40tky horúčky 😞((. Ako malej pomôcť?

sweetberry
2. apr 2008

uz som z toho zufala ...od vcera to pretrvava neviem uz ako amm amlej pomoct neustale sprchy zabaly .......a stale dokola pokazde sa to varti na taketo nehorazne stupne ;(((((

otrivinkajanka
2. apr 2008

aj to je pravda co zaberie jednemu dietatku nemusi druhemu ja som malej tiez kupila nejake probiotika ked mala hnacku ale uz si napamatam nazov je to fakt dobre,ze v dnesnej dobe je vyber liekov dostatocny

zuzitka
2. apr 2008

baby a co su to tie febrilne krce? z coho to je?

sweetberry ... uz presli uz tie teploty? a mala je chora - chripka - alebo preco mala take vysoke teploty?

ja mam 2rocneho syna, ztial som sa s takym niecim unho nestretla, tak aby som vedela nieco blizsie 😉

diky

vesi
2. apr 2008

moja mama stále hovorí, že je to super čo všetko dnes vymysleli pre deti, že ked sme boli my malí, tak toho veľa nebolo....

janka, presne tak vidím tie rozdiely na mojich deťoch, že každej pomôže niečo iné 🙂

sweet, ten nutrolin je fakt výborný, vždy nám pomôže a a aj chuťovo je celkom dobrý, čo je zase dôležité pre moju sašku 😀 hylak by som do nej nedostala ani omylom 😝

julia225
2. apr 2008

nutrolin b je super.... 😉

vesi
2. apr 2008

zuzi, tiekrče sú pri 40 - tkach teplotách, u nás to bolo ako triaška a tuším jej trhalo nohami, no už si to veľmi nepamätám, bolo to dávno a ja som bola asi viac v šoku ako malá. viem len, že deťom, ktoré ich už mali sa dáva diazepam už pri teplote okolo 39 st.

sweetberry
autor
2. apr 2008

no siminka ma teraz 38.1 takze jej nestupa 3x klop
je to pokrok pre dnes....dufam ze to ustrazim....a ze uz dnes sa to opat na 40ako pred par hodinami nevysplha :(((

zuzitka nemame nijake ine priznaky

kotenko
2. apr 2008

sweetberry, necuduj sa ze ta nevnima a nereaguje na teba, ked si jej dala diazepam, chod s nou okamzite na pohotovost a nech si ju nechaju v nemocnici, radsej ako keby si mala riskovat zivot tvojho dietata, no nie? je ine, ked teplota vystupy a klesne, ale tvoja dcerka pokial ju ma od vcera taku vysoku, tak by som uz na nic necakala.
ale ak sa chcete trapit doma, tak skus OTVORIT OKNO, nech ma prisun cersvteho vzduchu a odokri ju, nech sa jej telo schladuje. mne to robili v nemocnici a dcerke tak isto... v izbe bola zima, ale teplota mi klesla aj bez liekov do hodinky. skus to, ak sa chcete trapit same

A ver mi, poznam aj horsie veci, ako iba vysoka teplota

zuzitka
2. apr 2008

takze z nicoho nic pride teplota, trapi nas 2-3 dni a potom odide?? 😅

ja poznam u maleho len miernu teplotu pri zubkoch a po ockovani.... nastastie.... a to sme riesili len sirupom Panadol baby 🙂

vesi
2. apr 2008

zuzi, tak nejako...
kotenko, my sme boli aj na pohotovosti, kázali, nám to čo som už písala a ked to neprejde, tak prísť znova... 😒 našťastie to prešlo..

.nás to chytí zásadne cez víkend, a tu na dedine musím byť na takéto stavy pripravená...mať v zásobe lieky a vedieť čo treba robiť... ☹

krajcoanka
2. apr 2008

babenky ja som googlovala.Prečítajte si toto! 🙂
Starostlivosť a ošetrovanie dieťaťa s teplotou má svoje zásady.

I. Pri mierne zvýšenej teplote do 38 ºC nepodávame antipyretiká ( lieky na znižovanie teploty ). Dbáme na dostatočný prívod tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.

II. Pri ľahkej horúčke nad 38 ºC zahájime liečbu antipyretikami.

ANTIPYRETIKÁ
A. Do 10. roku života dieťaťa nepodávame kyselinu acetylosalicylovú. Poznáme ju ako Acylpyrin, Superpyrin, Atilen sirup.

B. Pre deti je určený paracetamol. Táto účinná látka je v rôznych prípravkoch pod názvom Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpol, Coldrex, Guajanal, Korylan, Scutamyl, Valetol.
Paracetamol je aj v rôznej liekovej forme: tabletky, čapíky čiže čípky, sirupy. Ak dieťa má hnačku, podáme mu tabletku. Ak dieťa vracia , podáme mu čípok. Tiež musíme dbať na to, aby sme v panike nepodali naraz celodennú dávku klieky. Aj antipyretiká môžu dieťa otráviť pri predávkovaní.

C. Ďalším antipyretikom je ibuprofen, v liekovej forme Brufen sirup.

III. Zrážanie teploty

Ak teplota napriek podaniu antipyretika neklesá do 30 minút, začneme teplotu zrážať pomocou vlažnej vody - sprchy alebo zábalu.
Teplotu zrážame pokiaľ neklesne na 38,5 ºC.
Postup pri zábaloch :

1. plienku alebo uterák namočíme vo vlažnej vode.
2. obtočíme hrudník dieťaťa od podpazušia po dolný okraj rebier.
3. neschladzujeme bruško, nohy, ruky. Pri schladzovaní rúk a nôh by sme mohli vyvolať periférny šok. Ruky a nohy sú pre poruchy cirkulácie pri vysokých teplotách aj tak chladné.
4. zábaly vymieňame približne po 5 min.
5. snažíme sa vždy po 10 - 15 min. teplotu premerať.
6. so zábalmi alebo sprchou skončíme po poklese teploty na 38,5 ºC.

Sprchu majú niektoré deti radšej, pretože to berú ako kúpanie. Použijeme vlažnú, nie studenú vodu. Nenecháme dieťa sedieť vo vlažnej vode, aby nenachladlo na močové cesty.
Teplotu zrážame pomalšie, nie prudko.

IV. Príjem tekutín

Zásadne spájame liečbu teploty s dostatočným príjmom tekutín. Príjem tekutín musí zodpovedať veku a hmotnosti dieťaťa.
Zdravé dieťa potrebuje vypiť za 24 hodín toľko tekutín , koľko predstavuje 10 - 15 % jeho telesnej hmotnosti. Dieťa, ktoré má horúčku, potrebuje ešte viac tekutín
U detí od 6. mesiaca do 1. roku je to asi 0,5 až 1 l tekutín na 24 hodín.
U detí väčších sú to 1 - 2 l tekutín na 24 hodín. Dostatočný príjem tekutín sa odráža v močení. Treba dieťa prebalovať každé 2 - 3 hod. a vedieť koľko hodín nemočilo. Dieťa približne polročné musí mať pomočenú plienku každé 3 - 4 hodiny.

V. Ošetrovanie, prostredie, vetranie.

Ak má dieťa teploty, je dôležité, aby bola v miestnosti primeraná teplota. Miestnosť nesmie byť prehriata. Musí byť dobre vyvetraná. Dieťa s horúčkou prikryjeme len ľahko, aby sa ešte viac neprehrialo.

VI. Koža

Mnohé mamičky robia veľkú chybu z obavy o dieťatko. A to, že ho počas ochorenia spojeného s teplotami nekúpu. Predsa koža je orgán, ktorý hrá dôležitú úlohu pri výmene tepla a tekutín. Zároveň je vylučovacím orgánom rôznych látok vznikajúcich v tele. Iba pri správnom ošetrení si koža môže dobre plniť svoju funkciu.

VI. Nechutenstvo

Pri teplotách zvyčajne deti trpia nechutenstvom, odmietajú jedlo. Musíme použiť všetky možné prostriedky na to, aby deti prijali dostatok tekutín, pretože horúčka hlavne u menších detí môže byť spôsobená alebo udržiavaná aj nedostatkom tekutín, teda dehydratáciou.

VII. Sledovanie teploty počas spánku

Ak dieťa ukladáme spať a teplotou okolo 38,5 ºC , musíme ho opakovane sledovať, to znamená merať teplotu a všímať si správanie. Stáva sa, že mamička unavená celodennou starostlivosťou o choré dieťa zaspí s ním. Či už cez deň, alebo v noci. Preto si hlavne v noci treba vždy natiahnuť budík v 1 hodinových intervaloch

briketa
2. apr 2008

Nikto to tu este nespominal, ale teploty, aj styridsiatky zrazi obklad z kasicky tvaroh+ocot. na dlane a chodidla asi 15 min. Opakovat viackrat denne. Cize kasicku naniest priamo na dlane a chodidla, obalit igelitom a na to utierku, satku, to je jedno co.

sweetberry
autor
2. apr 2008

aj o citrone som citala....do ruk

briketa
2. apr 2008

ano sweetberry, alebo citronovu stavu s tvarohom.
ak sa ti nepodari dat zabal na rucicky a dieta je uz dost velke,nechat ho len "patlat sa" v tej zmesi vo vysokej stolicke a zabalit len nozicky

kotenko
2. apr 2008

Baby, na paralen sa nesmie davat citron, aj ked je na horucku ako stvoreny. dietatko sa moze v kombinacii s citronom a paralenom vyhadzat, ak nie aj neico horsie... to mi hovorila lekarka, ked brasko maval vysoke teploty

briketa
2. apr 2008

kotenko, tie obklady sa davaju na vylucenie oralnych liekov, nie ako kombinacia s nimi. cize lieky som nedala nikdy ziadne.

lulu2407
3. apr 2008

Ahoj sweetberry, cem ti len povedat, ze na vysoke teploty zaberaq, aj ked si pokrajas citron na platky a previazes ich nejakou latkou na zapastia a na nozicky zo spodu. Mne to vzdy pomohlo pri vysokych teplotach.Ak uvidis, ze je citron teply, tak ho vymen. Taktiez jej davaj nejake vitaminy. Neviem, kolko ma tvoje dietatko rokov, ale potrebuje hlavne vela vitaminu C a tekutin. Antibiotika, paraleny a vsetky tie tablelty oslabuju jej organizmus, preto je potrebne C. Lucia

krajcoanka
3. apr 2008

ahojček sweetberry, no čo, už je lepšie?kuknem neskôr ako vam je!pa 🙂

sweetberry
autor
26. apr 2008

ahojte no nam to preslo a po tyzdni sa opat vratilo
a nakoniec sme skoncili na pohotovosti s hospitalizaciou a sinfuziami
uz sme chvalabohu doma ;

lenka1smejka
9. feb 2011

Ahojte mame tu prvy krat teploty a prvy krat asi chorobu teraz mala haja a ked sa zobudi ideme k lekarke ale co ma trapi rano mala vysoku teplotu,dali sme cipok a teplotu uz nema ale ona nechce vobec pit nikdy nebola na pitie ale predsa aspon nieco mi vypila ale teraz vobec nechce pit a to co jej dam po lyzickach tak to zacne plakat lebo jej to davam z donutenia tak jak place tak mi to aj vyvrati.Neviem co uz mam skusit jaj a polievky ona nejedaVA ONA ICH NECHCE

evina313
9. feb 2011

Misko mal pred par dnami taku vysoku teplotu. celych 24 hodin medzi 39 - 40,5. nikdy taku vysoku nemal predtym. na druhy den uz iba 38, to uz bol ok a vecer uz nic. ani kasel, nadcha, nic. lekarka ze nejaky jednodnovy virus. podozrivo rychlo presiel, tak snad sa nevrati
.skus cez slamku, mozno ju to chyti 😉
drzim palce.

evina313
9. feb 2011

a ano, teraz som po prvy raz vyskusala citron na zapastie. ale musela som az ked zaspal, on si nedal so sebou urobit vobec nic. neviem ci to pomohlo, alebo lieky, ale urcite to zabralo skor ako ked davam iba lieky