Ako sa dáva zábal pri vysokej teplote?

holubok
20. dec 2007

ako sa spravne dava zabal pri vysokej teplote?

bibinka
21. feb 2008

zajo- diazepam by mal predpísať pediater automaticky keď matka hlási teplotu nad 38st.-prevencia febrilných kŕčov.
tbl-môžeš rozdrviť a prášok zmiešať s lyžičkou čajíku a dať do pusiny. Panadol baby alebo Nurofen sirup majú v balení takú dávkovaciu striekačku, ak môžeš, si ju zožeň , je to ľahšia podávanie ako z lyžičky.Vstrekneš do pusy a hotovo.
Diazepam či už tbl alebo gél je striktne na predpis-tbl. ti dajú 2mg a gél je po 5mg-ale ten sa predpisuje len keď už boli febrilné kŕče.Ja ich mám v zásobe a našťastie sa nám už nič podobné neobjavilo.
ja som pri febr.kŕči dala tabletku tak, že som ju ja zozžula apotom strčila nasilu malému do pusy-v tom šoku ma nič iné nenapadlo ☹

pietra
21. feb 2008

zajo - diazepam je len na predpis, ale najdu sa aj nezodpovedne lekarne, ktore ti ho volne predaju. My prave horuckujeme, ale diazepam nam dokina nepredpisala. Kazala v podstate dodrziavat postup, aky popisala boden, ale v trojhodinovych intervaloch. Tie sirupy sa mi vobec neosvedcili, teplota po nich neklesala a mala som problem ich do malej dostat aj tou striekackou. Jednoducho nechcela nic prehltat, ani mliecko, ani caj, nieto este nejaky sirup. Cipok som jej jednoducho vrazila do zadocku a zabral, pripada mi to jednoduchsie. Malu som aj okupala vo vlaznom kupeli, to nam tiez pomohlo zrazit teplotu.

alami
21. feb 2008

a keď je naozaj zle a horúčka neklesá, viete o tom , že sa môžu striedať lieky od teploty už po 3 hodinách. Ale pozor!!!! striedať sa musí skupina paracetamol a skupina ibuprofenum. Nikdy nedať dva paracetamolové lieky alebo dva ibuprofenové po 3 hod, ale až po 6hod.

pietra
21. feb 2008

alami, presne tak nam to kazala doktorka, teplotu mam merat kazde tri hodiny a ak bude vyssia ako 38 striedat sirup Brufen (ibuprofenum) a Panadol alebo paralen (paracetamol). Pre mna to vcera bola novinka, som si myslela, ze nemozem kombinovat dva rozne lieky proti horucke.

alami
21. feb 2008

ono treba vlastne dodržať 6hod po rovnakom druhu. Teda napr. ak o 10.00dáš paracetamol a potom napr o 14.00 ibuprofenum, lebo skôr nebolo treba, ďalší paracetamol môžeš už o 16.00 - teda, pozeráš, kedy naposledy bol poslednýkrát rovnaký druh lieku.Od 14tej je 6 hod o 20.00, teda vtedy možno dať znovu ibuprofenum... Najlepšie si zapisovať, čo ste kedy dali, lebo niekedy si už neviem spomenúť, čo som naposledy dala. Brufen a nurofen sú ibuprofenum a panadol a paralen sú paracetamol. Vždy to na krabičke píše!
samozrejme, že takto dávkovať treba len keď teplota naozaj neustupuje a je vysoká.

denka1
21. feb 2008

Ahojte,ja chcem len pridat svoju skusenost.Nam pomahaju pri teplotach Paracetamolove cipky.Okrem Panadolu a Nurofenu nam pri vysokych horuckach zabera len ten.Nurofen zaberal skor, ked nam sli zubky a teplota nebola taka vysoka a pomohol aj pri bplestiach. 🙂

lusil2005
24. feb 2008

baby? a odkedy je vlastne vysoka teplota? 38,1 je este v pohode? (bez odpocitania 0,5)

pietra
24. feb 2008

lusil, dokina mi vravela, ze teplotu mam zrazat, ked je nad 38 po odpocitani.

junovka
24. feb 2008

do roka pokial je uz po dratani viac ako 37,5, tak sa maju davat priprvky na zniz.teploty, takto to viem od dokiny. 😉

lusil2005
24. feb 2008

ked jej to furt skace. najprv mala 38,1 po polhodine 38,6 a po dalsej hodine 38,2. vsetko bez odpocitania. ale je v pohode, s usmevom, pekne sa napapala, a zaspinkala. mam aj tak zasahovat alebo pockat a striehnut ci sa to nezhorsi?

alami
24. feb 2008

lusil - teoreticky by si ešte nemusela dávať nič, až keď nameriaš 38,5. Keď má teraz 38,2, nak nemusíš. ale vzhľadom na to, že idete spať by som nejaký ten paralen dala. V noci chytro nezbadáš, že teplota stúpa a keď sa prebudíš môže už mať 39 a čo potom? Ja som aj 5 roč synovi pri takejto teplote pred spaním už lieky dávala, lebo predtým, keď som nedala, stúpla mu v noci na 39,5 a nijako, ani po liekoch neklesala, ani zábali nepomáhali... to už nechcem zažiť tie stresy. A robím to ešte tak, že sa nespolieham na to či sa sama zobudím, ale si pekne krásne nastavujem budík každé 2 hodiny, alebo hod a pol, keď je moc zle a aspoň ho chytím za čielko, či nie je primoc rozhorúčený.

lusil2005
24. feb 2008

hmmmm ale ked uz spinka... a nedala som jej. no - budem ju chodit kontrolovat. a nepojdem radsej spat.

alami
24. feb 2008

radšej ju skontroluj, lepšie aj prebudiť a premerať ako sa potom dostať do problémov. Nech vieš či to stúpa, alebo samo kleslo. Prajem pokojnú noc. Ráno daj vedieť, ako ste dopadli.

lusil2005
24. feb 2008

hej hej. ozvem sa. dakujem za rady. snad to bude ok

zajo510
24. feb 2008

a čo dopouručujete z vlastných skúseností sirupy alebo čípky? predpokladám, že tabletky nie sú celkom dobré, vzhľadom na to ako sa majú bábu podať...

prvapomoc
24. feb 2008

ahojte,aj ja by som rada poradila.teplotu pokial sa meria v rekte-konečníku vždy riešime až po odpočítani 0,5.t.j ked ma dieťa tepltu nameranu 38,1 skutočná je teda 37,6.do 38 (po odpočítaní) nepodávame medikamenty.je to tzv.liečivá teploty,telo vtedy bojuje z "nepriatelmi".nad 38 podávame antipyretiká.najvhodnehjšie pre deti do 6mes.su čipky príp.sirupy.tablety nie.
lusil v tvojom príôpade by som podala antipyretiká aj ked nieje teplota vyšiia ako 38,lebo naozaj na noc je to riziko 😉
a aby som nezabudla,pri teplote nad 39 u vštkých deti do 5 rokov podávame diazepam!!!ako prevenciu febrilných krčov.viem niektorým maminám sa to nepáči ale je to mešie zlo ako spomýnané febrilné krče.
len tolko som chcela dufam že niekomu to pomôže 😉

cuckaa
24. feb 2008

ahojte,moj maly mal tiež večer teplotu po odrátaní 38,2.Dala som mu čípok,ale asi po 15 min.kakal,tak teraz neviem či to zabralo.Ani nekašle,len zrazu teplota.Má však opuchnuté horné dasienka,neviete či pri prerezávaní zúbkov býva teplota,alebo ide nanho nejaká choroba?Ked mu vyšli dolné zúbky,tak to bolo bez príznakov.

lusil2005
24. feb 2008

prvapomoc dik. teraz som ju bola skontrolovat a sa mi zdalo ze ma horucu hlavicku aj licka tak som ju zobudila, zmerala teplotku a mala po odpocitani 37,6. ale pre istotu som jej dala cipok. tak snad to bude ok. a ten diazepan musim ist vypytat od doktorky lebo nemam ziaden doma.
dakujem za rady!
inac - co su to tie febrilne krce?

prvapomoc
24. feb 2008

http://www.rodinka.sk/user/view_page.php?page_i...

to je ešte ohladom teplotky 😉
a febrilne krče bývaju pri vysokej teplote nad 39-vyzerá to ako epileptický zachvat trvá to tuším do 3 min a nemal by byť poškodený mozog.je to ale velmi nepríjemný zažitok a pre rodičov velmi stresujuce.ak sa to stane ihned treba privolať lekára. 😉

lusil2005
25. feb 2008

tak sme prezili noc v pohode. cipok jej pekne zabrala myslim ze neskor uz teplotku nemala. okolo jednej sa zobudila a plackala asi 15-20 minut co u nej nieje zvykom, ale neviem ci to ma nieco spolocne s tou teplotkou. teraz uz mame 37,6 bez odpocitania takze celkom v pohode. budem to kontrolovat. dakujem este raz vsetkym za rady. musim ist k doktorke vypytat ten diazepan.

pietra
25. feb 2008

zajo - nam lepsie zabrali cipky. Minuly tyzden sme mali vysoke teploty a mala som striedat Brufen a Panadol sirupy (alebo panadol nahradit paralen cipkom), najprv som davala tie sirupy a teplota takmer vobec neklesala (len o 0,2 stupna), vecer som namiesto sirupu dala cipok a teplota do pol hodiny klesla.

martinkam
25. feb 2008

Moj malý ma už asi celý týžden teploty ... a newem ci mam vyskusat aj cipky PANADOL ja ked mam teplotu tak pouzivam panadol cipky.

majka2310
8. mar 2008

dobry den chcem sa spytat,ak mala moja dcera uz febrilne krce a meriam jej teplotu v zadocku pri akej teplote jej mam podat nejake lieky na znizenie teploty.V nemocnici nam povedali,ze ak ma 37.8 bez odpocitania mame jej podat liek na znizenie teploty.Co si o tom myslite,alebo ma niektora s tym nejake skusenosti dakujem

tanja61
8. mar 2008

baby a ake vlastne zabaly by sa mali davat ked citam ze na lytka a zapastie by sa nemalo?ja som v UK a neviem ci pre pripad tu maju diazepan... ☹ ja len info keby to bolo niekedy nutne dakujem

alami
8. mar 2008

tanja - na začiatku tejto témy máš opísané ako dať zábal.
majka - zdá sa mi to zavčasu dať už pri 37,8. To je vlastne len 37,3. No ale, ak ti tak kázali v nemocnici, tak by som tak robila. Ono je to iné u dieťaťa, ktoré feb.kŕče nemalo. Kto mal, u toho je veľká pravdepodobnosť, že bude mať pri vysokých teplotách znovu, preto sa tým teplotám treba vyvarovať.

lusil2005
8. mar 2008

mne lekarka aj vsetci radili pri 38 po odpocitani, cize 38,5 bez odp.

weroni
8. mar 2008

baby inac poculi resp. citali ste o tom ze pri vysokej teplote je ovela ucinnejsi ako zabal vyplach konecnika? 😕 vraj to okamzite stiahne teplotu tela minimalne o stupen mate s tym niekto skusenost?

arabeska
8. mar 2008

majka,ale to je asi koli tomu ze uz sa u vas prejavili tie febrilne krce tak pre istotu,mojej kamosky mala to mavala a viem ze vzdy ked mala uz 38 tak musle davat diazepan a teplotu znizovat mala tiez skor ako je doporucovane inym babatkam

weroni to pocujem 1 krat 😅

arabeska
8. mar 2008

musle=musela 😔