5 ročná dcérka si rozbila hlavu a má centimetrovú ranu

nanip
5. jan 2012

Dcérka si večer o deviatej rozbila hlávku o konferenčný stolík. Bola pri ňom v čupe, robila somarinky a prevrátila sa s tým, že pleskla zadnou stranou hlavičky na hranu skleneného stolíka. Najskor veľký plač a keď som jej pozrela, tiekla jej krvička. Ranku má takú čiarku asi 1 cm dlhú, zdá sa mi to skor povrchové, nie je hlboká. Vyčistili sme jej to vatovým tampónom nastriekaným s Detolom. Mala Krvičku vo vláskoch, ale zase nejako dramaticky jej to netieklo. V podstate ten tampónik na vyčistenie stačil. Okolo ranky sa jej urobila hrčka, nie veľmi veľká ale je. Po plači už bola spokojná, hrala sa smiala, pila vodičku. spinkať šla takú 1 a pol hodinku po úraze. Máme to za 5 rokov prvý úraz takéhoto typu, tak dúfam, že to bude o.k. Je ešte dačo, na čo by som pri tomto zranení mala dať pozor, postupovali sme správne?Či máme radšej zájsť k lekárovi?

eaka
5. jan 2012

No, síce idem s krížom po funuse, ale v prvom rade by som dala studený obklad, nebola by hrča.. 🙂 Inak keby si vážnejšie ublížila, stratila by vedomie alebo vracala alebo bola ospanlivá... ak je v pohode, bude to len povrchové...

desmodka
5. jan 2012

@nanip pokial jej ta rana nekrvaca stale tak nikam nemusis ist, a sleduj ju, ak nebude zvracat, alebo nejako divne sa chovat, nemusis ist k lekarovi... my uz sme mali hlavu zasivanu 🙂

macamac
5. jan 2012

@nanip pokiaľ nezvracala,tak myslím,že to bude ok. určite by som ju pozerala v noci trochu viac 😉
ale postup,aký ste zvolili,je podľa mňa dobrý
môjmu malému v škôlke ako 3-ročnému dievčatko z výšky sa zahnalo a kovovými hrablami zaťalo do hlavy tak,že prerazila zimnú čiapku a pretla mu hlavu 😒 krvácal odtaiľ 7 ! hodín....mňa volali až 4 hodiny po úraze!!
na šitie bolo neskoro 😒
tým ťa chcem len povzbudiť, že môj mal väčší úraz-a nič také sa mu nestalo
neboj, dobre bude 🙂

nanip
autor
5. jan 2012

🙂 Baby, dakujem za prispevky. Ja som hrozny stresak pri takychto veciach. Muz zase az velky flegmatik 😝 Studene sme na ranku po vycisteni dali. Ale i tak okolo tej ciarky je to take zdurene. Nechcela to mať na hlávke veľmi priložené. Ale keď som jej to potom neskor chytila, už sa ani nesťažovala, že by ju to bolelo.

nanip
autor
5. jan 2012

@macamac Keď si mala na tom mieste zatiahne za vlasky, ako teraz spinka, tak sa jej tam amlilinko krvičky objaví stále, ale keď to zotriem, je to na tampóniku len taka bodka. Ani vankúšik nemá špinavý.

macamac
5. jan 2012

@nanip 😉 jasné,to môže,veď je to čerstvé a ranka sa hojí-ešte sa nezocelila 😉
môjmu krv vyslovene "tepala",akoby vyvierala z hlavy-ako prameň, tiekla dolu tvárou-ti poviem,keď som ho zbadala-som sa normálne rozplakala ☹ jednak preto,že mi nevolali hneď a jednak preto,že sa mi to v živote nevrátilo /ja učím deti a už len keď ich zabolí bruško,volám rodičom-pre istotu,nikdy neviem,čo je za bolesťou napr. a to nehovorím o úraze-a pri takomto,to by som mala iné nervy.../

sweetsuzi
5. jan 2012

@nanip nas maly ked vypadol z kocika na hlavu (dvaja s muzom sme pri nom stali samozrejme), kamoska pediatricka mi este odporucala, teda okrem toho pozorovania a toho ci nevracia, zobudit ho zo spanku, len tak jemne, aby si videla ze sa prebera - aby si vedela ze nehrozi bezvedomie. Ale myslim ze nemusis mat strach, oni maju trvrdsie hlavky nez sa zda 😉

nanip
autor
5. jan 2012

@macamac Presne to je to, čo vravíš. Ja tiež učím a to mám už veľké decká (osmakov) a keď im dačo je, tak behám okolo nich ako okolo mojej vlastnej 🙂 Mi to inak ani nedá. A samozrejme, vždy volám aj rodičovi. Poznajú si ich predsa lepšie než ja, popíšem situáciu a už sa potom spolu na niečom dohodneme. Chúďatko tvoj malinký. Ako mu muselo byť, keď mu to stále tieklo. Ako poznám moju, taký cirkus by robila, keby videla krv, že učiteľka by nám volala po 5 minútach 😝 Máš ho statočného 🙂

nanip
autor
5. jan 2012

@sweetsuzi Bola som práve vyskúšať a pekne reaguje. 🙂 ďakujem za radu.

macamac
5. jan 2012

@nanip no veď to,že on je moc tichý.som sa ho pýtala-a to ťa nebolelo? že-áno,išiel som si poplakať za strom a potom som sa išiel hrať.potom ešte išli z dvora na prechádzku-si predstav,že učiteľky si to nevšimli a on mal čiapku od krvi!!! lebo to nešlo ani vyprať.až keď prišli zvonku a vyzliekal sa-mal celú hlávku krvavú-a stále mi nevolali.utreli ho,dali obed-a!!!-vraj ho ani neuložili,aby nezašpinil periny!!!!!! a až o pol druhej mi volali-že mal úraz!!!a to tam učila jedna mamina,čo som jej učila dieťa-o to viac ma to bolelo 😒
on ani na pohotovosti ani necekol,keď mu ranu čistili-a to až "škvrčalo" pri dezinfekcii.sama sestrička mu povedala-ale môžeš si poplakať,veď to bolí...tak potom tichúčko vypustil pár slzičiek.keby bol aspoň uvrešťaný-možno by si to učiteľky v škôlke všimli skôr...
dlho som to predýchavala-to,ako sa zachovali

eaka
6. jan 2012

@macamac Nemajú snáď v škôlke stanovené pravidlá v školskom poriadku, ako reagovať pri úraze dieťaťa?? Ako máš mať v také učiteľky dôveru, ktoré nechajú Tvoje dieťa krvácať z hlavy a ani si to nevšimnú??? A to ich huba nebolela Ti povedať, že ho nedali do postieľky, aby nezašpinil periny? To aspoň nemuseli hovoriť, trúby!

Ale inak krvácanie ako také nemusí byť hneď taká pohroma. Susedkina malá v lete padla, nikto to nevidel, iba moja dcéra, ale boli sme od nej 3-4 metre, hneď sme boli všetci pri nej, ale z nej valilo krvi ako z prasaťa, to bol pohľad, čo nezabudnem nikdy, uprostred čela rana a odtiaľ sa valila červená rieka, jej rodičia hneď hisák a panika a keď sa to utrelo, tak taká malilinká ranôčka, ani hlboká, padla a ostrý kamienok jej porezal kožu na čele, plakala podľa mňa len z úľaku a preto, že videla zrazu svet na červeno.. 😉

sweetsuzi
6. jan 2012

ano z hlavy clovek velmi krvaca, lebo tam je vela ciev hned pod kozou ... no uprimne, asi by som sa tiez najprv zlakla, keby slo o moje dieta 😉

macamac
6. jan 2012

@eaka no vieš-ja si myslím,že ani v školskom poriadku to nemusí byť,ak sme trochu ľudia...veď to by sme už aj na ulici neznámemu dieťaťu pomohli v takej situácii-a nieto ešte dieťaťu,ktoré máme zverené, je to naše povolanie a povinnosť /a ešte za to máme aj zaplatené/.
nepochopím to dodnes-a to už je viac ako 6 rokov odvtedy. stále si to nesiem ako krivdu v sebe 😒 toľké hodiny krvácal-a nechali to tak.ešte ma aj osobne poznali. a o tých perinách-no to tým úplne zabila tá učiteľka.to bola pre mňa ako facka. dôležitejšia perina,ako môj syn 😖 mala som také nervy,že som ho hneď chcela zobrať inde.ale-mal tam kamarátov, mám to pri dome,takto by musel cestovať,....skrátka zostal tam,ale....dodnes ma to máta....a o chvíľu tam nastúpi dcéra....už teraz mám stres

jarunka111
6. jan 2012

@macamac to bol iste silný zážitok, lebo čítam to a mám pocit, akoby sa to stalo nedávno, že to máš také čerstvé v pamäti a to je 6 rokov!!! Dôkaz o tom, že byť človek neznamená byť aj ľudský, ale je hrozné a smutné, že sa to udeje tam, kde by to človeka nečakal ☹ Malý nastupuje v pond do jaslí 😢 , ja som už na nervy a na prášky z toho, lebo teda, čo počúvam a čítam o skúsenostiach mamičiek v škôlkach, tak mám z toho des 😖 A teda je obdivuhodné, že tam dávaš aj dcérku, lebo ako sa ja poznám, tak ani ten malý by sa tam asi viac neukázal 😠 Aj si to nejako riešila vtedy?

andrejka1974
6. jan 2012

ja som vzdy radsej isla aby jej nezostala jazvicka moja dcerka si raz rozbila hlavku len povrchovo ale pre istotu som isla pozreli ju a isli sme domov a z hlavy ked je to hlbsie krvaca velmi aj ked je rana mensia

bea1971
6. jan 2012

to zas moj maly pred pol rokom ked mal rok a pol,tiez tak nestastne padol rovno na hranu obyvacej steny, to bola ale supa,momentalne si do hlbky pretal sikmo cez obocie a ihned riadne valila krv,pozrela som mu ined na to,no mal to riadne hlboko a aj siroko ,tak 3 cm,mal to uplne otvorene,skarede,hned som mu to omyvala studenou vodou,aby som zastavila krvacanie,ale tiekla riadne,az po hodnej chvili presatala tiect a hned som mu to zlahka prelepila a utekali sme na urazovu chirurgiu zasivat,chudatenko moje,mal to na 4 stychy,to bolo kriku,ale chvala bohu inak vsetko v poriadku,o tyzden sme boli vyberat stychy,no jazva mu ostala dodnes,ale ja vravim kym sa ozeni,tak mu to ani nebude vidiet 🙂 🙂 ,ach ,tie nase male neposedy 😀

eaka
6. jan 2012

@macamac No to je samozrejmé, že by sa tak mali zachovať aj bez toho, aby to bolo v šk.poriadku, ale mne sa proste zdá, že tam sú presne kroky ako postupovať, ak má dieťa úraz, takže okrem samozrejmého ľudského hľadiska je tam schéma, aby rodičia vedeli, čo môžu MINIMÁLNE od tých učiteliek očakávať, ľudský prístup je pri tom očakávaný bonus...

macamac
6. jan 2012

@jarunka111
@eaka
no riešila asi takto:
keď som pre neho prišla-hneď som sa rozplakala,lebo mu cícerkom tiekla krv z hlavy po spánkoch na tričko....bol bledý ako stena....
hneď som ho zobrala-a volala do mesta na chirurgiu-bolo to treba šiť.bohužiaľ-chirurgia je u nás do 14h,takže som to ani autom nestíhala
takže len pohotovosť-a potom sme leteli 25km na chirurgiu do najbližšej nemocky,kde sme prišli na rad o 20h.robili mu rontgen a na šitie bolo už bohužiaľ neskoro 😒 až tam v čakárni na chodbe mu to večer o 17h prestalo tiecť
riaditeľ školy ako nadriadený nebol bohužiaľ o úraze ani informovaný od zástupkyne MŠ
na druhý deň ráno som tam naklusala-a žiadala som spísanie úrazu-keďže pani učiteľky nemali ani poňatia,že také čosi sa robí!!!! úraz sa totiž musí hneď spísať a musí byť podpísaný uč. a rodičom a musí byť informovaný riaditeľ
mama toho dievčatka sa mi tam ráno prišla s plačom ospravedlniť-som jej povedala,že predsa ona za to nemôže a nemá ju to čo mrzieť. my predsa dávame deti-všetko, čo na tomto svete máme-im a očakávame,že sa o ne postarajú. a nie 3-ročným šupnú do rúk kovové hrable, povedia,že idú hrabať lístie zo stromov-a 4!!! sú tam a neustrážia si deti. tak čo-no, 3-ročné sa zahnalo na strom a syn mal smolu,že stál pod ním-a šup,už mal hrable v hlave 😒 Bohu som ďakovala,že stál tak,že mu netrafila oko
som sa pani zástupkyni opýtala,či je vôbec možné z bezpečnostného hľadiska,aby tak malé deti manipulovali s kovovými hrablami. povedala,že už ich zrušili-a objednali plastové 😕 ako nechápala ma-hrable-je jedno aké,nepatria do rúk deťom,ak ich nevedia ustriehnuť

áno, je to 6 rokov a nesim si to v sebe ešte dosť "čerstvo". ja som dlho ešte od ľútosti nad tým plakávala,že ako mu bolo-a ako sa oňho postarali. a že sa mi to nevrátilo v živote.

chodil tam ďalej,aj MŠ tam dochodil.
odvtedy sa to tam trošku zmenilo- z jedného pavilóna sú 3,ale zástupkyňa aj uč. sú tam tie isté.
poviem vám, bola som z toho taká mimo,že napriek tomu,že mám sestru aj poisťováčku-som si ani nič neuplatňovala. na takéto veci ja totiž vôbec nemyslím.
ja som mala úraz v škole v novembri-a ihneď som volala rodičom a s ich vedomím som na svojom aute viezla dieťa na chirurgiu. stalo sa to na TV a nebola to moja vina. ale som normálny človek a správam sa tak,ako by som chcela,aby sa správali aj k mojim deťom.
bohužiaľ, nie vždy je to tak ☹

parvitas
6. jan 2012

@nanip ako čítam, tak to musel byť riadny šok. ja som tiež panikárka a radšej by som šla aj na pohotovosť, aspoň pre istotu. ale keď vravíš, že jej tieklo málo krvičky a že pekne reaguje, tak asi nie je dôvod sa plašiť. držím palce, nech sa to neopakuje...

ale nedá mi nereagovať na slová @macamac... úplne desivá skúsenosť! 😕 😕 😕 viem, je to už 6 rokov ako píšeš, ale ja mám po prečítaní totálne zimomriavky a slzy v očiach. chúďa chlapča... a tie učiteľky v MŠ sa nezachovali vôbec správne. neviem, či by som na tvojom mieste tam dávala aj dcérku... asi by som im už neverila... 😕

jarunka111
6. jan 2012

@macamac ach veru šťastie, že nestál tak, že by to malo horšie následky. Človek si musí stále, aj z toho najhoršie, hľadať nejaké dobro 😒 Ľudské, že sa mamička ospravedlnila, ale asi som to prehliadla, že by sa škôlka ospravedlnila!!!! Neskutočný prístup 😠 O systéme v zdravotníctve sa nebudem ani zmieňovať 🤐
Veľa šťastia s dcérkou 😀

nanip
autor
6. jan 2012

@parvitas No ja som si už istá, že keď sa náhodou takéto dačo stane nabudúce (ale dúfam, že nestane), tak určite ju radšej vezmem k lekárovi. Malinká je síce v poriadku, hrčka pomaly odpúcha, už si to dá aj chytiť, celý deň sa pekne hrala, papala, nemá tam ani modrinu.... ale ja nič iné nerobím, len ju sledujem, či ju neťahá na stranu, či pekne vníma, či ju nebolí hlávka, či jej nie je zle... No proste stresujem. A to ani nepadla z výšky na ten stolík, ale ako sedela, išla vstať, preplietla pri tom vstávaní nožičky a stratila rovnováhu. Ale ja keď zabdám krv, mám dosť a nieto ešte na vlastnom dieťati. No proste, stresáčka som jak hrom 😝

eaka
6. jan 2012

@nanip A myslíš, že Dr. Vás s takým škrabančekom bude posielať na rentgen alebo ct hlavy? Tiež sa spýta na silu úderu a či dieťa zvracalo, stráca rovnováhu, je ospalé, na symptómy toho, že by ten úder bol silný... a odporučí max. sledovať.. 😉

sweetsuzi
6. jan 2012

@nanip nie si stresacka to je normalne ze sa o nich bojime ved su nase vsetko. Presne preto som sla so synom do nemocnice, ked sa take stalo, lebo som proste chcela mat istotu ze je ok.
Ale myslim ze mozes byt kludna, lebo ak by jej nieco malo byt, uz by sa to prejavilo.
No u nas je vacsinou veselo, lebo nas maly je taky echt chlapec, stale lieta, lezie niekam, vymysla hluposti a staci sekunda a je zle. Tak nam vypadol z kocika - doslova skocil rybicku na hlavu, ked sme uz boli doma z prechadzky - vyzliekla som mu bundu a otocila som sa ze ju podam muzovi, no a on samozrejme nema cas cakat kym ho vyberiem, ... som sa potom na urazovke hanbila ako pes, ze neviem na decko dat pozor. Nastastie mu nic nebolo, len riadna modrina a hrca - ved pozri sama. Ale ako rastie, tak som zistila ze je to niekedy nemozne a staci mikrosekunda a je zle .... Uz sme odvtedy boli zase, ked na seba stiahol zo stola hrncek s cajom, ktory na stastie uz nebol vriaci - no nepochopi, kto nema zive dieta 😅
Drzim palce nech je mala skoro ok a nech sa vam nehody vyhybaju 😉

elise
6. jan 2012

@nanip ja by som na pohotovosť šla, pre istotu rentgen či nebude na lebke prasklinka inak zranenia na hlave dosť krvácaju, pozoruj ju a občaz obud a skontroluj zreničky ak budu rožirene okamžite pohotovosť môže to byť otras mozgu ako aj keby vracala alebo bola malátna

sweetsuzi
6. jan 2012

@macamac nepochopim pristup tych uciteliek, ved su za dieta zodpovedne to za prve a okrem toho by mi nedalo nechat ho len tak, okrem nezodpovednosti je to necitlive a neludske - ako mas byt potom kludna ze mu je tam dobre a ze sa onho postaraju, ked v takej zasadnej veci sa takto zachovaju, ved robia s detmi 😠 ☹

elise
6. jan 2012

malý mal tiež uraz v škôlke ho spolužiak sotil o roh stiličky a mna ani nezavolali sprostá učitelka tvrdila že za 30 rokov praxe vie posudiť odborne či treba volať alebo nie, pritom mal milimeterod oka tržnú ranu opuchnute oko skoro som skolabovala ked som to videla a to len ked manžel pre malého šiel v behu mu na autobus(učitelka s aponáhlala) povedla že nech sa nezlkane že malý má mal uraz, druhý den ráno rom šla po spísaný uraz ale to pani riaditela písala na kolene lebo to bolo schomolene a narýchlo písané, matka tocho chlapca sa ospravedlnovala inak malý mal v ten den narodky takže pekný darček mu dali a matka toho chlapća že však bude mať aspon pamiatku, inak starosta ako zriadovatel (jednotriedka na dedine) absolutne nič neragoval nezaujimal sa o to a riaditelka alkoholička ešte z nej páchol alkohol tiž neriešila že má 30 ročnu prax. tak som malého zobrala zo školky preč a v druhej škôlke je super aj snimi pracuju a venuju sa im čo v tejto škôke bohužial nebolo.

macamac
6. jan 2012

@jarunka111
@sweetsuzi
no-nie som si istá-ale zdá sa mi,že zástupkyňa niečo povedala v tom zmysle,že ich to mrzí 😒
ako chápem-stane sa všeličo,len ide o to,ako sa k tomu postavíme a či spravíme všetko,čo je v našich silách a riešime to hneď a podľa svedomia. to je naša povinnosť,ľudská.
smola bola aj to,že môj syn naozaj nie je uvrešťaný a moc znesie.čučal-tak si ho nik nevšimol. vždy mi hovorili-jaaaj,keby všetky deti boli ako váš syn,to by bola radosť pracovať. lenže-v niektorých situáciach sa to asi nevypláca 😒
inak-nezabudnem,keď mi to volali-práve som šoférovala,šla som domov,bolo pol druhej a že: Váš syn mal úraz 😕 som sa tie 4 km narozmýšľala,aký mohol mať preboha teraz úraz-veď už vyše hodiny spia. čo spadol z lehátka? veď to je 10cm nad zemou,čo by sa mu také stalo? to som netušila,že úraz je starý už 4 hodiny.

ach, Bože, ja to mám nejak stále "neprežité" v sebe 😔
ale to asi preto,že sama robím s deťmi-a nikdy by som sa takto nezachovala 😔

elise
6. jan 2012

@macamac rovnako aj ja to učitelke a riditeľke v tej škôlke nikdy neodpustim

eaka
6. jan 2012

@macamac Ja tomu rozumiem, ako sa stále cítiš, nechali Tvoje dieťa hodiny krvácať... to je neodpustiteľné... žiadne "mrzí ma to" s tým nič neurobí.. to, že si dieťa nekričí o pozornosť, nie je dôvod, aby sa mu jej nedostalo, čo keby to s ním bolo horšie a počas spánku odpadol, to by si všimli až o dve hodiny... keby mu to krvácalo trošku viac, čo rany hlavy krvácajú, veľmi ľahko stratí kopec krvi.. to nie je nejaký škrabanček, ktorý si proste nikto nemusí všimnúť, ale závažný úraz hlavy!!!

macamac
6. jan 2012

@elise verím ti a chápem ťa.
dieťa je to najviac,čo tu máme. mne ich zveria rodičia denne s dôverou. nikdy by som si nedovolila brať na ľahkú váhu,ak im niečo je. bolí ma bruško, uško, hlava,...hneď kontaktujem rodiča. nič nenechávam na náhodu. a už vôbec nie úraz takého rozsahu.
tým,že to synovi už nešili-má vo vlasoch jazvu.nemusela byť-ale čo už. pamiatka zostane.