6 mesačný sa nevie otočiť. Čo mám robiť?

dadak
18. okt 2007

ahojte dievcata. velmi sa trapim kvoli malemu. este stale sa neotoci na brusko a vraj ma zvyseny tonus. ze je taky tuhy volajaky. cvicime vojtovku, ale cim viac s nim cvicim, tym zase mi dava hlavicku len na jednu stranu a zistili mu i tortikolis. kedy to ma zacat liezt alebo sediet, vraj by uz mal a doktorka ma vykrstila, ze je dajaky slaby. ma 9,1 kg podla mna je dost pevny. len je pravda, ze sa este neotoci, ani nesedi...povzbudte ma prosim....dakujem.

lenka1smejka
21. jan 2010

ivka-nebud taka smutna,nedavaj ju na brusko ked nechce tak ju tam nedavaj.Pretoci sa ked bude chciet a vtedy ked to budes najmen cakat.Ja som vsade citala ako 6mesacne deti sedia a moja mala v 8mesiacoch nesedal a uz som bola z toho nervozna a odrazu v jednej chvile si sadla.Moja ma 10 mesiacov a vazi 8kg.

veronika81
21. jan 2010

ivka, treba skúšať často ju dávať na bruško, ale iba na chvíľu, kým sa ti nerozplače. Nasilu ju nútiť netreba. Začne ti plakať hneď, ako ju položíš? Skús ju hneď nejako zaujať, niečím čo má rada, pestrá hračka, prípadne aj mobil a tak 😀
Celý vývoj vychádza z polohy na brušku, tak si posilňuje svalstvo celého tela. Hlavne neporovnávaj svoje dieťatko s ostatnými, to je dosť stresujúce. Každé bábo má svoje tempo. Predtým, aby sa ti sama pretočila z chrbátika na bruško, musí mať najprv dokonale zvládnutú samotnú polohu na brušku. Treba skúšať, trénovať po troške každý deň, aj keď pár sekúnd, ale častejšie. Skúšaj oblečenú, vyzlečenú, aj úplne bez plienky. Uvidíš, časom sa jej to zapáči, príde na to, že má nové možnosti rozhľadu a bude fajn 😉

ivkaivka
22. jan 2010

lenka, vďaka za povzbudenie.
veronika, mozem sa jej aj na hlavu postavit,nezaujmem ju. Najnovsie place hned, ked ju polozim na brusko. Dnes nam uz obvodna dala papier na rehabilitaciu. Dala jej ruky, ci pritiahne hlavicku a mlada dama, sup rovno na nozky. Ja to skusam stale, mozno to sa jej uz sprotivilo. Hadam sa to bude lepsit. Aj dnes ked ju lekarka dala na brusko, rucky dala nasiroko a neskutocny rev. Neviem, pretoze asi mesiac dozadu sa z brusko spustila na chrbatik, na brusko vedela pekne polezat a teraz...neskutočny truc

spevacka
22. jan 2010

ivka, čítam ako sa trápiš...môj prvý synátor (už má 6rokov) skoro vôbec nebol na brušku, tiež to neznášal, tak sme ho nenútili, potom ani neliezol, sedel v 8 mes a chodiť začal ked mal rok a dnes je z neho úúúplne normálny chalan , chodí plávať a nemá žiadne problémy... nemusíš sa toľko podľa mňa stresovať...viem, že nechceš nič zanedbať, ale zase... no len toľko som chcela 😉

izabelkak
22. jan 2010

ahojky, čo sa ležania na brušku týka naša malá to odmietala a revala dovtedy kým sa naň a z neho nenaučila pretáčať, dovtedy ani za svet a aj bez toho "tréningu" pekne pasie, no čítam ivka že Ty máš opačný problém, že najprv na brušku chcela byť a teraz nie 😕 a skúšala si ju nechať aj na holato, teda stačí holá ritka, nech sa kobála ako chce, či aj vtedy ak sa prevráti na brucho plače?

izabelkak
22. jan 2010

ivka až teraz čítam podrobnejšie, čo sa váhy týka, my máme 5 mes. a 6 kg a nemyslím si že je to málo, je to priemeraná, priberáme 500 g mesačne teda celkom s prehladom by sme mali v 6 mes. zdvojnásobit porodnú váhu...

ešte sa chcem opýtať tú abdukčnú perinku mala stále? v nej sa predpokladám velmi nemohla hýbať nožkami? ak je to tak tak len potrebuje čas si myslím a nevidela by som na tom nič zvláštne šak bola doteraz stiahnutá tou perinkou musí sa rozpohybovať...

inak mne sa malá začala na bok točiť veľmi skoro, lebo kojím v leže an boku, tolko chcela hladať prsník že sa to naučila snáď v povolici 3 mes. na zvalenie sa na brucho bol už len kročik....

ešte je otázne musíš stále baliť naširoko? lebo to može byť další dovod, ja som začala s látkovými plienkami a ak je malá v látkovke musí vyvinúť viac sily a šikovnosti (kým spevnie) t.j. ak sa má začínať prevalovať s balením na široko je to namáhavé, ja to riešim tak že aj 3 x za deň vetrám ritku, zapnem ohrievač podložím postielku nepremokavou podložkou a malá sa može gúlať a trénovať ako chce....

dadis
22. jan 2010

Saska ma 6,5kg, obracat na brusko sa zacala pred tyzdnom, t.j. 2 dni po dovrseni 6.mesiaca. Ale na bok sa naucila velmi skoro, obracat na brusko som ju ucila asi mesiac, vzdy som ju motivovala hrackami, ona si ich poobzerala (cela vykrutena, uz len kustik od pretocenia) a obratila sa naspat na chrbatik a hrala sa prstekmi, alebo s nozkami.Jednoducho nie je ten ambiciozny typ, uspokoji sa aj s malom 😀 ...inak lietadielko robi od 4,5 mesiaca a priblizne o tyzden na to sa zacala otacat o 360° na brusku. Ked som bola nervozna, preco sa nepretaca, pretoze Matko sa zacal ako 5 mesacny, precitala som si v knizke toto: okolo 6.mesiaca (+-1mesiac) sa babatko zacne obraciat z chrbatika na brusko, ked dosiahne tuto metu ma uz dostatocne silny chrbatik, aby sa na brusku zacalo otacat do vsetkych smerov a za par tyzdnov aj liezt. No tak Saska si to nejak prehodila. Inak mam pocit, ze je agilnejsia ako Matko, sediet v lehatku ani v autosedacke vobec nechce, najradsej je na brusku. Ale ked to tak analyzujem , tak som jej nedavala vela dovodov na pretacanie. Vzdy pre casovu tiesen a ticho v rodine som ju radsej polozila na zem na brusko...to sa malokedy rozplakala - vzdy ju obycajne zaujala nejaka hracka, ale ked som ju polozila na chrnbatik a videla, ze od nej musim hned utekat (obycajne s niecim pomoct Matkovi), tak to hned spustila plac, ani sa nepoobzerala, ci ma nieco naokolo na hranie.

moko123
22. jan 2010

ahojky my sme tiež asi trošku pozadu aj ked sa Lili narodila na 33t ma teraz skoro 9 kg a možno preto je trošku lenivšia sem tam sa na bok pretoči ale to je asi všetko za ručičky sa pekne pritiahne ale pretačat z bruška na chrbatík a opačne nam ešte vôbec nejde,,,

dadis takže u vaš to bolo nedavno takže asi mame čas sa ešte prevraciat no uvidime ako nam to pôjde

ivkaivka
22. jan 2010

dakujem za povzbudenia.
Perinku ma uz len na noc. Na siroko ju nebalim, cez den ma len Pampersku. Ona ked je na chrbte je ako sidlo, odraza sa nozickami, toci sa po podlozke (teda, ako rucicky na hodinkach).
Obvodna vravela, ze prevratit na brusko sa ma do ukonceneho 6. mes. takze mame cas,no ked tu citam,ake mate sikovne deticky...mna aj desi to, ze ked jej dam prsty, tak vobec hlavku nedviha z podlozky, len sa zapiera nozkami a dviha zadok. Uz som ich aj pridrzala pri podlozke, no ostala pasivne lezat a skerila sa na mna.

lizatko1009
22. jan 2010

kazde babo je ine nikdy sa netreba porovnavat, nam sa maly zacal prevracat na brucho ked mal 3 mesiace a 2 tyzdne a teraz je s tym krííííz, tolko co sa otocim uz je na bruchu.

lubikaf
23. jan 2010

ivka mne sa moj maly pretocil na brusko prvy krat iba asi dva tyzdne dozadu, a tiez sa vobec nepritahoval do sedu, ked som ho chytila za ruky. namiesto hlavy dvihal ritku, akoby chcel spravit mostik. nakoniec som to spravila tak, ze priatel ho chytil za ruky, ja som mu podlozila prsty pod krk, a tak sme ho spolu dotiahli do sedu. az som ho jedneho rana len tak chytila za ruky a on si krasne sadol. a presne v ten den sa mi aj prvy krat pretocil na brusko. chce to iba cas, neboj vsetko pride 🙂

lenka1smejka
23. jan 2010

ivka-aj mna niekedy mrzi ked citam ake su tady sikovne deticky ako niektorym sa dieta postavi v 6mesiacoch na nozicky a mne sa mala az dnes sama postavila na nozky

veronika81
23. jan 2010

lubi, malého za ručičky do sedu neťahaj, nie je to správne. Tento cvik ťahania detičiek za ručičky robia lekári z dôvodu, aby videli ako si vie držať hlavičku. Ak to niekedy aj pred vami robili, určite ich nikdy nevytiahli úplne do sedu. Keď už, má sa to robiť iba pár centi nad podložku.
A lubi, tvoj malý má na sedenie ešte kooopec času 😉 pasívne posadzovanie môže byť viac na škodu, nechaj mu čas, kým sa posadí sám.

ivka, presne ako ti lekárka povedala, máte ešte čas na to otočenie. Neboj on príde na to, ako to urobiť 🙂

veronika81
24. jan 2010

ivka pardón 🙂 ONA príde na to, ako to urobiť 😉

lubikaf
24. jan 2010

veronika mas pravdu, doktorka ho vzdy vytiahla iba kusok hore, som nevedela, ze sa nemozu tahat uplne hore. dakujem za upozornenie. aj ked som ho tak vzdy nechala iba chvilku, a hned ho dala naspat. ale uz to robit nebudem 🙂

veronika81
24. jan 2010

lubi, aj ja som to tak najprv robila 😝
Ale potom ma na to upozornila lekárka a neskôr som o tom aj dosť čítala. Neboj, za tú chvíľu si mu určite neublížila, len netreba zbytočne pokúšať 😉 Môžeš sem-tam trénovať to držanie hlavičky, ale len tak ako to robila aj doktorka.

babullka1
24. jan 2010

ahojte tak my uz sme mali 6 mesiacov a na brusko sa neotacame doteraz,-odmala je nerad na brusku ale zato bezproblemov sedi ...vobec sa neprevazuje do stran....a dr mi povedala ze to aj preto ze je tazky sa neotaca-ma 10kg....no krasne rozprava mama tata baba....co je dost skoro na jeho vek....ja si myslim ze kazde dieta je ine takze Ivka netrap sa...mozno sa jej to len nepaci 😀 ako aj mojmu 😀

dadis
24. jan 2010

Saska sa mi pred 2 dnami zacala posuvat v lahu na brusku dopredu...len som nevedela ako, len som vedela, ze nie je na tom mieste, kde som ju nechala 😉 ...az dnes rano...ona sa nejako vzpruzi....drzi sa len na kolienkach a rucickach, vyhupne a asi o 3 cm ide dopredu...takto sa normalne "doteperi" k hracke...na plavajucej podlahe jej to nefunguje...to len cuva,aj ked zavratnou rychlostou...rano mi takto "obehla" celu obyvacku...na to, ze sa zacala obraciat na brusko len v pondelok sa mi zda, ze je dost "silna"...aj ked nema uplne spravnu techniku plazenia, musi na to asi vynalozit dost sil..
babulka...ona mi tiez vydrzi sediet, ale nema sa to davat, kym sa neposadi sama..ja ju davam iba na papanie do stolicky...lebo z autosedacky mi "utekala" (spravila "most" a posuvala sa dole) ked nebola priviazana...a ked som ju priviazala, tak bola velmi nespokojna...a ked Matusko je uz taky velky, tak to musi byt este vacsia zataz na chrbatik..inak potichucky zavidim tie kilecka, aj ked asi na nosenie nic moc, ze? a ze nechce byt na brusku? Saske sa zapacilo na brusku odkedy ju viac nosim v satke--vtedy si asi povie.."konecne ma ta mama polozila a mozem si vklude popozerat a pochytat tieto zaujimave predmety"...dost sme mali problem, ze nechcela byt vobec sama polozena, teraz odkedy ju nosim v satke pri kazdej mrzutosti, sa to vyditelne zlepsuje a mozem ju nechat aspon 3 minutky samu.

ivkaivka
24. jan 2010

veronika, nevadi.. 😀
babulka, moja ma len 6kg, takze podla mna by mala vladat.
dadis, parada, takze na brusko sa zacala otacat len teraz?

dadis
24. jan 2010

ivkaivka...zajtra to bude tyzden

ivkaivka
24. jan 2010

takze sa pretocila na 6 mes. Nasa obvodna vravela, ze do 6.mes.sa to ma zvladnut. Tak dufam, ze sa to podari aj nam, no ale aj tak asi zajdem na rehabilitaciu, nech si potom nemusim nic vycitat.
Dakujem krasne za povzbudenia, uz som kludnejsia.

babullka1
24. jan 2010

Dadis...mne sama dr dovolila nechavat ho sediet.On ked lezi na vankusiku tak ma taku silu ze sa posadi uplne sam tym ako sa taha hore...takze aj ked ho dam lahnut-on si sadne 😝 z autosedacky uteka aj mne 😀 tiez papame v stolicke 😉 A spapame toho fakt hodne 😅 Vidim ze aj Saska ma 6m+1tt 😀 .....mne sa maly prehra aj sam....nemam pri nom problem z casom.....mozem si v klude porobit-dam mu hracky a on sa sam hra.....alebo ho dam do stolicky a dam mu do rucky piskotku a stym sa zabavi aj hodinku....

dadis
25. jan 2010

tak to ti divne radila ☹...z vankusika sa aj Saska taha sama do sedu a posadi sa, ale to nie je prirodzenie posadenie sa, to sa stane az ked bude 4nozkovat a z kolienok sa prekoti do strany na ritulku - vtedy ani nemusis mat strach, ze by zo sedu babo spadlo. Ja este Sasku posadzovat nebudem, zatial sa vyhra na brusku - je to pre jej chrbatik zdravsie. Tvoj Matusko je asi podobny ako moj Matko, on bol tiez taky samostatny, ale kazde dieta je ine, ja som pristupovala k obom rovnako, no nenecham Sasku vyplakat, ked jednoducho sama nechce byt - ono to totiz nie je nejake nespokojne pomraukavanie - ona ked ma vidi odist, ona spusti taky srdcervuci plac, ze az - normalne so slzickami ☹ jaaaaj som si vypocula od svokry a potom aj od manzela, ze aka je naviazana na mna, Matko taky nebol atd. - no naschval ju nosim este viac a vies co? ono sa to zlepsuje a hlavne po skusenosti s Matkom, ked viem ako rychlo cas uteka. Tak si navarim a poupratujem ked sa da, a ked nie sme prave vonku tak sedim v detskej izbe s detmi a hrame sa...vtedy su spokojne obe deti - viem, ze to nie je premarneny cas, ked vidim aki su spokojni.

paris0
5. okt 2010

ahojte ja mam 3,5 mesacnu dcerku a ona sa uz vie prevratit na brusko aj spat a robi to uz 2 tyzdne ... tak neviem co bude robit o mesiac🙂)

zuzkaoko
5. okt 2010

ahojte, moja dcérka bude mať 7mesiacov a na jednu stranu sa vie prevaliť na bruško ale na druhú nie, a naspať ani nehovorím. to vôbec, doktorka nám povedala že ked sa to do mesiaca nezmení musíme ísť na rehab.

lala2
5. okt 2010

Ahoj @zuzkaoko , nasa mala mala 7,5 mesiaca ked sa pretacala / od 6 mesiacov / z chrbta na brusko v pravo. Doktorka to neriesila, no ja som chcela ist k neurologicke. Tak nas na moje naliehanie poslala, lenze neur. mala termin az o tyzden, dovtedy sa mala zacala pretaca uz skoro ako 8 mesacna aj na lavo a aj z bruska na chrbatik.

Co sa tyka jemnej motoriky, tiez som si robila dlho starosti, este ako 5 mesacna nevedela drzat hracku, voooooobec.
Ani si ju nechytila a akakolvek snaha ju to naucit udrzat v ruke bola marna....
Dnes si krasne preklada hracky, natahuje sa za nimi a drzi flasticku v rucke.Tapka tapi, tapi ...

Momentalne nas vsak poslali cvicit ale Bobatha lebo nelozime a nestvorkujeme.Ale hadam aj to sa spravi. 🙂
Neboj a nezufaj, vsetko bude dobre. 😉

zuzkaoko
6. okt 2010

@lala2
ahoj, naša dcérka nemala problém s chytením hračky. všetko berie prekladá si. to nie je problém. už behá aj v chodítku, tam sme ju asi nemali ani dávať. teraz to pred ňou skrívame. ked ju dam hopať hopá pekne. aj doktorka povedala že pekne sedká. že je len lenivá. včera sme cvičili, tak sa jej podarilo na druhú stranu prevrátiť asi 5x s námahou. chodím stále s novými hračkami aby ju niečo zaujalo. raz sa otočila o 360st. to si myslím že bola len náhoda. ale nejako sa nevie naučiť vrátiť sa spať. nie a nie sa vrátiť ... na to bruško. dakujem ti za správu - budeme sa snažiť prekrúcať sa a pomaly aj loziť. pokiaľ sa nám to do mesiaca nepodarí pojdeme aj mi cviciť. dr. vravela že by už mala loziť ale jej sa nepáči vôbec na brušku :(
a napíšeš mi prosím ťa aké cviky tam potom robíte? dakujem a držkajte sa... 🙂

zuzkaoko
6. okt 2010

@lala2
a zabudla som že ked ju mám len tak na kolenách ona hned na zem, musím ju držať pod pazuškami a ona skáče ako pajác. strašne sa jej to páči.

lala2
6. okt 2010

Ahoj zuzkaoko, no boli sme tam na rhb len druhy krat, min tyzden vo stvrtok a teraz v utorok a mala sa nam zacala trosku pustat do stvorkovania tak neviem ci to mam tomu pripisat ... ale tesime sa tomu lebo ona uz vyse mesiaca sa pohupuje na kolienkach a nevie ist ani dopredu ani dozadu, a dnes sa pustila dopredu.. 🙂

Cviky su zatial tieto
a to som videla len raz ako to sestricka robila a raz som si to pred nou vyskusala:

Kedze sa mala sama neposadzuje tak toto:
daj ju na bok, napr. lezi na lavom boku, chrbatik ma oprety o tvoje stehna, chytis jej bocik a ona sa sama jednou rukou lavou vytiahne hore do sedu

potom nacvik sikmeho sedu, kedze ani ten nevie, my sme ju posadzovali s vystretymi nohami ale to ti neviem opisat sorry. 😒

no a ten posledny je na to stvorkovanie : ty sedit s rozkrocenymi nohami
dietatko si polozis cez svoje stehno tak aby rucicky a vrchnu cast tela malo na jednej strane a nozicky na druhej.Vlastne babo robi akoby furik je nutene prekladat ruky, kedze mu jednu nozicku pokrcis, nasledne druhu ono sa same pohne dopredu, preklada ruky.

Inak dobre typy vratane tohto posledneho cviku s najnovskom oktobrom cisle casopisu mama a ja na str. 72, je to spojene s reklamou na Pampersky. 🙂

lala2
7. okt 2010

Neviem ci to mam pripisat cviceniu na ktorom sme boli len dva krat ale malinka zacala dnes stvorkovat. Sme stastni : )))