6 mesačné plačúce dieťa napína na vracanie až vracia

basika
2. nov 2008

Niekoľko zlých príhod ma prinútilo napísať túto tému, lebo už si neviem vysvetliť čo sa to deje a kedy to odzneje. Mám 6 mesačnú dcérku, ktorá keď usedavo a srdcervúco plače začne napínať až sa vyzvracia. Chodime plavať a dnes sa tam tak bála už len v miestnosti, kde sa prezlieka, že začala plakať, ale pokiaľ som ju obliekla, lebo sme teda nič neznásilňovali, tak sme si povedali, že ideme domov a teda kým sme ju obliekli plakala, až ju začalo napínať a vyzvracala čajík. Len čo som ju položila na to lehátko ,aby som ju obliekla, hrozný plač. Nechápala som, čo sa to deje. Som si istá, že to bol plač od strachu. Už tam nepôjdeme, to som si istá. To bola posledná príhoda. Predposledná bola v aute, bola mrzutá v ten deň málo spala a mali sme pred sebou 1/2hodinú cestu domov a mne sa ju nedalo nijak v tom aute utíšiť proste plakla až ju naplo a pozvracala sa.Ešte boli predtým asi 3 také príhody, ale to už nejdem rozpisovať.TEraz sa už aj bojím, aby sa ani moc nerozplakala, aby sa to neopakovalo. Keď sa to stalo 1.x tak som bola v šoku, lebo som nevedela, vtedy ale nevracala, len ju naplo. Proste je to hrozné, vtedy sa nemôže nadýchnúť, len ju napína...vracia, dotoho plače..jednoducho otras..nemáte niekto s tým skúsenosti, kedy môžem čakať, že to odznie, čím to môže byť, či je citlivá.. jednoducho si neviem dať na to odpoveď a trápi ma to..

saska.t
2. nov 2008

Nemam s tym vlastnu skusenost ale mam kamaratku ktorej mala vzdy ked sa zlakne alebo padne alebo sa proste nieco stane zacne strasne plakat revat az sa zalkne strati dych a odpadne,tym ze prestane dychat. Tiez nevedela co s tym tak zasla k lekarovi a ten jej poradil tento sok vyvratit sokom, takze ked to zacne robit bud ju strci pod ladovu sprchu, alebo silno zakrici alebo ju zdvihne prudko do vzduchu a mala sa od laku nadychne a uz to doplace ale s dychom. Na tvojom mieste sa obratim na skuseneho pediatra, ktory by ti poradil ....

basika
autor
2. nov 2008

saska.t - to je zájdenie od plaču, toto nie je zajdenie od plaču, lebo ona nestratí dych, ale začne ju napínať. Pediatričke som to už spomínala, hovorila, že toto zajdenie je horšie. A nič mi na to extra nepovedala, v podstate, len to, že zájdenie je horšie, vtedy stratí dych aj na niekoľko sekúnd.Ale nás napína.

erikasadek
2. nov 2008

basika, to bude tym, ze s vami nesuhlasi, a ako aj u nas ma lahky postup pri vracani, u nas to ukazal ultrazvuk , maleho zaludok je trocha vyssie ako normal a tak aj to vyuzival , za kazde nie , od nas sa hned pozvracal.. len u vas je to dost skoro...!

basika
autor
2. nov 2008

erikasadek - ved práve, že je to skoro. Počula som o tom, kedy deti pri vzdore plačú až sa pozvracajú.Ale toto nie je veľmi zatiaľ jej prípad, myslím si. Dnes v tej plavárni, to bolo, že sa jednoducho bála a predtým tie skúsenosti boli, že sa riadne sama uškrabila - to bolo od bolesti. A trochu sa obavam, prave toho obdobia vzdoru aby to potom nebolo tak a skoro na dennom poriadku.

kili
2. nov 2008

basika, myslím, že netreba panikáriť, každé dieťa je iné, tak tvoje, ak má citlivejší žalúdok, tak pri plači zvracia. Ono skús plakať, sa ti bude zvierať žalúdok. stačí aj, keď pri plači ju napne zo sliniek alebo z čoho a už to ide.

anazuzik
2. nov 2008

Ahoj Basica,
divim sa, ze sa ti zatial vela babeniek neozvalo, lebo ja len vo svojom okoli poznam 2 deticky, ktore maju podobny problem, a aj moja starsia dcera (2 r.) to asi 3x spravila, prvy raz ked mala asi 8 mesiacov,to sme boli dat nastrelovat nausnice, to sa tak rozjedovala, co sa bala, este pred samotnym nastrelenim, ked jej este len naznacovali kde bude mat dierky takou fixkou, to vygrckala uplne vsetko co predtym zjedla, to som zazila prvy raz.Predtym pri srdcervucom placi, ju len na vracanie napinalo, ale toto sa stalo prvy raz.Potom sa nam to stalo este raz, ze normalne pri placi vyvracala jedlo, ked sme isli na ockovanie,co sa tak bala, ale teraz sa jej uz len obcas stane, ze ju pri usedavom placi napina na vracanie, ale vyvrati len trochu slin.Ja som to nikdy nejako neriesila, pediatricka mi povedala, ze je to u deti bezne, lebo niektorym sa pri silnom placi nejako stiahne branica a zatlaci viac na zaludok, cim ho podrazdi ci co, takto nejako zjednodusene som to pochopila, a ze deti z toho vyrastu.Kamaratka ma taku dceru (3 roky), co to mavala prakticky od malicka, uz sa im to dost upravilo, ale pamatam si, ako sa vzdy snazila vyhnut situaciam, kedy by sa mala mohla nejako silne rozjedovat, lebo vzdy zacala kaslat a uz to islo...ja sama som bola par krat svedkom.Niektore deti su asi citlivejsie na plac, ci co 😨

3558
2. nov 2008

moj ked sa velmi jeduje, napriklad ked ho obliekam, alebo nedajboze ked mu davam capicu tak tiez sa rozjeduje az ho natahuje a niekedy sa nemoze nadychnut, tak ho dam do polohy na brusko a dolu hlavou, a jeho to po chvili prejde.
myslim ze len tak chce uputat. ☹

basika
autor
3. nov 2008

ďakujem za reakcie

snažím sa nepanikáriť, ale dosť ma to štve a mám totál rešpekt pred takými situáciami a zasa myslím, že zatiaľ to ona nezneužíva, to nebolo z trucu, vždy od strachu, ľaku, alebo bolesti. Ale bojím sa aby to neprešlo do zneužívania. Ach jo.

jankapo
3. nov 2008

Basika, nemam skusenost, mozno rada.... sama pises, ze povodcom je strach, bolest, alebo nieco podobne...ako maminka citis preco sa to deje...jedine riesenie, uz ked dojde k tomu je mojkat, cicikat nech ma Livka pocit istoty...ono aj to nasledne vracanie je dalsia trauma neprijemna...V tej chvili kaslat na vsetko a len utisovat, aby sa plac nestupnoval...Spievat, hojdat, ved sama vies co na nu plati...A hlavne zachovat chladnu hlavu, akonahle zacnes sa bat, ze co ak TO pride, ono TO pride...Lahko sa mi hovori...My sme teraz boli na hroboch, uz bol max, unaveni, videl vela cudzich ludi, dlho mu bolo v aute, proste vela faktorov, zacal nam hucat v aute, neskutocne...nedalo sa ist dalej, na rukah v ziadnom pripade, v sedacke som myslela ze sa zadusi placom a my prideme o usi a nervy. Zastali sme a cicikali, nic nepomahalo, cim som ja bola nervoznejsia, tym viac on plakal. Potom som si povedala, klud kluuud, mame cas, nikam sa neponahlame, podarilo sa mi ho upokojit, dat do sedacky tak, ze som cez neho lezala..(max. nepohodlne ☹ )nalepena na okne, ale citil ma aspon...pomaly zavrel ocka a bolo ok...Zas sa mi potvrdilo, ze moj stres citi a zhorsuje to situaciu.
Truc akcie budes riesit ak pridu, mozno vobec nepridu...to je ako s tym zaspavanim...TERAZ potrebuje citit blizkost tak netreba riesit, ze to potom zacne zneuzivat...mozno nie..nebude musiet, lebo jej potreba- pocit istoty a bezpecia bude naplnena...
Moj nazor- Livka potrebuje mojky asi viac ako ine deticky v jej veku...a urcite z toho vyrastie, ono aj ked to nie je to iste ako zachadzanie sa, podla mna je to spolocny povodca...nejaky extremny stres ktory tazsie zvladaju...len sa inak prejavuje...u zachadzania nepomoze mojkanie, tam sa musi konat rychlo a prudko, aby zacali deticky dychat, u vas by som skor volila maxim. pokoj...Aj ked sa povracia, nedat na sebe znat zufalstvo, proste to chvilu ignoruj, az potom zacni prezliekat a tak...
Drzim palce, urcite najdes intuitivne sposob, ako tomu predist alebo to lahsie zvladnut. 😉 🙂

verulka
3. nov 2008

basika, ona ma pravdepodobne trochu slabsi uzaver na zaludku a ked je v strese, tak sa vygrcka...mne s apogrcka vzdy ked ho moc rozblaznim a smeje sa...po par minutovom rehote hodi sablu..teraz ako prikrmujem, je toho pomenej...myslim, ze sa tu nejako moc pomoct neda, lebo neplakat sa neda...jedine co mozes, je podla mna, vyjst jej v ustrety, ked sa da 😉 ..

bublinkajasminka
3. nov 2008

kočky - a viete poradiť s tým, že moja malinká nikdy nebola umrčané dieťa, neplače neako veľmi ani nič je skrátka zlaté bábo ale ak začne plakať poobede to máva tak strašne kričí ale tak že nepomáha nosenie, mojkanie proste nič, ona skrátka hučí trvá to trištvrte hodinku a potom sa upokojí...nevieme vtedy čo robiť lebo vážne nič nepomáha...nerozumiem tomu plaču...má to tak dva razy do mesiaca ale včera to bolo a je to strašné, neviem si poradiť, vždy len poobede

basika
autor
3. nov 2008

žienky - ďakujem za reakcie až mi normálne slza vypadla, som nejaká citlivá...ale to asi aj toto obdobie aj to, že celkovo je teraz bojazlivá, mixovať nemôžem pri nej, ani tichým fénom fénovať sa, ani vysávať - čo mi predtým pri vysávaní zaspala...proste nič si takmer neurobím.Aj dneska, reku povysávam, ale nedá sa. Musí mi byť niekto s ňou a veľmi nemá kto.

bublinkajasminka - a máte už zúbky. To ťažko povedať čo to môže byť. Máš krásnu dcérku, už som viackrát pozerala albumík, máte tiež vlasoooov, nepadajú? Ja už uvažujem nad ostrihaním ofinky.

basika
autor
3. nov 2008

verul - keby to bolo pri smiechu tak v pohode , ale plač, napínanie, vracanie, plač mám strach aby sa nezačla dusiť.Hádam to časom odzneje.

erikasadek
3. nov 2008

basika, , neries to velmi, i kde viem ake to je, moj s toho pomaly vyrastol ale to napinanie mu zostalo do teraz proste ak nieco , nie alebo prilis zacne plakat , tak sa povracia.. no co uz uz som si zvykla...

ale aj tak porozpravaj sa s tvojou lekarkou, myslim,ze s psychologickeho hladiska to pomoze aj tebe....

na druhej strane neboj sa mala sa ti nezadusi, ak kvoli tomu ju mas stale na ociach.....

😉

prejde to....

bublinkajasminka
3. nov 2008

basika - vdaka za maličkú, je zlatá, sama zaspáva ale tomuto plaču raz za čas nerozumieme nikto...zubok má jeden vonku a druhý vychádza - ja neviem teda

basika
autor
3. nov 2008

bubllinkajasminka - a od kedy takto plače..myslím od koľkého mesiaca. My sme takto plakávali tiež poobede okolo tej 18:00 tiež to tak trvalo cca hodinku, ale to bolo ešte v čas tých večerných plačov. Vo veľa knižkách som to čítala, u niekoho je to kolika u niekoho vraj úzkosť zo stmievania. U nás si myslím, to tiež nebola kolika, ale úzkosť... tak som čítala...

bublinkajasminka
3. nov 2008

basika - ona sama zaspáva, nie je to večer, je to okolo 15-tej ked prídeme z prechádzky, tieto večerné plače sme mali aj my do 2 mesiacov a to prešlo, toto má asi mesiac...nechápem to, vtedy vážne nič nepomáha....dokonca ona nás odháňa vtedy...

jankapo
3. nov 2008

bublinka,aj nam toto maly robil, reval a kopal jak divy, a z minuty na minutu utalo a spal (jasne, ze uz aj od unavy)
pomahalo veru pevne objatie, spociatku ho to este viac rozrevalo, ale nevzdavala som a zabralo...mala som co robit teda s vtedy 8kg babom
... 😒a na povzbudenie- zachvaty presli same... 😵
dufam ze je to za nami, kebyze neprecitam o vas, zabudnem ze aj take bolo 😉

bublinkajasminka
3. nov 2008

hmm naša to ešte len pred mesiacom začala - predtým ako bábo to nemala a má to ako píšem dva razy do mesiaca

kili
3. nov 2008

basika, s tým, ako sa o ňu bojíš mám pocit, že ten strach má po tebe 😀
ale nie, keď sa ti niečoho bojí, tak sa treba tomu zasmiat. dieťa veľmi vníma to, ako reaguješ ty, ak jej začneš hovoriť takým tým ustráchaným hlasom, že sa nemusí ničoho báť, tak jej na odvahe nepridá. Ja som tiež mohla pred malímy bezproblémov vysávať, potom som raz na neho išla vysávačom (zavadzal v ceste), a on sa nejak zlakol a išiel do plaču. Ja som sa ho len spýtala, že čo sa bojí a začala sa tomu smiať. On kukol na mňa, uvedomil si, že sa smejem, čiže nehrozí žiadne nebespečie a začal sa smiať tiež. od vtedy sa už nebojí. Alebo aj strach z nových priestorov al. ľudí sme prekonali takto nejak. Predtým bol v pohode ale zrazu zo dňa na deň sme prišli na ihrisko a keď som ho pustila, tak spustil taký plač ako nikdy. tak bol asi 15min. nalepený na mňe, ja som sa z druhými rozprávala úplne normálnym hlasom, akoby sa nič nedialo, žiadne ťuťuli-muťuli, že čo sa boji atď., a jeho strach sa behom asi dvoch týždňov (medzitým bolo len pár situácií, kde bol v cudzom prostredí) zúžil na asi munútu mojkania.

basika
autor
3. nov 2008

kili - je to možné, že to má po mne, aj tehotenstvo som mala ustráchané, už som na to myslela.Budem musieť zapracovať aj na sebe. Snažím sa jeeeejkať keď niečo predpokadám, že bude strach...ale moc nezaberá...možno to robím zle...

bublinkajasminka
3. nov 2008

kili - hmm a mne nevieš poradiť?ešte mi napadlo že malinká to vždy tak plače len pred týmto poobedným spánkom prípadne po ňom, nikdy nie v inom čase - neviem si to vysvetliť - rozmýšľam - nemôže byť trebars hladná? ona papá o 12-tej a o 15-tej ide haji a vtedy ak plače tak vtedy alebo tesne po tomto spánku - neviem si to vysvetliť - poradte mi...

kili
3. nov 2008

bubli, ona papá aj o tej 15tej? však jej skús dať mlieko, keď je hladná, tak sa naje.

bublinkajasminka
3. nov 2008

kili - nie ona papá až ked vstane tak mi napadlo či neplače že je ve+mi hladná alebo tak.....a po spaní máva jogurtík s keksíkom...tak neviem čo urobiť...inak príbeh tvojich chlapcov celý sledujem a som šťastná že sú to zlatí chlapci... 🙂 🙂

kili
3. nov 2008

bubli, ďakujem 🙂
no určite jej daj o tej 15tej jesť a až potom spať. aj dospelému človeku sa lepšie spí s plným žalúdkom 🙂
viem, že mi tuším niekto písal, že sa môže dávať jogurt už skôr, ale ja som našla, že sa dáva od 8 či 9m, to už si presne nepamätám, predsa len to už bolo dávnejšie 😕 Ale rozhodne dieťa je každé 3h +/-, takže to môže byť hladom.

bublinkajasminka
3. nov 2008

kili - skúsim....a doktorka mi povedala na poslednej poradni o jogurte tak preto dávam

kili
3. nov 2008

však v pohode, ono sa aj tak tie doporučenia furt menia

venonna
3. nov 2008

basika, kili a varulka budu so mnou suhlasit, ked Ti poradim, aby si si zaobstarala satku na nosenie deti. Livku uz mozes uviazat aj na chrbat a s nou robit tie "hlucne" domace prace ako vysavanie, mixovanie a podobne. Ked bude takto pri Tebe, nauci sa zvladat stresy a prestane sa bat situacii, ktore rusny zivot prinasa... 😉
bublinka, mozno ma Tvoja mala problem s travenim niektorej potraviny, nemusi ist prave o poruchu, len jej este "nedozrel" zaludok. Skus sledovat, nieco obmienat, mozno to vystopujes 😉

kili
3. nov 2008

bubli, a rozhodne jej daj o tej 15tej, alebo skôr, keď už o 15tej ide spať, jesť aj keď plakať nebude 😉

kili
3. nov 2008

... (píšem akosi na etapy 😀 ), uvidíš, že ti potom bude aj lepšie spať