• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

15. apríla 2017 
@strapco13 dakujem, nakukla som aj do tvojih clankov :slight_smile:super . Zajtra zajdeme k dr. Ja len dufam, ze vsetko dobre dopadne a usko sa vyhoji a hlavne ze bude pocut, tympano pred operaciou bolo velmi zle. Ake mas prosim skusenosti, navracia sa sluch na 100 percent alebo zostavaju nasledky?
6. feb 2011 o 15:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@janaaf ono zalezi na tom, ako dlho bolo usko postihnute a neriesilo sa to operacne, kolko zapalov sa tam prekonalo a pod...ale vo vacsine pripadov sa to da uplne do normalu :wink: /pokial tam nebola nejaka vrodena porucha, ochorenie vnutorneho ucha...lebo tymto sa riesi len stredne usko, ale zas z nosnej mandle byva postihnute to stredne usko/
6. feb 2011 o 21:19  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj holky mam dotaz jsme týden po vyndání nosních mandlí malá pořád hodně smrká má "zelenou rýmu" a je jí hodně cítit z pusinky.Je to normální?Na ko na Orl jdem v pátek
7. feb 2011 o 12:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@akzeret1 zrejme sa jej uvolnuje vsetok ten soplik, ci stal v nose a prinosovych dutinach. To, ze jej je citit z pusy..za to moze ta chrasta co vznikne v mieste zakroku...kukni do mojho fotoblogu na clanok o toalete nosa....vyskusaj, ci ju nebude slany roztok stipat /prve dni trosku stipka..ved rana a sol..ale po tyzdni by uz nemalo/
7. feb 2011 o 21:07  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
strapco13:díky moc
8. feb 2011 o 13:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, bolo nam odporucene vybrat nosnu mandlu.....mate niekto skusenosti s piestanmi alebo viete mi poradit nejaku dobru nemocnicu???? dakujem
9. feb 2011 o 14:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucaska ahoj, nasmu Matejovi vyberali nosnu mandlu na jar minuly rok v sukromnom centre, robil mu to MUDr. Mrazik. Vynikajuci odbornik, vyborny vztah k detom. Personal vyborny. Vsetko na urovni. Tak by to malo byt vsade. Ak mas otazky kludne napis.
9. feb 2011 o 18:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Krátka správa od syslieho klanu: aj vďaka dôslednej toalete nosa podľa receptu koníkovskej ORL doktorky - ďakujeme! - a izolovaniu mladšieho syslíka sa nám konečne podarilo zostať zdraví a 24.2 - štvrtok - nastupujeme na Kramáre. Operovať ho budú v piatok ... dúfam, že všetko prebehne v poriadku a bez komplikácií.
22. feb 2011 o 15:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica drzím palce mali by sme strapco kupit nejaky darcek zasluzila by si :wink:
23. feb 2011 o 15:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katecameron Súhlas! Aspoň virtuálnu čokoládu :slight_smile: alebo založíme tému Ďakujeme strapco13 - všeličo o ORL problémoch ...
Syslík sa práve dobalil do nemocnice, najlepšia bola hláška: Plienky nepotebujem, skúsim slipky... no nevie, čo ho čaká, ale odber krvi v piatok zvládol na 1, neplakal, so záujmom sledoval dianie - a to mu hľadali použiteľné žily na oboch rukách. Žeby nám tu vyrastal nový doktor?
23. feb 2011 o 16:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte

potrebovala by som radu. odkedy maly nastupil v septembri do skolky tak sme stale chori. v nose nam buble, smrkat sa nam da len vtedy ked pouzivame Marimer. v noci chrapeme a potom zo zatekajucich soplikov aj kasleme. dr. povedala ze to bude asi ta mandla /ja si myslim ze 100%/ lebo ani rozpravat niektore pismena kvoli tomu nevie. 2x po sebe sme mali ATB lebo nam sople zatekali do uska. :unamused:

ale problem mam v tom ze potrebujeme ist na vysetrenie tej mandle k ORL ale dr nam povedala ze mame prist ked bude 10dni v kuse zdravy. ale to sa nam zatial nepodarilo :frowning2: zas mame 2 tyzdne soplik zastaveny a vobec sa to nezlepsuje. akoby sme to mali mat uz navzdy takto. prosim @strapco13 o odpoved, da sa ta mandla vysetrit aj ked je v takomto stave stale? lebo dr na ORL nam povedala ze musi byt bez sopla, zdravy aby mohla vysetrit mandlu ze ci ma ist von.
27. feb 2011 o 08:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@harmi i nám řekl ORL doktor, že aby mohl zjistit zda je mandle zvětšená neustále musí být zdravá, že kdyby měla rýmu tak ta mandle může být zvětšená od té rýmy. 3 týdny byla doma, nechodila do školky ani do jiného kolektivu :stuck_out_tongue_closed_eyes:
27. feb 2011 o 11:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@harmi no to je dilema skoro u kazdeho dietata s nosnou mandlou :confounded: ako udrzat dieta zdrave a vysetrit ci ta nosna mandla je alebo nie je zvacsena ..lebo na vysetrenie musi byt dieta aspon 2 tyzdne zdrave
skus toaletu nosa podla mojho clanku v mojom fotoblogu, plus dr nech predpise antihistaminika...mozno ho udrzis zdraveho
od 3 rokov moze skusit Nasivin sinus sirup..krasne uvolnuje prinosove dutiny..je na volnopredaj, na bylinkovej baze
27. feb 2011 o 14:30  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem za odpovede. takze nam neostava ine ako trcat doma kym pojdeme na to vysetrenie. :frowning2:
27. feb 2011 o 15:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj holky,

jdu zítra s malou 3,5 roku na odstranění nosní mandle do pražské nemocnice Bulovka. Dcera nastoupila v září do MŠ. Za 3 měsíce měla 4x zánět uší, poprvé hnisavý včetně zánětu dutin a skončila v nemocnici na ATB podávaných nitrožilně, protože měla stále vysoké teploty. Zánět se po měsíci vrátil, opět silně hnisavý, opět hrozila nemocnice, naštěstí jsme to zvládli doma, ale každé 3 dny jsme museli na kontrolu, chtěli si ji pohlídat. Další zánět přišel po měsíci, opět ATB a opět hnisavý a následoval zánět po 14 dnech, tentokrát nehnisavý. Mandli nám doporučili vyndat hned po těch dvou prvních ošklivých zánětech, jenže jsme se nedostali k tomu vyšetření mandle, protože neustále měla malá rýmu, takovou tu zelenou. Takže adenotomii doporučil dr. po posledním, čtvrtém zánětu a dle jeho slov by mandli vyndal i bez vyšetřování, protože mít 4x zánět středouší za 3 měsíce, to je dle jeho slov jediné řešení. Dcerka tedy od Vánoc nechodila do školky aby byla zdravá a dostali jsme na ORL Luivac, tzv. očkování v tabletkách. Mandli nám vyšetřili 2x, poprvé po 14 dnech od posledního zánětu a následovalo vyšetření po dalších 14 dnech. Závěr-zvětšená mandle.
Takže zítra nastupujeme, čekali jsme 6 týdnů na termín a ještě min. týden dcerku pobolívalo ucho, byli jsme 2x na vyšetření a na kontrole, hrozil odklad výkonu, no v pátek už to vypadalo OK, naštěstí neměla teploty a uši vypadají dobře, prý jsou podrážděné v´tou zvětšenou mandlí.
Já jsem se tomu zákroku dost bránila, doufám tedy, že nám to pomůže. Efekt dle dr. může být okamžitý, ale celkově musíme počkat 3 měsíce, během kterých dle dr. může klidně přijít další zánět :unamused: Tohle mi říkala i dr. na immunologii.
Tak nám držte palce a po zákroku napíšu jak vše proběhlo.
27. feb 2011 o 21:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Jinak musím moc pochválit strapco13! Jseš skvělá, hodně věcí ohledně nosní mandle jsem si tady přečetla. Patří Ti velký dík! :slight_smile:
27. feb 2011 o 21:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pipisek dufam, ze operaciu bdete mat v celkovej narkoze..pokial su problemove aj uska..je to lepsie v celkovej.
Budu pocas operacie kontrolovat aj usi? ..niekedy ked velmi tlaci nosna mandla na prepojenie medzi nosom a uchom, tak je v strednom usku nahromadena tekutin a tu treba vypustit..vtedy sa pocas operacie prepichne blana bubienka a zavedie taka mala drenazna rurka /ta po operacii cca okolo 6 mesiacov vypadne, niekedy ju treba vybrat/..aby sa uplne vycistilo stredne usko.
27. feb 2011 o 21:38  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj!

To jsem ráda, že jsem na Tebe narazila!

Ano, operace bude v celkové narkoze. O těch trubičkách také dr. mluvili, ale spíše ve smyslu chronických zánětů a ve smyslu toho, že toto dětem dávají, když nepomůže odstranění nosní mandle.
Pokud by bylo potřeba trubičky dát, tak mi to předem asi stejně neřeknou, bude záležet, v jakém stavu budpu ouška, ne?
A ty asi zítra ráno vyšetří, předpokládám.

Jsi moc hodná, že nám takhle pomáháš!!!!!
27. feb 2011 o 21:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pipisek hej..to sa rozhoduje podla aktualneho stavu usiek..pokial su na tom uska dobre a problem je naozaj "len" v nosnej mandle, tak sa nedavaju..ale pokial je tekutina uz v strednom usku tak sa davaju..lepsie sa zotavi usko
ja si tu trenujem mozog na MD..aby som nevysla z praxe :wink:
27. feb 2011 o 21:49  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strapco13
Moc Ti děkuju, napíšu jak jsme dopadly.
27. feb 2011 o 22:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pipisek drzim palce
27. feb 2011 o 22:02  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strapco13
Děkuji!

Jsme zpět z nemocnice. Po příchodu jsme obě vyfasovaly postele a asi za hodinku dostala malá sirup na zklidnění. Šla v pořadí druhá, berou to podle stáří dítěte, nejmladší napřed. Od sebe jsme byly jen asi 35 minut, zákrok proběhl hladce, po příjezdu zpět na pokoj malá špatně snášela probuzení z narkozy, pořád plakala, prala se se mnou a nebyla hodinu k utišení, celkem hysterický výstup :wink: Chtěla vodu, pořád dokola volala, že chce napít, ale nešlo to, až za 2 hodiny. Když dostala napít, tak už to bylo v klidu. Za 4 hodiny po zákroku dostala jídlo, ale vzala si jen jogurt.
Teplotu neměla, nezvracela, tak nás v 17h pustili domů, mandle byla prý střední velikosti (na to jsem se zeptala) což mě zarazilo, myslela jsem si, že byla velká :confused: Jak se toto vůbec posuzuje? Vím, že se to značilo nějak římskými čísly, ale nic takového jsme v papírech po vyšetřeních neměli ... kontrola za týden, klidový režim a kašovitá strava. Doporučeno máme 3x denně prokapávat nos Vincentkou nebo mořskou vodou a 3x denně nosní kapky. Jaké kapky mi doporučíš Strapco?
28. feb 2011 o 18:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pipisek to preberanie z narkozy vyzera u vacsiny deti tak ako u vas :sweat_smile:
nosne kvapky..klasicke ako pouzivas pri nadche na odpuchnutie nosovej sliznice...Nasivin, olynth, Otrivin..ktore vam zaberaju ..postup ako sa spravne start o nostek najdes v mojom fotoblogu v clanku
niekedy tie solne roztoky mozu preve dni stipat..predsa len rana a sol...ale pokial sa nebude stazovat, tak preplachuj :wink:
velkost nosnej mandle..no my hodnotime nezvacsena alebo zvacsena...pokial je nejak fakt velka, tak to poviem rodicom duplom...ono moze byt aj len mierne zvacsena..pkial ma dieta z nej tazkosti..nadchy, tlaci na usko..tak to ma ist von
28. feb 2011 o 21:14  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strapco13

Moc díky, máme Nasivin. Toaletu nosu jsem si u Tebe v albu už nastudovala.

Malá spí a strašně chrápe, víc než před operací. Zřejmě je to způsobené otokem? O něčem takovém mluvil dr. při propouštění, ale malé sundavali kanylu z ruky a řvala a řvala tak jsem toho moc neslyšela a nevnímala :fearful:
Jinak je v pohodě, doma jedla a teplotu nemá.
28. feb 2011 o 21:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pipisek hej..to je opuchom makkeho podnebia..ono sa totiz pocas operacii traku vyviaze hore takymi hadickami..a reaguje na to opuchom...to sa stiahne rychlo..ale niekedy opuchne ten capik co trci z podnebia v strede..ten odpucha trosku dlhsie..ale je to individualne..ako ked sa niekto udrie..niekto ma vacsi opuch, niekto mensi
dolezite je aby dostatocne pila..jedlo taku maksiu nedrazdivu stravu...ale v podstate moze vsetko
ozaj..obcas sa stane, ze ten opuch sposobi, ze pri piti ide tekutina von nosom :sweat_smile: ...je to prechodne..len potom vzdy treba preplachnut nos
28. feb 2011 o 21:33  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strapco13

Moc díky za vše! Jdu spát, bylo to náročné :stuck_out_tongue_closed_eyes: Asi budu celou noc na malou mlaskat :grinning: spéme dneska spolu.
28. feb 2011 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@strapco13 Ahoj pani doktorka, ahojte všetci!
Ondrík úspešne zvládol celú kombioperáciu. Napriek tomu, že krivky na tympano už boli lepšie, povedala dr., že počul asi len na 30% lebo mal v ušiach hustú tekutinu (ale dobre to maskoval, slovo "dezert" začuje aj za zatvorenými dverami), tak sme skončili s veľkou dierou v pravom uchu a so stipulom v ľavom. Akurát, že rúrku mu tam nikto nevie nájsť, ani prepúšťajúci doktor, nebude to neskôr problém? Nič mu z uší nevyteká, už ani krv nie, preplachujeme Unifloxom, nos Vincentkou... z úst mu páchne ako hladnému vlkovi, viem, že je to normálne, pokým sa rana po mandli hojí, ale dá sa to nejako potlačiť? a potreboval by umyť vlasy, lenže ako, keď do uší sa nesmie dostať voda a nečistoty.
Možno to vydržíme do kontroly v piatok, ale ozaj smrdí :sweat_smile:
Jazyk bolo treba upraviť tiež, zresekovať starú jazvu, asi mu ho podstrihli v pôrodnici a opäť prirástol. No a obriezku mu napokon robil chirurg, nie urológ, lebo žiaden ochotný sa nenašiel, hoci mi to sľúbili a vedeli o nás :frowning2: Pozitívum: syslík sa pýta cikať do misky s repíkom, dokonca aj v noci.
1. mar 2011 o 10:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica tak to je super skore uzdravenie zelame malemu ale rekonvalescenciu vam teda nezavidím no potom uz bude dobre :wink:
3. mar 2011 o 19:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katecameron Malý už aj zabudol, že v nejakej nemocnici bol, on je totálne v pohode, už aj repík zrušil... Malé deti sa ozaj regenerujú pozoruhodne rýchlo, akurát by sme potrebovali začať hýbať s jazykom, skôr ako sa mu to zas zjazví - a to tvrdošijne odmieta: ani vyplaziť, ani pooblizovať jogurt, čokoládový krém, nič...to bude ťažká logopedická drina! Idem napísať našej milej logopedičke, snáď mi poradí nejaký tajný zaručený trik.
4. mar 2011 o 20:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@syslica to je super,že ste to zvládli :wink: Náš si po 2 mesiacoch z ničoho nič spomenula,ako ho uspávali :wink:
4. mar 2011 o 20:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok