Afta v ústach bábätka. Čo robiť?

vavka33
8. mar 2007

Ahojte,chcem sa opytat,ci st sa stretli u malych babatiek s aftami v pusinke.Moja dcerka ma jednu velku uplne vzadu skoro pri hrdielku a neviem,ci s tym mam ist k lekarke,lebo som citala,ze je na to akasi vodicka.Ja mam tie,co sa potieraju,ked je v ustach "zabka",tak ci to na to staci.Dakujem za postrehy.

janulkama
2. sep 2010

@believe2 presne,na každého zaberá niečo iné....my sme troška náchylný na choroby,takže to mám troška ťažšie...malý ma diagnostikovaný syndróm periodických horúčok a vtedy má aj afty,len teraz boli tie teploty slabšie ,len 38,5 a kratšie...asi to bude tá herpangína potvora...ale veď čo sme mi ešte nemali ☹ 😀

janulkama
2. sep 2010

herpangína-ako dlho sa lieči??

izabelkak
2. sep 2010

@janulkama my sme mali rýchly priebeh, trvalo to všeho všudy tak 4 - 5 dní, ako isto afty mala ešte dlhšie - má takú malú pusinu že som nie schopná jej tam pozrieť - ale jesť a piť začal hneď na to čo sme jej to začali potierať....
teploty mala tak 2,5 dńa.... rýchlo sa z toho dostala... afty nám zistili až na pohotovosti, šli sme lebo malá prestala piť a jesť a strašne jej tiekli sliny....

my sme už mali aj 6 chorobu, je to niečo podobné spošobuje to virus herpes typu 6 a 7, niektorú kočky aj pri tomto opisovali afty, tak neviem, pri tejto chorobe sa dieťa po odznení horúčok na 4 deň osype... my sme sa mierne osypali aj po tej herpangíne...

janulkama
2. sep 2010

@izabelkak ale no téééda,aj 6 choroba existuje??My sme mali 5 chorobu 😀 😀 😀 ....to prvý deň teplota,2deň sa vysypal a na 3 deň bolo po všetkom 🙂
No dnes jedol zasa málinko,ale zdá sa mi,že ho to menej bolí...len to sa mi zdá už 3 večer,tak už to neviem zhodnotiť a čakám na ráno...no a ráno zistím,že sme na tom istom...

janulkama
3. sep 2010

Ahojte,hlásim sa so správou...Martinko prespal celú noc,iba čo sa vypýtal cikať....ráno sa zobudil so slovami "som hladný" 🙂 Zjedol 2 jogurty s 2 rožkami...úplne super...takže to aloe vera je naozaj také dobré....neverila som,keď mi vraveli,že už na druhý deň by mal začať papať a afty sa budú hojiť....ešte že moja lekárka mi to zohnala 🙂
Bratrancová malá je o pol roka mladšia od Maťka a ona mala slintačku asi pred mesiacom,vravela mi,že jej to tak zapôsobilo tiež...no úplna paráda...
Už len vyriešiť,prečo zachrípol.... 😉

believe2
3. sep 2010

@janulkama supeeeeeeer 🙂 tak uz len aby dobre bolo 🙂

junovka
3. sep 2010

@janulkama podla mna nezachripol preto, lebo mu tie afty vosli az dole do hrdla?? 😕Moja mladsia taky to stav raz mala. Nam na afty pomahalo Borax glycerinovy.

janulkama
3. sep 2010

@junovka to asi nie,lebo dnes už v pohode papal...teda,skúsil kečup a to ho bolelo....inak papal všetko bez problémov,aj cukríky si dnes vypýtal 🙂
Neviem z čoho to má,dnes pred spaním trocha zakašlal,aj som sa zlakla,lebo zakašlal tak berchavo,tak sa bojím laryngitídy 😒

junovka
3. sep 2010

@janulkama prepac, ale nepostrehla som, je alergik??,a ma vsetke zubky uz??,Lebo moja ked jej sli zuby, tak mi bola parkrat aj zachripnuta + tie afty sa k tomu pridali

janulkama
3. sep 2010

@junovka -zúbky už má všetky...alergik vraj na nič nieje,robili mu testy,síce len z krvi a všetko bolo negatívne...Neviem z čoho...aloe vera to nemože byť,nie???

junovka
3. sep 2010

@janulkama tazko povedat 😒 ...jedine, ze je predpoklad, ze je naozaj alergik a mozno zareagoval na aloe veru???? 😕 😕 ...netusim 😒 Treba sa spytat na alergologii, ci je mozne, aby clovek bol alergik aj na aloe veru 🙂

janulkama
3. sep 2010

@junovka no to už by čo bolo...alergia na aloe vera 😀 😀 😀 už mi je to smiešne...ale aspoň sa zasmejem

laurajana
13. sep 2010

ahojte maminky....ja sa sem asi pridám k pokecu - žiaľ. Boli sme od 10.-12. v nemocnici v ZV - odišli sme na vlastnú žiadosť, pretože tiež nám potvrdili slintačku. Dostali sme týždeň pred tým vysoké teploty 40,2 v noci nezraziteľné ani zábaly, ani lieky - nič nepomáhalo. Navyše som zistila, že má malá zahnisaný jazyk. Šli sme k dr. nasadil ANT Penbene, potom som zistila, že malá sa na tretí deň po takých vysokých teplotách okolo 39 točiacich - sa nám do rána v okolí pusy spravili herpesy asi zo 8 mokvajúcich - ja som že sú to kiahne, aj mi to bolo divné...tak sme šli opäť k dr. a ten zistil že afty máme na jazyku - biele asi zo 20ks drobných ako múčnatku + okolo vrchných zúbkov totálne zahnisané vačky...a to nám rastú zúbky máme teraz z víndenou stoličkou v nemocnici 8 zúbok...strašne slintáme, také sliny sme snáď nikdy nemali. Okrem toho, že nám dali v nemocnici 2 infúzie, zavreli nás na infekčné - vraj je to nákazlivé - tak nevieme zatiaľ nič, dnes majú byť výsledky sterov hrdlo-nos inak po tých dvoch infúzkach malá začala aj papať aj piť (no teraz zasa absolútne nepije) už som totálne zúfalá, skúšam hrnček, šálku, slámku, cumlík, fľašu...nič, ani lyžičkou, úplne nasilu keď jej to tam "streknem striekačko" tak tak na 1 deci dnes vrátane polievky 3dcl vypila ☹ a to som sa tešila, že aspoň jedno dieťa mi skutočne papá, so synom máme problém, že nám nechce jesť a má 4 roky v septembri...poradte ak ste vyriešili problém s pitím nejako. Sme dostali aj práškové infúzie tak som zarobila, no keďže piť nechce, tak nechce ani to...hrozné...pre matku, ktorá nedokáže pomôcť. Z nemocnice sme odišli preto na vlastnú žiadosť, že tam nefungovali zvončeky na sestru či dr., na chodbu sme ísť nesmeli - zákaz pre chorobu, keď nám tiekla infúzka tak na nadštandarde nebolo WC tak som s malou musela ísť aj s infúziou na WC aby som sa vycikala...strach, lebo nikoho nebolo kto by ju postrážil, kým ja absolvujem toaletu...asi ma malo roztrhnúť, alebo som mala odpadnúť..neviem fakt. Uzavreli to zatiaľ pri pobyte v nemocnici ako: diagnózu: Gingivostomatitis aphtosa

valy
13. sep 2010

raz davno som citala, ze v Nemecku na take afty herpesoveho povodu davaju detom Zovirax roztok, ale u nas som ho vtedy nedostala, neviem, ci uz je u nas na trhu

izabelkak
13. sep 2010

@laurajana no my sme mali niečo podobné ale slintačkou to Dr. na pohotovosti neznavala, nazvala to herpangínou? aj mala slintala ale vlastne len kým sme nevedeli o čo ide, nepotierali jej tie afty, do úst sme jej sami nevedeli pozrieť každopádne prestala piť a jesť a tie sliny, no a na pohotovosti že herpangína, že je to vírusové takže žiadne ATB, a vytierať pusu s tantum verde a canadentom, ani nie po dni vytierania sa malej viditeĺne uľavilo, čo mala v puse sme ani neskúmali fakt to pri tej jej malej pusine ide veľmi obtiažne a jačala už len keď sme jej to 4 - 5 x denne potierali, je problém ak Ti malá nechce nič piť, nepíš či je ešte dojčená? dojčené deti pri chorobe prechádzajú skoro na plné dojčenie, aj u nás to tak bolo ako napiť sa čo to napila ale jesť moc nechcela, prešlo nám to však relatívne rýchlo tak za 4-5 dní, teploty sme mali tiež vysoké 2,5 dňa, potom rapídne klesla, skoro presne ako pri 6.chorobe, tú sme už mali......
držím palce nech sa malá hlavne rýchlo zavodní, aby ste nemuseli do nemocnice.... my sme na infekčnom tiež boli a bola to hroza aj ked ani zdaleka taká ako Ty opisuješ, mali sme aj zvonček aj sociálku na izbe....
keď som to Dr. opisovala ako bolo na infekčnom, tak asi súcitila a povedala že ak by sa malá odvodnila dali by nás na detské ložkové nie na infekčné 😝 ale teda o slintačke nepadla ani reč? tak fakt neviem............ inak stery z nosa a hrdla sme mali negatívne....

laurajana
14. sep 2010

@izabelkak ďakujem za odpoveď na môj "zážitok" na našu chorôbku...povedala by som, že spomenuli všetko aj náš obvodný dr. aj v nemocnici, slintačka, múčnatka...herpes...a uzavreli to tak ako píšem, že: Gingivostomatitis aphtosa

http://primar.sme.sk/c/4117251/virus-herpesu-si...

my sme dostali: Penbene ANT od obvodného + dve vodičky robené v lekárni (jednu na umŕtvenie pusy, aby ako tak papala + jednu na múčnatku, aby sme to liečili) okrem toho Zodac sirup na alergiu a probiotiká bio Gaia na posilnenie črevnej flóry...v nemocnici pridali genciánovú violeť, B-komplex, celascon v tabletách a framykoin mastičku na potieranie z vonku. Keďže ani po prepustení domov to nebolo dobré,nejak som nevidela zlepšenie v puse a okolo úst, tak som začala z vonku jej to umývať repíkom, z vnútra pusu vytierať čučoriedkami...pusu má oveľa, oveľa lepšie na tom a v pohode sa nanapá, večer vypila 6dcl čajíku, čo je super a ako píšeš, ja už som ju kojila len 1x v noci a teraz to bolo aj v nemocnici aj doma na "nevydržanie" takmer, lebo chcela cici akoby stále...ale keďže som videla, že aj počas dňa mi to mliečko z cici ide, tak som ju prikojila, nech aspoň tak niečo vypije a ja som pila 2x viac aby mala v cici aspoň pitný režim aký taký, keď len večer sa odhodlala konečne poriadne piť. Uvidíme ako na tom budeme dnes a na výsledky sterov stále čakáme vraj to trvá dlhšie.
Horúčky sme mali presne ako píšeš ty 3 dni nezraziteľne vysoké, potom okolo 38 a ešte aj teraz mávame zvýšenú tak na 37-37,5 tak to by som povedala, že človek teraz nevie odhadnúť, či z chorôbky či zo zúbkov, lebo sa nám "tlačí" stolička a to malá prežívala tie jednotky, dvojky zúbky kriticky, nie to ešte stoličky, zúbky nám dávajú dosť zabrať. Tak uvidím po výsledkoch...a vyliečila sa vám tá pusa úplne aj všetko? Nemali ste aj herpes okolo pusy? Nám to z tej teploty sa malá vyliala - vraj...a do nemocnice sa už dúfam, nebudeme musieť vracať, lebo sme tam trpeli obe rovnako a osamote by som ju tam vôbec nenechala, mne chýbalo na tej nadštandardnej WC a sprcha, strašne...fakt, toto by malo byť povinnou výbavou, jesť by som si šla ohriať aj na chodbu, no nie? 😉

terez34
17. okt 2010

ahojte no moja mala mava tie afty na jazycku a pred tyzdnom sme prekonali herpesovu anginu no hruza ale potierala som jej to s takou hnedou vodickou co mi predpisala dr. a masticku kamistad a zistili jej ze ma slabu imunitu a malo zeleza takze nieco na imunitu IMUNOGLUKAN uz je nam dobre 🙂

laurajana
21. okt 2010

@terez34 super že je dobre...nám nezistili nič...tak neviem z čoho sme to mohli mať, ja som to pripisovala rastu stoličiek, lebo keď nám išli horné dve prvé sme ostali v nemocnici s aftami a po necelom mesiaci sa kľuli dolné dve stoličky a to sme z teplôt tak vysokých dostali febrilné kŕče...hrúúúúúúúúúúúúúúúúúza neprajem nikomu. Tak nech ste zdravučkí 😉

terez34
21. okt 2010

@laurajana ahoj no to ste si chudiatka vytpeli 😒 no to moze byt z tych zubkov lebo vtedy babo dava vselico do pusinky a infekt je na svete aj tak dobre ze vam nic nezistili uvidis teraz to uz bude dobre

ale na intrnete som citala ze ked sa tie hnusne afty daju raz tak sa to opakuje ze sa to neda uplne vyliecit

aj vam prajem vela vela zdravicka 😉

laurajana
21. okt 2010

@terez34 ďakujeme snáď sme my a vy prípady, ktoré to už mať nebudú, prajem to všetkým, ktorí mali podobný problém... 😉

terez34
22. okt 2010

@laurajana no dufam ale mala to mala na jar a teraz na jesen ale dufam ze sme s tym skoncili 😉

laurajana
22. okt 2010

@terez34 fúha tak ste to už mali dva krát? 😒

terez34
22. okt 2010

@laurajana no jo

laurajana
22. okt 2010

@terez34 tak tfuj tfuj, nech už sa to nevráti, ja by som už druhý krát neviem čo robila, už teraz som nešťastná, že malá zas po pár dní kašle o prietrh...tak som jej nasadila nový sirup a snáď do rána bude lepšie, uvidíme...

terez34
22. okt 2010

@laurajana moj bobcek malicky dufam ze jej to prejde 😉

ja marianku nemavam choru raz ked mala tri mesiace mala zapal mocovich ciest potom v osmich sme prekonali rotavirus (no to ti je pliaga) a potom tie infekcie keby nie tychto potvor tak je to vsetko ok. ale dufam ze to bude dobre

laurajana
24. okt 2010

@terez34 ja zajtra zájdem k dr. ten kašel sa mi nezdá a je to možno len "uvoľnenie" hlienov konečne, lebo kašle len keď spinká-zaspáva...ale istota je istota...tak radšej zbehnem 😉

lucinenka001
24. okt 2010

Kočky ahojte,

co zaberie drobcovi na aftu na jazyku prosim vas?

Neviem co mu mam skusit dat, kedze tu je kopec odporucani od kazdej maminy.

Dakujem

akika722
24. okt 2010

@lucinenka001 ahoj sorry trošku sa sem zamotam 😅 my sme to mali nedavno a v lekarni nam dali taku fialovu vodičku no bola na prd a kedže kojim hned sa to prenieslo na mna...pri kojeni brutalna bolesť,bradavky červene no ☹ a nato pomaha canesten.../samozrejme ak kojiš a maš rovnaky problem/len ho treba pred kojenim umyť 😉

lucinenka001
24. okt 2010

@akika722

Ahoj,

kludne sa zamotaj, ja sa potesim. Poznam tu vodicku je to gencianova violet. Aj ja ju mam doma, ale som mu nedavala este. Cize vam nepomohla teda? Ja nekojim. Cize Vam pomohol canesten na to?

akika722
24. okt 2010

@lucinenka001 nie nie canesten na tie bradavky 😀 😀 😀 ono sa to totiž rozširilo na mna 😒 ale skus tu violet...ale pozor na šaty...neda sa to vyprať,,,aspon mne sa nedalo 😖