Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

fogpi
2. jún 2011

ahojte
nám odporučili vybrať z 2-och dôvodov v prvom rade kôli nočnému pomočovaniu, aj kôli zväčšeniu. Máme termín 21.6. Už sme celkom nachystaný, psychycky, teda v rámci toho ako sa na to dieťa nachystať dá. Ale dúfam že to bude v pohode. Hlavne nech to už máme za sebou...

strapco13
2. jún 2011

@lenrie no ORL vysetri tu mandlu ..kukni do mojho fotoblogu na clanok o nosnej mandli..tam je to rozpisane /len nie som schopna ho dokoncit 😅 /

lenrie
2. jún 2011

@strapco13 dakujem ti,takze ked pojdem do nemocky na vysetrenie,tak oni to tam posudia ano?

strapco13
2. jún 2011

@lenrie cize to povedala alergologicka? na zaklade coho? a neposlala vas na ORL ? /lebo len ORL to moze vysetrit a urcit ci treba alebo netreba zoperovat/

lenrie
2. jún 2011

no mne to vravel alergolog a psolaa nas na orl ale ten nic extra nevysetroval,preto cchem ist este k inemu orl na vysetrenie......no a alergolog nas poslal na zaklade opakovanych infektov hornych dychacich ciest,ako vravim po dobrati atb sa jej to po tzydni v skolke zas vrati a tak stale dookola

skolara
2. jún 2011

@strapco13 ked sa nosna mandla raz zvacsi tak uz sa nikdy nezmensi?
Mna len stve ze sa uz vobec Orl nezamyslaju preco je mandla zvacsena a co ju drazdi a zvacsuje ale sa jednoducho vybera. 😅 😅
Nemalo by sa na to ist takto? 🙂

strapco13
2. jún 2011

@lenrie no to treba vysetrit..treba sa kuknut na tu nosnu mandlu
no nie je normalne aby dieta bolo stale chore...treba zistit co je za tym

@skolara ORL sa zamysla nad tym preco je nosna mandla zvacsena ....nosnu mandlu tvori lymfaticke tkanivio ktore reaguje zvacsenim na kazdy infekt..ale normalne je , ze po infekte sa zmensi na povodnu velkost...lenze pokial je vystavena infektom casto, a nie su tie infekty adekvatne preliecene /tym nemyslim, ze musi ist nutne o ATB/, tak tu schopnost strati a zostane zvacsena..a vtedy uz sa z nej stava pricina dalsich problemov a preto sa vybera
moze sa zmensit ..toaleta nosa /kukni moje clanky/, antihistaminika, adekvatne preliecenie infektu...napr zabudaju rodicia davat nosne kvapky proti opuchu pri nadche a pod
a navse k ORL sa chodiu az ked je nosna mandla zvacsena vacsinou...predchadzat jej zvacseniu je uloha rodicov a pediatrov..casto sa k ORL dostane dieta, ked uz je nosna mnadla velka a vtedy ORL nema inu moznost ako povedat, ze treba mandlu von

lenrie
2. jún 2011

@strapco13 dik,urcite pojdem aj z ainym orl lekarom.....uz to riesim a ozvem sa ako sme dopadli....

skolara
2. jún 2011

@strapco13 diky za vysvetlenie 😉
Ja len ze moja mala ma zvacsenu nosnu mandlu. ALe nebyva vobec chora klop klop. Raz pri prvom vysetreni mala tekutinu v uskach o mesiac uz nemala, a teraz zase mala ale to bolo tesne po kasli.Vobec to nie je tak ze chodi do skolky tyzden a potom je doma dva a tak dokola.Je bystra, pekne spi, cisto hovori tak ja fakt nechapem.
Ide o to ze sa jej bojim do toho zasahovat aby som jej neposarapatila imunitu. 😒
V nose ma stafylokoka aurea a tri male uzlinky na krku uz rok. Neviem nieco mi hovori ze kym ma tie uzlinky na krku dovtedy bude mat aj tu mandlu zvacsenu. Uzliny su lymfaticky system a ten je na obranu. Takze telo s niecim bojuje asi nie?Tak by som potrebovala zistit s cim asi?
Uz som z toho jelen.

skolara
2. jún 2011

@skolara nedavala som jej este antihistaminika ani nic ine.

strapco13
2. jún 2011

@skolara nosna mandla sa hodnoti ked je dieta aspon 2 tyzdne zdrave a po dobrati ATB..lebo ako som pisla..pocas infektu je normalne, ze je zvacsena..otazka je ci sa potom zmensi alebo nie
staphylokoka aurea ma skoro kazdy..sam o sebe neurobi nic na neposkodenej kozi a sliznici..pomaly take domace zvieratko 😅
tri uzlinky...no brala pediatricka odery nejake? krvny obraz, zapalovky, kde na krku ich ma?

skolara
2. jún 2011

no brala jej krv a vsetko v norme ani anemiu nema ale uz ich ma rok ☹ odbery mam aktualne len spred 2 tyzdnov aj vyter. crpcko normalne.
asi tak 2 cm od ucha ale nie pri uchu skor na krku.

strapco13
2. jún 2011

@skolara ono niekedy sa stava, ze te uzlinky sa pri infekte zvacsia a zostanu zvacsene bez inych problemov..su hlatne hlavne u stihlejsich deti
zubky ma v poriadku nema kaz?
inak mozu byt zvacsene aj preto, ze ma zvacsenu nosnu mandlu..a na nej je nieco co ich nuti byt zvacsene
cize by som dala skontrolovat nosnu mandlu, teraz ak je zdravy a podla toho dalej

skolara
2. jún 2011

@strapco13 nema ani jeden kaz.
ako sa zisti ze tam ma nieco na tej nosnej mandli? Ci vlastne len uvidi orl ze je zvacsena takze tam nieco je?
Ty ako orl by si odporucala skor vybrat po lete? Ja sa chcem tomu vyhnuuuuuuut ale ked sa inak nebude tak tak nebudem ist s hlavou proti muru samozrejme.

strapco13
2. jún 2011

@skolara hej vysetri sa a zisti sa ci je zvacsnea lebo nie..a ci na nej su nejake hnisave loziska alebo nie su
my sme vyberali aj v lete...len je horsie udrzat deti potom v klude doma tyzden 😅

skolara
2. jún 2011

Inak mas podobny termin porodu 😀 😀 uff ja uz fucim ako lokomotiva uz nech je juuuuuuul nie 😀 😀
Dikes este sa ozvem 😉 dobru

kattom
3. jún 2011

@strapco13 dakujem pekne za odpoved. este sa porozpravam s ORL kvoli tym antihistaminikam..s uskami v zivote nemal problem.
to pocikavanie sa bodaj by to bolo z tej mandle.. ale on to ma len cez den (v noci moze spat uplne tuho a vzdy sa zobudi a ide vycikat, ked musi), pocika sa, ked je sustredeny na nejaku aktivitu alebo od radosti (ako psik) alebo pri kazden vacsej zmene (mladsia dcerka zacala chodit, zacala hovorit, zacala sa sama obliekat, prestala nosit plienku, nastupila do skolky...) to sa s nami taha uz od dvoch rokov, boli sme aj u psychologicky kvoli tomu.. pekny vikend

evkajojo
9. jún 2011

Ahojte...Prosim vas vie mi niekto z vas poradit...Dnes mojej dcere zistili ze ma zvasenu nosnu mandlu,lenze vybrat jej ju este DR.nemoze lebo ma 1,5 roka a nema 15kg...Citala som na nete o kvapkach Lymphomyosot,chcem sa opytat,ci to moze uzivat aj moja dcera ktora ma iba 1,5 roka..
Dakujem za odpovede

skolara
9. jún 2011

@evkajojo jasne ze moze lymphomyosot 😉

loren
9. jún 2011

neviete krvaca to dost ked sa nosne mandle vyberu?

kattom
9. jún 2011

@loren ja osobnu skusenost zatial nemam u svojich deti, ale kedze nam to hrozi u syna, pytala som sa jednej znamej, jej synovi robili minuly rok lokalne nosnu mandlu, pekne mu to vycistili-odstali po zakroku, ze krvacal iba troska.. myslim, ze toto je individualne u kazdeho

petikd
9. jún 2011

Ahojte 🙂
@loren môj nekrvácal 😉 pritom na predoperačných mál zlé výsledky krvi,niečo so zrážanlivosťou,mal napísanú aj plazmu a nakoniec po operácii doky povedal,že aký čistý prišiel,taký odišiel 😉

loren
9. jún 2011

to ste ma potesili

strapco13
9. jún 2011

@evkajojo nosne mandle ak treba sa vyberaju od 8 mesiaca..ale u takto malych deti v lokalke
skus este toaletu nosa..postup je v mojom clanku vo fotoblogu

strapco13
9. jún 2011

@loren je to individualne..ale zo saly ide dieta ked to nekrvaca
ak idete na celkovu narkozu, tak to nekrvaca vobec, dietatko nemusi nic vypluvat ani smrkat
po lokalke moze dietatko chvilu vypluvat a smrkat krvave hlieny..ale nie je to nic strasne
ale ako pri kazdej operacii, vzdy je urcite riziko pooperacneho krvacania..naststie priroda to zariadila tak, ze u deti to nie je caste

loren
9. jún 2011

no ja sa zato pytam lebo asi budu musiet dcerke teda ak jej budu vyberat nosne mandle robit krvne testy obsiahlejsie lebo ja mam zlu zrazanlivost tak sa bojim ze ak by nahodou mala to co ja ci jej nehrozi daka velka strata krvi

strapco13
9. jún 2011

@loren ak by mala zle vysledky..treba to konzultovat s hematologom, ci netreba nejake lieky ako pripravu na operaciu

loren
9. jún 2011

dakujem napisala som vam ip

lindulak
20. jún 2011

@strapco13 prečítala som si tvoj článok o toalete nosa, vyskúšame. moja malá je totiž teraz z jari takmer stále soplavá. v noci chrápe a dýcha aj cez deň ústami. zatiaľ len keď je chorá, ale v poslednej dobe je to takmer bez prestávky. našťastie to má vždy mierny priebeh, čiže neberieme atb a ster mala negatviny. aj jej už pediatrička zobrala krv, či nemá alergiu. výsledky ešte nemám. no a chcela som sa opýtať, aké máš skúsenosti s pôsobením pobytu pri mori v prípade zväčšených nosných mandlí? ako často to pomôže? či si od toho sľubovať nejaké výrazné zlepšenie... ďakujem 😉
samozrejme aj názory a skúsenosti ostatných mamičiek ma zaujímajú.

strapco13
20. jún 2011

@lindulak pobyt pri mory je vynikajuci...ak si to mozte dovolit tak aj viac ako 1x rocne...ak nie preplachy, inhalacie slanych roztokov, dobry je aj pobyt v solnych jaskyniach
treba vylucit aj alergiu aj nosnu mandlu.. a podla toho postupovat dalej