Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

denisic
28. nov 2011

@strapco13 Jéj, ďakujem, uz som kukla vas album v sobotu a mame to uz aj za sebou🙂 Sice lokalne, aj ked pisete, ze trend je robit to v uplnej anestezii, ale vdakabohu uplne bez problemov. Nasa mala ani nezaplakala a znasala to super. Pred zakrokom jej pustili na izbicke oblubene rozpravky a bola tam so mnou aj manželom. Zákrok trval asi 1 minútu a doktor to urobil vo vedľajsej izbe. Mandľu mala obrovskú, dobre že je von🙂

triminka
30. nov 2011

ahojte
mam otazku. dcerka asi cca od septembra zacala dychat ustami. odvtedy sme "absolvovali" jednu nadchu a po nej som mala pocit,ze tak dycha preto,ze ma sopliky,ktore nevie vyfukat. tak som jej 2dni davala libenar a 2-3x denne som odsala. ale uz asi tyzden jej ziadne sopliky nejdu a ustami dycha stale. dokonca mam pocit,ze dycha stale hlasnejsie,skratke ze je pocut ako dycha. co predtym,aj ked dychala ustami,pocut nebolo.
mam pocit,ze buduci tyzden navstivime dr,nech nam da papier na orl .....
len sa chcem spytat. mozem nejako dcerke pomoct aby sa jej lepsie dychalo? ci ak ma zvacsene mandle (co neviem ci ma) je to jedno?
a mozu mat vobec takto male deti zvacsene mandle? lebo co viem,tak by prirodzene mali dychat nostekom.ci mylim sa?
@strapco13 poradis prosim? 🙂

triminka
30. nov 2011

este som zabudla ze ziadne ine priznaky zvacsenej nosnej mandle, ktore uvadza strapco, dcerka nema. len to dychanie ustami 😒

strapco13
30. nov 2011

@triminka aky vek ma tvoje dieta..lebo nepises..nosna mandla sa vybera od 8. mesiacov ak robi problemy

moze ist o alergiu, o nosnu mandlu ..treba vysetrit
skus preplach nosa, antihistamnika, podla veku lokalny kortikoid alebo lokalne antihistaminikum, pri soplikoch treba dat vzdy aj nosne kvapky proti opuchu..kukni moj clanok o toalete nosa

triminka
1. dec 2011

@strapco13 som to asi napisala,ako keby mala 2tyzdne,ze? 😀 ma cerstve 2 roky .
pojdeme buduci tyzden k dr, nech nas posle na orl .....a poriesime to. dakujem ti za odpoved 😉 ved sa ti este mozno ozvem 🙂

lyenka
13. dec 2011

Ahojte, dcerka ma 3r. a 21.1. je objednana do novej nemocnice v KE na vyber nosnej mandle, kedze tam jej to vedia urobit len v celkovej anasteze, tak hladam v KE popripade v blizkom okoli moznost jednodnovej chirurgie, neviete mi prosim poradit ? dakujeeem krasne 🙂 priznam sa necitala som vsetky prispevky, prebehla som len par odkazov, tak mozne niekde bude odpoved na moju otazocku, ale aj tak by ma potesila aktualna informacia 🙂

triminka
16. dec 2011

@strapco13 ahoj. boli sme u orl a teda s tymto vysledkom. ze ci ma zvacsenu mandlu jej nemoze vysetrit,lebo je mala (2r) a take deti nespolupracuju (netusim ako sa to vysetruje). ale teda pozerala jej do nosa aj ust,uplne v pohode,malu som na to doma pripravovala a pekne drzala. vysledok je ten,ze ma mierne zdurene sliznice fialovej farby(v nose) a v ustach vsetko v poriadku. ale ze to moze byt aj alergia,kedze aj ja som alergicka.(len mala nema ziadne ine prejavy,len to dychanie ustami). a ze treba pockat kym pojde do skolky a tam sa bud mandle prejavia alebo nie. vyfasovala sirup aerius 2,5ml 1x denne a sprej avamys 1x1vstrek. ze skusit ci to pomoze,mali by jej odpuchnut sliznice a mozno zacne dychat nosom 😒 tieto iste lieky mam aj ja momentalne. myslis,ze je v pohode davat 2r dietatu kortikoidny sprej? zvazujem,ze jej to skusim davat cca 2t a uvidim ci zacne dychat nosom alebo nie.ak nie,tak to vysadime. priznam sa,ze sa mi moc nepozdava,davat do nej taketo lieky,ked ziadny iny prejav alergie nema 😒 aky je tvoj nazor na to? dakujem 😉

strapco13
16. dec 2011

@triminka da sa vysettrit aj mensie dieta a aj max nespolupracujuce..robila som na ambulancii, takze viem..sposoby vysetreni..pozri moj clanok o nosnej mandli..mam to tam rozpisane..a cakat na to ci sa mandla prejavi..to ako cakat ci zacnu zapaly usi?....tento pristup nie je bohvie co 🙄 ☹
nalez v nose...mirene zdurena fialova sliznicas..svedci o alergii..cize liecba je dobra..lokalny kortikoid sa dava aj u malych deti /pri avamyse najdes ze je od 6 rokov, ale velmi podobny liek Nasovan sa dava uz v 2 rokov..je to len ina sol tej istej ucinnej latky, len avamys je najnovsi na trhu a nema este schvalene pouzivanie v nizsiom veku , ale coskoro uz bude..mam to rozpisane aj v komentaroch pod clankom o nosnej mandli/..lokalne kortikoidy nemaju celkove neziaduce ucinky, vacsinou su vynikajuco tolerovane a pouzivaju sa aj na zmensenie nosnej mandle

triminka
16. dec 2011

@strapco13 vdaka za odpoved. tak myslis,ze mam najst ineho dr aby jej spravil vysetrenie na tu mandlu? alebo sa spoliehat na to,ze to bude podla sliznice alergia? a je mozna alergia bez inych sprievodnych znakov? ze ma len opuchnutu sliznicu? lebo ked to beriem podla seba,tak minimalne 100x za den smrkam a obcas sa pridruzia problemy so silnym svrbenim oci-pokial nie som v zime na liekoch.
a nejaky prirodny preparat na zmiernenie opuchu nosnej sliznice neni? ja tie lieky tak do nej nechcem davat,pokial vyslovene nemusim ☹

strapco13
17. dec 2011

@triminka nech ti to skontroluje tato dr..alebo ak mas na vyber..kludne aj iny dr..ono moze ist "len" o alergiu, ale moze tam byt aj alergia aj nosna mandla
Alergia ma rozzne prejavy..niekto ma vyrazky, niekto upchaty nos, niekto kycha, niekto vsetko dokopy
ak sa bojis kortikoidov...da sa pouzit aj lokalne antihistaminukum /livostin/

triminka
18. dec 2011

@strapco13 tato dr myslis tu, u ktorej sme boli? ona jej tu mandlu nepozrie,lebo ja som ju o to vyslovene prosila,aby jej pozrela mandlu,ci ju nema zvacsenu a hned mi povedala,ze taketo male deti sa vysetrit nedaju az starsie. takze jedine sa poobzerat po inej dr

strapco13
17. jan 2012

@triminka ako pokracujete? bola som mimo netu dlho

triminka
20. jan 2012

@strapco13 jeeeej ty si na nas nezabudla?zlataaa 😵 no skusila som ten awamys 4 dni striekat,ale zlepsenie to neprinieslo,tak som prestala. u mna zabera okamzite,tak predpokladam,ze po 4 dnoch by malo byt vidiet vysledky,ak by mal ucinkovat..... predtym som jej viackrat denne davala vincentku,ale ani to nezaberalo. a ten sirup aerius som jej nedavala 😔
tak teraz neviem ci vobec ist este k tej dr,lebo ked sme od nej odchadzali,tak som sa pytala,ci treba na kontrolu,tak sa tak zhacila a potom ze "noooo ved mozte sa prist ukazat,ked chcete"

strapco13
21. jan 2012

@triminka ak sa skusa zmensit nosna mandla liekymi..cize kortikoid, amtihistaminikum..uspech ci neuspech liecby sa hodnoti tak po mesiaciu..skor to nezvykne velmi zaucinkovat....ine je pri alergickom opuchu v nose..to ucinkuje ovela rychlejsie
ja by som teda postupovala..dokladny preplach nosa, antihistaminiikum, lokalne do nosa kortikoid alebo antihistaminikum, a pripadne nieco na podporu imunity a o mesiac kontrola na ORL...ked dana dr nechce skontrolovat tak inde

triminka
22. jan 2012

@strapco13 aha..... no cielom tejto liecby nemalo byt zmensit nosnu mandlu (kedze ani nebola vysetrena,ci vobec je zvacsena), ale odpuchnutie sliznice v nose,ktore ma byt sposobene alergiou. preto som si myslela,ze tie 4 dni by mali stacit na nejaku reakciu
ale vdaka za radu 😉

strapco13
22. jan 2012

@triminka ja viem ze ste nemali nosnu mandlu kontolovanu..ale ak by bol alergicky opuch v nose..tak by to malo zabrat...ale z toho co pises, podla mna nosnu mandlu zvacsenu ma..preto ten postup 😉

triminka
22. jan 2012

@strapco13 dakujem ti za diagnostiku na dialku, si zlata, ze takto pomahas maminam 😉 ja este skusim inu orl lekarku, nech jej to skusi pozriet, nech vieme na com sme. a ked to podstupime, dam ti vediet vysledok 🙂 zatial este raz vdaka

maminka142
25. feb 2012

Ahojte prosím vas ako vyzera nosna mandla? Je možne ju vidieť cez nosovu dierku? Mojej 3 ročnej dcerke som to objavila v jednej nosovej dierke vo velkosti maleho hrašku a aj v druhej dierke to ma ale menšie 😕 Vyzera to ako krčna mandla, ale v menšom rozmere 😕 Čo to môže byť? Môžu to byť nosne mandle? Je to hlbšie v nose a znepokojuje ma ta jedna zväčšena 😢 Čo to môže byť?

strapco13
25. feb 2012

@maminka142 nie nosnu mandlu pohladom do nosa neuvidis..ani do ust..preto sa musi vysetrit specialne /kukni moj clanok o nosnej mnadli tam mas rozpisane priznaky a sposob vysetrenia a oststne/ to co si videla ty je normalna sucast nosnej stavby..na bocnej stene nosa sa nachadzaju tri take listy obalene sliznicou..ta je normalne takej farby ako onde v nose, za normalnyck okolnosti /cize pocas zdravia/ cca v dvojhodionovych intervaloch opucha raz jedna raz druha strana
pokial je ale alerfia, infekt alebo cudzie teleso tak to moze byt spuchnute a zmenena farba
cize ak to bolo krasne bledunkoruzove bez soplikov tak je to normalne 😉

maminka142
26. feb 2012

@strapco13 Ďakujem ti si strašne moc zlatá 🙂 Už som sa veľmi bála, že čo to môže byť 🙄 Dokonca som skumala nos aj mm, či to tam ma tiež 😅 A ma to tam, ale moc som to nevidela, pre jeho chlpy v nose 😅 Ale potom som si to aj ja videla, tak už som spokojnejšia 😀 Ešte raz mooooc ďakujem za vysvetlenie, si ma upkojila 🙂 Ďakujem 😉

sylvia75
28. feb 2012

ahoj...chcem sa spýtať,môj syn mal v septembri 2011 odstránenú nosnú mandľu,teraz začal v noci strašne chrápať a pritom nie je nachladnutý nemá plný nos a dýcha nosom nie ústami...je to normálne?ďakujem za každú odpoveď.

strapco13
8. mar 2012

@sylvia75 pretrvava to chraanie? nevyvinula sa choroba nejaka z toho?
moze ist o alergiu, dorastanie mandle /hlavne ak bol v lokalke odoperovany/
ale pises ze ma nos volny a dycha nosom..ak by dychal nosom, tak by nechrapal, lebo by boli usta zatvorene..toto mi nesedi..skus si to odpozorovat
krcne mandle nema velke?

petikd
21. mar 2012

@strapco13 boli sme vyberať drenážnu tubičku z uška,dokedy asi budeme musieť dávať pozor na vodu? Malému v škôlke o mesiac začína plavecký výcvik a na kontrolu máme ísť tiež vtedy,len už ho treba prihlásiť,tak by som chcela vedieť,či o mesiac na kontrole už môže byť zrastená

strapco13
21. mar 2012

@petikd to by uz mohla byt zrastena..akonahle bude zrastena tak by nemalo byt plavanie problem
len by bolo dobre preplachnut nos po kazdom plavani, nech sa splachne ta voda z bazena z nosohltana

petikd
21. mar 2012

@strapco13 dakujem za radu 😉

sisiska
21. máj 2012

ahojte...nasa dcerka (2 roky 3 mesiace) ma vraj zvacsenu nosnu mandlu, jeden lekar vravi II. stupna, druhy vravi, ze tak I. az II. stupen...dcerka ma takmer neustale sople, cely marec april bola chora, az nakoniec so zapalom priedusiek sme skoncili v nemocnici, dvakrat mala streptokoka pneumonie, potom haemophila parainfluenza, vzdy v nose...moze to byt vsetko z tej zvacsenej nosnej mandle? ake mate skusenosti so zvacsenou nosnou mandlou versus infekcie hornych dychacich ciest a neustale sople? myslite, ze by nam vybratie pomohlo alebo hladat problem niekde inde? dakujem....

sisiska
21. máj 2012

@strapco13 strapco, prosim ta, objasni mi...ked je nosohltanova mandla zvacsena 1. stupna, znamena to, ze zvacsena nie je alebo je...jednoducho neviem, ako je to s tymi stupnami, jeden lekar mi povie, ze su tri stupne, pluciar spominal styri stupne, tak som z toho jelen...diky moc

sisiska
29. máj 2012

mamicky, nasej dcerke vcera vyberali nosovu mandlu, sople mala skoro neustale, vlastne aj teraz jej ju vyberali v zahlieneni...dnes, cize den po vybrati mandle ma stale zlte sopliky....podla vasich skusenosti je to ok? ako dlho bude trvat, kym sa tych spolikov zbavime...este stale dycha aj ustami, pocujem taky funavy spanok....ja som si naivne myslela, ze tie sopliky prejdu hned po vybrati mandle....

sisiska
29. máj 2012

a este kolko dni po zakroku sa vobec nesmie ist von?

strapco13
30. máj 2012

@sisiska ten tyzden po zakroku je dobre mat kludovy rezim doma..do prvej kontroly
tak ono teraz sa uvolnuju vsetkky sopliky co stali nad mandlou,,pokial neteplotuje je to uplne normalne
po par dnoch mozes preplach nosa..kuk do mojho fotoblogu na clnok o toalte nosa