1,5 ročná dcérka odmieta jesť kúsky jedla

tosomja
6. dec 2011

Ahojte, poraďte, ako mám naučiť jesť moju skoro rok a pol ročnú dcérku. Problém je v tom, že na obed zje tak dve tri lyžičky a ostatné drží v puse a nechce to prehltnúť. Drží to v puse, kým ju nezačne nadavovať, až to vypľuje. Viac do nej nedostanem. Už som skúšala nechať ju "vyhladovať", že si sama bude pýtať, ale zase sa to opakovalo, zjedla pár lyžičiek a dosť, ale keď som jej to pomixovala, tak zjedla všetko.
Už papala pekne, len mäso nechcela, ale teraz nezje ani banán, ani rozvarenú mrkvu, pokiaľ to nieje na kašu. Už som fúfala, nemôžeme ani nikde ísť, ani jej variť to, čo zjeme aj my, pretože vymýšľa. Nenútila som ju jesť, keď nechcela, pri krmení sme v kuchyni, kde ju nič nerozptyľuje. Skúšala som ju zaujať aj nejakou hrou, dávala som, nech papá sama, ale len sa hraje, jedlo je všade, len nie v brušku.
Máte skúsenosti?

anjelicek26
6. dec 2011

@tosomja - tak jej davaj kasu. Radsej napapane dieta, ako hladne. Zakladne jedla - ranajky napr. müsli, to je uplne mäkkucke, ziadne kusky jest nemusi, ovocie jej zmixujes, das jogurt, napucat vlocky a brusko bude plne. Na desiatu trenujte jedenie kuskov - na kusky ovocny salat, nech papa sama rukami napr. na obed jej to zmixuj - nech sa normalne napapa - na olovrant jogurt alebo kus rozku do ruky - nech si to skusa proste alebo na kocky pokrajane ovocie. Vecera kasa - to je tekute - a po kasi este na tanieriku ponuknut opät kusky - nech papa sama. Jej to po case docvakne.

sisaha
6. dec 2011

@tosomja mam....mam takeho isteho jedaka ako ty, len s tym rozdielom, ze moja je este o rok starsia...a co poradim? asi nic...tiez mixujem, ked chcem aby nieco zjedla...

janulka182
6. dec 2011

@tosomja ahoj. mam skusenost uplne rovnaku, az na to, ze moja dcera ma 2 roky. no riesenie som zatial nenasla, takze som zvedava na ostatne odpovede. teraz je to s jedlom u nas cisty otras. dokonca aj cokoladku, co dostala od mikulasa vyplula a zahodila ☹

tosomja
autor
6. dec 2011

@anjelicek26 veď práve, že vždy jej núkam aj nakrájaný banán na tanieriku, aj chlebík na kocky, no proste máme vždy niečo na stole, do čoho môže zobnúť, aj jej dávam do ruky, ale nezáujem...ona je skôr lenivá...asi.

sofia2008
6. dec 2011

@tosomja my mame to iste..som tiez zvedava na nejaky rady..ona sice malicke kusky po troske popapa, ale to by som jej obed-260ml, davala asi hodinu 😠

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 presne, skúšala som to aj s keksíkom, čokoladou, lentilkami...
Ja nechápem, prečo zrazu nechce papať, keď už som sa tak tešila, že nemusím vymýšľať nič pre ňu.

tosomja
autor
6. dec 2011

@sofia2008 ja by som ju krmila aj dve hodiny, ale ona jazykom vytláča jedlo, keď sa jej to, čo má v ústach asi hodinu podarí vypľuť, alebo výnimočne prehltnúť 😒

akika722
6. dec 2011

@tosomja moja toto som mala aj ja s Paťkom..Dllho dlho som mu jedlo mixovala..Ked sa mu dostal kusok do jedla tak sa pozvracal 😖 aj ja som bola s toho zufala,ked bol hladny bol nervozny a ked som mu davala papať nechcel..
Ponorny mixer bol sučasťou každodenneho života..ono to časom prešlo samo,zrazu mu kusky prestali vadiť..
Ma skoro 4r a doteraz mu vadi ovocie v jogurte,to sa aj pogrca 😖
inač papa všetko-niekedy papa až priliž vela 😅
asi to chce len čas 😒 moj mal reflux do roka,dr.vravela že to može byť aj z toho..ale neviem neviem...

anjelicek26
6. dec 2011

@tosomja - najneskor v skolke sa to zmeni, netreba to vzdavat, hlavne tri jedla vo forme, ktoru ti spapa a dve v takej, kde sa "uci", u nas napr. olovrant nikdy nie je pri stole, ale decka dostanu velky tanier ovocia von alebo do herne a udzobavaju si, u nas to velmi pomohlo, aby sa maly rozpapal. On je opacny pripad, on sa nenecha krmit od 8 mesiacov VOBEC, teda absolutne neotvori usta, takze my upravujeme stravu od zaciatku tak, aby bola v stave, ze sa pan moze krmit urkami 😖 Dnes papa pekne vidlickou, rukou skonci tiez vsetko v puse, ale tie zaciatky boli tazke, som mala pocit, ze stale musi byt hladny.

No a nezabudni, ze po roku uz deti nepotrebuju papat take mnozstva, ako papali predtym, rast aj priberanie sa spomaluje, takze si to treba aj upravit porcie! Urcite by som neskusala sladkostami :( Nepomoze to.

tosomja
autor
6. dec 2011

@akika722 aj moja sa pozvracia, keď nájde v jogurte ovocie 😠 Ja som jej nemixovala od začiatku, len pučila vidličkou, jedine mäso, to mi nechce doteraz.
Dnes na raňajky zjedla asi tri kolieska párky, bez chleba, lebo už jej vadilo v ústach, po hodinke som sa zľutovala a dala som jej jogurt s piškotami, aby ju nasýtilo, potom som nakrájala jablko, banán, kivi - myslíš, že zjedla niečo? Dala si do úst banán, ocmúľala ho a našla som ho v izbe na zemi.
Na obed som jej dala ryžu a mäsko na šťave, nech ide pekne dole krkom - zjedla dve lyžice a už tretiu držala v ústach, kým som jej to nasilu nevybrala, lebo ju napínalo a nie a nie to vypľuť. Potom nejak zjedla pol banánu, aj to jej manžel pokusal a tak jej dával 🙂 a na večeru zjedla kašu a stačí jej...
Aspoň keby niečo medzi tým žula, ale nechce, čo nie je hladná? Neverím, veď behá, za celý deň sa nezastaví 🙂

akika722
6. dec 2011

@tosomja ozaj..a take ako kukurične chrumky ti spapa???či nie fakt zubky 😒

janulka182
6. dec 2011

@akika722 presne, aj nasa mala reflux 😒

@tosomja u nas tak isto. grca ako na povel, ked najde kusok. a ked jej dam napr. mandarinku na tanierik, hrozno, tak sa toho ani nedotkne.

akika722
6. dec 2011

@janulka182 moji mali obaja 😅
@tosomja moj grcal asi do 2r aj sirup 😅 myslim od teploty sirup..a rovno na stenu 😅 fakt zažitok 😅

tosomja
autor
6. dec 2011

@anjelicek26 My ju vedieme k tomu, aby sama papala, dáme jej stoličku k nám k stolu a vidí, ako jeme my, zo začiatku ju to aj bavilo, chválime ju, ale ona sa po chvíľke začne smiať a už sa s tým len hrá.
Do nekonečna jej mixovať nemôžem, a hlavne, nemôžem nosiť mixér so sebou, keď niekde potrebujeme ísť.
Ona mi nezje ani rohlík, ani buchtu, neotvorí mi na druhýkrát ústa, keď sa mi náhodou podarí jej na lyžičku dať kúsky ovocia z jogurtu...prečo je to také ťažké?
A napadlo ma, nepomohlo by niečo na podporu chuti do jedla?

tosomja
autor
6. dec 2011

@akika722 tie chrumky už nechce...ale tiež asi tak, zje dva tri a už nechce, aj s piškótami, či inými chrumkami... 😖
Tiež mala reflux, ale asi 4 mesiace dozadu sme boli na usg bruška, či sa jej to nevrátilo, lebo mi začala zvracať, ale to mala len virózu - našťastie sa jej reflux nevrátil.
@janulka182 mandarinku, hrozno a kivi má rada, jedla by to na kilá, ale v poslednom čase tiež olúpané a úplne prezreté, aby nemusela kusať 😖

anjelicek26
6. dec 2011

@tosomja - neberies von detske vyzivy? Ja by som to riesila tak a müsli s jogurtom tiez zarobis kdekolvek.

Ono ber to tak, aspon papa... su tu maminy, ktorych deti nejedia vobec. Mixovane, nemixovane, mozu sa aj na hlavu stavat. To je podla mna este viac deprimujuce 😖

tosomja
autor
6. dec 2011

@anjelicek26 no beriem von, ale nemôže jesť celý deň len to...potrebuje aj nejaké to mäso, zeleninku, zemiaky a varenú stravu ako takú...často cestujeme aj na celé dni...a niekedy mi nechce ani tú mixovanú stravu, čo je fakt deprimujúce. 😔

akika722
6. dec 2011

@tosomja neboli ju to ked musi žuť? 😕

janulka182
6. dec 2011

podla mna to ma suvis s refluxom. kdesi som citala, ze refluxove dieta si spoji jedenie s neprijemnym zazitkom (kyselinou a bolestou bruska) uz ked je malicke a potom sa to s nim taha a k jedlu si vybuduje odpor ☹ .

tosomja
autor
6. dec 2011

@akika722 tak už má skoro všetky zúbky, už to nerátam, neviem jej to spočítať, ale myslím, že už má vonku asi všetky, stoličky má 🙂 Netuším 😒

@janulka182 tak snáď nie, a keď tak nech to rýchlo prejde, lebo už nevládzem, strácam nervy 😢 Snažím sa ovládať, ale bojím sa, že o chvíľu vybuchnem 😔 Stále, keď sa jej pýtam, či chce papať, tak povie nie a ide sa radšej hrať - hoci hračky sú to posledné, čo ju zaujíma...

janulka182
6. dec 2011

@tosomja na podporu chuti do jedla je Peritol. je uuuplne super, no po vysadeni lieku si tam, kde si bola. potom zevraj pomaha Pikovit (multivitamin) a Nutrolin B (probiotika), tie u nas nemali nijaky efekt.

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 aha, ale to asi by bolo lepšie sa poradiť s lekárom, keď sú to lieky, nie?

janulka182
6. dec 2011

@tosomja u mna je to tak, ze sa striedaju fazy, ked "mam na salame" a ked ma to naozaj trapi. hlavne preto ako pises, ze nemozeme nikam ist. nepoznam take, ze ist do restauracie, objednat malej jedlo a ona sa NORMALNE naje. hlavne je nedat pocitit malej, ze ta to stve. tvar sa, ze sa nic nedeje. nekric na nu, ani nebud sklucena. ona to citi. mne velmi pomohla kniha "aby deti spravne jedli" http://www.kosmas.cz/knihy/139999/aby-deti-spra...
naucila som sa malu v trochu viac respektovat. ked nechce jest, tak nechce. beriem tanier a odchadzam. ale ako hovorim. mam fazy, ze ma to strasne moc trapi (napr. teraz ☹ ) 😒 😒 , no snazim sa nedat to malej najavo. vyplacem sa az ked mala zaspi 😅

janulka182
6. dec 2011

@tosomja pikovit a nutrolin b kupis v lekarni. no peritol ti musi predpisat lekar. ja jej ho davam naozaj len obcas, aj to uplne minimalnu davku. napr. teraz na vianoce jej ho na tyzden nasadim, nech mame pekne sviatky a nech si aspon trosku oddychnem.

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 hm...tak to som robila doteraz, nechcela, nechala som ju tak, ale o hodinku som sa jej znovu pýtala, či chce papať a ona zase že nie...možno vie, že jej dám "z ľútosti" ten jogurt, alebo niečo kašovité 😢
idem si prečítať, ďakujem.

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 🙂 to si mi poslala len stránku, kde sa dá kúpiť? A ja že si idem aspoň prvé riadky prečítať, tak si požičiam od kamošky, ona možno bude mať 🙂

janulka182
6. dec 2011

@tosomja no inac to ani nejde. ved sa musi aspon par krat za den najest 😒 . inac by sa jej stiahol zaludok a bolo by to este horsie.

akika722
6. dec 2011

@janulka182 moj mal odpor..teraz ma skoro 4r a je to taka kyselinka 😅 obe deti..dnes zjedol cestou zo školky croasant a o 5 min že aky je hrozne hladny že podme už domov..pritom mali v školke olovrant 😅 a to ma ledva 15kg..a maly?toho nestiham krmiť 😅 ani šatiť ani krmiť 😀
@tosomja aj ja som myslela pri Paťkovi ale posledne vychadzaju okolo 2r a tie boli u nas asi najhoršie..to sme skončili na infuzkach a hrooznom vrackani
@tosomja tak tak porad sa s dr.ona ti isto poradi,mne pomaha vždy ked potrebujem 😉 a to mame tu istu 😀 ale vraj aj sirup marťankovia podporuje chuť do jedla..eby som to dala mojim tak zjedia aj mna 🤐

katrinka8
6. dec 2011

@tosomja - tak skus nejake obdobie pockat a "pretrpiet" to mixovanie a po par dnoch skus znovu davat kusky, mozno sa chyti. Nasa mala nechcela velmi dlho jest, mala vyse roka a zjedla z obeda 3 lyzicky. To obdobie mala velmi dlho, trapilo ma to, ale naucili sme sa ju respektovat, po case sa sama rozbehla, hoci to stale nie je velka slava. A tiez dlho odmietala kusky, mixovali sme tiez dost dlho. Bolo to narocne (asi skor pre nas, lebo ona bola spokojna), ale uz sa to zlepsilo. Hoci obcas tiez "nema cas" na jedlo, vsetko ju zaujima viac. My sa uz aj smejeme, ze najlepsi mikulassky darcek (dostala plne vrecko ovocia, to ma celkom rada, aj zeleninu) by bol slub, ze nemusi aspon tyzden jest 😀
Netrap sa, aj ked je to pre Teba asi narocne, nechaj ju, nech papa chvilu aj zmixovane - hlavne, ze papa a je spokojna. Vyzera to tak, ze deticky maju naozaj "svoju hlavu" a vedia, kedy sa na co citia. Ak nie je chora alebo sa neciti nepohodlne, je to v poriadku najdolezitejsie je, ze je zdrava 😉 To nam povedala aj nasa doki, ze kazde dietatko papa rozne, niektore viac, niektore menej. A tiez, ze su aj rozne obdobia, raz im chuti, raz nie. Raz papaju viac, raz menej. Ako my - dospeli, tiez mame dakedy obdobie, ze nam netreba vela jest 😉 Ona je este malicka, ma pred sebou "dlu cestu", kym sa nauci poriadne papat - ved minimalne do 3 rokov sa deti jest len ucia, kym prejdu na stravu dospelych 😉

tosomja
autor
6. dec 2011

@janulka182 veď práve, že musí papať, aj keď nechce, lebo sa bojím, keď nepriberie, že bude zle...inač čítala som o tom Nutroline B, vraj deti mali krvavú stolicu, tak sa trošku bojím...zase v lekárni niekedy ani nevedia poradiť, alebo dajú hneď prvý "liek" ktorý im príde pod ruku...ako mne minule dali na zvýšenú imunitu Hylak forte...a prišla som domov a v letáčiku napísané, že na "úpravu stolice" ... nakoniec mi dr. poradila biogaiu...a krútila hlavou, že ako mi také mohli dať, bola som to vrátiť.