8 mesiacov a nevyvinuté jadierka. Čo máme robiť?

grososova
5. máj 2009

Ahoj maminky.Adamko má 8 mesiacov a ešte nemá dobré jadierka takže nám doktor zakázal stavat na nohy ☹ .Asi pred dvoma dnami sa začal sám stavat v postielke 😉 .Teraz musím nanho striehnut a dávat ho dolu z nožičiek no on iné robit nechce 😠 .kontrolu máme o tri mesiace. 😨
Buú to asi tažké tri mesiace. 😖
Máte tiež takýto problém??? 😲

annag
13. máj 2009

pistok, pokiaľ bábo samé prejde z bruška do šikmého sedu, sedu, chodí po 4, začne sa samé zdvíhať a až tak samostatne chodiť, tak sa nič nestane - bude mať dosť vyvinuté, pevné svalstvo, ktoré je oporou chrbtice, kĺbika ...

pistok
13. máj 2009

denduska asi ste to už mali ok, lebo dalej chodia iba také, čo treba pozorovat dalej, ak si však nie si istá, tak sa radšej opýtaj, ale asi nemusíš
nám to vždy napíše na papier, že kedy príst znova
no tak teda ak sa naučí chodit sám ešte pred dalšou kontrolou v roku pojdeme, tak sa bát nemusím ako píšeš
uvidíme ako bude pokračovat sám v chodení a jednoducho v roku sa pojdeme dat skontrolovat

katun
13. máj 2009

Denduska u nas to bolo rovnako, v piatom zrusili postolky a povedal doktor ze uz nemusime chodit.

teruska1
13. máj 2009

Ahojte.Aj ja sa pridavam k tejto teme.Mame taky isty problem.Prvykrat sme boli na sone 3aprila, to nam pani doktorka oznamila,ze mame slabo vyvinute jadierka.Predpisala nam nohavicky - Zuzany a Vigantol 2kv denne.Teraz sme boli na kontrole po mesiaci a povedala, ze sa to riadne zlepsilo, ale nadalej mame pouzivat Zuzany a aj na noc.Na kontrolu mame ist po ukonceni 3mesiaca.Dufam,ze sa to uz ozaj riadne zlepsi a ze uz nebudeme musiet davat tie nohavicky.

denduska
13. máj 2009

pistok, katun, diky 😉 tak som kludnejsia 🙂

karinecko
19. máj 2009

pistok-tak dnes sme boli u toho ortopeda a taktiez mal maly jadierka ako spendlikove hlavicky ale boli tam a to je hlavne Dr.vravel ze je to OK ze uz ked ich vidi tak je to v poriadku ani na kontrolu uz nemusime ist a chodit moze uplne normalne co chce moze robit .Vidis esteze som bola u neho lebo by som sa zblaznila dva mesiace cakat na kontrolu kde vlastne mi raz povedali tak a potom onak.Uz tam ani nepojdem doktor mi napisal papier pre pediatra a skoncila som z celou nemocnicou.Neboj sa bude to dobre a malinkeho kludne nechaj robit co chce ved vlastne mame rovnaky nalez.

pistok
20. máj 2009

karinecko si ma ukludnila , dakujem
my pojdeme sa v roku ukazat, ale teda už naozaj dufam, že to bude ok
na noc balím na široko nadalej, ako mi kazal doktor, to budem aj nadalej
no a o nejakom obmedzovaní v pohybe si Timi nedá povedat ani náhodou
už mu celkom dobre ide aj chodenie, že sa ma drží len za jednu ručičku
je stále v pohybe, neobsedí chvílku, iba na šerblíku 😀
už sme mu kúpili aj prvé topánočky a prechádzala som sa s ním aj po trávičke
síce doktor zakázal, ale akosi mu to neviem odopriet, ked má z toho takú radost 😵
ako som si prečítala tvoj včerajší príspevok, tak už nemám také výčitky svedomia, že mu tým škodím

ditka1
20. máj 2009

PROSIM o radu!!!!v 3t na sone bolo vsetko ok-teraz v 3mesiaci sa ukazalo na kontrole,ze nema jadierka vyvinute mal hodnoty:66/51 Ia- 69/52 Ia-
vraj kontrola o 2mesiace a dalej balit nasiroko,tu sa pise ze to ale nama vplyv na jadierka...hm
ortoped sa vyjadril,ze balit nasiroko treba aj tak,ze klby ma dobre ale ze jadierka vobec nema este ze ich nevidno.
Ja som nebalila len prve tri tyzdne maleho a teraz si to vycitam,tak teda treba 2hrube plienky a pod to pampersku?alebo staci jedna hruba lebo mne sa zda,ze ked ma jednu hrubu tak nema nohy v pravom uhle.
Prosim poradte mi co mam robit.

jarus1
20. máj 2009

ahoj ditka....ja som tiež tak dopadla....v 3 t bolo všetko ok a v 3 mesiacoch nám dali remienky. Ľavá nôžka bola mimo puzdierka. Teda iba kúsok, ale mali sme hodnoty P67 Ľ 52. Po dvoch týždnoch nosenia remienkov sa naše hodnoty zmenili na P 67 a Ľ 57. Takže polepšenie. Ak ti kázali baliť, tak baľ...teraz sa všetko dá dať ešte do poriadku

jarus1
20. máj 2009

a mala by si používať pampersku + 2 plienky

pistok
20. máj 2009

timi sa narodil v júly, preto som ho nechcela velmi balit na široko
do 3t kontroly som to robila poctivo, ale potom povedala dr., že je to fain a ja som prestala
potom v 3mes. sme boli u iného a tam chodíme dodnes a ten povedal, že jadierka nie sú vyvynuté, tak na široko balit a stačí na noc, lebo ten uhol klbu bol správny
balila som poctivo od vtedy a robím to stále každú noc a ideme zas v 1. roku na kontrolu
chodíme pravidelne na kontroly
ale u vás sa to možno upraví už do dalšej kontroly
a ako písala jarus, balit by sa malo jednorazovka + 2 latkove (ak nepovie dr. inak)
ale vy asi máte balit aj cez den
vela zdaru ditka i jarus

ejusaaa
20. máj 2009

Jarus a vam hned dali remence,alebo predtym aj tu ortopedicku perinku ako mame my? 😲

jarus1
20. máj 2009

nie, nám perinku vôbec neponúkali...dali nám ihned remienky. Ako sa vám s tým darí?

tamka84
20. máj 2009

ahoj baby, my sme dnes boli na kontrole ako pol ročny u ortopeda, a tiež nemá malá vyvinuté jadierka ☹ že máme baliť naširoko až do jedného roka. Lenže sa bojím toho, ako sa malá naučí sedieť keď má dve plienky a ešte aj poštolku....lebo ked má len pampersku a chytím ju za rúčky tak sa ťahá hore, ale ked už má dve plienky a poštolku tak sa neťahá... ☹ 😒

tanitta
20. máj 2009

ahojky..
tamka84... sme na to asi podobne s detickami.. tiez nemame pritomne jadierka... ale postavenie klbikov je ok.... balit nasiroko netreba tak povedali len na pampersku... pretoze vyvoj jadierok je dany geneticky tak ako napr. zubky.. niekto ich ma skoro ..ine dieta neskor.....balenim nasiroko sa vyvoj jadierok neovplyvni...na dalsiu kontrolu pojdeme ako 7-mesacny....

pistok
21. máj 2009

je pravda, že sa nazory roznia na balenie na široko
ozaj aj ja si myslím, že ak sú klbiky správne postavené a len jadierka ešte nie sú vyvynuté, tak naširoko balit netreba
nám dr. kázal len na noc, ale ja baslím teda poctivo, aj ked som presvedčená, že to vplyv na to nemá, ale čo ak áno? 😕
my sme tiež byvali balený na široko, lebo v tedy pampersky neboli, tak nám rodičia dávali len látkové a naučili sme sa sediet aj lozit aj chodit a nevadilo nám to
len teraz máme ten pocit, že je to niečo nenormálne, kedže sme zvyknutý na pampersky
je pravda, že to timiho na chviločku zabrzdilo, lebo si zvykol už lozit len s jednorázovkou a ked dostal medzi nožky latkovky, tak sa mu to nepozdávalo
neplakal, bol spokojný, len ho to chvílku -asi 2-3 dni obmedzovalo a potom si na to zvykol a večer ked mu dám širokú, tak lieta po postielke tak isto, ako ked ho nechám cez den v jednorázovke alebo len tak naholo
takže každá sa rozhodnite sama
ja odporúčanie dr. uplatnujem a myslím, že ak aj nejak to neurýchli vývin jadierok, tak mu to neublíži
a možno je to myslené tak, že to má práve obmedzovat v pohybe, lebo dr. povedal, že nepodporovat v chodení, ale jemu je jedno či má širokú alebo nie, lieta ako diví

pistok
21. máj 2009

ešte doplním
ked nie súešte jadierka, tak može dojst k vyklbenie, alebo niečo také - teda ten uhol klbu sa zmení ako tu písali nadomnou a potom dostali remene, alebo niečo také
tak možno tá široká plienka ho má pred tým chránit a čiastočne zabrzdit ten vývoj, aby sa tomu predchádzalo
ale to si myslím, že už je asi ten extrem
teda nám na den nekázal balit na široko, teda to moju teoriu velmi nepodporuje, tak neviem

ejusaaa
21. máj 2009

Jarus,znasa to uz celkom dobre,ale von v tychto horucavach mu to nedavam,lebo je uplne mokry z toho..jaj,dufam ze to bude maat potom dobre..inak to ma stale doma a celu noc..a vy ako remence?

jarus1
21. máj 2009

ejusaaa, hlavne, aby to mal ked spí.
Moja mama vravela, že ja som sa s perinkou naučila aj chodiť 🙂 a to mám narodeniny v novembri. Ale ked sme pozerali fotky, kde som mala 1 rok, tam som tú perinku už nemala. Verím však, že ju toľko nebudete mať.
Inak my tie remienky tiež dávame dole, ked ju dávam na bruško, lebo s nimi sa to nedá.
Všetko bude dobré neboj sa, to najhoršie obdobie, ked sme si zvykali, máme za sebou 🙂 🙂 🙂

ejusaaa
21. máj 2009

Dufam ze aj vy aj my to budeme mat co najkratsie,aby uz bolo vsetko v poriadku...My ich mame vekovo takmer rovnako 🙂 Chodievate vov aj tak ze je v autosedacke?My hej,za cely den je tam priblizne 6 hodin,tri a tri,myslis ze to skodi?pytala som sa ortopeda a on ze v norme ked je,tak to neskodi,ale kolko je ta norma?Lebo uz malo haja vonku a v kociku ani za svet,ked je v sedacke tak este ako tak 😉 😝

jarus1
21. máj 2009

chodíme dosť autom, takže v autosedačke aj zaspí, ale ked prídeme domov, tak ju preložím. Nemám taký kočík, kde sa dá dať autosedačka, ale je to výhoda, lebo odtiaľ vidí a to je to, čo teraz títo chrústi najviac chcú 🙂 Aj sa ti v tej perinke dobre hýbe? Môže byť aj na brušku?

ejusaaa
21. máj 2009

Nie Jarus,na brusku sa v tom neda byt,ani na boku,len na chrbatiku,ked je rozblazneny,vie v tom kopkat a tym si to posunie nizsie a potom ho to vselijak potlaci,doskriabe.ako hovoris,vsetko chcu vidiet 🙂 Uz bude dobre ked budu sediet v sportaku 🙂

jarus1
21. máj 2009

no to ste podobne ako my na tom 😒 tiež ked chcem, aby sa trochu hýbala, musia ísť remienky dole. inak sa hrá na chrbátiku či v postieľke alebo na hracej deke s povešanými hračkami. Som zvedavá, kedy sa takto naučia otáčať 😠

somolka
30. jún 2009

Ahojte mamičky..Môj chlapček mal wčera 5 mesiacow a dnes sme boli na kontrole s nožičkami...Balila som ho 3 mesiace na široko a potom mi bolo ľuto ho trapiť cez leto s ortopedickými gaťkami a plienkami:( Doktor len tak narýchlo urobil ultrazwuk a powedal že nemá wywinuté jadierka a wraj mam prísť na ďalšiu kontrolu keď bude mať 10 mesiacow...Dáwam mu aj Wigantol 2 kwapky.Bojím sa lebo ja som s tým mala problémy do 1 roka keď som bola malá 😢 ,newiem či to zdedil po mne alebo ako.Chcem aby to bolo čím skôr wšetko tak ako má byť ale bojím sa... 😖 Držte sa 🙂 a pekný deň

andrejka1983
19. okt 2010

ahojte...aj moja dcerka mala nevyvivinute jadierka.je to dedične, mala to aj moja babka, moja mamka, mala som to ja a bohužial aj moja dcerka.ja som dokonca nosila aj remienky a neskor aj strojček lebo som mala vyklbene obe nožičky a dnes..vyštudovala som športovovu školu a hravam basketbal.🙂 takže nezufajte mamičky, ono sa to da pekne upravit len to chce veeela trpezlivosti a počuvat lekarov...ja som svoji dcerku do 4 mesiacov poctivo balila na široko do 3 plienok a navrh ešte som dala poštolky..nožkami nemohla ani pohnut, iba vtedy čo sa kupala alebo na 15 minut pri prebalovani....ale dneska sme boli na kontrole a všetko je uzdravene, že už nam stači iba pamperska..takže len naširoko balit a vydržat 🙂 držim palce

kitchima
1. nov 2010

ahojte. moja mala ma 2 mesiace. na sone jej zistili, ze este vobec nema jadierka, ale povedali mi, ze balit nasiroko ju nemam. ale kontrolu mame az o 4 mesiace.. a teraz neviem, ze co.. mam ju balit nasiroko alebo to nechat tak...

kaja73
1. nov 2010

@kitchima my sme ešte ani v 6 m nemali vyvinute jadierka a tiež sme nemuseli balit na široko.Vraj, ked je klb v spravnom postaveni,tak aj ked jadierka ešte nie su, je to OK. Tak odvtedy som ho už tak nebalila.Doki mi hovoril, že vyvoj tych jadierok je velmi individualny, tak ako aj rast zubkov.V zahraniči sa napr. na široko ani nebali,to bola vysada byvaleho Ceskoslovenska.Tak snad je to v pohode. 😉

kitchima
1. nov 2010

@kaja73 no dufam 🙂 vdaka, ze si odpisala. som sa docitala, ze treba kojit a davat vigantol. to robim, tak snad to bude coskoro ok. 😉

andrejka1983
4. nov 2010

@kitchima Podla mna na 100% treba balit nasiroko,pozri sa dietatku tým neubližiš len mu pomožeš....ver že ked tak balili naše stare matere vedeli prečo.Ja som svoju maličku balila na široko od narodenia do 4 mesiaca,a mam pokoj....atak keby to ignorujem a spolieham sa že sa to samo upravi....ktovie ako by to vyzeralo s jej nožičkami v dospelosti.Može krývat, zle dostupovat, možu ju boliet klbiky....kto vie, a potom je neskoro si vyčitat že som niečo zanebala, a pritom važne staci iba balit naširoko a jadierka budu za par mesiacov OK. Lebo ak sa klbiky dobre nevyvinu, ortoped nasadi remienky a to už je ina kava,a hororový variant je už s,trojček na nohach ver že by si to nechcela ....osobna skusenost🙂 každopadne držim palce
PS: a kojim aj ja, aj vigantol a kanavid davam...to treba 🙂

adetka
12. dec 2011

obnovujem temu... mojej dcerke v 3 tyzdnoch na ortopedii zistili mensi pravy klbik... a mame balit nasiroko... viem, zebalenie na vyvoj klbika nema vplyv... ale mozno sa pri jeho vyvoji moze posunut... a tak poctivo balim balim... dalsiu kontrolu mame o tri mesiace... v 4. mesiaci... snad bududovtedy klbiky rovnake... nerda by som, aby mala dcerka v buducnosti problemy...
starsiu dcerku som od 6. tyzdnov nasiroko nebalila (na odporucenie ortopeda)... a vsetko je v poriadku...