6 mesačný sa nevie otočiť. Čo mám robiť?

dadak
18. okt 2007

ahojte dievcata. velmi sa trapim kvoli malemu. este stale sa neotoci na brusko a vraj ma zvyseny tonus. ze je taky tuhy volajaky. cvicime vojtovku, ale cim viac s nim cvicim, tym zase mi dava hlavicku len na jednu stranu a zistili mu i tortikolis. kedy to ma zacat liezt alebo sediet, vraj by uz mal a doktorka ma vykrstila, ze je dajaky slaby. ma 9,1 kg podla mna je dost pevny. len je pravda, ze sa este neotoci, ani nesedi...povzbudte ma prosim....dakujem.

vejinka
14. apr 2009

tak my mame okolo 10 kil a prave sa nam rezu zubky

lucia1004
14. apr 2009

Suziad, tak to sa chcem opytat, ci uz si zacala s prikrmami - mrkva, zemiak, karfiol, lebo my ukoncime siesty mesiac v sobotu, takze sa chystam zacat.

e.vacka
16. apr 2009

Naša Barborka ma 7 kg a 71 cm.

skrecok
18. apr 2009

Nas maly ma cca 6,6 kg a pretaca sa z chrbatika na brusko (naopak este nie celkom), na chrbatiku cmula tiez nozicky, hlavne palceky. Ked ho drzim, tak sa postavi na nohy a je pri tom velmi stastny. Snazi sa plazit, ale nedari sa mu tak ako by chcel.

lucia1004
27. apr 2009

my sme zacali pred tyzdnom stvornozkovat, pripada mi to byt dost skoro...

vieruna
27. apr 2009

Ahojte
tak ja som trosku v strese kvoli mojmu Jankovi. Jediny problem mame, ze sa nepretaca na brusko. Inac je velmi aktivny, usmievavy, spokojny vsetko, len toto jedno mu nejde. Vazi nieco okolo 8 kg. Asi (dufam) robim chybu, ze porovnavam. Prvy syn sa otocil na brucho ako 3,5 mesacny, a Jankove dvojca Misko sa vrti uz mesiac. Do kedy maju deticky v tomto cas a kedy uz to nie je uplne OK? Dakujem.

cekina
27. apr 2009

ahojte, nasa mala ked mala 6 tak v ten den jej vysiel prvy zubok (o 3 tyzdne dalsi), mala 7,9 kg, 70 cm a od toho dna sa zacala poriadne pretacat na obe strany... ale do dnes sa jej moc nechce . Iba by sa tahala do sedu a stoja... bude mat o par dni sedem a este nestvornozkuje ani sa neplazi.

suziad
27. apr 2009

Boli sme na poradni a Lejka vazi 7,9 kg a meria 67cm. Pretaca sa na bruzko ale spet sa jej nejak nechce.

paola.o1
27. apr 2009

vieruna, podla mna sa nemusis stresovat, lebo moj krpec sa len nedavno pretocil na brusko aj to urobi iba vynimocne. o nejakom sedeni alebo cucani prstov mozem snivat 😀 a podla dr. vsetko je ok. je to proste lenivec

zuza.m
28. apr 2009

vieruna podla knižky je v norme.tam je pisane na 6mes past koniky na vyrovnanych ručičkach.až neskor pretačanie.moj sa pretačal par dni pred 6mes.a tiež som stresovala.či je ok.ale koly tomu aby nas doktorka niekam neposlala.tak som ho to začala učit.dala som si ho na paplon.paplon som dala tak že na jednej strane bol dvojmo na druhej len jedna vrstva.a to mal tak v polke tela.tym padom bol tak do spadu a išlo to lahšie.ešte som to napriklad aj nadvihla ked sa snažil a neišlo to.tak som ho vlastne ja pretočila ale on si myslel že to urobil sam.dostal taky imulz a začalo ho to bavit.pravdaže na rovnom mu to neišlo ale aspon sa snažil.lebo do vtedy len ležal a ked toho mal dost tak jednoducho sa začal jedovat ako že mama ber ma.ale naučil sa.mam kamošku ktora ma tak tiež lenivca a začal asi tak v 7 alebo 8mes.ale tiež mu pomahala ona napriklad mu otočila nohy a on sa telom zatočil za nou.

mimi198
28. apr 2009

ahhojte, ako pise zuza.m, nas maly ma presne zajtra pol roka a dnes sa zacal pretacat , a tak isto som ho to naucila da sa povedat. ja som mu zasa davala hracky na bok aby zapajal aj druhu rucicku a sem tam som mu zo zaciatku pomahala otacat nozicky a ked uz bol na boku pretoceny zacal sa snazit a zapojil vsetky svaly a nakoniec sa mu to podarilo a uz jak sa to podari raz tak uz to ide, potom sa pretacal aj 10krat po sebe uz ho to zacalo bavit. vzdy sme mu zatlieskali aby sme ho tym povzbudili a uz to vie. tiez som stresovala ci sa to nauci niekedy, ale naspat to este nevie len z chrbatika na brusko ale ked prislo toto pride aj dalsie.

zukab
30. apr 2009

moja ma 5 a pol mesiaca, pretoci sa z chrbta na brusko, z obidvoch stran, ale naspat este nie. celkovo, poloha na brusku nie je jej najoblubenejsia. najradsej by sedela a na vsetko videla, ale ma smolu, este to nevie 😀
pred cca tyzdnom si zacala cucat palce na nohach, co ma tesi, ale bola by som rada, keby sa zacala prevalovat poriadne aj z chrbatika.
ked je na brusku, tak vystrkuje zadocek, ale to je tak vsetko.

ikke
5. jún 2009

nani5 • 1d • Včera o 21:42
Ahojte, mám 6 mesačného synčeka a este sa neotáča úplne len na bok z chrbta a z bruska vobec. chcem sa opýtat či to nevadí lebo som čítala že by uz mal zacat sám sediet ale mne sa to zdá skoro. poradte mi prosím ci si robím zbytočne starosti alebo to treba nejako riesit?

shaula • 2d • Včera o 21:48
nani, děti nejsou tabulkové, naši kluci mají 10,5 měsíce a sedět se naučili teprve cca před 14 dny, a to taky jen na patičkách nebo v překážkovém sedu, "normálně" zatím nesedí. Vůbec to neřeš, dej mu prostor. Kdyby bylo něco v nepořádku a vývoj byl enormně pomalý, tak by tě už pediatrička poslala třeba na rehabilitace. Ale podle tvého popisu to vůbec tak nevypadá, myslím, že je v normě.

nani5 • 1d • Včera o 21:49
no ja si to tiez myslim ale obcas sa stane ze cloveka to napadne ci je vsetko ok.. dakujem za odpisanie upokojilo ma to trochu...

berenika39 • 2d • Včera o 21:49
klid, zapomeň na tabulky a ččlánky a internet. pokud to zkouší na bok, s přitaženýma nožičkama, je na nejlepší cestě. 6.měsíc je sice taková nějaká hranice, ale rozmezí tam je a velký. vezmi si, že některý děti chodí v deseti měsících a některý v 18ti. vůbec bych se nestresovala, případně se v příští poradně poradíš s mudrou. je jasný, že jiná je situace, když má mimčo stanovenou nějakou diagnozu a s jeho motorikou je třeba mu pomáhat třeba cvičením, ale to už bys v půl roce pravděpodobně věděla.
Jinak můžeš skusit obyč ručník, polož ho na něj, a jako roládu ho pomocí toho ručníku převal na bok, chvíli nechej a pomož mu tím ručníkem dorotovat. jak na to jednou přijde, nebudeš stíhat...
užívej si maminkování....

zuzikmeduzik • 1d • Včera o 21:50
ahoj nani, akoby si písala o nás - zajtra má synček 6 mesiacov a tiež sa otáča zatiaľ len na bok a aj to len na jednu stranu. pediatrička povedala, že chlapci bývajú pomalší a neriešila to. Vraj keď už bábo otáča na bok, je to otázka času, kedy sa celkom otočí. Inak na stránke babyfit je kontakt na individuálne poradenstvo, ak by si chcela niečo riešiť. Tiež si myslím, že je fajn chodiť s malým niekde cvičiť. Dva týždne dozadu sme začali chodiť do materského centra na cvičenie na fitloptách a malý si prvýkrát objavil nožičky.

nani5 • 1d • Včera o 21:51
BERENIKA neviem presne ako to s tym uterakom myslis ale zajtra to vyskusam...

nani5 • 1d • Včera o 21:52
ZUZIKMEDUZIK...jooj tak nas si nozicky pozna riadne aj chut uz ochutnal.. len proste to otacanie je neuplne.. a co z bruska na chrbatik otaca sa ti uz?

zuzikmeduzik • 1d • Včera o 22:04
nani, neotáča sa ešte vôbec...ani nožičky si ešte neochutnal 🙂 ale už vie kde ich má a chytá si ich rúčkami. ak má pekné farebné ponožky, rád si ich stiahne a ochutná 🙂
a čo deti zvládajú skôr, z bruška na chrbátik alebo z chrbátika na bruško?
neboj, za pár dní sa tí naši lenivčekovia tak budú prevaľovať, že ich budeme musieť premiestniť na podlahu 🙂

berenika39 • 2d • Včera o 22:05
nani, ono se to špatně popisuje. představ si, jak balíš piškotovou roládu pomocí utěrky 😀 😀 😀 .prostě ho netaháš ani za ruku, ani za nohu, jen ho položíš na ručník, pokud ho chceš otočit vpravo, vezmeš ten levý kraj ručníku a nadzvedneš, s ním i prcka nakloníš a pomůžeš mu. zkusím ti najít obrázek někde na netu. ale víš co? já než to najdu, bude se ti malej otáčet sám 😀 😀 😀

berenika39 • 2d • Včera o 22:07
určitě se nejdřív točí, nebo by měly, ze zad na bříško. pokud se točí z pasení koníků na záda, je to nestabilitě, většinou přepadnou...

shaula • 2d • Včera o 22:16
Taky jsem chtěla napsat, abys chodila někam do cvičení kojenců, ale Zuzikmeduzik mě předběhla🙂 Je to prima zábava pro tebe i mimi, cviky jsou zaměřené na nácvik hrubé motoriky. My chodíme už od dvou měsíců. Dělali jsme tam takový cvik na nácvik otáčení, pokusím se ho popsat. Mimi leží na zádech, chytneš ho za kyčle zespoda tak, že palec máš na vnitřní straně stehen a dlaň drží kyčel (takže má nožičky trochu pokrčené a ve vzduchu). Pak ho nakloníš na jednu stranu a buď ho tím úplně donutíš se otočit (ze začátku), nebo ho jen natočíš a necháš na něm, aby se dotočil (později). Provádět na obě strany.
A pak z bříška na záda obdobně: když leží na bříšku, natáhneš mu např. levou ruku nad hlavu (je to jednodušší, než ji dávat podél těla, to by se musel převalit přes ni), pravou rukou mu podložíš pravou kyčel a převalíš ho. Opatrně samozřejmě🙂 Jak má natáhnutou tu ruku, jde to skoro samo. Akorát pak musíš přehmátnout a chytit mu hlavičku, aby si ji netřisknul o zem, než se to naučí. No a na druhou stranu zrcadlově totéž.

berenika39 • 2d • Včera o 22:28
možná je to mimo téma, ale snad mě nezastřelí - k tomu cvičení: doporučuju se do mat.centra, kam byste chtěli chodit, jít předem mrknout, mám fakt šílenou zkušenost. dala jsem na známou, šla s ní asi v šesti měsících péti "cvičit". děs. jmenovalo se to mateřské centrum, ale byl to pardon "bordel na kolečkách". V paneláku, probouraný byt, herna, plno různě velkých dětí, některé s nudlí u nosu, a v rohu jsme cvičili my s miminky. lítaly kolem nás hračky vzduchem, kravál, jekot, neslyšely jsme ani instruktorku, natož písničky z cd. byla tam zima. nikdy víc, péta ten den byl úplně vyděšenej a já znechucená. vím, že to je asi výjimka, aspon doufám, ale omrkni si to předem.

shaula • 2d • Včera o 22:32
Jéžiš, to zní fakt děsivě... Doufám, že to je jen výjimka🙂 U nás je cvičení rozdělené do skupin podle věku tak, aby cviky byly přesně zaměřené na danou věkovou kategorii, žádné jiné děti tam přítomny nejsou🙂 Tedy jedna maminka chodí i s 2letou holčičkou, protože ji nemá kam dát, ale ta je zlatá, cvičí s panenkou stejně jako my s miminky, ani o ní nevíme🙂

berenika39 • 2d • Včera o 22:39
jasně, určitě to není normální...spíš slyším kladný ohlasy na MC, přeju vám to a závidím 😉 😉 . Já fakt v první chvíli myslela, že na ně zavolám hygienu nebo živnosťák nebo něco, at jim to zatrhnou. když ti řeknu, že tam ty starší děti lítaly s jídlem v ruce, drobily, slintaly kolem nás....oblečení a btohy a tašky se házely do kouta místnosti na jednu velkou hromadu, přebalování a kojení prbíhalo na chodbě v zimě a šppíně, ale tam byl klid...no nevím, prostě blbá zkušenost. tak si to užívejte 😀 😀 😀

gabii83
5. jún 2009

ahojte nasa Leika sa otaca do vsetkych smeroc h, z chrbatika na brusko a opacne, ma priblizne 7 kg...
a asi sa nam aj zubky rezu...

dominka11
5. jún 2009

náš Jakubko ma za 9 dní pol roka, otáča sa z chrbta na bruško, dolava stale, doprava mu to ide tazsie. Niekedy sa mu aj naspat podarí. Váži okolo 7,8kg teraz. Inak sa snaží posadit, dostane sa tak do polovice a potom chudat spadne naspat. Palčeky si cuca už asi 2mesiace. Idu nam aj spodné zubky.

tete
5. jún 2009

Ahojte, mi mame 5mes. a 1tyzden, mala sa otaca na obidve strany, niekedy sa jej podari otocit aj na brusko, ale to hlavne ked je holucka, ked sa kupeme, ked jej dam ruku tak sa taha hore , apaci sa jej ked sedi, lebo je hrozne zvedava...... 🙂, zubky este nemame, ale papame vsetko co sa nam do pusinky zmesti, a vazime 7600g 🙂

mima22
5. jún 2009

ahojte.jetu neikto kto mal problemys rucickami?jas malou musim chodit na rehabilitacie lebo ma lopatkove svalstvo oslabene,hra sa menej s rucickami na rehabilitacii nam povedali ze s rucickami jepozadu tak o 1mesiac ale ze s nozickami je popredu pretaca sa jedna radost.ste tu niektora taka ako aj mi alebopoznate niekoho s takym niecim.napiste mi
mala ma 4 a pol mesiaca a uz ma dva zubkyani sme o nich nevedeli bola taka dobra lepsia ako inokedy.napiste mi

mami.sk
5. jún 2009

moja dcerka ma 5,5 mesiaca, z chrbatika na brusko sa pretocila ked mala presne 2 mesiace, o tyzden neskor sa pretocila z bruska na chrbatik 😉
prvykrat sa posadila ked mala 3,5 mesiaca, lozi od 4. mesiaca a tento tyzden sa prvykrat postavila 😉
je velmi pruzna a ohybna, prelozi mi uz cely byt a cely den sa nezastavi 😉 este neprikrmujeme, je plne kojena a prospieva 😉

ja mam trochu strach z toho ze vsetko robi dost skoro 😕

skalnicka
6. jún 2009

mami.sk, pri vsetkej ucte, tazko sa mi tomu veri, neviem, co by na to povedali lekari, ale zda sa mi to dost nepravdepodobne, aby 5,5 mesacne babo same stalo...toboz samo sa posadilo...to, ze ju davas sediet a postavis ju, je este uveritelne, ale samo babo...no neviem, je mi to k neuvereniu...moj ma takmer 7 mes., chodime k neurologicke, podla nej je maly velmi sikovny, momentalne sa pretaca do vsetkych stran a plazi, obcas sa podari postat na styroch...ked ho posadim, tak sedi, ale nerobim to rada a ani casto, pretoze sa to neodporuca...

marelica
6. jún 2009

Naša malá sa posadila ako 5 mesačná, chytila sa okrajov kočíka a šup, už sedela... sedí bez opory na puzzloch, čo máme na zemi a vydrží tak aj 20 min.... bez toho, aby sa potiahla, sa posadiť nevie /napr. z polohy na brušku, cez štyri do sedu/.... loziť vie asi takým štýlom, že sa zdvihne na štyri a odrazí sa dopredu, spadne "na držku", znovu sa zdvihne - prejde tak aj 2-3 metre... ale veľmi jej to nedovolím, lebo sa bojím, že sa udrie... k rozmerom: má 7 mesiacov, váha 8,78 kg a 74 cm - taká malá veľká basketbalistka... 😀

ditka1
7. jún 2009

hm skalnicka aj mne sa to zda neuveritelne zeby sa 5,5 mesacne dieta postavilo,ale ktovie vsak su vynimky vo svete 🙂 my mame 3,5mesiaca a este sa len otacame z boka na chrbatik alebo z chrbatika na bok,maximalne na brusku sa odrazame nozkami a pekne dvihame hlavicku,raz sa stalo ze sa maly pretocil z boka na brusko ale naspat sa nevie,nic nenahlim vsak pride jeho cas ked sam zacne robit co treba,nebudem ho nutit a znasilnovat cas,kazde dieta vie kedy je na to pripravene.

zukab
7. jún 2009

moja bude mat 7 mesiacov, pretaca sa ako blesk. dostane sa z bodu A do bodu B, ale lozenie ani plazenie by som to nenazvala. ale predpokladam, ze o chvilu zacne poriadne lozit, lebo uz prisla na to, ako dat kolena pod brucho a "skocit" dopredu. teraz este zistit, co urobit s rukami a je to 😀
sediet zatial sama nesedi, len s podopretim. s tym sa neponahlam, nechcem aby mala skoliozu 😉

mami.sk
8. jún 2009

skalnicka, ditka - urcite by som to tu nepisala keby to nebola pravda ☹
toto je moje prve dieta a tiez sa mi to zda neuveritelne 😕
byvame daleko od mojich rodicov a ked telefonujem s mojou mamou, ktora je detska sestra a pracuje s dojcatami tak tomu tiez nechcela neverit ☹
az ked nazivo videla malu co stvara tak uverila 😉
ja som ju nikdy nepodkladala vankusmi aby sedela ani som nic preto nerobila, ani ju nestaviam na nohy, este to kazdemu zakazujem ked sa o to pokusaju ☹
chcem aby sa vyvijala sama a kolko jej telo dovoli 😉

manzelov brat zacal chodit ked mal pol roka a 2x ho operovali na pruh, a aj preto sa o malu bojim a do nicoho ju nenutim 😔

aska
25. jún 2009

moj maly sa pretocil prvy krat z bruska na chrbatik ked mal 2mes a 2t ked mal3mes a 3tyzdne otocil sa aj z chrbatika na busko v 5mesiacoch a 3tyzdne sam sedel bez podopierania a v 6mes a 2tyzdne zacal stvornozkovat v 7 mesiacoch sa sam postavil v postielke v 7mes a 2tyzdne zacal chodit popri nabytku okolo sedacky a pod... a teraz ma 8mes a 2tyzdne a ma za sebou prve samostatne krocky 😉 velmi sa tesime...dr, a aj znamy nam vravia ze je maly velmi pohybovo zrely. 🙂

aska
25. jún 2009

a zabudla som napisat ze mal 6mes a 1tyzden 8900g cize maly macko 😉

ometakova
30. jún 2009

Ahojte.
Ja mám doma babuľku, ktorá má o chvíľu sedem mesiacov a je to také malé šidielko. Prevraciať sa jej moc nechce - no ale keď už to musí byť tak sa točí ale len do jednej strany. Sedká sama už dlho a tlačí sa stále na nohy tak som ju začala dávať do pavúka - ale zatiaľ jej to moc nejde.

mima22
15. júl 2009

ahojte.my mame doma dcerku Natalku v pondelok bude mat 6mesiacov a naposledy bola vazena asi pred 3tyzdnami a vazila 7720gramov.
pretaca sa uz ale od styroch mesiacov na brusko ale naspat sa jej to mozno podarilo iba raz.
sediet sama este nesedi a myslim si ze jej to bude este dlhsie trvat kym zacne sama sediet.
ja som ju este do choditka ani neskusala davat.
lebo mi chodime aj na rehabilitacie mala ma lopatkove svalstvo oslabene trochu rucicky ma slabsie.
ona si nevedela poriadne ani hracku udrzat a asi tak od styroch mesiacov si ju pekne drzi a pcha si do ust.
uz ma vyjdute aj dva zubky tie jej vysli asi tak styroch mesiacoch mozno aj skor,a uz sa jej tlacia aj dalsie.
piste aj ostatne ako ste na tom

ajsa32
16. júl 2009

pretaca sa ako vrtula, plazo- lezie ako namydleny blesk, nesedi a zakazujem ho davat sediet, na chodenie to tiez tak skoro nevyzera, ma 3 zuby a vazi 6.6 kg,meria 67 cm,plne dojceny.

ometakova,
do pavuka sa neodporuca uz davat, skodi pre dieta.

gabrielkaa
16. júl 2009

ahojte, my sme mali 6 mesiacov 10.7. mala sa pretaca rychlo aj z chrbatika na brusko a aj spat. zacala asi tak v 4 mesiacoch. plazit sa zatial cielene neplazi, iba sa tak posuva kadejako takze sa tiez rychlo premiestnuje a musime davat pozor. ale uz su prve pokusy akokeby na styri. lebo dviha zadocek aj rucicky zroven, takze miestami sa akokeby da na styri na par sekund. nas este stale neodmerali, ale budeme mat asi okolo 70 cm, lebo nosi velkost 74 a je jej dobra - ma iba minimalnu volu. vazit sme sa boli vcera a mala 6810 g. tiez plne kojena a s prikrmami budem zacinat az od ukonceneho 7 mesiaca, lebo je alergik. takze zatial este stale vyhradne kojim.

ivkaivka
21. jan 2010

ahojte, moja mala ma zajtra 5mes. uplne bojkotuje lezanie na brusku. Reve, akoby som ju drala z koze. Ja uz neviem co s nou robit. Pred tyzdnom jej dali dole abdukcnu perinku, tak neviem ci to preto je taka... no aj ked jej dam prsty do ruk, absolutne nepritiahne hlavicku. Obvodna povedala, ze ma slabsi tonus, ze to treba sledovat, no nikde nas neposlala. Boli sme na neurologii, vraj je uplne v poriadku. Tak ja neviem ci je taka leniva, alebo co. No chce sa mi plakat, ked tak citam, ake mate sikovne deturence. Mala je plne dojcena, vazi 6 kg, vraj je to normalne, ze dojcene deti vazia menej. Neviete mi poradit ako mam s nou cvicit aby sa mi prevalila-hracky, spev, hudba...nic nepomaha ani to ze ma pred sebou TV... dakujem za kazdu radu