7,5kg dieťa v horúčkach. Čo mu podať?

kaskya
4. sep 2008

Ahoj, tak dnes som bola vo dvoch odlišných lekárňach a pýtala som pre malého niečo proti horúčke. Povedala som, že má 4,5 mesiaca a 7,5 kg. V jednej mi dali Paralen 125 (v letáku je jasne napísané, že je určený pre deti od 9 mesiacov, do 9 kg, inak sa liek nemá podávať). V druhej mi dali Panadol baby pre deti od 9 kg (V ňom je tiež jasne napísané že deti do 9 kg nemajú užiť liek)... Prečo to predávajú, keď vedia že my do tejto skupiny nespadáme? Čo mám teda pýtať v lekárni? Aký prípravok proti horúčke pre môjho syna? 😠

diddi
7. sep 2008

ja som sa zas docitala, ze hylak forte mozu doslovne dojcata od 2 rokov...tak neviem...mozem svojim 15mesacnym babam davat hylak forte, ak je hnacka???

susik77
7. sep 2008

my sme brali hylak asi v 10 mesiacoch, v pribal. letaciku na nete je tiez, ze ho mozu uz kojenci...

diddi
7. sep 2008

len neviem ci existuje hylak a hylak forte...dva rozne lieky

certica
7. sep 2008

diddi, my mame tiez hylak forte a viem, ze viki ho raz bral, urcite mal vtedy pod 2 roky

certica
7. sep 2008

http://www.mojalekaren.sk/hylak-forte-gtt-por-1...

...pise sa tam, ze pripravok je vhodny aj pre kojencov, tehotne a dojciace matky...

certica
7. sep 2008

a myslim, ze ciste hylak neexistuje, pretoze mi to "vygooglilo" len h. forte

asitka
7. sep 2008

a ináč...u nás máme lekáreň v Kauflande, kde som mala dojem, že dámy za pultíkmi...asi predtým predávali zmrzlinu...a o farmácii počuli len z rozprávania....keď som si pýtala niečo na potničky...tak jedna na druhú pozerali jak telce...a potom len skonštatovali, že mám s tým utekať na pohotovosť....chcela som, aby mi poradili čosi iné ako púder...keď som sa opýtala dotyčnej, či vie vôbec...o čom hovorím a čo sú to potničky...tak zas sa na mňa dívala ako jelitko.a ani mi neodpovedala...a keď som si pýtala paralen plus, tak sa ma spýtala, či mám recept od Dr...tak som to vzdala...išla do druhej...a tam ma už zorientovali...

susik77
7. sep 2008

Asitka : no ved...farmaceuti aj jednotlive lekarne su na roznej urovni...mas slobodnu volbu, kam budes chodit, kde Ti najlepsie poradia 😉

susik77
7. sep 2008

este ma napadlo, ci to nahodou neboli len farmaceuticke laborantky-stredoskolacky 😕 tie hypermarketove lekarne dost setria, niekde postavia za taru aj sanitarky, hoci keby prisla kontrola, dostali by dobru pokutu 😝

diddi
7. sep 2008

no pozrela som si ten link a je divne, ze informacie sa uplne lisia od letaku v baleni 😨 😨 😨

asitka
7. sep 2008

susik...toto strdoškolačky určite neboli...každá mala určite cez 30 rokov...iba ak by boli večené študentky 😀 bolo to kúsok po tom, ako to otvorili...tak možno kým zohnali ženy znalé veci...neviem...viac som tam fakt nebola....no normálne som vtedy žasla...a ešte nejaký pán, čo stál predomnou si pýtal tehotenský test...a rovno mu dali jeden konkrétny...žiadne...vyberte si...máme takýto a takýto...lebo viem, že ich je viac druhov...ešte sa ich pýtal, aké je použitie...a tiež len oči otvárali...že načo sa vôbec vypytuje...??? čo od nich vôbec chce....??? takže sa nečudujem, že tu ktosi napíše...že sa nečítajú príbalové letáky....čo tu mám lekáreň pri paneláku...tak tá pani..ak si nie je istá...tak radšej otvorí škatuľku a rýchlo očami prebehne...aby sa nepomýlila...ale to sa stáva fakt málokedy....ináč poradí...ponúkne...

sirinka
7. sep 2008

asitka myslim, ze susik tym myslela ich najvyssie ukoncene vzdelanie, nie momentalne studium...
tusim to funguje tak, ze na lekaren staci jedna vysokoskolsky vzdelana/y magister, ostatnym staci stredna skola. to by sa asi lekarne neuzivili, keby mali na vyplatnej listine len vysokoskolakov...
a ked ti nevedia poradit, treba si vyziadat prave tu magistru a ked tam nie je, lekaren porusuje zakon...

susik77
8. sep 2008

sirinka:presne tak 😉

asitka
8. sep 2008

susik...sirinka...mne je v podstate salam-banan...či tam je magistra, či len stredoškolačka...ale myslím, že tu už by mali byť ľudia, čo tomu rozumejú...veď ide o naše zdravie...tak keď tomu nerozumejú, nech to nerobia...

zrzulka
8. sep 2008

v prvom rade sa pri davkovani liekov treba poradit s lekarom a nie lekarnikom🙂))) aj v pribalovych letakoch sa docitate ak neurcil lekar inak....
My berieme "dospelacke lieky" dlhodobo. V letakoch som sa tiez docitala: nevhodne pre deti do 5 rokov alebo podobne a napriek tomu berieme. Z jedneho polku denne, z ineho strvrtku obden.
S paracetamolovymi a inymi liekmi je to tak ze do tych 9 kil sa tiez strvtia pripadne polia. Aspon my sme to tak mali🙂 podobne aj s antibiotikami.
nehovoriac o tom ze do tych 38 stupnov sa nepodavaju ziadne lieky. Po ockovani sa tiez nemusia ako prevencia🙂))
Precitala som tu viac krat ze mamicky pri horuckach podali diazepam lebo sa obavali fibrilnych krcov. ked som sa na to pytala mojej pediatricky tak mi povedala ze sa tov ziadnom pripade nema podavat ze sa podava iba vtedy ked dieta FK prekonalo. Ako prevenciu urcite nie. takze asi tolko.

susik77
8. sep 2008

zrzulka: no, lekarnik je tam od toho, aby poradil...ale niekedy sa stane, ze tam nie je clovek na svojom mieste, tak isto aj lekari-ako aj ine profesie...
inak o tom diazepame-ja som sa tiez velmi bala ze mala bude mat febrilne krce-poskodzuje to mozog, ked ich dieta prekona 😔 tak mi dr. povedala, ze v 1.rade hned znizit teplotu ak je nad 38-do 38 sa nema znizovat, aby sa mohli odstranit mikroby, co cvlastne vyvolali infekciu. No a ak je okolo 40, tak sa ten diazepam podat moze 😉
my sme pre istotu mali doma diazep. cipky-ale chvalabohu sme nepouzili 😉

zrzulka
8. sep 2008

Susik77 suhlasim s tebou co sa tyka toho ze lekarnik je tam od toho aby poradil. vseobecne informacie ti poskytnut moze ale celkovy zdravotny stav pozna len lekar. ja sa zasadne s lekarnikom neradim. Na to mam lekarku ktorej doverujem, ktora pozna zdravotny stav mojej dcery a tak len ona moze urcit liecbu aj to ci mam liek podat, v akom mnoztve a podobne. Co sa tyka FK lekarka ti neporadila dobre (zrejme stara skola) Diazepam sa podava len v pripade ak dieta FK malo, inak sa nepodava a horucka sa zraza liekmi a zabalmi.