7,5kg dieťa v horúčkach. Čo mu podať?

kaskya
4. sep 2008

Ahoj, tak dnes som bola vo dvoch odlišných lekárňach a pýtala som pre malého niečo proti horúčke. Povedala som, že má 4,5 mesiaca a 7,5 kg. V jednej mi dali Paralen 125 (v letáku je jasne napísané, že je určený pre deti od 9 mesiacov, do 9 kg, inak sa liek nemá podávať). V druhej mi dali Panadol baby pre deti od 9 kg (V ňom je tiež jasne napísané že deti do 9 kg nemajú užiť liek)... Prečo to predávajú, keď vedia že my do tejto skupiny nespadáme? Čo mám teda pýtať v lekárni? Aký prípravok proti horúčke pre môjho syna? 😠

dadulik
4. sep 2008

ahoj, panadol baby sirup mozes dat uz aj 3-mesacnemu babu, hoci v letaku pisu inak, je to prvy liek, ktory sa moze detom podat, je neskodny, nema ziadne vedlajsie ucinky, to Ti povie kazdy pediater 😀

kaskya
autor
4. sep 2008

aha dik. no každý ako každý... by si sa čudovala. 😕

dadulik
4. sep 2008

no vravim z vlastnej skusenosti, zijem vo vacsej dedine, a vsetky mamine sme panadol davali od 3mesiacov, teda aspon co sa pozname 😀

dadulik
4. sep 2008

aj po prvom ockovani, aby deticky nemali teplotu

susik77
4. sep 2008

Ahoj Kaskya, mozes mu dat Panadol baby suspenziu-sirup. Je to uz od 3 mesiacov. Jednorazova davka pre 7.5 kg dieta je 4 ml. 😉

kaskya
autor
4. sep 2008

my už máme nejaké tie očkovania za sebou, ale ešte sme teplotu nikdy nemali. tak preto sa pýtam, že čo dať. rovno mi mohli dať ten panadol sirup a nie paralen, či čapiky od 9 kg
😖

susik77
4. sep 2008

Aha...tak ty to chces preventivne...to nedavaj nic, az ked bude mat nad 38 stupnov v zadocku-po odcitani 0.5 stupna 😉 teda 38.5 na teplomeri 😉

susik77
4. sep 2008

inak, neviem, ci to do neho narves 😎 mala mi panadol odmietala, vypila ho len v noci, ked bola rozospata 😝
Jedine, co pomohlo, bolo dat ju pod vlaznu sprchu-a bol dobry rev 😝 😝

kaskya
autor
4. sep 2008

nie nie, preventivne nie. dnes sme boli na preočkovani proti pneumokokom a malý má teplotu 37,5. po očkovaní som pre istotu bola v lekárni, keby sa horúčka objavila. a teraz keď čítam letáky tak krútim hlavou. ale dala som mu čípok pred 20 minutami. aj na miesta kde bol pichany mu prikladam vlažne obklady...

susik77
4. sep 2008

prip. mu mozes dat aj cipok-asi tristvrte cipku do zadocku 😉 proste kusok odrezes 😉

susik77
4. sep 2008

to mu nic nedavaj, do 38.5 je to uplne zbytocne.

susik77
4. sep 2008

len by sa napr. nemal namahat, mala mi po ockovani prespala asi pol dna, je to pre organizmus dobry zatah. Ale ta teplota je este uplne ok 😉

kaskya
autor
4. sep 2008

ja som mu to pre istotu dala, lebo asi by som hrozne stresovala, keby mu teplota stúpla nad 38... 😨

caruzo19
4. sep 2008

mne povedala moja doktorka,ze od 7 kg sa moze dat cely cipok panadolovy,mensiemu babatku rozpolit nozom a tak podat(po dlzke samozrejme)

caruzo19
4. sep 2008

inak nema zmysel zrazat dietatu teplotu pod 38,teplota je ucinna,pri 37,5 telo nezabije skodlive organizmy a tym padom ma ochorenie dlhsi priebeh

asitka
4. sep 2008

paralenový čípok polku mu môžeš dať...mi po prvom očkovaní..nám dr. odporúčala hneď dať čípok paralenový, pretože aj zmierňuje bolesť,...aj opuch...aj preventívne proti teplote... a super to Emka zvládla...ako keby sme sa ani neočkovali... a myslím, že nurofen je už od troch mesiacov...tuším ho aj v reklame dávajú....

sirinka
4. sep 2008

nurifen sirup pre deti, mozne davat od troch mesiacov. nam sa velmi osvedcil od teploty aj pri zubkoch

babulik22
4. sep 2008

nam v lekarni odporucili panadol baby jahodkovy sirup pretoze pri zubkoch moze byt aj hnacka,takze je lepsi sirupcek ako cipky.

trixi
5. sep 2008

kaskya, teplota 37,5 nie je teplota. Znizovat teplotu u takeho mimina sa ma az od 38,5 st. To Ti povie kazdy lekar a asi aj kazda mamina.

Skutocne lekarnici nestuduju pribalove letaky. Nam tento tyzden v lekarni dali Hylak, proti hnacke (maly ju mal zo sirupu Panadol Baby), vraj pre deti do 2 rokov 15-20 kvapiek. Doma som precitala letak a je tam napisane, ze je to pre deti od 2 rokov, ze sa nema davat detom mladsim a uz vobec sa nesmie davat pri vysokych horuckach. A to nas maly mal 39 st. horucky. Este ze som si to precitala.

Ako pisu maminy predo mnou, Panadol Baby sirup a Nurofen sirup su pre deti od 3 mesiacov. Vraj su aj cipky. Panadol Baby obsahuje paracetamol a Nurofen Baby obsahuje ibuprofen.

kaskya
autor
6. sep 2008

trixi diky. lenže ja som vedela, že teplota mu bude stúpať enormnou rýchlosťou. keď som mu zmerala prvý krát mal 37,5, to som mu už dala čipok. O pol hodky 38 a do hodiny 38,5, až potom začala klesať. Ja som radšej nečakala.

Hylak kvapky dali aj nám si predstav proti hnačke!!! Ešte že som takisto prečítala leták. Našťastie som mala doma smektu, pol balíka na deň stačí a pomohlo. 😠
😉

trixi
6. sep 2008

kaskya, ja Ti rozumiem. Aj ja sa snazim zrazit malemu teplotu ked mu vystupi nad 38 st. Mojej sestre lekar odporucil, ze ked ide so synom na ockovanie, tak mu pred tym asi hodinku ma dat "preventivne" sirup proti teplote. Tak vzdy pred ockovanim mu dala Panadol a maly nemal ziadnu teplotu. Nas maly zasa po ockovani mava velmi vysoke teploty. Tiez necakam az mu vyleti teplota nad 38,5. Uz viem, ze je velmi citlivy.

sirinka
6. sep 2008

nam odporucili v ten vecer po ockovani preventivne nurofen a boli sme ok.

kaskya
autor
6. sep 2008

Panadol Baby obsahuje paracetamol a Nurofen Baby obsahuje ibuprofen.

Trixi, ja som počula, že tieto dva lieky sa môžu kombinovať po kratšom čase ako 6 hodinový odstup. Pretože obidva obsahujú inú zložku. Takže ak dieťatko má horúčku, dám mu napr. čipok Panadol, keď mu do 4 hodín teplota neklesne, môžem mu dať Nurofen... Aj ty si toho názoru? Niekde som to čitala.

sirinka
6. sep 2008

paralen a nurofen sa mozu aj u deti striedat po dvoch hodinach.

bzucinka2
6. sep 2008

mate pravdu, mozu sa striedat, prave v pondelok mi to povedala doki 🙂

susik77
6. sep 2008

baby, pribalove letaky nemozete brat doslova, vyrobca sa musi zichrovat, aby nebolo na neho ak sa nieco stane, tak su tam napisane uplne vsetky neziaduce ucinky a pod., ktore sa stali aspon raz pri podani daneho lieku. To sa mohlo kludne stat napr. aj ked dany pacient mal velmi vazne ochorenie, ktore sa vobec nemuselo tykat diagnozy, na kt. bral ten liek a podobne. Hlavne verte svojmu lekarovi. Ja som prave pracovala vo vyskume liekov pred materskou, takze viem ako to chodi...
Ten hylak mozu brat aj kojenci, my sme ho tiez mali predtym ako mala mala rok 😉
A este napr. davkovanie a podobne zavisi od noriem toho-kt. statu, aj ked nechapem, ze teraz sa vlastne vsetko zjednocuje podla europskej unie a v lekarni som este parkrat natrafila na to, ze napr. na vitaminoch-na slov. verzii bolo 2x1 tableta a na ceskej 1x1 tableta... 😅

sirinka
7. sep 2008

susik no to s tym davkovanim je riadna haluz, myslim, ze ide najme o preklepy ktore sa robia pri prekladoch 😠

trixi
7. sep 2008

kaskya, ano aj ja som to citala, ze sa mozu kombinovat. Lenze z Panadolu Baby mal nas maly velmi silnu hnacku, asi je citlivy na paracetamol, a z Nurofenu mu nic nie je. Preto tie lieky nekombinujem.

susik, ale ked je napisane na pribalovom letaku, ze sa nesmie pouzivat pri horuckach, tak to neriskujem. Mas pravdu, vela liekov nie je testovanych na tehotnych a miminkach a preto je napisane, ze sa nemaju davat v tehotenstve a pre malicke babatka. Napr. taky Fenistil, a nas maly ho uzival uz v 2 mesiacoch. A nic sa mu nestalo.

leishmania
7. sep 2008

ide aj o to ze klinicke testovanie liekov na malych detoch je neeticke...tak nemozu potom napisat na letak menej ako otestovali....al eniektore lieky su uz rokmi overene ze su ok pre male deti...a myslim ze lekarnik vam neda nieco co by mohlo poskodit...ved ide aj o jeho "kozu" keby vam zle predal

sirinka
7. sep 2008

trixi klara dostala fenistil ked mala tri dni.