Zubný kaz u 3,5-ročného dieťaťa. Máme ísť zubárovi?

lasenka
21. mar 2007

ahojte mamulky 😉
moj syn ma tri a pol roka a nedavno som si vsimla v jeho zubkoch malicky kaz 😒 mam hned navstivit zubara? no neviem si to tam s nim ani predstavit 😖
ked ideme len k lekarovi, tak placeme 😢
dakujem

capy
23. feb 2010

mimi tak to mi je luto ze ste takto zle pochodili so synom u zubarky. chudacik musel si strsne vytrpiet ☹ ☹ ☹ ta zubarka je neaka divna 😠 😠 😠 zelam ti aby na to zabudol a nemal panicky strach zo zubarov ☹

a k tomu plateniu, aj my sme platili za blomby 😒

veverca
24. feb 2010

A nemôžeš vymeniť zubára? 😕 Nevedela by som dôverovať lekárke, ktorá by mi tak vytrápila dieťa...a etšte sa tvári urazene... 😠
a platí sa za všetko 😖

dadulaa
24. feb 2010

mimi, jednoznačne vymeniť zubára! 😠 Za takýto prístup k malému dieťaťu a ešte aj zlé ošetrenie by som neváhala ani minútu..veď bude mať kvôli nej doživotný strach zo zubárov 😠 😖 náš malý mal už 4 kazy a vždy mu ich ošetrila ozónom, vŕtačku vôbec nepoužila, takže ho to vôbec nebolelo a nemal ani strach, pretože má perfektný prístup ku deťom 😉 držím palce, nech už malý nezažije také stresy.. 😉

mimi004
28. feb 2010

ved aj hladám druhú zubárku alebo zubára,len je to dosť ťažké,keďže nájsť dobrého zubára je docela ťažké 😖 ,ale snád sa nám to podarý..čo som obvolávala,tak majú plno a už neberú,tak uvidíme ako pochodím u iných..

mimi004
9. mar 2010

Ahojte maminky ..tak zubárku už máme za sebou,ale bohužial zase s velikánkym krikom 😒 ..už pred dverami bol strach ☹ a ked sa usadil tak začal plakať 😒 ..ešte sa ho ani poriadne nedotkla a on reval a reval..dala mu injekciu ale nepomohlo to,aj ked určite nič necítill aj tak kričal ako keby mu nič nepichla ☹ ..v čakárni museli mať aj tí dospeláci dosť 😅 ..ja som mu držala hlavu aby ho náhodou vrtačkou neporezala,ale len raz vrtla a dala mu tam nejakú hmotu čo mu vraj zúbok vyhnije či čo to hovorila..viac nebolo možné mu spraviť..neviem či vôbec pomôže zmeniť zubárku,lebo on vidí vrtačku a je hotový 😖 ..ešte ideme 25.3. bude mu tam niečo vyškrabkávať,tak uvidíme..nech už máme s tým pokoj.. 😠

evabb35
9. mar 2010

Naše dieťa keď je už v čakárni nepokojné, bojí sa, tak je potom aj v ambulancii problém. A to je jedno či sa opravuje zub, odoberá krv, alebo robí výter z nosa. Čo sa týka bolesti - vydrží veľa a bez plaču, ale strach dieťa prevalcuje a to sme spotení všetci. Akonáhle však pominie strach, tak už je dobre a výborne spolupracuje. Bolo by jedno, či dáme zub vŕtať alebo inak ošetriť - strach by bol pred oboma úkonmi.

capy
9. mar 2010

mimi tak to mi je luto ze sa takto trapite ☹ ☹ ☹ snad ten strach skoro prejde

dadulaa
9. mar 2010

mimi, chúďatko malé, viem si ho predstaviť v tom kresle, ako sa musel strašne báť ☹ je mi to ľúto...držím palce, nech vám to dobre dopadne a malý sa zbaví tých stresov 😉

mimi004
12. mar 2010

dakujem ..ja tiež verím že postupne ho ten strach prejde..musí pochopiť,že injekcia aj ked je bolestivá,tak velmi pomôže aby to potom nebolelo.. 🙂

denisocka
10. máj 2010

no ,tak ja som dnes zažila šok -maly ma v puse afty / 2,5r/ a popri natieraní som si kukla zuby,ked už tak kričal o život a našla som 2 kazikx asi na dvojke a jeden an stvorke stoličke tuším, uplne ma to odstavilo. je pravda že čistiť zuby nechce,takže ked čistíme,tak je to hrozne ale teraz musim začať asi chtiac nechtiac drhnuť tie zuby a objednať k zubarke. ale syn je taky typ,že neotvori usta ani mne ked mu chce, pozrieť hrdlo,nieto usta lekarovi, navyše ma sily za dvoch a ffakt neviem,ako to my prežijeme

dobrakam
2. nov 2010

Ahoj mimi?

My s manzelkou mame teraz taky isty problem ako ty:

Dcerka ma 4,5 roka ma kaz na zadnej stolicke: Boli sme u zubarky,tak prvykrat jej ho vyvrtala a dala vlozku ze blomba sa davat nemoze,lenze jej vlozka vypadla a zacal ju boliet zubok tak sme boli druhykrat zase jej dala blombu a zase po 2 dnoch jej vypadla, tak nevieme co dalej. Mozes mi napisat ako si dopadla ty a co by sme mali robit v nasom pripade ak mas skusenosti. Dakujem za odpoved.

anesim
2. nov 2010

@dobrakam moja malá mala tiež kazy a vyvrtala jej to a dala plombu alebo čo to bolo, lebo to dávala z takej mini flaštičky. Povedal, že radšej jej to vyvrtá a spraví, než by ju mal začať bolieť. Neviem, prečo zubári nechcú deťom robiť zuby a radšej to nechajú tak. Nás sa ešte aj pýtala, či dáme injekciu, ale sama ju neodporúčala, lebo to pichnutie a následné stŕpnutie je pre deti nepríjmnejšie ako vŕtnanie

kuko7
3. máj 2011

Ahojte , tak ja mam s malou teraz take trapenie ze az,,,,,zubky cistime kazdy den, rano , vecer...len ona chudatko ma taku zlu sklovinu, ze je predne zubky hniju,,,,,teraz ju to zacalo boliet a ked len spomeniem, ze pojdeme k zubarovi, nech zubky pozrie a nieco nam na to da, tak zacne vrieskat, revat,,,,,no hrozneee, pritom ju nikto nestrasil,,nic jej nikto nevravel, ze zubar je taky alebo onaky,,,proste nic,,,,,a ja neviem co robit,,,,,chcem s nou ist co najskor,,,nech to podchyti,,,ja mam zubarku babku a dokonca ani tej nechcela otvorit pusu, pritom ju pozna a neboji sa jej,,,proste neviem co robit,,,co ak neotvori? nechcem aby jej neico robili na silu, predsa len nechcem aby mala zlu prvu skusenost,,,tak ako na to? dakujem za kazdu radu 🙂

simi251
3. máj 2011

@kuko7 Ahoj. Podla mna, s tymto si sama nepomozes. Na to treba milu pani zubarku ktora bude spolupracovat a ktora to s detmi vie. Prva navsteva musi byt len taka zoznamovacia, mozno este aj druha navsteva, doktorka by jej mala vsetko poukazovat, povozit ju hore dole na kresle a podobne. Dovolit jej pohrat sa so svetlom s odsavackou a tak. A potom na tretej navsteve uz mozno otvori aj pusu. Ked vravis ze ju to uz boli, tak uz sa neda cakat. A este je daleko do vypadavania mliecnych zubkov ak ma dcerka este len 3 roky. Inak v krajnom pripade ti moze zubarka predpisat ukludnujuci sirup pre malu. Take skusenosti mame my.

drzubok
4. máj 2011

@kuko7 pokazene zuby do troch rokov je žial spôsobene neznalostou resp. nezaujmom o oralne zdravie.-

drzubok
4. máj 2011

@kuko7 a takýto problém sa velmi tazko riesi a žial je to vacsino o bolesti

martinka05
4. máj 2011

@kuko7 ahoj, no my sme teraz vrátili od zubára, neprebiehalo to ideálne, ale zvládli sme to. Moja dcérka sa zubára nebála, pravidelne sme chodili na preventívne prehliadky, našli jej dva kazy v začiatočnom štádiu a zaplombovali jej ich, nic ju nebolelo. Ale stalo sa ná toto: na veľkonočnú sobotu sa jej odlomilo zo stoličky, na ktorej mala plombu. Išli sme k zubárke, tá jej to začala vrtať a pod plombou musel byť už veľký kaz tak ju to bolelo, hrdinsky to vydržala a rozplakala sa až keď bolo po všetkom. Dali jej tam liečivú vložku a mali sme prísť o 10 dní urobiť plombu. Deň D nastal dnes. Keď sme prišli k zubárke už nechcela ani ústa otvoriť a plakala ešte sa jej zubárka ani nedotkla. Nakoniec sme ju museli dvaja držať, aby jej tú plombu mohla urobiť. Takže kým sme nemali negatívnu skúsenosť, tak bola návšteva zubára v pohode, ale teraz už má strach, ale každopádne sme tam išli s tým, že tú plombu jej musia urobiť, lebo má len 5,5 roka a stoličky vypadávajú až okolo 9. - 10. roku veku, čo nám potvrdila aj pani zubárka. A podľa mňa keby jej tú plombu neurobili, neskôr by ju ten zub bolel ešte viac. Tak som rada, že to už máme za sebou. 😉

kuko7
4. máj 2011

No my sme objednani na piatok rano, tak som zvedava,,,uz ju to neboli, tak hadam bude dobre,,,potom podam info 🙂

elizabeth453
26. jún 2011

ahoj...poprosim o radu...mame problem so zubkom...vo stvrtok sme boli u zubara...mala ma kaz a ze zub je mrtvy, tak jej vzvrtal a nechal tak, ze na 99%nebude boliet...ale zub bolel a lico opuchlo, tak sme dnes sli na pohotovost a to iste..vyvrtal, lebo ze tam zostal hnis a nechal tak, z e to uz urcite boliet nebude,,ale prave som dala malej panadol, lebo ju zub strasne boli...dala som jej aj lad na lice...neviem co s tym...mam zas ist k zubarovi, alebo je to len bolest po vrtani???dakujem za akukolvek radu, informaciu

anjelicek26
26. jún 2011

@elizabeth453 - mliecne zubky nemaju nervy, takze ju neboli zub, ale lozko ci ta kost nad tym, moze tam mat zapal, hnis a na to treba antibiotika, Ako prva pomoc vyplachovat pusinu harmancekovym cajom ci repikom. Malo by to odpuchnut. A ano, ak to zajtra nebude lepsie, tak k zubarovi. Po vyvrtani nema uz co boliet.

katecameron
27. jún 2011

@elizabeth453 ten zub jej treba vytrhgnut podla mna oni to vyvrtaju preto lebo sa zvykne zub upokojit ale nie vzdy kludne sa to aj neupokojí a potom musí ist von dnes mojemu 6rocnemu trhali predposledny zubok nato ze je to strasny revun aj pri pichaní drzal sa statocne len kusok zamrncal a bolo po probleme

elizabeth453
27. jún 2011

boli sme s nou dnes u zubara, prepichol jej to a vytiekol jej hnis,,,,zevraj ked ju to este bude boliet, zajtra jej da antibiotika...nechce mi vobec papat, lebo hocico sa jej tam dostane, strasne place, ze ju to boli, az kzm jej to nevycistim s kefkou...tak neviem, ci to bue takto az kym jej nevypadne... ☹
ona ma razstep a trhat mi prisne zakazali na razstepovom centre.zevraj koli strojceku, ktory jej chcu nasadit uz v decembri.....ale tento nas zubar povedal, ze ked to takto bude pokracovat, tak bude musiet ist von...abz nenakazil ostatne zuby...a na druhej strane nam dnes objavil dalsi kaz... 😒

tanulka007
27. jún 2011

Ja by som tiež súhlasila s vytrhnutím.Je to mliečny zub tak prečo by sa malo dieťa trápiť. Ale keď je tam ten razštep a trhať ho nechce, tak nechápem prečo to zavrel keď je tam hnis.Mne tiež nahnísal zub a chodila som s otvoreným zubom asi 2 týždne, kým ten hnis všetok nevytiekol von. Až potom sa to zablobovalo.

mamabiba
29. jún 2011

Ja sa musím pochváliť našim zubárom. Je úžasný a perfektný, deťom sa venuje maximálne. všetko im najprv ukáže a povie, čo ide robiť, ukáže nástroje, na ruku dá vyskúšať ako to bude cítiť, čiže sa už potom nezľakne, čo to je. mliečne zúbky aj opravuje. Veľmi dobré je dať zadné zúbky zapečatiť aby sa tam nedostal kaz. Moja dcéra sa k nemu teší a vždy, keď sa jej začne kývať zub, už sa k nemu pýta, aby jej ho pán doktor vytiahol. V septembri ideme na prehliadku a už teraz sa pýta, len aby sme na to nezabudli 🙂 . Ale je pravda, že nemá zmluvu zo žiadnou poisťovňou. No tie peniažky mi za to stoja, že moja dcéra nemá strach pred zubárom. My dospelí si vyberáme len to najlepšie, prečo to zo začiatku nedopiať aj deťom a ke´d už budú vedieť čo to je a nebudú sa báť, potom je možnosť aj zmeniť zubára. Ja to takto idem spraviť.

tanulka007
29. jún 2011

Ahoj My sme dneska boli s našou malou 1. krát u zubárky, lebo včera mi ukazovala že ju bolí zub. V čakárni sa už nevedela dočkať kedy pôjdeme dnu. Doktorka bola úžasná. Mne povedala že si ju mám posadiť na kolená a ako prvé nás povozila v kresle. Potom jej ukázala malé zrkadielko s ktorým jej popozerá zúbky a ona bez ceknutia otvorila ústa jak vráta. Pochválila ju že má pekné zúbky ale našla jej 2 kazy. Tak jej pekne vysvetlila, že má tam chrobáčika a že jej ho musí vybrať. Ale ešte predtým jej tiež na ručke ukázala čo to bude robiť aby sa nezľakla. A potom jej ešte povedala, že aby sa je tam chrobáčik nevrátil, tak je musí zubček zalepiť s plastelínou. Ta malá pekne sedela,pusu držala otvorenúa ani nemukla, len na všetko prikyvovala. Keď sme išli preč tak za to, že bola taká dobrá dostala novú zubnú kefku, malú zubnú pastu Elmex a ešte dve samolepky.
Takže 1 kaz máme úspešne opravený. S druhým ideme na budúci týždeň,žeby nebolo toho naraz veľa. Takže ja som bola veľmi spokojná a myslím, že malá tiež. 😵

sonika1901
30. jún 2011

Ahojte.Moja dcerka ma 6 rokov a doteraz sme nemali hrozu zo zubarov.ale posledna skusenosť bola bolestiva a teraz sa veľmi boji.Mala kaz,vyvrtala jej ho dala tam vložku,ale vložka jej po dvoch tyždnoch vypadla a zub začal znovu bolieť.Tak sme tam šli znova,ale nechcela otvoriť usta,tak povedala aby som jej to len šparatkom čistila.Pred tyždnom sa jej nad tym zubom spravil hnisavy vačok,dnes som jej to zmačkla a vyletelo jej kopu hnisu od tade,ale zachvilu tam mala opeť ten hnis.Neviem čo mam robiť,lebo viem ze ked pojdeme k zubarke tak usta neotvori,možem jej to vysvetlovať ako chcem.A nemate nejake skusenosti,či jej to bude trhať alebo čo jej bude s tym robiť?je to hned prva stolička.Vopred dakujem za rady.

tanulka007
30. jún 2011

@sonika1901 Ahoj. Mne tiež tak nahnísal zub, tak zubárka mi ten vačok prerezala so skalpelom a potom mi do toho otvoru dala kusok gázy aby to nezrastlo a po tej gáze mi vytiekol vonku všetok hnis. Tá gáza bola napustená nejakým liekom, ktorý to hnísanie a zápal vyliečil. Trvalo to asi tri dni. Potom mi gázu vytiahla a ďasno sa samo zahojilo. Ale keď to je mličeny zub tak neviem či sa bude s tým babrať, alebo ho hneď vytrhne. To už záleží na nej. V každom prípade navštívte zubárku. Samo sa to nespraví. 🙄

kamilka22
5. júl 2011

Tak ja mam doma takmer stvorrocnu dcerku. O zubky sa starame. Umyvam jej ich ja 2 krat denne. Ale cudujte sa svete, uz ma styri opravene 😒 Nasla som jej dalsi kaz a to mozem odprisahat, ze od poslednej navstevy nesla spat bez toho aby mala zubky vycistene, nepije ziadne jupiky /tie vraj najviac kazia zubky/, sladke sice papa, ale nie v enormnom mnozstve. Prve tri zubky si dala opravit vcelku v pohode. Pri poslednom si velmi dobre pamatala, ako ju to bolelo a nechcela otvorit usta. Urobili jej ho teda na dva krat. Uz teraz mam strach ako dopadneme. Zajtra ju idem objednat. Drzte palce.

drzubok
5. júl 2011

@kamilka22 a kedy to sladke papa

kamilka22
5. júl 2011

@drzubok pocas dna, ked ma chut. Ja tu "kazivost" jej zubkov pripisujem tomu, ze takmer 2,5 roka pila v noci nutrilon a to som jej potom o tretej v noci zubky neumyla,az rano. Existuje nieco na vyplachovanie, alebo "posilnenie" mliecnych zubkov? Velmi ma to trapi. Tolko kazov a pritom sa o zubky starame. Sice ked sa usmeje, tak vyzera, ze ich ma ako perlicky, len co z toho, ked stolicky, ktore jej maju vydrzat do 10 rokov ma blombovane a pokazene. Som z toho smutna.