Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

bajnokova
9. apr 2010

Jo byla v celkove aneztézii

kubaka
9. apr 2010

díky - takhle vypadala naše obřízka v únoru. Akorát jsme nastupovali jeden den brzo ráno - máme nemocnici kousek a druhý den jsme šli taky domů. Zvládl to taky. Takže ještě jednou okolo s nosem 😢
myslím, že už mám představu.

bajnokova
9. apr 2010

Jo neboj to zvládnete 🙂 ježiš chudina na obřízku ☹ tak to neznám mam dvě holky a byla jsi tam s ním v té nemocnici?Já akorát teda co ted dávam zvýšila jsem jí davku dádav jí přírodní sirupy tak ted dávam po 3 hodkách lépe se hojí rány

jazminn
26. apr 2010

Ja som bola s 5 ročnou dcérou vyberať nosnú nabdľu v Humennom. Prišli sme v piatok, v sobotu jej to robili a v nedeľu po vizite sme išli domov. 🙂 Robili jej to v plnej anestéze. Musím pochváliť oddelenie: super doktori aj sestričky, veľmi milý a ochotný ľudia. 🙂

qweedy
29. apr 2010

ahojte, co je vhodne vziat dietatu do nemocnice na pitie/jedenie po vybere nosnej mandle nie v celkovej narkoze ale len pri "oblbovacke" ? Lebo jest nam kazali naposledy vecer pred a rano uz len vodu najneskor 2 hodiny pred zakrokom, tak sa bojim, ze PO bude maly totalne vysmadnuty a vyhladoveny. DAKUJEM

jazminn
29. apr 2010

Ak môžem prispieť, tak mandľu by som nedala vyberať pri oblbovačke, lebo tak nie je celkom odstránená a môže znovu narásť. Teraz keď som bola na izbe s dcérou, tak bol s nami chlapček z Košíc, ktorému tak už mandľu vyberali a teraz prišiel znovu, lebo narástla. Pri úplnej narkóze sa nesmie jesť 5 hodín pred podaním narkózy. Vodu sme mali minerálku, pretože, keď sa preberala tak bola veľmi smädná a vtedy, len čistú vodu. Na obed už dostala polievku a na večeru piškótky s jogurtom.

kleos
20. máj 2010

@giza prosim,prosim.kde je ta klinika,a ako dlho sa tam caka.a robi sa to pri plnom vedomi?

sakulle
1. jún 2010

Ahojte maminy, nemáte skúsenosti s vyberaním nosných mandlí v nemocnici v Ružomberku. ďakujeme

trixi
8. jún 2010

ahojte, po opakovanych chorobach, naposledy minuly tyzden, som dnes bola s Matkom na ORL, doktorka odporucila vybrat nosnu mandlu. Nahodou mali volne miesto na operaciu o tyzden, inak maju volne az koncom augusta. Suhlasila som. Zajtra ideme na predoperacne odbery. Tu v PN ideme k lekarovi, ktory operuje pod uplnou narkozou s kamerou, takze odstrania tu mandlu uplne, pretoze lekar vidi co robi. Prideme rano o 8.00, hned ho operuju (cca 30 min.) a po obede ideme domov. Obavam sa, ako vysvetlim ani nie 3rocnemu dietatu, ze rano nedostane svoje mliecko, svoj cajik, svoj chlebik. Ak mate nejaku radu, sem s nou.

petikd
8. jún 2010

Ahoj trixi,no neporadím ti,lebo my s tým nemáme problém,Damián ked ráno nedostane jesť tak sa nepýta prečo.Tak mu jednoducho vysvetli,že nemôže 😉
My sme objednaný na 13.7,výsledky krvy ktoré mu robili v KE dopadli dobre,zrážanlivosť sa upravila,takže nás objednali 😉

ukana
8. jún 2010

@trixi , my sme tiež dávali vybrat nosnu madlu v 3 rokoch a odvtedy bolo omnoho menej chorob...s tým jedlom si nerob starosť, v inom prostredí si na to ani nespomenie.A určite dostane hned naladovku .....Ráno mu povedz, že dostane až obedík, aby ho nebolelo bruško v nemocnici....držím palce 🙂

cairka
8. jún 2010

@trixi , malá mala 2r a 3m, ked jej brali mandľu. Bola navyknutá na mlieko ráno, ale kedže videla, že je iný ruch ako obvykle, tak ani sa nejak nedožadovala mlieka. A v nemocnici ked sme prišli, tak len toľko, čo sme sa prezliekli do pyžamka dostala oblbovák. Ale je fakt, že bola najmenšia a išla prvá (našťastie), takže neviem ako by to bolo, keby sme čakali 2 hodiny ako tie posledné deti... po narkóze bolo papanie to posledné na čo myslela, aj obed pojedla len pár lyžičiek aj tie im vrátila 😅
držím palce, aby to malý zvládol a aby to pomohlo 😵

trixi
8. jún 2010

ahojte zienky, dakujem za podporu. Na predoperacne ideme vo stvrtok. Matkovi uz doktorka raz brala krv zo zily, tak to zvladneme. Urcite to zvladneme, len ked ja som taka ustrachana.

trixi
16. jún 2010

uz to mame za sebou. Vcera Matkovi odoperovali nosnu mandlu pri uplnej narkoze. Lekar povedal, ze bola obrovska a nostek bol uplne nepriechodny, vzadu so zapalom, takze by bola len otazka casu, kedy by musel maly zasa uzivat ATB. Tiez bol operovany ako prvy, par minut co sme prisli, dostal naladovku-syrupcek, a pred deviatou som ho uz mala na izbe. Domov nas pustali o 12.30. Bol po narkoze dost placlivy, nevedel co so sebou, doma vobec nespal a stale chcel papat. Vecer uz do seba ladoval vsetko co mu prislo do cesty. Nevracal, nebolo mu spatne. Vecer okolo siestej uz lietal po dome, hoci som sa snazila aby aspon v ten den mal kludovy rezim. Dnes uz bol uplne v pohode. V noci spal bez chrapania, dnes uz dycha so zavretou pusinkou.

strapco13
16. jún 2010

@trixi ..super ste to zvladli 😉

petikd
16. jún 2010

@trixi to je super,že to malý tak super zvládol 😉

ukana
16. jún 2010

@trixi , tak želám už len veľa zdravia...kázali vám preplachovať noštek morskou vodou? 😉

trixi
16. jún 2010

@ukana dakujem. Nie ziadne preplachy, do nosteka nic, nechat uplne v klude, pri soplikoch jemne vysmrkat (ale ziadne smrkanie na silu, ziadne odsavanie). Tvorba hlienu je vraj po operacii v poriadku, sliznica je opuchnuta, do par dni aj to prestane. Tak mi bolo povedane 😉

strapco13
16. jún 2010

@ukana po operacii ten tyzden nepreplachovat..je tam otvorena ranka a tie roztoky su slane, mohli by stipat a potom by si deti uz nikf´dy asi nedali preplachnut nos
inak tak ako vravi @trixi

ukana
17. jún 2010

@strapco13 , nam vtedy praveze kazali preplachovat.. 😕 😕 😒 to bolo ale 4 roky dozadu 😒

strapco13
17. jún 2010

@ukana nic sa nestane ked sa to preplachne..len to, ze to moze stipat,,nijak to inak neohrozi dieta..len sa potom moze bat preplachu

cestovatelkaandrea
21. júl 2010

@strapco13 mam na teba par otazok. Nasmu malemu budu vyberat nosne mandle 27.9. po narkozou. Potrebujem vediet, aku dobu pred a po zakroku by mal byt doma aby nebol chory. On totizto chodi do skolky 5 dni v tyzdni a lahko ochorie od ostatnych deti. Pytam sa ta to preto, lebo zijem v Holandsku a tu je dost spartansky system. Dieta poslu do skolky aj tri dni po zakroku ked mu je dobre.
Ake predoperacne vysetrenia sa robia pred zakrokom na SR? My mame zatial dohodnuty termin u anesteziologa dva tyzdne pred zakrokom.
Ake su odporucania po zakroku? Rada by som si to porovnala s tym co sa dozviem tu.

jazminn
21. júl 2010

Predoperačné ,čiže áro vyšetrenie nesmie byť staršie ako tri dni. My sme boli objednané na zákrok v sobotu. Vyšetrenia sme začali od pondelka, a to krv a EKG. V stredu som išla za pediatričkou už boli výsledky krvi a napísala mi správu. Vo štvrtok sme išli na áro vyšetrenie a v piatok poobede do nemocnice. V sobotu ráno bol v plnej narkóze zákrok. Trval so všetkým 15 minút. V nedeľu ráno sme išli domov. Do škôlky chodila normálne ešte aj v piatok doobedu bola. Po zákroku som ju nechala doma dva dni, ale kľudne mohla ísť už aj v pondelok. Deti to veľmi dobre znášajú a po zákroku dve hodiny už behala po chodbe a vyčkávala, či jej dajú jesť, lebo bola hladná ako vlk. Dostala len polievku a potom na olovrant jogurt.

strapco13
21. júl 2010

@cestovatelkaandrea vysetrenia nesmu byt starsie ako 14 dni..ale najlepsie je to zrealizovat tyzden pred operaciou
pediater vysetri dieta, odoberie krvicku na krvny obraz, biochemiu, zrazanie, niekedy sa vysetri moc alebo ine podla ostatnych chorob dietatka, potom sa s vysledkami ide na ARO, ten to skontroluje vysledky, vyjadri sa ohladom vhodnosti zakroku eventualne k priprave pred operaciou /lieky, sedativa a pod/
zakrok sa robi na lacno, poobede uz moze dieta jest..taku redsiu stravu, nedrazdivu, vela tekutin
doporucuje sa nechat dieta aspon tyzden mimo kolektivu..kym sa aspon prvotne nezhoji ranka, aby hned neochorelo dieta, lebo pri infekte je vyssie riziko krvacania, po 7 dnoch uz je riziko krvacania po tomto zakroku minimalne
preto do 7 dni malo by mat dieta kludovy rezim..co je vsak narocna uloha pre rodica, lebo dieta vacsinou na druhy den uz ani nevie, ze bolo operovane...vacsina deticiek zvlada tento zakrok vyborne
co sa tyka kolko ostat doma /mimo kollektivu/ pred zakrokom...tu zalezi od chorobnosti dietatka..ak je moznost, tak ten tyzden by som ho nechala doma pred..lenze na to nie je medicinsky dovod..je to len o tom, ze vyhnut sa chorobe, lenze ochoriet moze aj doma a mali sme deti co este den pred zakrokom boli v skolke a neochoreli..
cize ak sa vies dohodnut s pediatrom a mas tu moznost byt s drobcom doma tyzden pred a tyzden po zakroku je to fajn..ale viac je dolezity ten klud tyzden po zakroku..kvoli komplikaciam
a je dobre ak je dieta pred zakrokom aspon 10..lepsie 14 dni zdrave 😅 ..co je pri nosnej mandli niekedy o nervy ☹

cestovatelkaandrea
21. júl 2010

@strapco13 dakujem. Tiez som o tom rozmyslala, ze by som ho ten tyzden pred zakrokom nechala doma asi s mojou alebo manzelovou maminou. Tyzden po zakroku s nim budem doma ja na 100%. V podstate aj ked ho budu uspavat tak budem pri tom. Vraj to pri takychto malych detoch robia, aby neplakali a neboli vystrasene. Po tyzdni by som ho dala do skolky ak by bol v poriadku.

Co sa tyka udrzania ho v klude, v tom az taky velky problem nevidim. Aj ked je nas drobec ako raketa, vie sa zabavit tak, ze pri tom nelieta cely den. Dokaze so mnou citat knizky viac ako hodinu, malovat obrazky, skladat lego, stavat domceky alebo puzzle. Pri najhorsom mu mozem pustit aj par jeho oblubenych rozpravok. V tom klude by som ho nejako vedela udrzat.

Co sa tyka tych vysetreni, tak neviem preco ale pohovor s anesteziologom mame 10.9. a to je v podstate 17 dni pred zakrokom. Kedy mu budu brat krv neviem o tom rec este nebola. Dufam, ze mu ju zoberu a nebudu ho chciet operovat len tak bez tohto vysetrenia. Dakujem za informacie, aspon viem coho sa mam dozadovat (teda akych vysetreni) pred samotnym zakrokom.

trixi
21. júl 2010

@cestovatelkaandrea ahoj, nasmu Matkovi vyberali nosne mande, tyzden pred som ho uz nedala do skolky, aby mi neochorel, nie je vsak predpis kolko ma byt doma, po operacii v uplnej narkoze sme po obede isli domov, Matko to znasal zle, bol placlivy, nepokojny, nechcel vecer zaspat. Lekar mi nedoporucil dat ho do skolky pred kontrolou, ktora bola o tyzden, kedze to bolo v utorok, vsetko bolo OK, tak som ho v stredu dala do skolky. V sobotu dostal 40 st. horucky, nikto nevie z coho, tie horucky boli 3 dni, na ORL povedali, ze to bol virus, ktory dostal v skolke.

strapco13
21. júl 2010

@trixi inak mohol chytit aj nieco na kontrole u ORL..predpokladam, ze ste tam neboli jediny a okolo vas plno chorych 😅

cestovatelkaandrea
21. júl 2010

@trixi no prave kvoli tomu planujem tieto veci dopredu. zijeme s muzom v Holandsku a ked je drobec chory, tak si musime jednoducho cerpat dovolenku. Pravdepodobne tyzden pred zakrokom bude s malym mamina ( to je jedno ci moja alebo muzova), tyzden po zakroku ja. No a potom dojde asi druha mamina, keby nahodou nebol maly este fit, tak by byval v skolke len pol dna alebo by ostal doma dalsi tyzden. Nechcem to moc podcenovat, lebo nas drobec byval casto chory. A nevadi, ze ide len o bezny zakrok ako je vyberanie nosnej mandle. Radsej ho necham doma o par dni dlhsie ako ho potom davat doporiadku dalsi mesiac. V skolke totizto rodicia nechavaju aj dost chore deti a skolka to akceptuje kym deti nemaju teplotu vyssiu ako 38.5. Takto nas drobec bezne dostal od inych deti chripku, anginu, detske kozne choroby ako na beziacom pase.

petikd
21. júl 2010

Ahojte
Tak nám sa krvička upravila a mohli sme mať mandlu vonku 13,7....ale malý mi ochorel,kedže musí byť mesiac pred zdravý tak nás preobjednali.V ten den máme ísť aj na aro vyšetrenie,kedže ideme vybrať v košiciach a my sme od popradu.Tak dúfam,že to už tentoraz vyjde 🙂

trixi
21. júl 2010

@strapco13 Tam sme boli uplne sami. V cakarni ani noha, doktorka si objednava pacientov a my sme tak prisli, ze tam nikto nebol.
@cestovatelkaandrea Ja by som to nepodcenovala a keby som este raz mala rozhodnut, tak urcite pockam 14 dni od operacie. A to Matko naozaj nemal ziadne problemy po operacii, ziadna krvicka, ziadne bolesti.
Ja som velmi rada, ze to mame za sebou, vobec to nepokladam za lahku zalezitost, dieta je v uplnej narkoze, nie je prijemne pozerat na dieta ako sebou trha na sale, ked dostane rajsky plyn a uz vonkoncom ked sa prebera. Nasmu Matkovi vyber mandle vsak velmi pomohol.