Ako sa dáva zábal pri vysokej teplote?

holubok
20. dec 2007

ako sa spravne dava zabal pri vysokej teplote?

kika25
10. apr 2008

Ahojte,
chcem sa Vas opytat, vcera som merala Lenke teplotu, mala v konecniku 37.6 teda po odpocitani pol stupna (kedze som merala v konecniku) 37.1.
Co robit v pripade vyssej teploty?
Kedy je treba vyhladat lekara?
Poradte mi...

nellita26
10. apr 2008

37.1 je bezna detska teplota,paniku sposobi az teplota nad 38. nasa dostala v nedelu az 39tky a to uz sme utekali na pohotovost. tam jej dali cipok a do pol hodiny boli problemy s teplotou prec.nam ale idu zubky.na taku klasicku zvysenu teplotu staci aj sirup Nurofen.tak mi to vysvetlil lekar.

zuzka99
10. apr 2008

ahoj, ja som čítala že teplota u babetiek sa rieši liekmi (čipkami, sirupčekom) až nad 38,5. asi aj až vtedy kontaktovat lekára. v príp. vyššej teploty zábaly a paralen čípky každých 6 hod. Kamarátka mi poradila, že jej malá mala horúčku a dala jej do ručičiek kusok kvasnic a o pol hodky bola teplota fuč. vraj je to starý babský recept. odvtedy mám stále v chladničke kvasnice

vanila
10. apr 2008

zuzka99....
tie kvasnice culala, to by som aj ja vyskusala?! 😉 my sa trapime uz treti den z horuckou nasadili nam ATB sople nema len kasle tak sa trapime.

fifla
10. apr 2008

kika25, ono asi zalezi aj od coho je ta teplota. pozeram ze malinka ma 4 mesiace, pokojne by to mohli byt zuby. od 38,0 je vhodne dat paralenove cipky a pri vyssich teplotach urcite zabaly. ale asi najlepsie je mat tel. na doktora a poradit sa pri vyssej teplote nad 38,5.

pietra
11. apr 2008

kika, ako ti uz nellita napisala, 37,1 je bezna teplota v tomto veku. Mne dokonca dokina tvrdila, ze do roka si nemam vsimat teplotu do 37,5 😉 Ked som mala malu choru, dokina vravela, ze zrazat teplotu, ak je nad 38. To som davala cipky alebo sirup a ked nam vybehla nad 39, dala som vlazny kupel alebo zabal

kili
12. apr 2008

ahojte, prosím poradte, či mám hneď robiť paniku a utekať na pohotovosť, keď malému vybehla teplota až na 40 v z.?
začalo to včera ráno, mal 39,3, cez deň mu klesla na 37,6 a večer za vybehla na 39,1 a v noci 40. Spravila som mu vlažnú kúpel, dala čípok nurofen a asi ho hodinu sa zobudil a tak ho triaslo a mal teplotu tuším 37,6. Teraz má zas 38,5, tak som zatiaľ nič na zníženie nedala.
Ináč mu nič nie je, len je taký otapený a veľa spí. Dávam mu jesť iba mliečko, lebo nič iné moc nechce, včera zjedol asi pol ovocnej výživy a potom pije vodu.

danciacik
12. apr 2008

ahoj Kili. Moja dcérka tiež mala takéto stavy a dva dni sme dávali večer zábaly. Dôležité je aby veľa pil aby náhodou nebol dehydrovaný, lebo to by bolo zlé. Myslím, že dnes by si mohla ešte počkať ako bude teplota prebiehať a keď zase pôjde na 40 tak potom ísť na pohotovosť nech ho pre istotu prezrú. Počula som, ževraj je v týchto dňoch veľa vyróz.

kili
12. apr 2008

dík, a nemôže mu ublížiť takto vysoká teplota?
ja som ho predtým utierala mokrou plienkou, ale teraz to nezabralo tak dala kúpel, asi to bola chyba, keď mal potom zimnicu, ale zlakla som sa, že či sa mu prehreje mozog. V noci, keď som skúšala, mal tiež len horúcu hlavu a ruky a nohy mal studené.
ako má byť oblečený, keď má také horúčky? teraz má body s krát.ruk. a také tenké dupačkové nohavice.

kasis
12. apr 2008

Pri takychto vysokych teplotach treba dat babetku okrem liekov na znizenie teploty aj Diazepan ako prevenciu proti febrilnym krcom, mi sme davali 1/4 tabletky 5mg na noc, 2dni mal teploty cez 39 a na treti den sa vyklul ocny zubok 🙂 . Zabaly nie na koncatiny, iba na telicko, lebo sa oslabuje krvny obeh a srdiecko.

danciacik
12. apr 2008

Kili, ja som malú nechala oblečenú tak ako som mala vo zvyku normálne a kasis má pravdu s tými zábalmi. Daj si pod malého suchý uterák na posteli, druhý uterák namoč do vlažnej vody a zabal mu hrudníček do vlhkého uteráka a aj do suchého, po 15 minútach vymeň zábal za nový. Ak to zopakuješ 2-3 - krát, teplota by mala klesnúť.

kili
12. apr 2008

dík baby, teraz nemá tak vysokú teplotu, ale ak mu zas vyskočí, tak to tak spravím.

bleskovka
12. apr 2008

ahoj kili, no ja som tiez davala zabaly malemu, ale moj lekar mi povedal, ze to sa uz nerobi (a pritom som sa to este pred par rokmi ucila na pediatrii), ze mu rovno ked ma nad 38,5°C (v ritke), mozem dat Paracetamol cipok (Paralen), a potom kazdych 6 hodin, skor nie. Musi vela pit, ak by odmietal, hned k lekarovi. Ale na tvojom mieste, ak ma uz 2.den vysoke teploty (teraz pises, ze ma uz 38,5), by som isla pre istotu na pohotovost, si predsa len laik, radsek sa raz prehnat, ako prist neskoro.
Neboj, z horucky sa mu nestane nic, je prirodzena obrana organizmu, maximalne by mohol mat krce, ako pisu baby. Oblec ho normalne, nech sa velmi nepoti. Ak by sa triasol, daj mu este deku, alebo 1 vrstvu naviac, pri triaske stupa teplota, telo sa nastavuje na vyssiu a cloveku je zima, preto sa trasie.

kili
12. apr 2008

tam má už aj hančku.
a prerazil mu horný zub, myslíte, že to môže byť tým, keď už je prerezaný?
ale asi nie, asi má to, čo mal Adamko pred pár dňami, je v nemocnici a tam sa nakazil a asi sme to doniesli domov ☹
keby sme išli na pohotovosť na kramáre, je tam veľa detí?

bleskovka
12. apr 2008

kili, tak to teda neviem, kolko tam je ludi 😅
Tak aspon vies, z coho to je... No z vlastnych skusenosti, velmi vela deticiek koncilo nakoniec s hnackou v nemocnici... Ale ak ti este dobre pije, tak by sa to dalo zvladnut doma, samozrejme, treba nakupit Hylak forte a Smecta a davat ten Paralen na horucku, ale pozor, treba poriadne precitat pribalovy letak, kolko moze za den na svoju hmotnost! Ak by mal ale 10 a viac stolic za den, chodte radsej na tu pohotovost. Teda, ist by ste mali tak ci tak, ja viem, ze sa ti tam nechce cakat, ani mne by sa nevhcelo... Ale moze to byt aj salmonela a na tu sa pri horsom priebehu davaju antibiotika a to musi predpisat len lekar. Papat mu dnes nedaj nic, len vodu a mliecko, co kojis. Inac moze bananik a suchare namocene v caji, mrkvu a zemiaky.

kili
12. apr 2008

no ja mu dávam teraz len mlieko. Smectu MM teraz kúpil, hylak neviem čo je. V nemocnici Adamkovi dávali len smectu a mlieko v ryžovo odvare. Koľko vody by mal vypiť za hodinu? Piť nechce, ale striekačkou do neho dostanem, síce je krik, ale čo už.

marty78
12. apr 2008

Kili, to mlieko podavaj v ryzovom alebo mrkvovom odvare, v lekarni sa da kupit aj rehydratacny roztok, pit by mal podla strat, cca 50ml na kg rehydrat. roztoku v priebehu 4 hodin, treba to prisposobit aj poctu vodnatych stolic, jedna sa pocita ako strata cca 50-100ml tekutin. No a Hylak su kvapky pouzivajuce sa pri hnacke a dysmikrobii. Skontroluj este fontanelu, ci nie je prepadnuta alebo naopak vypukla a nepulzuje.

tanja61
13. apr 2008

co to znamena ked fontanela niekedy pulzuje?ja som si to vsimla na mojom drobcovi niekedy pulzuje ked place alebo sa zlosti no mozno to nema s tym nic spolocneho mozno len zhoda nahod... 😨 potrebuje vtedy pit?

mimma
13. apr 2008

Tanja, mojej sestry deti to mávali, presne ako ty popisuješ, keď plakali, alebo sa hnevali, tak im to pulzovalo o stošesť, keď boli v kľude, tak to bolo v kľude.

zuzana105
14. apr 2008

Ahojte, trošilinku odbočím od témy, moja malá má zase už 9 dní teplotu po odpočítaní 37, 37,1 teraz mala 36,9, treba robiť niečo keď sa to ťahá už takto dlho?? dávala som 3 dni sirup Nurofen, to klesla potom na tých 36,9, nejako sa trochu zvýšenej teploty nebojím, ale trápi ma to, že to trvá už vyše týždňa..

alami
14. apr 2008

ja by som sa nad tým nevzrušovala. Môžeš to pri najbližšej návšteve spomenúť dr. ale nič by som na to nedávala. Veď to je normálna teplota.

olusat
15. apr 2008

Ahojte, rada by som prispela svojimi skúsenosťami.Zábaly dávame od teploty 39,5 a vyššie,ak teplota neklesá do hodiny po podaní lieku.Zábalom zrážame teplotu len do 38,5.Zábaly dávame len na hrudník,nikdy nie na končatiny.Končatiny nesmú byť studené,ak sú najskor ich treba zahriať, až potom podať zábal.Hrudník obalíme namočenou plienkou,na to obtočíme suchý uterák.Priložíme ruky k hrudníku a dieťa prikryjeme.Opakujeme trikrát po pat minút.Ak teplota neklesla tak postup zopakujeme.
Súhlasím so striedaním liekov po štyroch hodinách,len musia byť inej rady.Ten istý liek mozme podať až po šiestich hod.
Veľa tekutín a premeriavanie teploty aj v noci.Ľahké oblečenie a ľahká prikrývka,zbytočne dieťa neprehrievame.
Ak teplota neklesá v jednej miestnosti,presťahovať ho do druhej vyvetranej miestnosti.
Diazepam je podľa mňa liek určený na liečbu už vzniknutého stavu a nie na prevenciu, nie je nevyhnutnosť ho dávať pri každej teplote. 😉

lyongirl
16. apr 2008

Ahojte, ja som to nečítala celé, ale robila som presne podľa toho, čo ste tu písali. malý má od včera noci horúčky, včera cez deň bol celkom ok a nemal ju ani vysokú, striedala som Paralen a Brufen sirup. V noci to bolo ale hrozné, strašne plakal a teplotu som mu nemohla ani odmerať, ale bol celý žeravý. Ráno to bolo ok, potom zasa teplota, nedostal nič no a teraz sa zobudil a má 39,2. Ináč je spokojný, aj papá a veľa pije, iné problémy nemá, tak neviem, či to je zo zúbkov, lebo už má 4, ale o nich sme ani nevedeli, kedy vyšli.
Ale chcela som sa vlastne opýtať, že má stále studené ruky aj nohy, či je to normálne, máme v byte 21 st. a má na sebe body, pančušky a tričko s dlhým rukávom. Ďakujem.

dzaja
19. apr 2008

My teraz bojujeme s horúčkami,druhý deň. Má 39,5, podarí sa mi zábalmi odstrániť teplotu o jeden stupník a potom za asistencie čípku,vie ísť dole na 37,8. Nikdy nie menej. Ale teplota jej vybehne aj na 39,5 behom troch hodín. Že vraj zuby,no ja žiadne zatiaľ nevidím..A inak nemá žiadne soplíky,kašeľ,no nič. Žeby to bolo fakt takéto zlé pri tých zuboch?? Teraz má môj andelík 7mesiacov.

zrzulka
1. máj 2008

ja sa chcem len opytat ci idete pokazde k lekarovi ked zistite ze dieta ma teplotu.nasa mala mala dnes teplotu a hnacku tak sme leteli ako divi na pohotovost. lekarka nedala ziadny liek len ten sirup na zrazenie. mala je stale malatna, spi. teplota lieta raz dolu raz hore. ved ked nam nic na tej pohotovosti nedali je tam potrebne ist vobec? a kolko by mala trvat horucka kym treba lekarsku pomoc vyhladat???

alinka76
2. máj 2008

zrzulka, ja som sa spočiatku pri dcére tiež takto bála a hneď sme leteli ako diví na pohotovosť. kým je taká malinká, nič nepokazíš. neskôr, keď bola väčšia, už sme počkali ten deň, pokiaľ nemala iné príznaky, soplíky, hnačky, bolesti hrdielka, odmietanie jedla... môže to byť len viroza ktorá prejde počas 1-2 dní.

pietra
2. máj 2008

zrzulka, ono aj zalezi, ako vysoka je teplota. ak vyskoci nad 39 a nejde zrazit, ist na pohotovost. ak je len nieco nad 38 a menej, pockat tak jeden den a ak neklesne, potom k dokine.

zrzulka
2. máj 2008

vdaka kocky, my s muzom sme spanikarili. dali sme malej cipok (co sme nemali dat) a leteli hned na pohotovost.

junovka
2. máj 2008

ani sa ti necudujem Zrzi, ze panikarite po tom vsetkom co ste prezili 😒

pietra
2. máj 2008

zrzulka a preco ste nemali dat cipok? kvoli hnacke?