Zubný kaz u 3,5-ročného dieťaťa. Máme ísť zubárovi?

lasenka
21. mar 2007

ahojte mamulky 😉
moj syn ma tri a pol roka a nedavno som si vsimla v jeho zubkoch malicky kaz 😒 mam hned navstivit zubara? no neviem si to tam s nim ani predstavit 😖
ked ideme len k lekarovi, tak placeme 😢
dakujem

melory
21. mar 2007

mliecne zubky sa neopravuju ale trhaju. aspon nas.

lasenka
autor
21. mar 2007

mel
som rada, ze si sa ozvala 😉 Hugovi uz nejaky trhali?

katrena38
21. mar 2007

Mojej dcére opravovali mliečne zuby. Moje chúďa má už niekoľko blômb, dokonca jej zachraňovali predné 2 zúbky pred úplným rozožratím, aby sa jej nevylámali. Určite by som doporučila ísť k zubárovi. Ja som bola naivná a verila som obom babká, že s mliečnymi zúbkami sa k zubárovi nechodí a moje chúďa potom o to viac trpelo. Takže určite ti doporučujem ísť. Mne ju v kresle posadil doktor na kolená a svojim úžasným prístupom to malá super zvládla. Držím palce.

bettina
21. mar 2007

Veľmi je dôležité aby dieťa prvý kontakt prežilo v pohode. A preto nie je jedno koho si vyberieš pre svoje dieťa. Ak nájdeš výborného stomatológa, bude vedieť ako najlepšie postupovať hlavne psychologicky na Tvojho synčeka. Prvé stretnutie by malo byť zoznámenie sa s prostredím, aby dieťa neprežívalo stresy, a nech nemá zlé skúsenosti. Nie je nevyhnutné, aby hneď zasadlo do kresla. Môže sa stať, že sa odhodlá až pri treťom stretnutí. Ak to nie je akútne, netreba ho znásilňovať. Ťažko by sa niekedy zbavil strachu zo zubára. Ak je to len maličký kazík v sklovine, tá je schopná remineralizácie. Takže dôsledným čistením a fluoridáciou by ste takto mohli zachrániť zúbok až po vyrastenie trvalého zuba. A ebude potrebné zasiahnuť vážnejšie. Ale ak sa synček dobre pripraví na ošetrenie, tak bez strachu môže zvládnuť aj plombovanie. Dôležitý je výber!

lasenka
autor
22. mar 2007

dakujem vam vsetkym, skusim sa ist k tomu zubarovi najprv pozriet, mam to stastie, ze zubarka je moja najlepsia kamoska, ktoru Matko velmi dobre pozna, ide len o to prostredie a zvuk tych hroznych pristrojov... najhorsie na tom je, ze strach zo zubara mam aj ja - a poriadny 😖

katrena - aj ja som pocula, ze mliecne zubky sa neplombuju 😒

melory
22. mar 2007

hugovi vytrhli 4 zuby ale stolicky by plomboval no tie obycajne nie.

melory
22. mar 2007

a este cosi,ak budem matkovi cistit poriadne zub kde ma kaz, tak mu zastavis rast a moze ho tam mat dlho bez toho ze by rastol

lasenka
autor
22. mar 2007

mel
ako ste to zvladli? sedel ti na nohach? ja si to fakt neviem predstavit.. urcite ani neotvori usta ☹

melory
22. mar 2007

ja som sedela v kresle on na rukach, ja som mu drzala ruky a nohy mal zacviknute v nojich mohach, sestricka drzala hlavu a doktor trhal, podotykam, 4 naraz.

lasenka
autor
22. mar 2007

mel
ved on ani usta neotvori ☹

melory
22. mar 2007

moj otvoril...ale potom urcite lutoval....oni na to inak maju take nahubky...nechcem strasit ale ten mu usta otvori a nezavrie....len mu to cisti a cisti a neporastie, cize ani nezaboli.

lasenka
autor
22. mar 2007

mel
och boze 😖 pojdem najprv na obhliadku a skusime aspon sadnut do kresla

melory
22. mar 2007

my sme najprv chodili na zubnu hygienu a pomaly si zvykal na ordinaciu

inci
31. mar 2007

ahoj lasenka,
ako ste dopadli? my sme prednedavnom riesili podobny problem. syn ma cez tri roky a na stolicke sme nasli kaz. isli sme k zubarke. najprv chcela urobit len prehliadku ale maly spolupracoval ostosest a zubarka zas bola ochotna a trpezliva. poukazovala vsetko, povozila ho v kresle atd. maly spolupracoval, tak jednym razom aj mu osetril ten zub. trosicku poplakal ale nic moc.
drzim palce a daj vediet ako ste dopadli. prajem krasny vikend.
inci

maca793
31. mar 2007

u nás našla zubárka pri preventívke kaz, objednala nás na opravu zúbka ale nešli sme. keď malú to nebolí a zúbok jej tak-či tak zachvíľu vypadne.

ukana
3. sep 2007

tak my sme boli dnes prvykrat na prehliadke u zubara. Matko si dal pozriet zubky a kedze mal 1 kaz, tak mu ho pani doktorka pekne opravila, dala mu aj plombu. Matka to nebolelo, pani doktorka bola strasne mila, vsetko mu porozpravala, no super.
Idete dat svojim detom pecatit trvale zuby? Ja asi ano...

broskynka
3. sep 2007

nas caka preventivka v novembri,zatial sme bez kazu,tak uvidime ci to bude aj po kontrole.
ukana,nepocula som este o tom pecateni trvalych zubkov,prosim ta mozes mi to vysvetlit,dik 🙂

ramzesa
3. sep 2007

maminky, my sme boli u zubara so syncekom niekedy po prvom roku. Dr. nas poslala,lebo drobec ma uz od zaciatku poskodenu sklovinu na prednom zubku. Ale nie je to taky normalny zubny kaz, uz dva roky je to stale rovnake a neviem o tom zeby ho to bolelo. 😒 Uz mu taky vysiel. Dlho sa nam tam nepodarilo prist,ked tam bola Dr. a v piatok som tam skocila, zubky nastastie v poriadku, floridovala mu ich a poradila Elmex gelee, vraj je to super a raz za tyzden sa to dava. Len dietatko musi vediet vypluvat,nesmie sa to jest. A tam pisu,ze je to dobre aj na kazy. Kaz nezmizne,ale sa nezhorsuje. My este len zacneme, tak dufam, ze nam to zubky ochrani. A navstevu zubara sme zvladli v pohode, bez jedinej slzicky a strachu. Som mu povedala,ze len tete ukazeme zubky ake mame pekne 🙂 .
ukana co je pecatenie zubov 😅

ukana
4. sep 2007

pecatenie trvalych zubkov je ( aspon tak nejako mi to vysvetlila zubarka), ked sa na trvaly zub da nejaky "povlak", aby sa zub nekazil. Neviem ci sa v dospelosti dava dole, alebo to zide samo. Ale trvale zuby sa nekazia, lebo sklovina je chranena a deti maju menej kazov. Pecatenie jedneho zubu stoji u nasej zubarky 250sk, ale ked si spocitame, kolko stoji plombovanie, osetrovanie zubov, nie je o com. A decka budu mat zdrave zuby 😉 Moze sa stat, ze zub sa aj tak pokazi, ale jeden je vzdy menej ako 5,6,7,....
tolko moj laicky vyklad, ale nenahnevam sa, ak ste tu niekto zubarka a dokladnejsie nam to vysvetlite 😅 vopred dik 😀

elliana
4. sep 2007

iha, o takom niecom pocujem, teda citam prvy krat....ale ak je to tak, je to fajn moznost, ako pomoct dietatu vyhnut sa plombam. No, ja mam este cas na rozmyslanie, Zoja ma 8 mliecnych a dalsie sa nejako nehrnu, tak potom uvidime
Uk, vdaka za tip

broskynka
4. sep 2007

tak teda,tá doba ozaj niekam smeruje,ak nám začnú vypadať mlieč.zúbky,tak to určite skúsime,dík ukana 🙂

barborkau
4. sep 2007

Mel - som prekvapena a trosku aj zhrozena, na akeho zubara ste to narazili, ten podla mna nema ani potuchy, co pravdepodobne vyvolal v Tvojom malom, ked mu naraz trhal 4 zubky. Chudacik malinky!!!
Nie je pravda, ze mliecne zuby sa neopravuju ale trhaju! Ony v ustach maju svoju funkciu az do casu, kedy fyziologicky vypadnu same a to, ze drzia miesto svojim trvalym nastupcom. Takisto nie je pravda, ze umyvanim zastavis rast noveho zubu 😖 ! Kde si sa to dozvedela???
O mliecny chrup nasich drobcov je potrebne sa starat od samych pociatkov, to znamena, od kedy vyrastu prve zubky a cistit jemnuckymi kefkami (spociatku bez pasty), ktore dostanete bezne v drogerii, alebo v lekarni. Treba si precitat na aky vek je kefka urcena.
Rovnako nie je pravda, ze netreba kaz opravit, kym neboli, pretoze sa prenasa - je to ako bakteria na dalsie zubky, s moznostou prenosu na novo vyrastajuce trvale zuby,co mi iste date za pravdu, je problem.
Na pecatenie maju zubari rozny nazor, jedni su za a ini proti. Ono sa takou specialnou vrstvou zalieva povrch zubu, najlepsie HNED ako vyrastie, ale ostava tam riziko, ze sa pod hmotou zapecati aj mikrokaz a zub sa pokazi aj tak.
Iste je pravidlo, ze ciste zuby sa nekazia! Treba chodit s detmi na preventivne prehliadky kazdych 6 mesiacov a dbat na ustnu hygienu.

ukana
5. sep 2007

barborkau, ja som u naseho maleho to pecatie zvazovala, ale uz ho vidim v ppuberte, ako si pravidelne umyva zuby!! 😒 Tiez si myslim, ze aj mliecne zubky sa maju opravovat. Uplne ma zarazi, ked vidim male deti so zhnitymi mliecakmi ☹ Nas maly mal kaz, tak mu zubarka dala plombu.Ak by sa bal, tak mu na prvykrat nic nerobi, len ho zoznami s ambulanciou. Niektore deticky tam idu aj trikrat, kym sa odvazia dat si opravit zub, alebo len otvorit usta. Zubarku si tiez vyberate a jej pristup je pre krpcov dolezity, nebudu sa bat zubara 😉

maca793
22. mar 2008

mliečne zúbky sa opravujú bielou plombou a my máme veľký kaz na mliečnom zúbku a vlani sme neboli na prehliadke, doktorka nás nepredvolala, ako syna mojej kamarátky, neviete, koľko budem platiť za vytrhnutie zúbka? je mliečny

bora8
24. mar 2008

nič, lebo tieto zúbky sa nevytrhávajú.... aspoň tak nám povedal náš doktor keď som tam bola s malým, ale malé kazy mu opravil - síce to trvalo - tá jeho príprava na zubára ale zabrala 😀 s malým som dva týždne nacvičovala ako sa má chovať u zubára - vždy večer v postielke sme sa hrali na zubárku a pacienta - on musel otvoriť ústa a ja som mu ich pozrela, potom si ich akože vypláchol, potom som mu vrtala - požičala som si jeho umelohmotnú vrtačku z hračiek, on si zase vypláchol..... bolo to zlaté.... a dopadlo to dobre, lebo keď bol nakoniec u lekára a ten skončil vrtanie a dal ho dole z kresla - tak sa ho spýtal, či mu očistil aj zubný kameň 😀 , zubár skoro spadol zo stoličky ako sa smial a ešte mu ho akože očistil ......

lasenka
autor
25. mar 2008

ja sa ozvem k svojej teme, ktoru som zalozila pred rokom 😀
Matusko ma uz 4,5 roka a zubara sme uz navstivili asi 3-krat - ale to len kvoli preventivnej prehliadke. Zubarka bola uplne super, kedze sa stretavame, Matko ju pozna, tak aj ten strach tam nebol az taky strasny... viac sa bal sestricky 😀
bora - sushlasim s tvojou predpripravou, ja som take nieco robila, ked sme isli k lekarke, vobec nechcel otvorit usta, dat sa popocuvat, tak sme sa hrali, az kym to nebolo OK

ukana
25. mar 2008

bora, aj nas maly sa stale pyta ci ma zubny kamen 😀 to ma z tych reklam 😀 😀 😀

zuzana581
28. jan 2009

Ahojte. Ja som si teraz prečítala túto tému. Hladala som niečo o tých kazoch, lebo som včera našla dcére 3 kazy. Dva malinké, ale jeden velký. Velmi lutujem, že som ju nekontrolovala dôslednejšie a nepredišla tomu. Ja mám ale velmi milú pani zubárku a malá nemá z lekárov strach, tak dúfam, že to zvládneme. Som zvedavá, čo povie, či trhať, alebo vrtať, ale tiež by som bola radšej ak by vrtala, lebo tie zúbky tam podla mňa patria až do doby kým samé nevypadnú.
LASENKA a malému zatial nevrtali?

kyska
28. jan 2009

dcerka /2,5r/ bola v pondelok u zubarky, konecne otvorila pusu a nechala si skontrolovat pusu. Lekarka povedala ze je skoro vsetko OK, na prednych hryzakoch ma od vnutra zacinajuci kaz. Ze sa jej demineralizoval zub a preto tam je kaz. Pravda je ze s umyvanim zubkov bojujeme a tam sa jej to tazko cisti, co uz. Objednala nas ze jej da na to niejaku spec. pastu a potom prelakuje. Ze sa da aj vrtat ale naco ju zbytocne stresovat. Uvidime na bud. tyzden ako to bude prebiehat.

mamina291
13. feb 2009

Ahojte baby, aj ja prave riesim dilemu s kazmi na mliecnych zubkoch.Moj syn (1,5) ich uz ma 3. 2 na prednych zubkoch 1 a 2 a najnovsie uz ma aj na stolicke. Mame v okoli vela deticiek a dovolim si tvrdit, ze ja som bola ta, ktora ich nabadala, aby im zubky umyvali, uz od 1 zubka. Tak som to robila aj pri starsej dcerke (4) a ta ma zubky ukazkove. Tak tomu vobec nerozumiem. Je sice pravda, ze zacal skor so sladkostami, tak mozno preto. Nas zubar - inac velmi dobry odbornik a aj kamarat, mi povedal, ze to netreba riesit, ze ano, mliecne zubky su velmi dolezite, ale pokial tie kazy nerobia starosti, tak to netreba riesit. Co zase u takeho maleho tazko povedat, ci ho zubky nebolia, ked je viac umrncany. Takze dilema. Bola by som rada, ak by ste mali kontakt na nejaku zubarku/zubara, ktorí sa specializuju na detskych pacientov. Dakujem velmi pekne.