Afta v ústach bábätka. Čo robiť?

vavka33
8. mar 2007

Ahojte,chcem sa opytat,ci st sa stretli u malych babatiek s aftami v pusinke.Moja dcerka ma jednu velku uplne vzadu skoro pri hrdielku a neviem,ci s tym mam ist k lekarke,lebo som citala,ze je na to akasi vodicka.Ja mam tie,co sa potieraju,ked je v ustach "zabka",tak ci to na to staci.Dakujem za postrehy.

zuzidr
14. aug 2008

a inak ako nám končili tieto afty,tak málá dostala mikozu na šušurkua dr.povedala že to je z toho 😠 ☹ dostali sme na to bactroban a canesten 😅 😠

junovka
14. aug 2008

no, presne zuzidr aj my sme daco take mali, tusim v decembri.Zacalo to aftou v puse, nastali horucky...potom na na pohotovosti povedali, ze mame anginu a afty sa zvyknu zrobit z horucky.Dali nam ATB, vsetko bolo ok, behom par dni a o mesiac na to sme mali dajaku plesen na pisulke.Trapili sme sa s nou asi dobre 2 tyzdne, uzivali sme masticky Candibene krem pocas dna a na na noc sme davali Imacort 😝

Anabel, ty co si pisala o aftach, tak presne obe moje babenky to mali asi tyzden co sme prisli z porodky....mali afty v puse, teplotky ziadne, a dokina vravela, ze sme si to mohli doniest ako suvenir z porodky, nakolko cumle na flasich na novorod. nema kazde dieta zvlast, cize spolocne...taze sme sa nakazili od niekoho, mozno dajakeho Cigosa 😠 😠 ....a vraj babetka mozu mat aj afty, ked sa koji aj od bradaviek, ked sa dobre neumyju pred kojenim.A, ze inkubacna doba na afty je okolo 2 tyzdnoch, pokial to prepukne.

Martina, nedovol ani svojej starsej dcerke, aby brala cumliky do pusy od mladsej sestricky, lebo tiez nikdy nevies, ci sa ona niekde nemohla nakazit a potom to prenesie na sestricku.Ja mam tiez 7 rocnu dcerku, ale nikdy som jej nedovolila brat cumliky 😉

annabell
14. aug 2008

no my sme ich mali iba 3 dni,pomohol nam sprej candibenne. mala to mala aj na perach ale bolo to s toho mlieka co jej cez noc kvasilo a potpm som jej to odsavala.Ale moze to byt s tych cumlikov,mali by ich lepsie sterilizovat alebo to byva aj z hraciek ked ich krpci davaju do pusy ☹

avojtanikova
4. aug 2009

Tiez mame problemy s aftami u dcerky ktora ma 21 mesiacov, nastastie jej teploty presli za jeden a pol dna a aj co to zje pije mlieko a aj vodu sem tam caj. Dnes jej dr. predpisala ATB. Som z toho nestastna, lebo su to uz stvrte ATB za pol roka a preto sa chcem opytat, ci je nutne ich brat a co sa moze stat, ked ich uzivanie odignorujem?? Vdaka za rady.

sebastianela
5. aug 2009

Tak to je fakt moc. Afty sa tvoria hlavne pri nedostatku vit. B. Uzivate nieco take?

jarka007
5. aug 2009

avojtanikova
ja trpim sama aftami a nikdy, NIKDY som na to nebrala ATB. Ani by ma to nenapadlo, pretoze sa jedna prvadepodobne o virusovu infekciu. Ale aj to sa len predpoklada. Mala som na tuto temu rozhovor s viacerymi lekarmi, lekarnikmi a kazdy ma na to bohuzial vlastny nazor.
Predpoklada sa, ze sa jedna o urcitu hormonalnu zmenu v tele, preto ich mavaju casto deti okolo 11 roku a tehotne.
Hovori sa, ze sa ma brat vit B12 (niektori odporucaju Bkomplex), kys. listova, zelezo a nejest paradajky, orechy, jahody.
Mne toto napr. VOBEC nepomaha a paradoxne mi pomohlo, ked som zjedla cely balicek orechovej zmesy (mandle, vlasske orechy, lieskovce...) a ladovala sa surovou kapustou.
Bohuzial si to kazdy musi vysledovat sam, co mu na to pomaha. Na tuto problematiku neexistuju ani dostatocne studie, pretoze je to pre farmaceuticke firmy financne neaujimave.
Na zmiernenie bolesti existuju 2 pripravky, ktore su dobre Legased - cisto na prirodnej baze, utvori sa taky ochranny obal na afte a zabranuje to potom jej sireniu, ten druhy je nieco podobne, ale tusim obsahuje velmimale mnozstvo kortizonu.
Z homeopatie sa odporuca Borax , tam sa ale nazory tiez lisia 🙂, ale najlepsie C30.

kyslicka
5. aug 2009

moja stvorrocna dcera mala tiez afty, doktorka mi nedala antibiotika tiež povedala, že je to vírusové ochorenie, malej dala vitamínový sirup pikovit, ktorý obshuje vitamíny skupiny B a taktiež nejakú zarábanú vodičku s ktorou som jej to natierala odvtedy máme našťastie pokoj, tie vitamíny skupiny B by sa mali užívať dlhodobo,aby sa afty nevrátili t.j. aspoň tri mesiace

avojtanikova
6. aug 2009

Vdaka za rady. Nastastie som sa rozhodla spravne t.j. nepodat ATB, dcerke sa stav pomaly zlepsuje - davam jej tiez pikovit a probiotika a zatial to staci. Aj jest zacina lepsie a aj so spanim sa to upravuje - uz sa tolko nebudi s placom ako na zaciatku choroby.

cervena_ciapocka
7. aug 2009

ja proti aftom pouzivam salviove kvapky (par kvapiek do pohara a vyplachovat) ... ale neviem ci by to u malych babetiek slo, navyse tie kvapky obsakuju alkohol. Ale aj salviovy caj je dobry. A tiez beriem pravidelne B-cka.

janulkama
31. aug 2010

Ahojte,môj syn Martinko má skoro každé 2 týždne v pusinke afty.Stále vraveli,že mu chýba vit.B a podobne,ale v tom chyba nebola.Lekári nevedia z čoho to má.Vraj oslabená imunita,ktorú mu liečia rybomunilom.Na tie afty mu dávam všetko možne,čo v lekárni dali,samozrejme nie naraz,ale ani to nepomáha.Máte aj vy nejaké skúsenosti s liečbou?Veľmi by mi pomohla nejaká dobrá rada.Maťko má momentálne zasa afty,opuchli mi aj pery aj líčka a ledva niečo zje.Bola som dnes aj na pohotovosti,tam nás poslali na infekčné a nasadili antivirotiká.Ak sa mu to ale nezlepší,budeme musieť do nemocnice.A to nechceme.Preto som sa obrátila sem,určite máte nejaké skúsenosti.Díky

believe2
1. sep 2010

ja osobne pouzivam cajovnikovy olej, po 2-3 potretiach mi zaberie, ale neviem, ako je to u deti.....bolo by treba sa poradit s pediatrom, resp. najst niekde na nete.....no mne to skutocne dobre zabera

izabelkak
1. sep 2010

@janulkama neviem či pomožem,ale my sme prednedávnom prekonali herpangínu, mali sme afty v puse a Dr. na pohotovosti nám predpísala tantum verde - no asi nijaký zázrak ... a cannadent, najprv som nevedela čo to canadent je - teda najma lekárnička nevedela, no keď som na nete našla že je to prírodná kozmetika kt. mimochodom používame milo ma to prekvapilo, kúpila som to na druhý deň od predpísania a používali sme len to, tantum verde som viac nedala, a malá bola ca. za 1,5 dňa o.k. lebo hneď začala papať a piť, chvílu to vyzeralo zle nechcela vobec nič bála som sa že skončíme v nemocnici koli dehydratácii.. chápem tvoje obavy nemocnica navyše s malým dieťaťom je hroza, tak ak máš chuť skús prípadne túto prírodnú variantu, držím palce aby sa vám to rýchlo zhojilo. http://www.cannaderm.sk/novastranka/index.php?p...

janulkama
2. sep 2010

@believe2 -ten čajovníkový olej sme už skúsili,strašne po ňom plakal a viac mi ústa neotvoril ☹

janulkama
2. sep 2010

@izabelkak -ďakujem za radu...od pondelka berieme antivirotiká a nič.Dnes som nasadila sprej z aloe vera,majú s tým vraj dobré skúsenosti,tak vyskúšame toto...no uvidím,ak nie,tak potom zasa ďalšie 😒
Môj muž ale vravel,že ešte 2 dni počkáme a akn to neprejde,pôjdeme zasa na pohotovosť...ale už teraz mám bolenie brucha z toho ako dopadneme...

believe2
2. sep 2010

@janulkama to som nechcela, to ma mrzi...vies, ono to nie je prijemne, to uznavam.....ja som teraz mala straaaasnu aftu a potrela som tusim 2x alebo 3x a uz som aj zabudla, ze som ju mala......neda sa skusit ani po trosicku? :(

janulkama
2. sep 2010

@believe2 možno keby mal jednu,alebo dve afty by si to nechal,ale on má plnú pusinku a než ja potriem jednu stranu tak mu kúsne do prsta,lebo chce zatvoriť ústa..keby to bolo v spreji...predtým nám stačilo tantum verde a bol pokoj,teraz je to úplne iné...
Dnes som bola u našej detskej,pýtala som sa jej,že kedy začnú tie antivirotiká pôsobiť a pomôže to na tie afty...ona že netuší....to je úplna paráda,kto to má vedieť??V papieroch mám napísané,že keď nepomôže toto,treba hospitalizovať...to ho mám nechať trápiť sa ďalších 10 dní a potom s ním ísť do nemocnice??
Mama mi už vravela,že keď mu začnú miznúť,že nebudem vedieť čo mu pomoholo ,kolko toho berie 😒

izabelkak
2. sep 2010

@janulkama verím Ti že si z toho na nervi, mne stačilo keď sme boli 5 dní na infekčnom na kramároch... ako viem že sú deti čo vytrpia milion krát viac, ale mňa položilo aj toto.... viem čo to je mať dehydrované dieťa čo nechce nič jesť ani piť a hrozilo nám v 8 mes. aj odstavenie... takže jedinú tekutinu čo malá vtedy príjmala odmietala vďaka "skvelým" postupom v nemocnici.....

držím palce a verím že to pomože....

janulkama
2. sep 2010

@izabelkak ja mám takého hravého drobca,takže aspoň hranie ho neopustilo...troška mi spapá,ale aj to len vtedy,keď mu vynadám...je mi ho lúto,ale keď chcem aby niečo spapal,tak musím,inak nepovolí ani za nič...dnes sa mi zdal lepší,vypýtal si jabĺčko a to je už pokrok 🙂 Len tie afty stále také veľké a červené,až mi je do plaču...uvidím čo bude zasa zajtra,možno to aloe vera pomôže,striekam mu to len prvý deň...
Ja mám strach z toho,že či sa mu to dobre lieči,pretože keď spinká a zobudí sa,zapácha mu z úst...je cítiť,že mu to tam kvasí,alebo ja neviem čo už...potom keď niečo zobne to postupne prechádza...a najviac ma štve,že ani zúbky mu nemožem umyť... 😒

izabelkak
2. sep 2010

a neprekonal predtým herpangínu? lebo jedna kočka na MK písala že aj mesiac po herpangíne mala malá v puse afty, bolo to vo fore herpangína či 6.choroba kelu si teraz nepamatám, potom už nepísala ako dopadli.....

jo a v lekárni ten prípravok nezoženieš, dokelu ja som to niekde zapatrošila by som Ti to poslala, asi som to nechala na chajde....

práve tie prírodné prípravky asi potrebujú trochu čas ale zase možeš ich vklude dávať často....

a tantum verde nedávaš? žeby mu to aspoň na chvílu stŕplo necítil bolesť a napil a napapal sa? ja som oboje nanášala tými paličkami čo sú do uší namočila som vždy novú do toho roztoku a povytierala pusu..... tak sa mi to zdalo najšikovnejšie.....
tantum verde je až od 4 rokov tak jedine vytierať nestriekať.... ale tak verím že by vám to konope mohlo zabrať....

najrýchlejšie sa k tomu dostaneš v BA, majú sídlo a predajňu veďla štatistického úradu, je to ako boli kúpele centrál tak zboku ako chodia električky vedla štatistického je červená budova - taký obchodný dom... zboku cez parkovisko je vchod kde sú firmy oni sú na 2 posch.tuším to majú a cedulke napísané zazvoní sa na dvere a oni otvoria majú tam komplet sortiment....

janulkama
2. sep 2010

@izabelkak no neviem či to prekonal,ale je to možné...na infekčnom mi tuším niečo také splietala,skôr povedané,mrmlala si popod nos,preto dala antivirotiká,ktoré môžu predpisovať iba oni...
Inak som si dnes všimla,že začína chripieť,išiel si teraz už ľahnúť,tak som mu dala kalcium,len dúfam,že na tie lieky to môže...dúfam,že začína nejaká nová choroba ☹ ☹ ☹

izabelkak
2. sep 2010

@janulkama no my sme mali s tou herpangínou 2,5 dňa vysoké teploty, a vraj to može prejsť z virozovej formy do bakteriálnej...

a čo sú to antivirotiká? lebo mne pri vírových ochorenia tvrdili že na to atb. nie sú len na bakteriálne, teda žiadne lieky sme nedostali....

a ten B-komplex dávaš?

believe2
2. sep 2010

a herbadent ste skusali? bezne ho dostat v lekarni

janulkama
2. sep 2010

@izabelkak no tak nejak sme teploty mali aj my a potom prestali,iba tie afty ostali...Tie lieky sa volajú Telviran 200,sú to takzvané protivírusové lieky.....ja som o nich tiež nevedela,na afty sa liečime skoro 1,5 roka a ešte nikdy nám lieky nedali,vždy len vitamíny a podobné tomu...pre tie lieky nás poslali z pediatrickej ambulancie na kramároch na infekčné na kramároch,vraj oni to nemôžu predpísať,iba na infekčnom...inak,aj si to v lekárni skontrolovali,či je to potvrdené odtial..
b-komplex som dávala do utorka,potom mi moja svokra kúpila sirup,ktorý obsahuje všetky vitamíny,tak mu dávam to,lebo b-komplex nám nikdy nepomohol...ale dávala som,lebo mi to kázali...

janulkama
2. sep 2010

@believe2 no to ani neviem čo je... 😅

believe2
2. sep 2010

@janulkama ten herbadent so niekedy pouzivala, ale potom som objavila ten cajovnikovy olej - sice je hnusny, ale co uz :(

gloria78
2. sep 2010

My sa s tými červenými potvorami trápime skoro celá rodina ☹ a jednoznačne najrýchlejší a najúčinnejši je gel Kamistad. 😉

janulkama
2. sep 2010

@believe2 vieš čo je na tomto najhoršie???Ten prvý článok som už čítala a keď som sa dozvedela,čo to vyvoláva,skoro ma kleplo...že žuvačky...a môj malý ich zbožňuje,ja som mu dávala 2 krát denne žuvajdu,keďže máva fakt často afty,tak nech si aspoň tak vyčistí zúbky... 🤐 no na toto som fakt nemala slov...pekne som tie afty podporila...

believe2
2. sep 2010

@janulkama to je take o nicom, kazdemu zabera nieco ine, lebo kazdy sme iny. je to neprijemne pre dospeleho cloveka a kde pre drobca :(....uz ma fakt nic ine nenapada :(

janulkama
2. sep 2010

@gloria78 nám toto pomohlo zo začiatku,potom už nie,keď boli už veľké...
Mne doteraz pomohlo obyčajné tantum verde,ale teraz je to o inom a neviem to riešiť,už ich má 8 deň a žiadna zmena k lepšiemu...spolieham už na aloe vera,vraj je to 100%