Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

lienka1
28. sep 2010

pocula som aj take nazory, ze ak sa manda berie v skorom veku, moze aj dorast....

strapco13
28. sep 2010

@lienka1 dorastanie zavisi od sikovnosti operatera, ci to bolo v celkovej alebo lokalke, od kontaktu s infekciami po zakroku, od alergii, obezity, ostatnych ochoreni...
je vacsia pravdepodobnost dorastania u obeznych a alergikov
nezavisi od veku..tam ide skor o to, ze cim dieta mladsie, tym sa preferuje lokalna anesteza..a zakrok s robi akoby "naslepo", cize je riziko, ze ostal nejaky zvysok

lienka1
28. sep 2010

@strapco13 tak nas maly nastastie nie je ani alergik ani obezny 🙂 dakujem za odpoved.

strapco13
28. sep 2010

@lienka1 inak mne vyberal nosne mandle len raz..a som alergicka a nie som a ani som nikdy nebola /cize ani nebudem 😠 / chuda..a viac mi nedorastli
cize v medicine nic neplati na 100%

jenny2009
28. sep 2010

@strapco13
no berie aerius, len dnes sa mu na hrudi vyhadzali take cervene pupienky tak neviem ci to sumamed mohol zapricinit alebo praci prasok, myslis ze by som mala ist k mudr?

strapco13
28. sep 2010

@jenny2009 tie cervene vyrazky..to moze byt aj alergia alebo sa jednali o virusove ochorenie..pri nich je casto takyto kozny prejav
menila si praci prasok?

jenny2009
28. sep 2010

@strapco13
nedala som mu jeho detsky prasok ale gelovy persil, tak neviem, lebo nic mu nie je ani teplota, ani sopel, ani hrdlo, nic mne sa zda ze ani to usko ho neboli, ale dalsia vec je ze on dobre znasa bolest tak tazko povedat, no vysypany je len na hrudi tak tazko povedat ci je to prasok.

strapco13
28. sep 2010

@jenny2009 na hrudniku je velmi citliva pokozka, takze moze byt z prasku...ak ho to svrbi..tak by to bolo toto...daj mu na to fenistil gel ak to svrbi

jenny2009
28. sep 2010

@strapco13
vies ze fenistil ani nemam som raz citala nejaku kritiku na to tak som ho nekupila, ale asi musim ho doplnit do lekarnicky ,takze nemusime k doktorke, prosim ta mam taky dojem ze tie nosne kvapky a spreje zaberaju bola moja chyba ze som to nerobila cely cas, myslis ze sa ta mandla skludni a da do povodneho stavu aj s uchom? chcem sa aspon do troch rokoch vyhnut vyberaniu chirurgickemu.

strapco13
28. sep 2010

@jenny2009 malo by sa spravit aj usko 😉

jenny2009
28. sep 2010

jaj ked prestava dychat dycha na etapy a to je zle lebo to apnou to som mavala aj ja, to mu moze skodit tak len dufam ze ta potovora sa coskoro zmensi 😠

jenny2009
28. sep 2010

apnoe

strapco13
28. sep 2010

@jenny2009 ak ma apnoe..tak je ta nosna mandla si dost velka...a toto byva casto spojene aj s velkymi krcnymi manf´dlami..tu sa doporucuje jednak zmensit nosnu mandlu a jednak aj zmensit tie krcne /nie uplne odstranit, ak su zdrave, len ich zmensit

mima22
28. sep 2010

ahojte,
mola mala ma uz tiez vybrate mandle vyberali jej ich ked mala 17mesiacov.stale byvala chora kazdy mesiac bola na antibiotikach mozno aj castejsie niekedy,sme s banoviec a vyberali jej ich na kramaroch ,mala nebola ani uspata len jej dali injekciu a bola z nej taka omracena jeden den sme tam prisli hned rano jej ich vyberali a na druhy den rano sme isli domov.
ked jej pichli tu injekciu tak si ju potom prisli vziat ale po 10 minutach a za 5 minut som ju mala naspat.
odkedy ich ma vonku tak ziadny sopel a ani zaidne chrcanie ona predtym strasne chrcala az tak chrapala.

jenny2009
28. sep 2010

cize tie kvapky a spreje a antihistaminika este mozu pomoct, alebo uz je to taka faza ze as ani nie, som mu dalal vyssie vankus tak uz dycha lepsie. troska ma mrzi ze ma 2 roky nikdy nebol chory ani zuby sme vobec neriesili vsetko bolo v pohode a teraz ta mandlisko sa musela vyskytnut, no co uz, strapco uz ta neidem zatazovat dalsimi otazkami este raz opakujem si zlata velka vdaka a prajem peknu noc.

j.

strapco13
29. sep 2010

@jenny2009 kludne sa pytaj 😉
ja ti pisem len teoriu..keby som videla maleho ..ta viem presnejsie v com je problem

jenny2009
29. sep 2010

@strapco13
v piatok ideme merat ten tlak v usku, lebo v utorok este aj letime tak dufam ze mu to uska nejako neposkodi, som aj rozmyslala ci mu ten podtlak nemohol vzniknut z letu ke letel prvy krat v juli.
nasla som nejake homeopatika na zmensenie mandle vyskusam, aj ked osobne co ja viem neviem zaujat stanovisko ci tie homeo fakt pomahaju.

strapco13
29. sep 2010

k homeo sa ja nevyjadrujem..nemam nastudovane ani vyskusane
mohlo to vzniknut aj lietadlom...postup na uvolnenie je rovnaky ako keby to vzniklo z nadchy
moze a nemusi sa to opakovat

zuzana2706
12. okt 2010

maminy, povedali vam v nemocnici ktore ste boli na nosne mandle, ze mate pouyivat nejake spreje do nosa na vyplachovanie?

strapco13
12. okt 2010

@zuzana2706 ja doporucujem preplachovat nos az po tyzdni od operacie..je tam otvorena ranka, tie solne roztoky mozu stipat a dieta ich moze potom odmietat zo strachu
ale iny negativny ucinok to nema...mozes vyskusat aj skor..ak nestipe, mozes preplachovat 😉

ukana
12. okt 2010

@zuzana2706 , my sme preplachovali, ja som dávala Vincentku 😉
http://www.mojalekaren.sk/vincentka-nosovy-spre...

petikd
12. okt 2010

@zuzana2706 nám nevraveli nič,ale tak ako mi poradila strapco13,som začala po týždni a so stérimarom 😉

zuzana2706
12. okt 2010

nam niez nic nevraveli, nic som doteraz nedavala, len si tu tam citam ze skoro kazdy nieco daval. Mojmu sa ti vraj pekne zahojilo, tak asi uz nie je potrebne nieco davat.

strapco13
12. okt 2010

@zuzana2706 ten preplach je dobry na toaletu nosa, zvlhcuje sliznice a hlavne ocistuje nos od necistot, alergenov, hlienov..a kde nie su hlieny nemaju sa kde uchytit bakterie 😉

zuzik.3
12. okt 2010

Tak i nám dnes dr řekl, že má dcera zvětšenou mandli. Dostala sirup Auerius na 14 dni a pokud i poté bude stále velká tak bude muset ven 😒 Myslíte, že ten sirup může pomoct?Nemáte zkušenosti?

strapco13
12. okt 2010

@zuzik.3 moze pomoct a nemusi..zavisio od velkosti mandli...je to antihistaminikum, ktore pomaha zmensit opuch
skus k tomu toaletu nosa..postup je v mojom clanku vo fotoblogu
ale nezarucujem, ze to pomoze...ak sa mala blizi k 4 rockom pomaly tak mozes skusit Fliksonase spry..je to lokalny kortikoid od 4 rokov vhodny

zuzana2706
13. okt 2010

zuzik.3 my sme ho brali skoro pol roka a nepomohol, tak isla mandla von

zuzik.3
13. okt 2010

@zuzana2706 hmm, no budem doufat.....nedovedu si představit, že by musela půl roku chudina dýchat pusou 😕

katecameron
14. okt 2010

@strapco13 prosim ta strapco13 mam na teba jednu otazocku mozem kombinovat zlty trifed a pol tabletky aleridu? dnes mi dala doktorka trifed ale zabudla som jej povedat ze syn berie alerid mame laryng. a co je silnejsie alerid alebo dithiaden dik za odpoved

strapco13
14. okt 2010

@katecameron alerid beriete dlhodobo?
obe su antihistaminika..ale ak uzivate alerid dlhodobo, tak pri akutnom infekte sa moze pridat trifed, ak kvoli chorobe je alerid nasadeny akutne, tak nekombinovat /alergici potrebuju pri infekte zvysit davku trochu/
neda sa povedat co je silnejsie..dithiaden je viac uspavajuci...kazdemu moze zabrat nieco ine