Ako ste prišli na to, že dieťa má hyperaktivitu?

tamia
8. okt 2008

ahoj,
máte niekto drobca, ktorý má diagnozu hyperaktivitu? Chcela by osm vedeiť ako ste na to prišli, že by to mohla byť hyperaktivita a aké vyšetrania sa robia...

nikinka82
8. okt 2008

...no ja si len pamätám, že táto diagnóza bola rozoberaná v niektorom staršom čísle časopisu Dieťa....pretože si mamičky často mýlia prirodzenú aktivitu dieťaťa s touto diagnózou.... ale bližšie si teraz nepamätám ☹

marorlinko
8. okt 2008

mojej sestry starsi syn, ma hyperaktivitu od malicka, cast maval zachvaty zurivosti hadzal sa o zem buchal vecami, na ulici ju buchal taskou, krical, nepocuval a nadavky ktore mal, jednoducho si s nim nevedel arady, chodila s nim k psychologovi, ktory mu predpisal nejak elieky na upokojenie, teraz ma 13rokov a je to uz lepsie, prezila si svoje snim. pocula som,ze deti predcasne narodene casto trpia hyperaktivitou ako donosene, on s anarodil v 37tt

tamia
autor
9. okt 2008

marorlinko,
práve preto ma to zaujíma, moja je narodená v 25.tt a chcela by osm vedieť na čo mám byť pripravená ak by náhodou... a čo si mám všímať...

zuzitka
10. okt 2008

ak by vas zaujimalo, tu sa riesi nieco podobne:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tamia
autor
10. okt 2008

zuzitka,
ďakuejm za link 🙂 , už som to čítala. Ja som chcela vedeiť niečo o diagnóze, nie o tom ked si sama mama povie, že má hyper... dieťa.

roxi
15. okt 2008

tamia - ak si chceš byť istá, či dcérka je hyperaktívne dieťaťko, mala by ťa poslať tvoja obvodná na neurológiu, tam by ju vyšetrili a potvrdili, či vyvrátili by tvoje obavy, aspoň nás tam chcela poslať naša obvodná, lebo podľa nej Lea je hyperaktívna, nepýtala som sa síce aké vyšetrenia by jej robili, len som chcela vedieť ako by sa to riešilo ďalej, tak vraj liekmi na zníženie hyperakt. , tie by som jej ale určite nedávala, zatiaľ to celkom zvládame aj bez nich a cpať do malého bába lieky už teraz, to sa mi nezdá, no uvidím, ako to budem zvládať ďalej, možno niekedy v budúcnosti s tým ozaj bude treba niečo robiť, ale zatiaľ to nechám tak,

bubba
15. okt 2008

http://www.materskecentra.sk/forum-umc/index.ph...

http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename...

daj si to do google a najdes vsetko co chces o tejto diagnoze...
inac podla mna cim skorej sa to zacne liecit,tym mensie nasledky do buducna potom!!!moj brat to mal a az ako 10 rocny zacal navstevovat psychologicku,...potom prestal brat lieky a chodit na sedenia ☹ ☹ dnes je dospely a cely jeho zivot je jeden velky problem

tamia
autor
16. okt 2008

roxi,
dakujem... sme predcasne narodiny takze na neurologii je mala sledovana....

bubba, tiez ti dakujem.... mozem sa spztat preco sa brat tak neskoro zacal liecit?

bubba
16. okt 2008

lebo je dost stary a vtedy sa o tom vooooobec nevedelo,alebo vobec nehovorilo a bolo to "na hanbu"mat dieta s poruchou,kt.lieci det.psych. ☹

sasiki
16. okt 2008

no, hyperaktívne detičky sú veľmi nepozorné, málo spia, veľa plačú (bábätká), staršie sa nedokážu sústrediť na dlhšiu činnosť, hru, sú v neustálom pohybe, často sa im stávajú nehody-úrazy, lebo si nedokážu dať na seba dostatočný pozor a tak, ale diagnózu určuje lekár- psychiater, pediater, neurológ.
No, na liečbu liekmi sú rôzne názory a rodičia k nim často majú negatívny postoj. Ale ak má dieťa pre svoju hyperaktivitu 😉 napríklad problémy s nadväzovaním priatelstiev v škole, v prospechu, atď. no, môže mu to ublížiť, znížiť sebavedomie, môže sa to s ním vliecť roky, tak vtedy by som o liekoch uvažovala.

danu
24. jún 2009

janette1105 • 1d • Dnes o 23:41
ma z vas niekto hyperaktivne dieta a mate to potvrdene od doktora? Ake rady vam dal lekar?

yukki
25. jún 2009

Moja má v posudku od neurológa napísané že je hyperkinetická. Rady lekár nedal, poslal nás na logopédiu. Určil to na základe asi 20minút času, ktoré sme boli v ordinácii, z toho Kika sedela asi 2x5 sekúnd, nasilu keď som ju pridržala. Vtedy mala dva a pol roka. Ale že už tam nemáme chodiť, povedal. Napokon som tam ani nebola kôli tomu že je...živá?...ale bola tam sledovaná pre zanedbávanie a zaostávanie, preto kontrola na neuro.

susika
28. jún 2009

ahojte. tak ja mám dosť predčasne narodenú moju malú. varovali ma, že rpedčasniatka bývajú hyperaktívne, ale čo tu čítam, tak na nej pozorujem iba to, že ked sa jej niečo nepáči,t ak odida sa pojedovať s plačom...ale potom sa vráti a je všetko OK.od malička spávala celkom dobre aj v noci, ked nerátam , že na papanie sa budievala každé 3 odiny, ale to je normálne, hravať sama sa začala síce nedávno,ale to rpeto, lebo ju to jednoducho nebavilo, dokáže sa velmi sústrediť na veci, toré ju zaujímajú, ked bola báo, plakala iba ked bola hladá, inak to bolo a aj je také veselé usmievavé stvorenie.v pohybe je, ale nevidím, že by bola viac, ako deti, ktoré sa hrajú okolo nej. 😀
poslali ma s nou aj k psychologičke, bola som u nej 2x. prvýkrát sa jej videla OK, tak sme boli po pol roku, povedala, že hyperaktivita tam je, ale že kým nemám s nou problémy, tak je to dobré a už nemusíme chodiť, iba ak by problémy nastali. malá bola u nej uplne v pohode, hrala sa, rpedvádzala, čo všetko vie, vypytovala si veci, psyhca kukala, ako pekne rozpráva a iba sa predviedla s tým, čo som písala vyššie. nechceli sme jej dať autíčko, že ved nech si ho vezme sama a ona sa rozbehla k dverám s plačom a dívala sa na mna a potom zasa späť bez plaču a išla za tým autom...vraj je to preto, že mozog je nezrelý.....a vraj deti, tkoré sa hádzu o zem nie sú hyperaktívne, ale iba "nevychované". ale ich potom je, čo? 😀 ale vraj hyperaktivita má nejakých 20 bodov, z tkorých stačí,aby dieťa malo 1 a už má diagnozu zapísanú.....uvidíme ďalej
ono sa na to rpedpisujú aj lieky? to nejaké oblbováky, nie? to ju radšej nejako inak skludním, medovkovým čajom🙂))

lucustek
7. júl 2009

ahojte..tak my mame hyperaktivitu diagnostikovanu od 2mesiacov... obvodna lekarka nas poslala na neurologiu pretoze maly velmi malo spinkal a stale plakal...ked sme prisli na neurologiu tak doktorka asi po 5minutach povedala ze je hyperaktivny pretoze maly za cely cas neprestal kopat nohami ani tocit s ruckami...ked sme boli na kontrole ked mal maly 5mesiacov tak sa cely cas krutil po tom vysetrovacom stole... teraz ma rok a cez den sedim len vtedy ked on spi to je raz do dna asi tak pol hodiny... inak sme cely den v pohybe..teraz je to uz ok lebo chodi tak sa rychlo vytrapi ale kym nechodil tak to bolo horsie lebo on chce vidiet a vediet vsetko naraz.jemu nestaci jedna hracka on musi mat vsetky naraz a vsetko ho zaujima tak 5sekund...
no a najhorsie je to s jedenim...hyperaktivne deti vraj nechcu jest lebo akoby sa bali ze im nieco za ten cas kym sa najedie utecie ..ze nieco nestihnu..takze nase jedenie vyzera ako v blazninci ja sa ho snazim zabavit vselicim moznym a on sa zo mna len smeje a vsetko mi vypluva ..no ale uz som si na to zvykla..boli dni ked mi zjedol za cely den len jeden jogurt...
no a taktiez pri nocnom spanku sa cely cas kruti ..on nevie ani spat kludne ale cestuje po posteli....
doktorka na neurologii povedala ze su na to rozne tablety a sirupy ako na ukludnenie dietata ale ze ona ma skusenosti s tym ze to skor posobi opacne..tak radsej som si ich nedala ani predpisat...lebo takto je to ako tak zvladnutelne...ale keby bol dvakrat taky rychly tak to by som uz nestihala vobec

katarinakuk
13. júl 2009

Milí rodičia, mala by som na vás všetkých veľkú prosbu. Pripravujem magisterskú prácu na tému: Deti so syndrómom ADHD - návrh metodickej príručky pre rodičov hyperaktívnych detí.
Boli by ste takí laskaví a pomohli mi zozbierať zopár informácií o hyperaktívnych deťoch, vyplnením priloženého dotazníka? Ďakujem vopred za váš čas, ochotu a ústretovosť. Pripájam adresu na dotazník, ktorý sa vám ihneď zobrazí po kliknutí na uvedenú adresu.
http://hyperaktivita.dotazniky.com
Ak by bol problém s jeho otvorením, môžete ma spätne kontaktovať.

kornelia12345
16. sep 2010

Moja dcéra má 5,5 roka a je hyperaktívna. Boli sme aj u neurologička a tá to tiež potvrdila. Lenže ona je hyperaktívna všade inde, len nie v škôlke. Doma je nepokojná, stále sa hrá s rukami, nohami, neustále lezie, pobehuje a najnovšie sa vie zavesiť len kde sa tá, neobsedí ani len pri jedení. V škôlke je stelesnená dobrota, príklad všetkých ostatných detí a podľa učiteľky všestranne nadané dieťa, s čím tiež súhlasím, ale to je pravý opak toho čo sa píše o hyperaktívnych deťoch. Ona naozaj vyniká v spievaní, pohybovo je tiež, má veľmi dobrú pamäť, odstavec básničky si zapamätá prvá a pekne kresli. Nemá niekto prosím Vás podobné skúsennosti?

alexiss27
17. okt 2010

Ahojte maminky chcela by som sa s vami poradit, mam 2,7 rocneho chlapceka Jurka, je velmi neposedny ale podotykam nieje to vo vychove...najskor sme mysleli ze je autista boli sme na vysetreni u psychiatricky ale ta nam to vylucila, boli sme aj u usneho nakolko nereagoval do 2 rokov na svoje meno a do dnes nerozprava ani jedine slovko len si po svojom brble ...na niektore podnety reaguje ako napr. daj rucicku daj nozicku pit vodicku a tak uz zacal reagovat aj na svoje meno ale vacsinou pocuva len mna maminu.Zaver vysetreni bol oneskoreny vyvin reci este chcem zajst na nejake vysetrenia ale aj podla pediatricky je asi hyperaktivny...stale je v pohybe ci ranajkuje ci obeduje ci veceria stale je v pohybe dokonca aj ked pozera rozpravku stale pobehuje chcela by som s nim chodit medzi deti lenze v dedine kde byvame ziadne take zariadenie alebo ihrisko pre deti nieje , neviete mi dievcata poradit ak mate tie z hyperaktivne deticky kam s nimi chodite v Žiline? Jurko miluje deti a detske ihriska ked sa moze vysantit len ked s nim pojdem do nejakeho centra v Žiline mam obavy ze to nedopadne dobre a budu si mysliet ze je nevychovany ( on totiz posluchne len ked nanho zvysim hlas ) neviem ako dalej svokrovci si myslia ze ho nechcem pustat medzi deti ze sa mu malo venujem ale ja som uz fakt na konci z silami, neviem kde robim chybu

janka_pn
20. okt 2010

@alexiss27 moja dcera je velmi ziva, neposedi, k lekarom kvoli tomu nechodim, lebo inak je velmi sikovna, ale momentalne ma obdobie vzdoru a neposlucha ani ked na nu nahukam 😀 , vobec neries ako na teba budu pozerat a venuj sa svojmu chlapcovi a podporuj ho v tom co ma rad, co ho bavi, urcite chod co najviac medzi deti, na ihriska... sprosto pozerat vedia len sprosti ludia 😉

alexiss27
20. okt 2010

@janka_pn dakujem janka uz nieco planujem do konca roka toho asi moc nestihnem ale aspon nieco 🙂

monaart
29. aug 2011

ahojte baby
ja mam dvojicky chlapcov udrziavanych od 6mes, a narodenych v 35tt, od zaciatku presne take iste spravanie, ukrutne problemy so spanim + vseobecne detske problemy ako koliky a zuby...bolo to velmi takze, teraz maju cez 3.roky a zlost a zivost je pomaly nezvladnutelna, doteraz sme to kadejako zvladali...moj muz uz nie...ostali sme sami,resp, u nasich..a uz nervy tecu vsetkym,,
po 3tom roku neurologicka ktora ich sledovala od narodenia --tvrdila ze je vsetko v poriadku len ja sa stazujem!!! usudila ze si asi nevymyslam a si by bolo nieco s tym robit, chodime cca 3/4roka aj ku psych, uz nas posielaju aj dalej, ak to bude pokracovat takto dalej,,,asi uz budem musiet riesit situaciu nejakymi kvapkami a dufat zet o neoblbuje iba tlmi, pretoze nejde len o tom ,ze si "chcem " oddychnut ako moze niekto namietat,,ale ak sa dieta vyzuri silou od nervov ze je bordove a zadusa sa vlastnymi hlienmi a kope dookola bez rozmyslenia...a pod,,,,nemoze predsa potom vnimat ze sa chcem s nim hrat, ucit sa , ist na prechadzku, a pod.,
snad to takto vnimaju aj ine maminky a neodsudzuju nazor ze kym sa priznaky hyperaktivity a zvysenej drazdivosti vekom trosku utlmia....nestaci len cakat,drzim palce dalsim maminkam s podobnymi problemami,,,,a so zelanim "nech" je aspon takto,,,a nech to decka v zdravi zvladnu!!!lebo pri ich aktivite a vymyslani su urazy najvecsim postrachom..pápá 🙂 😉

monaart
29. aug 2011

@alexiss27
ja mam toto dvojmo dalsie problemy k tomu, ver mi,,,chapem ta ako to myslis s nevychovanostou a tak....aj mne kadeco vytykaju,,,a sily mi nestacia,,,drzim palce 😉

sladkasue
17. dec 2011

rodina mi obcas povie, ze asi mame hyperaktivne dieta, ale podla vsetkeho odborneho precitaneho textu je iba zivy 🙂
viac: http://www.predys.szm.com/lmd.htm

martinkatinka
10. júl 2012

ahojte... obnovujem trošku túto tému. Prečítala som si, čo ste písali a zaujala ma jedna vec. @susika písala o dvadsiatich bodoch, prosím ťa, aké sú to tie body ktoré určujú hyperaktivitu...
Ja mám veľmi živé dieťa, dokyna sa práve pohráva s myšlienkou, či nie je moc aktívny... všetko vedel skoro, nič mu nesmie ujsť...po ťažkej operácii behal už na štvrtý deň. Ke´d mu robili na neurológii záznam, tak nemohol tú pol hodinu obsedieť, takže mu natočili len kúsok... tam soktorka skonštatovala, že je moc živý a že sa nedá vyšetrením určiť hyperaktivita....

martinkatinka
10. júl 2012

@sladkasue tak malý splňuje vačšinu tých poznámok 😀

gabika99
10. júl 2012

@lucustek
ja hovorím od malička, že naša malá je hyperaktívna, lekárka ma zatiaľ neposlala na žiadne vyšetrenia. Ked čítam čo si tu napísala, presne to sedí na našu Laurinku, mykanie nohami, krútenie rukami od malička, nespí, s tým jedením to isté. Ona by aj jedla, ale musím ju stále zabaviť, niekedy si pripadám ako na psychatrii a to behanie.... ja som pribrlia počas tehotenstva 15 kg a schudla som 23. Teraz mám ledva 45.

lentilka29
11. júl 2012

ahojte,chcem sa spytat...mala je dost ukricana,neposedna....je ziva....casto pocuvam narazky ze je hyperaktivna...ja si vsak nemyslim,proste ked vyjdeme von,uteka,lieta ako vichor.doma priserne krici,pisti....moze to by t hyperaktivita?dnes sme boli u lekara,alergologa,sofia pri odbere tak plakala,ze skoro odpadla...lekarka na nu musela kricat...aj to sa chcem spytat.je to normalne riesenie lekara?fakt na nu kricala....ako chcela ju utisit,prekricat,ale myslim,ze trosku to presvihla....poslala nas vedla do miestnosti,viac sa neukazala,sestricka este na mna kricala,ze mala place lebo zle som drzala gazu,pritom ona jej musela pichnut asi do zilky ked to tak krvacalo a ma modrinku....ja neviem..co si myslite?mala je dost ziva,ale aj hrava a mobilne je popredu....ako 9 mesacna chodila,rocna uz behala suverenednes ako 1,5 rocna vyjde aj zijde aj z 20 schodov uplne sama takmer bez drzania...uziva si ten beh?alebo ako?....hovorit sa jej moc nechce,ale uz mam dost tych narazok na jej temperament.co mi radite?je to inak zdrave dietatko,sem tam viroza,ale inak nic.

lucustek
12. júl 2012

@gabika99 ja som tiez tak velmi schudla pri tehotenstve som pribrala 27kg ale ked mal maly rok tak som vyzerala ako smrtka, moja mama sa bala ci niesom chora ked som po polroku prisla domov ku nej 😎
nastastie cim bol maly vacsi tak sa vedel viac zabavit aj sam a netrebalo za nim behat. teraz uz ma 4roky a ja som znova pribrala pretoze uz ta hyperaktivvita trosku ustala, s jedenim sa to tiez upravilo no bolo to velmi tazke, hlavne som musela zistit co zje a co mu chuti , vacsinou same omacky takze sme cele dni varili len paradajkovu, svieckovu a podobne riedky veci lebo nic ine nejedol. teraz uz nemame problem aj s klasickymi slovenskymi jedlami ako halusky, buchty na pare, palacinky atd. ale maso stale nezje, tak isto ak je jedlo ktore ma hustu konzistenciu ako napr zemiaky ....jedine co ti mozem poradit je vydrzat a vydrzat a skusat nove veci -jedla aby si videla co to s nou spravi :D drzim palce .

aliza
12. júl 2012

@lentilka29 postup lekarky bol neprimerany, nespravny, nemam k tomu co dodat. A k tvojej dcerke, ja neviem, ja si myslim, ze je v poriadku. Dnesne deti su celkovo velmi zive, aktivne, velmi hlucne....zaroven velmi sikovne a vnimave. Su to proste ine deti, ako sme boli my a na tieto deti neplati autoritativna vychova plna zakazov a prikazov, proti tomu sa buria a su este viac ukricane a 'neposlusne'. Takze ja si myslim, ze cela ta epidemia hyperaktivnych deti je len vysledkom zleho pristupu, ci uz rodicov, vychovavatelov, a pod. Ja mam obe deti take zive, ako tu matky opisuju a nepovazujem ich za hyperaktivne 😨 . Pri tychto detoch musia rodicia na sebe vela pracovat, aby vedeli svoje deti spravne usmernit 😉

kalfinka
13. júl 2012

Ahojte,
ja mám 7 ročnú dcéru s ADHD. Už cca 2 mesiace sme na liekoch. Neviem v akom smere by to mali byť oblbováky, lebo ja na nej nič také nebadám. Nasadili jej ich pre nepozornosť. A v tomto smere sme pomerne rýchlo zazanamenali zlepšenie. Konečne je schopná obsedieť pri čítaní šlabikára, dokonca rozprávkových knižiek (aj tých, ktoré si sama vyberie, že sa jej páčia) a dokáže aj vnímať a porozumieť textu. (s tým bol najväčší problém v škole,že jej učiteľka položila kontrolnú otázku a ona nevedela reagovať ... podotýkam úplne jednoduchú, o čom práve hovorili .. príklad: ..a prasiatko má 4 nohy a je ružové .... Akej farby bolo to prasiatko?)

Ja by som bola velmi vďačná za radu mamičiek, ktoré majú takéto detičky ako s nimi pracovať. 😢 Ja som miestami už zrelá sama na psychiatriu z nej. Ona je od narodenia trucovitá, priečna, robí všetkým naokolo zle (ničí hračky, hryzie a štípe, škriabe a kope ..takmer vždy s následkom) neposlúcha (to by ma v podstate najmenej trápilo), citovo nás doma vydiera, vyhráža sa, že ujde preč ... presadzuje si svoje aj cez "mrtvoly" ako sa vraví 😖

Pritom jej stále opakujeme ako ju lúbime, ničím jej nedávame pocítiť,že by bola menej lúbená ako jej mladšie sestričky.

Keď je v pohode, tak by som ju na chleba natrela, ale keď sa jej niečo znepáči,tak to je hotové peklo. ☹ Ona sa už ráno budieva naštvaná, len oči otvorí a už nás osočuje za niečo. Mnohokrát ani nevieme o čom hovorí ... sa jej sníva o niečom,čo sa stalo pred rokom a vztiahne to jedno ráno,že kým prídeme na to o čom točí,tak to trvá pomalz pol dňa. 😒

V amoku sa nekontroluje, už neraz mi pod koberec naschvál nastražila pripináčili, aby som na to stupila a sa pichla. Na starkú zase pripináčiky hádzala ... sestričky štípe až do krvi, sáče,bije ... och.

Má niekto aj takúto skúsenosť ako prejav ADHD?

Najviac ma mrzí, že ona si to aj uvedomuje,keď prejde ten amok,tak si spolu aj poplačeme, aj povie, že vie že to nebolo dobré. Ale si nevie pomôcť asi s tým. Neviem. Hrozne sa bojím, čo to bude v puberte .. že ujde z domu, alebo že zapadne do zlej partie ... bojím sa o ňu, o nás ... že ju strácame. A nevieme prísť na to, ako tomu zabrániť. 😢 😢 😢

nela82
13. júl 2012

@kalfinka aj nas syn ma potvrdenu hyperaktivitu... ☹
No my to mame o to stazene,ze je aj dyslektik.. ☹
Nepochopenie zo skoly-okolia...
Deti vedel hryst,ked chodil do skolky..casom to preslo.Obcas sa stane,ze pohryzol no tak 2-krat do roka.Ked bol maly bola som mu stale v pätach..striehla som aby niekomu nieco neurobil.Bolo to zle,no uz je to lepsie.My to mame stazene s tym ucenim-no ide to-pomaly ale ide..
Syn ma coskoro 9 rokov,zatial si na nas nedovolil zdvihnut ruku-nic podobne... ☹ 🤐
Tiez mu vela vysvetlujeme..no u syna je najväcsi problem ten,ze je lahko ovplyvnitelny a tam je uz len krocik k tomu,aby nieco zle vyviedol...