Ako pômôcť malému pri zápche?

aktak
25. aug 2007

Vyse tyzdna berieme zelezo, doteraz nemal Adamko problemy ale od vcera sa nevie vykakat a ma krce pri ktorych place, asi ma velmi hustu stolicu, cipok nepomohol (som mu odrezala z normalneho kusok), masirujeme brusko ale tiez nepomaha, velmi tazko sa mu prdka, ako mu mozme pomoct aby sa vyprazdnil?

roasha
25. jún 2008

babulky,na zmakcenie stolice je dobra slivka,marhula,broskyna,/bez supky,broskynove chlpky drazdia/,pomahaju tiez detske bylinkove cajiky.

anesim
25. jún 2008

Keď to už bolo dlhšie ako týždeň, tak som jej mala dať kúsok glycerínového čípku - 1/8 a pomohlo behom 10 min. 🙂 A bolo to všade 😝

kattum
25. jún 2008

anesim, dakujem za radu, cipok je dobry napad, skusim, tam nemam co pokazit.

manka76
25. jún 2008

ked som malu len kojila tak jej nakakanie pomahalo ked som jedla probio jogurty alebo pila acidko 🙂

manka76
25. jún 2008

aktak,skus to aj ty ked uz musite uzivat to zelezo davaj malemu jogurty alebo acidko je to super na travenie 😀

tina78
2. júl 2008

My sme mali jednu vážnu zápchu a pomohol nám teplý obklad z ľubovníka bodkovaného na bruško, najprv som tomu neverila,ale poradila to tu na MK jedna mamina, tak som skúsila a super...No a tiež sú dobré slivky a ovsené kaše, tie u nás fungujú, ale pre také malé miminka asi len ten obklad...

emjee
3. feb 2009

casy30 • 1d • Dnes o 11:11
Dievčatá, mám strašné problémy s mojim 6 mesačným chlapčekom....kaká každý druhý, alebo tretí deň, ale so strašním trápením...s rurkou mu najskor vyjdu 2-3 hovienka ako kameň a až potom, keď mu začneme cvičiťs nožičkami dokáže ako tak niečo vykakať...všetko je to doprevádzané strašným plačom.. malého celý deň aj noc kojím...akurát večer o siedmej ho dokŕmim francúzkym mliečkom...a na obed mu dávam zeleninku varenú- zemiačik, cuketka, kaleráb s troškou olivového oleja...mrkvu vynechávam....pora´dte mi, čo mám robiť...dakujem za každú vzácnu radu...

danielkapo • 1d • Dnes o 11:18
ahoj casy, podobny problem mam s mojou malou...akurat, ze ona inak ako do nocnicka netlaci a akonahle citi napor na ritku, tak ju stisne a hotovo...nekaka aj 5 dni a potom presedime na nocniku hodnu chvilu,,,a placu je tiez dost...mne doktorka poradila ovsene vlocky, harmancekovy cajik, jablcko a pod....zacala som jej davat aj probiotika infants dophillus, no nie velmi jej pomahaju...akurat vcera bol dost krusna chvilka tak som jej dala slivkovu stavu a to pomohlo...tak uvidim ako dalej, ci jej to bude zaberat... drzim palce, viem co je to za pocit ked vidis ako sa to drobniatko trapi...a nemas ako mu pomoct

dudri • 1d • Dnes o 11:19
treba pit vodicku....

casy30 • 1d • Dnes o 11:25
dudri...akékoľvek iné nápoje ako mliečko odmieta....skúšam čaje, vodu, fľaškou i pohárom ale nedostanem do neho ani kvapku....danielkapo....dnes som si poplakala s ním....už som zúfalá...skúsim mu dať dnes namiesto zeleniny slivkovú hippku...

danielkapo • 1d • Dnes o 11:30
casy ta slivkova fakt pomaha...aspon nam vcera pomohla poriadne dnes som jej to zmiesala s pretlacenym jablckom a aj jej to chutilo..

nana • 1d • Dnes o 12:07
ahojte, my mame tento problem dlhsie a asi to ma po tatikovi, tiez ma tusiu stolicu. akurat dnes mi doktorka poradila lanove semienka. treba ich na noc namocit do vody a potom vypit. nemam to odskusane ale uvidime casom

nana • 1d • Dnes o 12:08
casy ked bola maly vo veku tvojo zaberali hrusky a to do desiatich minut.

fifinna • 1d • Dnes o 12:25
baby, skuste stavu z nejakeho kompotu : jablko, hruska, slivka, marhula ....

dioliana1 • 4d • Dnes o 12:27
odvar z ovsených vločiek a do toho to Francuzke mlieko, banan nedavat, až bude Vačší tak sušené hrozienka, ale aj čerstve hrozno

dioliana1 • 4d • Dnes o 12:28
ešte nam pomahalo robiť mliečko do čaju

dioliana1 • 4d • Dnes o 12:30
mrkvova stava reguluje hustotu stolice

akejka • 2d • Dnes o 13:22
casy30:
skúste probiotické kvapky Biogaia...nám ich poradila dr., keď malá prechádzala na pevnú stravu a pomohli. Tiež je dobrá slivková šťava HIPP, ako tu písali mamičky vyššie.

casy30
3. feb 2009

bola som v lekárni a tam mi poradili na to večerné dokrmenie nutrilon comfort....tak neviem... ☹

lilyk
3. feb 2009

casy no neviem ale nas pekne zapiekol 😕

lenocka80
3. feb 2009

casy my sme mali podobny problem, len rurka pomahala. a pomohli nam ovsene vlocky, skus mu ich uvarit s tou zeleninkou, ja to doteraz tak robim, a potom mi kaka cely den aj 5x 🙂

casy30
3. feb 2009

lenocka dakujem za radu...vyskúšam...vidíš, to by ma nenapadlo 🙂 dakuuuuuuuuuujem 😉
lilyk už som ho aj odložila....čítala som, že pekne zapeká....a čo to francúzke mliečko?

nana
12. mar 2009

danielkapo u nas je to take iste, maly ked ho to zacne bolet tak sa zatne a nekaka aj 5 dni, naposledy som ho nosila na rukach o desiatej vecer, bol holaty a po trojhodinovom trapni sa vykakal na podlahu, ale to mu vysiel uz konecnik von, kopu krvi, tak sme sli na druhy den k lekarke a po 10x som jej povedala o nasom probleme, uz nezaberali ani vlocky, ani tepla voda nalacno, ani hrusky, ani slivkova stava, tak nam napisala dufalak a uz tyzden kaka minimalne 1x za den. cokoloadku a skadke maly navidel uz ani nepamatam ako aj banany nepapa a nic to sposobuje zapchu.

xixi7
6. apr 2009

Nasa mala bude mat teraz mesiac a 4 dni nekakala. Kojim a zaroven dokrmujem. Skusali sme prevarenu vodicku, masirovanie aj teplomer do ritky, ale nic nezabralo. Jedna kocka tu pisala, ze im zabera autosedacka. Cestou k doktorke som to v aute zartom spomenula a nakoniec asi zabrala aj u nas...u doktorky tak nalozila, ze to mala az za usami. Pri najblizsej zacpe ju asi budeme kruzit po najrozbitejsich cestach . Doktorka este povedala, ze podla toho co vidi, stolica je makka a tak sa nemusime obavat.

petra1985
1. jún 2009

ahojte.. mam dvojmesacnu dcerku a chcela by som sa opytat.. cely vikend az dodnes sa nam nevykakala.. stale mala nieco v plienke no tieto tri dni nic.. nesprava sa vsak tak, zeby jej to vadilo nic ju neboli sprava sa normalne.. len ja mam z toho aj tak strach.. podla mna by kakat mala no neviem.. kto ma s tymto skusenost a co pomaha takemu babu?

junovka
1. jún 2009

petra, pokial je kojena, tak je to este v pohode, ale pokial nie, tak by tomu trebalo pomoct.Trebars slaby vyluh harmancekoveho cajiku. 😉

petra1985
1. jún 2009

junovka dik za odpoved 😉 je kojena takze som kludnejsia

saska.t
1. jún 2009

petra- ako hovori junovka ak je kojena je to normal moja ako kojena kakala kazdych 11 dni a Dr povedal ze su aj väcsi extremisti 18 dni atd. a ze je to v poriadku ze pekne travi cele mliecko 😉 ak ste na UM tak by uz mala kakat, ale kedze sa tvari ok urcite jej nic nie je, nemaj strach 😀 ,

petra1985
2. jún 2009

saska.t fuuuu tak to je sila.. tak to ja mozem byt este uplne v klude 🙂 dik baby

jajavany
23. jún 2010

ahojte ja som mala s dcerou podobne problemy no mala vtedy rok tak snad niekomu pomzem 🙂
nekakala aj 8dni museli sme 2 krat ist aj na klystir ☹ davali sme cipky ale moc to nepomahalo len zo zaciatku ale nasla som super vec 🙂 kupila som lanove semiecko poradila mi to jedna stara pani a to som jej davala do jedla do kasiciek a tak 🙂 a bola to super vec vzdy sa vykala este som jej kupila probiotika tie su tiez dobre a odvtedy nemame problem 🙂

erikasadek
23. jún 2010

silne magneziova voda.. 😉 neviem ak je na slovensku teraz...
ale moze aj tehotna aj novonorodenec; 😉 staci , zapracovat do mliecka, alebo len pit. 😉

zuzana0510
3. jan 2011

dobry mam 3 mesacneho synceka a mame problem s kakanim skusame masirovat,kvapky aj rektalnu a nic vie mi niekto nieco poradit aby sa malemu ulavilo

zuzkaj
28. feb 2011

ahojte babulky, nám jednu chvíľu zabrala uvarená kašička zo sušených sliviek. ale dobré sú aj ľanové semiačka - len neviete niekto, ako je to s nimi a bábatkami? malá má zápchy, tie slivky niekedy pomôže niekedy nie, a tak by som chcela vyskúšať ten ľan. Dospelákom sa melú, ale čo bábatkám? vyvariť a spraviť čajík? je na to nejaký pomer?

kaselka
5. mar 2011

@kattum ahoj, my sme mali s malou takýto problém (tiež 16 dní) asi v 2 mesiacoch. Toho času bola plne kojená. Nepomohlo ani podávanie vlažnej vody na lyžičke, ani rektálna rúrka. Inak bola úplne v pohode, veselá, žiadny náznak dehydratácie, alebo nejakého problému. Ja som sa však už obávala, pretože všade sa uvádza, že u detičiek je normálne nekakať max. 10 dní.... Po konzultácii s pediatričkou sme skončili na gastre a odtiaľ nás ihneď poslali do nemocnice - pre istotu. Malá sa vykakala hneď na príjme po vyšetrení lekárkou. Keďže sme podľa lekárky z gastra málo pribrali, ešte som si musela robiť skúšku kojenia ☹ (pekná sprostosť, iba čo ma úplne vystresovali) Potom som musela malú po každom kojení prevažovať, zapisovať údaje o tom koľko spapala. Vďaka lekárke čo nás prijímala a po vyšetreniach sono bruška nás prepustili asi za 4 dni s tým, že sme museli prísť na preváženie a neodporúčali nám ani dokrmovanie s UM. Jednoducho všetko moje mliečko spotrebovala. Po príchode z nemocnice som si začala sledovať viac stravu aj ja. Je fakt, že som vtedy tiež mala problémy so zápchou a asi sa to premietlo aj u malej. Začala som si dávať do polievok vločky, klíčky skrátka vlákninu a pomohlo to mne a asi aj malej, potom sa to malej postupne upravilo na kakanie každých 7, 5 dní a teraz je to aj 2x denne. Záver: Možno si tiež skús upraviť stravu. Ak tiež máličko priberáte možno vyskúšaj osloviť aj nejakú laktač. poradkyňu - mne tiež pomohla išla som k nej hneď po príchode z nemocnice. Radšej by som to ale konzultovala s lekárkou. Držím palčeky 😉

kaselka
5. mar 2011

Ešte som v mojich múdrych knihách našla toto. Nerozpustná vláknina: brokolica, kapustovitá zelenina, ľanové semienka, sladké zemiaky. Spôsobuje pravidelné vyprázdňovanie zväčš. objemu stolice a uľahčuje vyprázdňovanie. Rozpustná vláknina: čerstvé a sušené slivky (tie obsahujú aj sorbitol t.j. prírodný druh cukru, ktorý stimuluje tráviaci systém), fazuľa, figy, marhule. Tento typ vlákniny zmäkčuje stolicu vďaka schopnosti správať sa v čreve ako gél, čím zvyšuje obsah vody. Dôležitý je aj dostatočný príjem tekutín.
Typ: večer dať do šálky 5 suš. sliviek a 1 ks figy - celkom zaliať vodou a nechať stáť cez noc, nasledujúce ráno scediť a dať vypiť dieťaťu pred raňajkami tekutinu a zjesť použité ovocie.
Typ2: čaj z ľanových semienok: 1 čaj. lyžička ľanových semienok zaliať 1/4 l studenej vody nechať stáť 30 min. občas premiešať. Potom scediť, zohriať a dávať piť dieťaťu.

lucinka02
7. mar 2011

ahojte, pri dojceni je to normalne, suhlasim, ze su urcite aj vacsie extremy. Neskor nam pomahalo dokrmovanie dojčenskou výživkou, napr. od ovka jablková s marhulami a s mrkvou :D Ale tak ak sa to blizi k extremu, tak urcite je dobre odkonzultovat s pediatrickou, co by bolo vhodne. Je vela aj babkych receptov na to, na kazdeho funguje nieco ine, treba vyskusat :D

maminka142
18. júl 2011

Viete mi poradiť? Moja 2 ročna dcerka kak raz za 3-4 dni a strašne bolestivo ☹ Väčšinou, čo viem tak detičky, ked maju zapchu, tak kakaju male tvrde "bobky"... Ale moja dcerka kaka asi 4cm velke a dlhe hovienka, ktore je samozrejme aj s krvou, lebo je obrovske ☹ Lekarka mi dala jeden sirup, ktory nezaberal a vraj mam ísť s malou na "sondu" do konečníka... Ale s tym by som ešte chcela počkať a vyskušať, či nezaberie niečo ine, lebo ja jej nemôžem dať ani čipku od teploty, lebo ju to velmi boli ☹ Poradite mi?

kaja73
18. júl 2011

@maminka142 Aky sirup ti dala-duphalac? nam ten zabral.Učinok sa dostavuje až po 3-5 dnoch.A tiež možno vyskusaj vysadit mlieko,jogurty može a skus dat homeo opium ch 30-objednas ho v lekarni.podavaj každe 2h 2-3 guličky,ked sa stav malej upravi,tak možes zacat davat to opium 2-3 krat za den a postupne len raz za den az to uplne vysadis.Možes to davat dlhodobo.Ja som ten duphalac už nechcela davat-bral ho vyse mesiaca a toto nam celkom fajn zabera.Maly mal presne taku kaku ako voja mala.Homeo je nanavykove,neubližis tym,nema to ziadne vedlajsie učinky.Maximalne to nezaberie.

maminka142
19. júl 2011

@kaja73 ano presne ten sirup, ale malej to moc nepomohlo 😒 Mam vysadiť mliečne vyrobky? 😖 Ved ona dokopy nič neje 😢 A to je jedine čo ma rada... Samozrejme, že je denne nejaku polievku, potom rožtek s maslom, 7 days rožteky, ale popri tom jogurty a actimely a acidka... A davam jej BIO GAIA, ten OPIUM CH 30, môžem s tym kombinovať? A kolko ten opium stoji?

kaja73
19. júl 2011

@maminka142 Kombinovat možes,nie je to drahe-myslim okolo 2 eura jedna tuba stoji-asi-kupuje to mm.Mlieko niekoho zapeka,preto ti to radim-ved skus na tyžden vysadit,plus davaj to opium a uvidis.Ked sa nič nezmeni,tak ho zacnes davat znovu.Este k tym probiotikam bio gaya,nam lepsie zaberal infant dophylus plus-ten plus je fakt silne probiotikum,je lepsie ako klasicky infant dophylus aj ako bio gaya-podla mna.

maminka142
19. júl 2011

@kaja73 ok skusim teda kupiť ten opium a čo to presne je? V lekarni si mam pýtať opium 30? A je to sirup? Skusim vysadiť aj tie jogurty a ine, ale mlieko NUTRILON rano a večer musí mať, bez toho by mi asi nezaspala 😒 A ten infant, nie je nejaky silny na 2 ročne dieťa? Môže ho mať?