Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

lindulak
21. jún 2011

@strapco13 dakujem za info, si milá. krv jej vyšla ok, alergia by to byť nemala vraj. tak skúšam tie výplachy - Libenar mám doma. A ešte som ju včera aj naparila nad šalviou + morská soľ a zdalo sa mi to hneď v noci lepšie, dýchala síce ústami, ale aspoň nechrápala... tak budem pokračovať.

lindulak
23. jún 2011

baby aké máte skúsenosti s pobytom pri mori? počula som, že niektorým deťom do ORL lekári neodporúčajú. prečo? pomohlo to niekomu na zväčšené nosné mandle?

fobieta
20. júl 2011

Maminky chcem sa opýtať, vybrali nám asi pred mesiacom nosnú mandlu celú, no malá má každú noc stále upchatý noštek. Cez deň trošku poťahuje akoby mala suchú sliznicu a v noci vôbec nemôže dýchať, alebo s ťažkostami. Pred spaním jej dávam morskú vodu na prečistenie, no za pár hodín sme na tom rovnako. Ked vysmrká, takmer vôbec nič nevysmrká. Je alergička, no berie Aerius aj ráno aj večer. Nemáte niektorá skúsenosti. 🙂

strapco13
20. júl 2011

@fobieta skus toaletu nosa podla mojho clanku...nestaci len 1x denne v takomto pripade
ako bola operovana..v lokalke ci celkovej?

fobieta
20. júl 2011

V celkovej anestéze

sobik21
22. júl 2011

ahojte bol niekto operovany na nosne mandle v nemocnici v Ruzomberku? Chcela by som vediet ako dlho to tam trva a kedy mozem ist domov po zaktoku ak sa nic neskomplikuje. Dakujem

ivet17
23. júl 2011

@norulka18 dobry den. len by som sa chcela spytat aké mate skusenosti s nemocnicou v NZ? my sme tiez objednany na zakrok so synom na vyber nosnych mandli, a zmensenie krcnych. moj mal tiez iba v marci 2roky 😖

norulka18
29. júl 2011

Dobry den, prepacte pisem az teraz, my sme nakoniec zmenili nemocnicu na Piestany, pretoze moj syn ma panicky strach z doktorov, je to jednodnova zalezitost, rano ho zoperovali a na obed sme isli domov, musim povedat, ze odvtedy nemame sopliky a dari sa nam dobre, este taky mesiac sme boli taki zahlieneni, ale rana sa nam v pohodicke zahojila a chvalabohu je to ok, super doktori tam boli, plati sa za to sice 100 Eur, ale musim povedat, ze som bola a som nadmieru spokojna. do tych Novych Zamkov sme neisli, pretoze to by sme tam museli byt velmi dlho, v nedelu by nas prijali a az v utorok by sme isli domov, tak preto. Ale tim co operoval mojho synceka bol vynikajuci v tych Piestanoch, zvladli sme to, drzime palceky aj Vam, keby som sa mala zasa rohodnut, ideme znovu. Zacali sme konecne dychat a co ma prekvapilo, tak som varila ako kazdy den a malinky mi hovori:"maminka budem papat, polievocka vonia", to ma dojalo, takze on pol roka nemal absolutne cuch, co je katastrofalne. Inac, zistili nam treti stupen tej nosnej mandle, cize aj mi hovorili, ze som spravila velmi dobre, ze sme operaciu podstupili. Na operacny stol som si ho doniesla sama, cely cas boli super, dovidenia, drzime palceky, ohlaste sa. Kedy mate ist?

norulka18
29. júl 2011

@fobieta Dobry den, reagujem na Vas prispevok, my sme tiez po operacii nosnej mandle, my sme tiez taky mesiac nedychali az tak cisto a este mavame otvorenu pusinku, ale boli sme na kontrole u doktorky a ta povedala, ze po operacii sliznica napuchne, je to predsa rana, takze musite vyckat, my uz lepsie dychame, urcite lepsie ako pred operaciou, ja davam tiez len morsku vodu a to len na noc, musite malinkej prizvukovat, ze ma dychat nostekom, to mi bolo povedane u doktorky, ze musim to stale hovorit, ze pusinkou sa nedycha, je to preto, pretoze nepouzivali nostek, ze si zvyknu, zatial sa nam dari, aj ked nie vzdy ma moj synacik pocuva. Ako deti. Tak nech sa Vam dari, nic ine do nosteka davat nemame, sliznica odpuchne a bude dobre, drzime palceky. Dovidenia Nora

sylvia75
12. sep 2011

Ahoj.Malý je po odstránení nosnej mandle 4 deň.S dýchaním je to dobré,len občas ho upozorním na ústa aby ich zatvoril,no stále ho bolí hlava v zátylku.V nemocnici ma nato upozornili,že to bude bolieť,no chcem sa spýtať ako dlho to potrvá,malý nechce s hlavou hýbať-otáčať ju.Otáča sa celý aj keď ho nato upozorňujem.

strapco13
12. sep 2011

@sylvia75 to je individualne...pri operacii je potrebny zaklon hlavy a preto na to moze takto reagovat ...skus jemnu masaz, ..ale nenahrievaj, aby sa prilis neprekrvila operacna rana, aby to nekrvacalo

petikd
14. sep 2011

Ahojte
@stracpo13 prosím ťa,5.9 sme boli znovu na operácii,spravili mu readenotomiu,prepichli ušká,do jedného dali stipulu a zmenšili mu krčnú mandlu a on má teraz nádchu,zapchatý nos,môžem mu dať nejaké lieky?

strapco13
14. sep 2011

@petikd kludne preplach nosa, antihistaminikum, klasicke nosne kvapky proti opuchu /nasivin, olynth a pod/..ak su sople farebne, nech dr predpise okalne ATB
ale je mozne ze ta nadcha je len uvolnovanie soplikov, co stali na mandli?...teplotu ma? aky je ten soplik?

petikd
15. sep 2011

@strapco13 nemá teplotu a soplíky nemá farebné,dnes má zapchatý noštek

ootaznik
23. sep 2011

necitala som komplet celu diskusiu, lebo je toho dost. dcera ma 1,5r a pred 4d zacala zo dna na den v noci a pri kojeni, kedy tiez lezi, chrapat :( teda je to take ako chrapanie alebo tiez mi to pripomina, ked ma clovek hlieny a nevie ich vysmrkat, ci vykaslat, tak tam pobehuju hore dole. v noci je to pochrapkavanie najintenzivnejsie, resp. ked spinka, ako nahle je na nohach, tak je vsetko OK. naposledy bola chora pred 2m, brala atb, dostala sa z toho pekne, nema ziadne sople, nekasle, papa. pri kojeni jej to tiez ako keby vadilo, lebo netaha tak dokonale, hlavne ked je horsia chvilka. zatial som len konzultovala s ORL a povedala mi, ze mam davat solny roztok a fenistil a ked sa to nezlepsi za 4-5d, tak mame prist.......................mohli by to byt nosne mandle? a tak zrazu? dakujem za nazory a rady 🙂

strapco13
23. sep 2011

@petikd ako sa mate..este je problem...dufam, ze nie 😉

@ootaznik nosne mandle nevznikaju takto nahle..predpokladam skor nejaky infekt..skus preplach nosa /kukni moj clanok/, nosne kvapky proti opuchu /nasivin, Olynth a pod/ a ten fenistil
je mozne ze by si nieco strcila do nosteka?...vtedy sa tazko dycha len jednou nosnou dierkou a sopliky su len z jednej nosnej dierky /pokial si nestrcila do oboch 😅 /

petikd
24. sep 2011

@strapco13 dala som mu kvapky a už je dobre 😉 ,v pondelok ide do škôlky.dakujeme 🙂

ootaznik
26. sep 2011

@strapco13 ano, davam fenistil a zacala som podavat aj hedelix a podstatne sa to zlepsilo. a tiez som davala liberin, nasivin mam v zalohe, keby nieco, tak uvidim 🙂

strapco13
27. sep 2011

dokoncila som , konecne, clanok o nosnej mandli..je to pisane v nocci pri 2 detoch..ak vam tam nieco chyba, komentare, kritika..napiste mi 😉

berenika39
4. nov 2011

@strapco13 ahoj, snad se ptám v dobré diskusi?
máme doporučení na adenotomii, ale termíny mají docela dlouhé, nabídli 15.prosinec. Ráda bych věděla, jen orientačně, vím, že záleží na okolnostech a je to asi indivindi, kolik dnů po operaci je třeba být doma a v klidu?
plánovali jsme hory, tuzemské, odjezd 8dnů po zákroku...tak nevím...zrušit hory x nechat operaci na leden, nebo mu čerstvý vzduch a procházky udělají dobře?
Děkuji!

strapco13
4. nov 2011

@berenika39 predbezne zhojenie sliznici je 7 dni..ale do tych 14 dni od operacie by som urcite dieta netrapila vyletmi..musi sa zotavit telo..a je to naozaj individualne, zalezi aj na tom ci celkova, alebo lokalka
po opreacii sa tyzden nedoporucuje do kolektivu

berenika39
4. nov 2011

@strapco13 jsi hodná. děkuji. dneska jsem s tím strávila celý den, nakonec máme termín už o tři týdny dřív na soukr. klinice ORL, přesně tak mi to tam řekli, min. týden doma, v klidu, a pak také žádné extremní sporty ještě týden🙂. prostě klid a pohodu 14 dní. respektuji to, samozřejmě, v práci není problém, zůstanu doma.
na hory bychom jeli tím pádem až za cca měsíc.
dělají to v celkové anestezii, před zákrokem zřejmě nějaká analgosedace, prý si nebude nic pamatovat - z toho soudím.
ještě jednou děkuji.

strapco13
4. nov 2011

@berenika39 drzim palce mńech to dobre dopadne 😉

berenika39
4. nov 2011

@strapco13 to víš, že se bojím...hodně mi pomohla vstřícnost lidí na té klinice, všechno mi vysvětlli, mohla jsem se vyptat na to, co mě tlačí, opravdu cíleně se snaží o to, aby děti z toho zákroku neměly nějaké zbytečné trauma. budu ráda, až to bude za námi, ale na druhou stranu racionálně - vím, že je to jen "nosní mandle", vím, že jsou problémy tisíckrát horší a neřešitelné. ještě jednou dík.

strapco13
4. nov 2011

@berenika39 strach rodica o dieta je pri kazdom zakroku...srdiecko rodica zaboli aj pri odretom kolene..je to normalne...je to sucast rodicovskej lasky
ono deti z toho zakroku trauma az tak nemaju..prespia ho..skor ta nemocka, strach z neznameho..vacsiu traumu maju vacsinou rodicia a potom udrzat tyzden v klude dieta je zaberak..vacsine deti totiz po operacii nic nie je a nechapu preco nesmu behat, skakat a pod 😅 ..treba sa obrnit trpezlivostou pevnymi nervami a zasobou kniziek omalovanok, CD, plasteliny ..proste cohokolvek, pri com dieta musi sediet v klude

berenika39
4. nov 2011

@strapco13 četla jsem tu od tebe všechno, co se tématu týká - je fajn, že někdo, kdo na to má, dokáže poradit a ještě ke všemu nezištně. moc mi tu tvoje "poradna" pomohla. už aby to bylo za námi a přeju i všem dalším pacientům orl, aby to nebolelo🙂.

p.s. tahle klinika je právě fajn i v tom, že je to prostředí sice cizí, ale hodně domácké, žádné pyžamko, ale klidně tepláčky, které zná, tričko, hračku, sám by měl být jen na sále, jinak spolu...jsem naivní, ale proč by nemohlo být takhle přistupováno k dětským pacientům všude, nejen tam, kde si to zaplatíme? mám zkušenost jen s krátkým pobytem ve státní nemocnici, ale ten zážitek budu mít už napořád před očima - stres, nervozní sestry, hudrání, prostředí malé, tmavé, dvě noci na jídelní židli u postýlky, vyčerpání. ani jedno vlídné slovo. prostě šok. toho bych se ráda vyvarovala, i když jde JEN o adenotomii.....

strapco13
4. nov 2011

@berenika39 u nas to takto bolo..svoje oblecenie plno hraciek si mohli doniest na izbu...dieta bolo same az na sale, dokonca tam mohlo ist s oblubenou hrackou /ked zaspalo sme ju odniesli a velakrat dostalo injekciu na uspatie este na pripravovni..cize mama bola pri dietatku
ja som mala na mobile fotk&y nasho psika..tiez zaberalo ich ukazat, ked dietatko plakalo

berenika39
4. nov 2011

@strapco13 tak já vezmu fotky brášky, toho miluje....přeji dobrou noc, a at se daří, v profesi i v životě (tedy obráceně🙂)))

denisic
26. nov 2011

@strapco13 chcela by som sa spytat, ci je lepsie odstranit mandlu v lokalnej alebo v uplnej anestezii, nasli sme jedneho sukromneho dr. v ziline, ktoreho si chvalia a robi to lokalne. dakujem.

strapco13
27. nov 2011

@denisic kukni na moje clanky v mojom fotoblogu..tam to mam rozpisane plusy a minusy