Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

strapco13
24. nov 2010

@janka76 pokial dycha ustami aj vtedy ked je zdrava, tak nosnu mandlu von..deti to znasaju velmi dobre, nie je sa coho bat 😉 netreba cakat, kym zacne byt casto chora, alebo zacne mat z toho problemy s uskami

danielik79
1. dec 2010

@strapco13 ja nemám až tak dobrú skúsenosť a vyberaním nosnéj mandli .Po tom čo nášmu Maťkovi vybrali nostnú mandlu sa po dvoch mesiacoch začali nanovo zapaly stredného ucha .Ked som s ním bola v kúpeloch tiež tam odporúčali vyťahovať nostnú mandlu ale nie krčnu .Tú neodporúčali s toho dôvodu že sa pri nej nachádza imunitné lôžko ako to tam v kúpeloch vysvetloval dr.Kedzuch.

silvinenka
2. dec 2010

@danielik79 ahoj danielik mam 6 ročnu dcerku a mala problemy dychala s otvorenymi ustami chrapala a a rozpravala huhnavo. Už to je mesiac čo jej vybrali nosnu mandlu v celkovej anesteze, s tym že už nedorastie a musím zaklopať ma sa dobre už nechrape nehuhni a dycha zo zavretou pusou. Robili nam to v Bratislave na Antolskej doktor Sivaček a bol vyborny doporučujem.Neni sa čoho bať dieťaťu to len pomože ak ma problemy.

danielik79
2. dec 2010

@silvinenka aj nášmu to robili v celkovéj anestéze ale neverím tomu že nosná mandla nanovo neporastie.Maťko mi aj sniaka aj mu preplachujem noštek ako som to robila v kúpeloch ale aj tak sa mu v zime na jar a v lete nanovo vracajú zápali stredného ucha.Sa čudujem že po tolkých zápaloch ešte neni hluchý .Chodím s ním aj na alergologiu a bere lieky na imunitu ale až tak to nezaberá.Aj mu robili testy na alergény.

lencici
2. dec 2010

Nám predvčerom doktorka povedala že asi bude treba vyberať nosnú mandľu. Nechápem prečo?! Tamarka bola naposledy chorá pred 2 mesiacmi a teraz je asi týždeň sopľavá ani nekašle ani teploty nemala, len sopli...V noci chrápe ale len keď je chorá inak nie...zdá sa mi to zbytočné. A ešte ma doktorka potešila žeby som ju nedala do konca roka do škôlky. A v januári máme isť na kontrolu na krčné a potom na zákrok....neviem ale nezdá sa mi to....

danielik79
2. dec 2010

@lencici to chrápanie u malých detí zaťažuje dosť organizmus.Ja som tiež ostala vyjavená ked mi s tým vyrukovala doktorka.Ked mu vytiahli nosnú mandlu tak ako povedal doktor ked som sa pýtala že nebola až tak velká .

petikd
3. dec 2010

@lencici damián tiež nebol často chorý tak 2-3 krát do roka,ale v noci chrápal a vynechával dych a neskôr akoby slabo počul,vybrali už nechrápe ústa má zatvorené,dýcha pekne 😉

lencici
3. dec 2010

no tak dobre budem veriť Vám a aj doktorke...počkáme do januára a uvidíme ...

silvinenka
3. dec 2010

@danielik79 no neviem ak vyberu nosne mandle z korenmi tak by nemali dorasť. Moja mala tiež chodi od troch rokou na alergologiu a brala aj na imunitu rybomunil ale nič moc aj tak bola chora. Teraz je tiež chora ale to je také obdobie chorob. tak sa držte snad sa to polepší.

katecameron
3. dec 2010

@silvinenka z korenmi to co je?nosne mandle nemaju korene predsa 😀 😀 😀

marie83
3. dec 2010

Ahoj mě nosní mandle trhaly třikrát když jsem byla malá a pokáždé mi dorostly 😠 !Dokonce mi to jedna paní v nemocnici nevěřila když jsem ji řekla,že jsem tam už potřetí 😀 A asi si je nechám vyrvat zase :D protože prý pořád chrápu jak říká manžel(já se neslyším tak mě to nevadí 🙂 )

danielik79
3. dec 2010

@silvinenka nosné mandle ako mi povedali v kúpeloch dorastajú zhruba do polroka až rok /čiže sa neustále obnovujú ak ti povedali doktory že už nenarastú tak nevraveli pravdu alebo ti máš milnú informáciu .
@katecameron nosné aj krčne mandle majú korienky ale sa to volá mandlové lôžko v krčných sa pri nom nachádza aj imunitné preto sa neodporúčajú vyberať kým neni dôvod na ich vybratie ,aj to len s polovice aby sa to lôžko neporušilo.

katecameron
3. dec 2010

@danielik79 to ja viem ze dorastaju tak korene ci mandlove lozko to su asi 2odlisne veci pokial ja viem nosne mandle su neohraniceny zhluk buniek a bunka nema korene alebo som potom chybala v skole 😕

marianka79
3. dec 2010

mojmu synovi vyberali nosnú mandlu 4x a to som si vravela že už by som mu to nedala ale zase začína chrápat tak veru neviem nie je to divné že tolkokrát mu to vyberajú nemá to nejaké negatívum??? mne ju vybrali raz a viac nemuseli-chvalabohu

inak len tak medzi rečou nosná mandla je len jedna krčné sú dve tak neviem prečo sa stále píše v množnom č. 😉

strapco13
3. dec 2010

nosna mandla nema lozko..je to tak ako pise @katecameron 😉
a nosna mandla moze a nemusi dorast..je jedno ako bola vybrana..ale najvacsia pravdepodobnost je po lokalke /ktora sa robi "naslepo"
ale zalezi od pacienta..vacsiu pravdepodobnost dorastania maju tucnejsi a alergici..ale zas nie je to pravidlo
@marie83 u dospelych v nose uz vadi vacsinou nieco ine a preto sa chrape únosna mandla kolo puberty podlieha atrofii, takze sa straca..dala by som si vysetrit nos..ci nie je zmnozena sliznica /to mavaju casto alergici a tehotna - tie sa zmnozia cele 😀ú, ci mas prepazku nosovu v strede bez nejakych vyrastkoch /tie su vacsinou pourazove. aj drobne uzary v detstve/, dat vysetrit prinosove dutiny..cize RTG prinosovych dutin

strapco13
3. dec 2010

@marianka79 hej nosna mandla je len jedna
v podstate opakovane vyberanie nema zadne negativne dosledky na organizmus..skor opakovana anesteza-.ale ta je v des dobe uz spolahliva, najhorsie na tom je asi ta psychika..aj deti aj rodica, ze treba do nemocky na zakrok a pod
vacsiu sarapatu dokaze narobit mandla ak sa nevyberie ☹

marie83
4. dec 2010

strapco13 díky určitě to udělám,cítím že i já jsem víc unavená asi proto,že pořád chrápu 😀 Kdysi mi doktorka řekla,že stím nejde nic dělat,ale teď mám novou mladou lékařku tak se domluvím přimo sní 🙂

silvinenka
6. dec 2010

@katecameron vraj maju oni to neako vyberaju spod podnebia

silvinenka
6. dec 2010

@danielik79 no neviem ale nam zdoraznoval lekar že nedorastie preto to robia ako operaciu trva to cca 45 minut aj s pripravou tolko som čakala kym ma zavolali na preberačku

katecameron
6. dec 2010

ja som cakala hodinu kym bolo po vsetkom
@silvinenka no ja niesom lekarka ale strapco 13 ano je krciarka tak snad to ona vie najlepsie 😉

danielik79
6. dec 2010

@silvinenka katecameron má v tomto ohlade pravdu.

silvinenka
7. dec 2010

@danielik79 neviem ja lekarovi verim

silvinenka
7. dec 2010

@katecameron opýtaj sa krčneho haha

danielik79
7. dec 2010

@silvinenka ja lekárom neverím už od vtedy ako som rodila Maťka.Skoro sme obidvaja fialky voňali.Potom čo mal už ako 3 mesačný pleseň v ušku /že vraj žmolok z deky/už vonkoncom nie aspoň čo sa týka tých doktorov v Nových Zámkoch niežeby som chcela hádzať všetkých doktorov do jedného vreca.Nájdu sa aj dobrý.

silvinenka
7. dec 2010

tak som si to špecialne vyhladala nosne mandle zvyčajne vyberaju vytrhnutím ale v niektorych nemocniciach to robia v anesteze a robí sa to shaverom. A vtedy nedochadza k recidíve a nedorastaju.

danielik79
7. dec 2010

ako sa volá tá stránka

strapco13
7. dec 2010

@danielik79 @silvinenka na predchadzajucej strane som pisala ohladom dorastania...tak si to kuknite 😉

danielik79
7. dec 2010

@strapco13 dakujem

katecameron
7. dec 2010

@silvinenka mne je to v podstate jedno nikoho nemienim presviedcat a co tak kauterizacia vyhladajte si v googly toto slovo moja dcera mala v prepustacej sprave laser shaver a kauterizacia 😕 😎

strapco13
7. dec 2010

@katecameron kauterizacia..je spalenie tych drobnych cievok, co krvacaju pri operacii...to je normalny postup
len dakedy sa vacsie cievky podvazovali nitou..len toto je lepsie, lahsie, nehrozi riziko uvolnenia stehu a tak