neda a ze jej moze dat len neaky gel na posilnenie skloviny a ze mam prist o 3 mesiace znovu ... isla by som radsej neakej inej ktora by situacii riesila hned .. lebo nechcem cakat kym bude mat cierne zuby a uz sa s nimi nebude dat nic robit .. neviete mi poradit neaku zubarku v ba... ktora robi blomby aj na mliecnych buboch na googl som detskych zubarov vobec nenasla , lebo sa mi zda ze malej sa robi dalsi kaz na stolicke ... a to este nema ani 3 roky ☹

annika
10. feb 2010

Ahojte, tak sme včerajšiu návštevu zvládli super, malý ochotne spolupracoval, pekne si otváral pusinku, kým doktor mu trošku poškrabal ten fliačik, ponatieral mu takou bielou hmotou a štetcom a nakoniec posvietil trošku lampou. O tri mesiace máme kontrolu, uvidíme ako bude... 😅 Každopádne mi naznačil doktor, že treba to opraviť, ináč sa to rýchlo zhoršuje, mliečny zub nie je taký tvrdý a odolný voči tým bakteriá 😀 m. A že flašku musíme vynechať na čajík, lepšie sú poháre, no a trikrát za deň umývať si tie zúbky... 😉 😉 Veľa zeleniny chrumkať a jablko, aj to mu čistí zúbky...
&Speváčka, ja som mala ten problém s dcérkou, ale potom sa jej vypadávali, asi jeden zúbok sme museli doktorom vytrhnúť niekde vzadu, už sa nepamätám ktorý. Ale časom to už sama vytrhávala pekne, ke%d jej tam viseli.. 😀 😀 😀 😀 Ja som ani jeden nevedela vytrhnúť, nemala som silu, buď ocino, alebo ona sama sebe...

lilyk
11. feb 2010

ja by som jej ho dala vytrhnut, ja som mala to iste a presne tak potom su z toho krive zuby.

capy
11. feb 2010

spevacka urcite vytrhnut 😕 😕 😕

katka zubky sa bud blombuju alebo sa ozaria ozonom. neviem z ktorej casti ba si, ale my chodime k dr. janeckovej a uz nam blombovala dva zubky a mladsiemu jeden brusila a druhy zachranovala pred vypadnutim.

annika super ste to zvladli. to vam oziarili ozonom? kolko ste za to platili?

annika
12. feb 2010

Capy, ahoj, neviem či to bol ozon, nepýtala som sa, také modré svetlo to bolo...Platili sme 5 eur. 😉

katka157
12. feb 2010

Capy ... je byvam v meste , sle je mi jedno kam pojdem hlavne nech je lekar niekym otestovany ... lebo skusat chodit po lekaroch sa mi naozaj nechce ..., vies mi prosim napisat kde vasa pani doktorka ordinuje
dakujem katka

spevacka
12. feb 2010

dievčatá, ďakujem za odpovede, tak asi pôjdeme vyšklbnúť...malý je taká hysterka, že on by si to určite sám nevytrhol...chlapi 😝

capy
12. feb 2010

annika tak to nebol asi ozon. lebo dcera mojej kolegine je zubarka a ona mi pred dvoma rokmi povedala ze to stoji okolo 1000 sk. ale mozno to uz zacala preplacat poistovna. neviem 😉

katka je to tu http://www.zarohom.sk/?cmd=_/zubár/haanova-brat...

katka157
12. feb 2010

Capy dakujem velmi pekne ... viem ze to nebude med lizat , ale radsej si chvilocku vytrpime 😝 mozno ked bude mala vacsia tak pochopi preco som bola taka neoblomna 🙂 urcite dam vediet ako sme dopadli , a este raz dakujem !

capy
12. feb 2010

katka nemas zaco a drzim palce 😉 😉 😉

anesim
13. feb 2010

Speváčka, mojej malej tiež vyšla spodná jednotka a mliečny tam ešte mala, tak som volala zubárke, či máme prísť vyšklbnúť, lebo mliečny sa takmer ani nehýbal, možno o pol mm, a tá mi povedala, že máme prísť za také 2-3 týždne, ak by tam stále bol a nehýbal sa alebo len trochu. No moja šikovná malá zatvárala peračník so zubami a ten zub sa jej začal veľmi kývať a za deň vypadol, síce som bola rada, že sme to zvládli bez vytrhnutia u zubárky, ale som jej vysvetlila, že so zúbkami sa nesmie nič zatvárať 🙂

bodka70
13. feb 2010

dcérke tak museli 3 mliečne zúbky vytrhávať, lebo sa poza ne tlačili už trvalé. Pri tom prvom zúbku sme si dosť neskoro všimli, že má za mliečnym už trvalý a má ho tým pádom trochu nakrivo 😒. Potom som jej už preventívne kontrolovala zúbky a tie ďalšie mliečne sme dávali čo najskôr vytrhnúť a trvalé narástli rovno.

mimi004
23. feb 2010

Ahojte ..ja mám skoro 9-ročnú dcérku a 4,5 ročného syna..chodíme k zubárke pravidelne na kontroly,od prvého zúbku čistíme ,dcéra má zuby ukážkové,bez kazu,rovné no proste super..a to som ju kojila 9 mesiacov a sladkostí poje neúrekom,flašu mala dlhú dobu,aj cumel..synovi vyliezli prvé zúbky nemal ešte ani 4 mesiace,ostatné ani neviem kedy presne,len som naraz zisťovala že má čoraz viacej zubov..cumel nemal vôbec,nechcel ho..kojila som ho tiež 9 mesiacov,ale zistili nám alergiu na kravské mlieko,takže sladkostí nebolo tolko,a zúbky sme tiež pravidelne čistili a minulý rok ked sme boli na druhej preventívke našla mu na všetkých štyroch stoličkách kazy,dva hlboké a dva menšie..začala mu ich hned vŕtať,ale kedže boli hlboké tak ho to bolelo a ona miesto toho aby prestala a dala mu ked tak injekciu,/čo ja som samozrejme nevedela,že také malé deti môžu,inak by som sa hned ozvala),tak vŕtala ďalej,malý bol spotený,vystresovaný,a do druhého dňa sa mu vyhodili afty v puse..ja sopm bola skutočne vytočená,hlavne ked mi povedala že podruhý krát dáme injekciu..došli sme tam druhý krát,vytiahla mu nervy,spravila mu tie dva dalšie,tie menšie,ale malý má hrôzu tam zase ísť,lebo ešte jeden nás čaká,už aj ked dostane injekciu tak plače čo má z nej už panickú hrôzu a ešte ho to stále bolí a nemôžem mu poriadne ani zuby vyčistiť,tak som tam trošku spravila cirkus a od tej doby sa pani zubarka so mnou nebavý a tvári sa strašne urazene,asi sa na ňu nikto ešte nesťažoval,ale ja neznesiem,ked vidím že môjmu dieťaťu niekto bezdôvodne ubližuje,pritom to sama pokašlala,aj mu to zle spravila a kvôli tomu sa môj syn nikdy nezbavý strachu zo zubárov,teraz 3.3.ideme znova,a neviem či mu nebude aj z tohto brať nervy..no neteším sa..a teda neviem ale čítala som že vraj sa za mliečne zúbky neplatí,ale ja som to teda nikde nepočula len som to na nete našla,ale my sme normálne platili cez 20€..