Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

rozala111
21. júl 2010

Ahojte, presne ako pise trixi, nepodcenovala by som to. My mame za sebou operacie oboch deti v jeden den - 17.6., bol s nimi manzel v nemocnici, a povedal, ze to bolo dost zle, maly sa metali, dcerka kopala vsade dookola, a maly sa strhaval hadicky a obklad na krku, ale po 3-4 hodinach uz boli na tom lepsie.
my sme 15 dni neboli pre operaciu v skolke, lebo dcerka stale nieco chytila a nakazila aj brata, a potom uz nesla do skolky vobec, pretoze obaja nieco po operacii chytili v nemocnici - dostali antibiotika a tak vlastne sme na prazdninach. Ale pozitivum - mala nechrape, a uz nemava hlieny, a maly konecne moze dychat nosom, uci sa mat zatvorene usta a prestava slintat 😅 , konecne.
takze - som veeeelmi stastna, ze sme to urobili a mame pokoj s mandlami 😉

cestovatelkaandrea
22. júl 2010

dakujem vam za nazory. aspon viem, ze tahat maminu do Holandska nebude zle.
@trixi to uspavania a preberania z narkozy sa bojim aj ja. hlavne dufam, ze sa nerozplacem, ked budem s nim na sale a budu ho uspavat. stale si hovorim, ze ked som prezila zasivanie pery ked mal drobec 14 mesiacov, tak zvladnem aj toto.

lenka3007
22. júl 2010

ahojte baby, prosim vás, ako dlho pred operáciou sa musíte objednať? nás s malým poslali na vybratie, ale bolo to pred odchodom do norska, tu budeme asi do konca septembra a bojim sa že ten výmenný listok mi už otom neuznaju. Naša detská doktorka je proti tomu aby mu tie mandle vyberali, lebo za 5 rokov mal len raz larigitídu, sama povedala aby sme počkali do toho septembra, len chcem vedieť kolko potom (ak to bude potrebné) musime čakať na operáciu. Dakujem za odpoved. Pekný den

trixi
22. júl 2010

@lenka3007 nasho maleho poslala pediatricka na vysetrenie na ORL, objednavala som sa na to vysetrenie a sestricka ma uprednostnila, tak sme na to vysetrenie cakali tyzden, kolega s dcerkou cakali na prve vysetrenie na ORL, k tomu istemu doktorovi tyzdne, tak su plni. Po vysetreni a doporuceni, ze treba mandlu vybrat mi sestricka oznamila, ze sa im uvolnilo jedno miesto o tyzden, aby som stihla urobit predoperacne vysetrenie, stihli sme to a za tyzden bola mandla von, inak sa caka cca. 2 mesiace na operaciu. Aspon kolega s dcerou tak hovoril, boli na prvom vysetreni 7 jula a na operaciu idu myslim po 22. septembri. To je situacia u MUDr. Mrazika v PN.
Neviem aky vymenny listok mas, a od koho, ak pediatricka nesuhlasi s vyberom mandle, tak preco Ta poslala na ORL? Vyber mandle nie je povinny, lekar Ti to len odporuci.

@cestovatelkaandrea ja som tak revala ako mala. Ja som mohla byt na sale len kym ho uspali, nie pocas operacie, asi by som to tam nezvladla, potom mi maleho doniesli uz na izbu a tam sme boli spolu. Ked sa prvy raz prebral, strasne plakal, nevedel kde je, kto som, co sa deje. Ja hysterka som hned zvonila na sestricku, lebo som nevedela co mam robit, maly kopal, nechcel ma. Sestricka bola zlata, ukludnila ma, druhe prebudenie uz bolo lepsie. Len cca 3 dni po operacii sa maly bal zaspat, ci poobede alebo vecer. Ja som si stale hovorila, ze je to len pre jeho dobro a pre zlepsenie jeho zdravia. Veru, pomohlo to, konecne dobre spi, bez chrapania, je zivsi, pustil sa viac rozpravat.

lenka3007
22. júl 2010

@trixi my sme boli s tou laringitidou v nemocnici a z tdial nas poslali na ORL , no a tam mi doktorka dala vymenný listok do nemocnice, aby som nas objednala... no takze kludne som nas mohla objednat kym by sme dosli. ale dakujem za info...

cestovatelkaandrea
28. júl 2010

@trixi ja s malym pocas operacie nebudem, len pri uspavani a potom ma zavolaju ked budu hotovi.

@strapco13 v piatok som bola u nasho lekara a pytala som sa aj na tie predoperacne vysetrenia.no a Damian na rozbor krvi nepojde, iba k anesteziologovi. rozbor krvi vraj nerobia pri operaciach, pri ktorych sa nerobi intubacia. no a kedze jemu prilozia len masku na prispatie, tak rozbor krvi nie je potrebny 😅 no a teraz rozmyslam, co je lepsie....

trixi
28. júl 2010

@cestovatelkaandrea Matkovi zobrala pediatricka krv, moc, to poslala do labakov, pozrela ho, popocuvala. Nic viac, ziadny anesteziolog. To bolo predoperacne vysetrenie.

petikd
29. júl 2010

Tak nám vzali aj krv,ked sme mali ísť vyberať a vtedy mu zistili,že má zlú zrážanlivosť čiže sme nemohli ísť vybrať.A teraz ked sa to upravilo tak zase,vziať krv na predoperačné a k anesteziologovi 😉

cestovatelkaandrea
29. júl 2010

@petikd dobry postreh, mozem to spomenut u anesteziologa, ze preco mu nerobia rozbor krvi kvoli zrazanlivosti. dakujem

petikd
29. júl 2010

@cestovatelkaandrea no to vlastne bral krv pediater a potom sa z toho to zistilo 😉

cestovatelkaandrea
29. júl 2010

@petikd to je uz jedno kto tu krv zoberie. hlavne je to aby bola vysetrena 😉 u nas to urobi pravdepodobne nas rodinny lekar.

petikd
29. júl 2010

No ved to je aj lepšie,ked sa vezme,lebo mi sme tú poruchu zrážania krvy v rodine nemali,takže sme ani nevedeli že on môže mať a preto sa aj operácia odložila. 😉 Ale už sa mu to upravilo,pravdepodobne to mal z antibiotík,tak sme na september objednaní 😉

cestovatelkaandrea
29. júl 2010

tak sa budeme v septembri triast obidve 🙂

petikd
29. júl 2010

A vy idete tiež vtedy?

lienka7
30. júl 2010

ahojte.
Sorry ze som vam sem takto vpadla, ale chcela by som poradit dakeho "normalneho" ORL pre maleho.
Celu zimu sme sa trapili so soplikmi, ale len takymi vodovymi, nie hlienovymi a vracalo sa to cca po mesiaci, az sa na alergologii zistilo ze je to znizena imunita.
No a alergologicka nas posiela na ORL pre podozrenie na zvescene nosne mandle.
Mne sa ale zda ze maly to ma v poriadku tak by som chcela typ na takeho ORL co najprv zvazi ci tu mandlu treba naozaj vybrat a nie ze dava vyberat vsetko ako na beziacom pase...vyberaniu nosnej mandle by som sa chcela vyhnut kym to nebude nevyhnutne. Mate typ na nejakeho ORL v BA a okoli?

janinah
4. sep 2010

lienka7,je skoro jedno kam na orl pôjdeš,ale skús ísť aspoň k dvom lekárom a vypočuť ich názor,osobne /bola som orl sestra/ by som sa vybratiu nosovej mandle nebránila,o ústnych mandliach by som však dlho uvažovala....

katecameron
14. sep 2010

dnes som sa dopocula od jednej znamej ze povybrati nos.mandle sa jej synovi zhorsil priebeh laryngitid nemate s tym nejake skusenosti?ake su vlastne negativa vybratia nosnej mandle viete to niekto?

strapco13
14. sep 2010

@katecameron negativa nie su ziadne..jedine riziko pooperacnej komplikacie..ako pri vsetkych operaciach..krvacanie, kratkodobe oslabenie imunity nasledkom spamatuvania sa organizmu z operacie /ale to kazdy operacia prechodne oslabi imunitu, lebo telo vyda silu na hojenie ran/, moznej infekcie operacnej rany, a stres zo samotneho zakroku
ale vsetky tieto komplikacie su prechodne a po zhojeni ustupia

neumisa
14. sep 2010

@katecameron synovi odstranili nosní mandli před dvěma lety ( v té době už byla tak velká, že dýchal pouze ústy a tím došlo k nedostatečnému prokrvení ušních bubínků - ve výsledku téměř neslyšel) - a okamžitě po zákroku se sluch dramaticky zlepšil, v nemocnici zůstal přes noc na pozorování (právě kvůli velikosti mandle), ostatní děti byly odpoledne po zákroku propuštěny. Cca týden jsme si museli dávat pozor, aby se nedostal do styku s nějakou nákazou a od té doby máme pokoj a klid, ročně si odbude svá dvě nachlazení - jedno na podzim, druhé na jaře. Před zákrokem to bylo každé tři týdny něco. Takže my jsme velice spokojeni.

katecameron
14. sep 2010

@neumisa jaj keby to aj u nas tak chcelo byt ze dvakrat do roka 😉

neumisa
14. sep 2010

@katecameron jo, já jsem teď taky nadšená, měla jsem strach, jak zvládneme první třídu, když byl každou chvíli nemocný. Teď je to super, dokonce začal sportovat a chodit do skauta - lítá po lese, dneska se cákali vodními pistolkami, no a ten sluch - teď už má jen situační hluchotu, neslyší pouze když má vyklidit myčku nebo vysát pokojík 😀 😀

katecameron
14. sep 2010

@neumisa taku hluchotu maju aj moje deti 😀

neumisa
14. sep 2010

@katecameron myslím, že touto hluchotou trpí 99% všech dětí a některým přetrvává až do dospělosti 😀 😀 😀 😀

katecameron
14. sep 2010

@neumisa 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
16. sep 2010

@petikd ano ideme v septembri. minuly tyzden sme mali vysetrenie u anesteziologa a vsetko je OK. prispia drobca na cca 4-6 min. mandle mu budu vyberat 27.9., takze o chvilu je to tu.

petikd
16. sep 2010

@cestovatelkaandrea no my sme boli dnes na krv a presne o týžden ideme vybrať,teda dúfam,že sa nič neprihodí 😉 anesteziologa budeme riešiť v den hospitalizácie,kedže sme z Popradu a vyberať mu budú v Košiciach 😉

ellin
16. sep 2010

Ahojte, chcem sa opytat ako dlho Vase dietatko malo priznaky pre velku nostnu madlu - pokial ho doktorka poslala na operaciu. Moja drecka tazko dycha a len ustami a v noci chrape - ale sopliky mava len velmi zriedka.

strapco13
16. sep 2010

@ellin zavisi od rodica, kedy s tym pride k lekarovi 😅 ...ak je zistena velka mandla, ma ist von

neumisa
16. sep 2010

@ellin syn dýchal ústy, chrápal a pomalu ztrácel sluch.

petikd
16. sep 2010

@ellin no môj asi od roka dýchal ústami,potom sa pridalo vynechávanie dychu v noci a ked sa mi zdalo,že slabšie počuje,tak sme šli 😅 dosť neskoro.Tiež nemal nejako veľmi sople,ani nebýval často chorý.Ako píše strapco,závisí od rodiča 😉