Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

strapco13
16. sep 2010

priznaky nosnej mandle - strucne - dychanie ustami, caste sopliky, zatekanie hlienov, kasel, caste infekty, zapaly usi, porucha sluchu, bolesti usiek, upchaty nos, bolesti hlavy, nocne pomocovanie, hyperaktivita, nervozita, nespavost, putovanie po postelio v spanku /dieta si podvedome hlada lepsiu polohu, aby sa mu lepsie dychalo/...
vypadavanie dychu..to je casto spoje aj so zvacsenym krcnymi mandlami..tu je potom úpotrebne zmensit aj krcne mandle, nie vybrat cele, len ich zmensuít..teda pokial sa nedokaze, ze su chore aj ony, vtedy vybrat ale u malyvh deti vacsinou staci zmensit

jazminn
16. sep 2010

@strapco13 My sme mali niektoré z týchto príznakov, najmä hlieny, upchatý nos, bolesť ušiek, hyperaktivita, nechuť do jedla, nervozita. V apríli sme boli na zákrok a všetko pominulo, ostala len hyperaktivita. Dcéra je zdravá, a dokonca som zistila, že v škôlke odchádzalo postupne na maródku dosť veľa deti, lebo nachytali od seba a moja dcéra zostala medzi tými zdravými, čo predtým by bolo nemožné, už len tá hyperaktivita, keby sa dala operovať 😀

petikd
16. sep 2010

No syn má aj krčnú dosť velkú,ale nevraveli,žeby mala ísť von,alebo zmenšiť,uvidíme ako to bude ked bude starší 😉

trixi
16. sep 2010

@ellin kym sme sa dostali na operaciu tak cca 1 rok. Po pol roku castych ochoreni-hnisave sopliky, zapaly priedusiek, casto ATB, nas poslala doktorka-pediatricka na ORL, maly bol totalne zahlieneny. Doktorka na ORL povedala, ze najprv ho prelieci a potom uvidi. Bol vraj malicky na operaciu. Po cca 3 mesiacoch sme skoncili na ORL a okamzita operacia do 1 tyzdna. Doktor povedal, ze to bola jedna z najvacsich ake operoval. A to je naozaj vyborny odbornik na nosne mandle. Prejavy-dychanie pusinkou, funenie ako jezko, stale pootvorene usta, vyraz "hlupeho" dietata, mierne spuchute okolo korena nosa, ociek, v noci silne chrapanie, zadrzovanie dychu pocas spanku, caste budenie, velmi rychlo unaveny, caste choroby. Prekonanie streptokoka, stafylokoka, chlamidii pneumonie. Po vybere bez ochorenia. Pred tyzdnom v skolke lahke sopliky, ktore mal cca 24 hod.

cestovatelkaandrea
16. sep 2010

@petikd tak dufam, ze vam to dobre dopadne 😉
strapco popisala pekne priznaky. Ja dufam, ze hyperakvita u nasho droba pominie alebo sa zmierni 😀 ked bude mez nosnej mandle

petikd
16. sep 2010

@cestovatelkaandrea dakujeme,aj vám nech to dobre dopadne 😉

katecameron
16. sep 2010

@strapco13 tie priznaky nosnej mandle ma super pobavili dobre my sme mali vsetky 🙂 aj zgripanie zubami len nechapem preco nam este niektore ostali ako zgripanie zubami putovanie po posteli hyperaktivita 🙂 a chrape stale dcerenka

strapco13
16. sep 2010

@katecameron niekedy nosna mandla dorasta 😅 ..daj jejju skontrolovat

katecameron
16. sep 2010

@strapco13 aj ked sa to vybera tym laserom ci cim sa to robi shaver laser ci co to je?ale jej tu mandlu vyberali pred 3tyzdnami 🙂 mne niekto vravel ze to nedorasie touto metodou

katecameron
16. sep 2010

a asi o 3tyzdne idem este na kontrolu na krcne

strapco13
16. sep 2010

@katecameron jaj nejak som nepostrehla, ze to bolo len teraz
to je potom len zlozvyk, dieta sa naucilo mat stale otvorenu pusu..treba cez den upozornovat nech zatvori pusu
niekedy sa v nosohltane spravi na tej ranke taka hruba chrasta, to potom brani dlhsie spravnemu dychaniu..skus preplach nosa, uz ju to nebide stipat
a niekedy po zkroku opuchne ten stredny capik v ustach co len tak tam v strede visi /ved si kukni do svojich a porovnaj to/ ten niekedy pomaly odpucha

katecameron
16. sep 2010

@strapco13 kuknem zajtra ked sa zobudi 🙂 tak dorastie to po tom lasery ci nie?

katecameron
16. sep 2010

@strapco13 a ozaj ako sa robi ten preplach nosa? napis technologicky postup lebo ja neviem ci to robim dobre oni to nemaju radi to je asi neprijemne pre deti no uz sme to zacali praktizovat len neviem kolko krat za den a kedy je lepsie rano alebo vecer nejako vela otazok 😉

strapco13
16. sep 2010

nosna mandla sa neda odtranit cela, lebo su to zhluky buniek bez obalu /ako ma krcna mandla/..ale pri celkovej narkoze operacne pole lepsie viditelne, cize sa da odstranit takmer vsetko a preto je tak pravdepodobnost ovela mensia ako pri lokalke, ktora sa robi "naslepo"
ale mali sme pacienta, ktoremu dorastla aj po celkovej 6x a mame pacientov /napr ja/ vyberana v lokalke raz a nedorastla
vacsia pravdepodobnost dorastania je u alergikov, poruchach imunity a tucnejsich ludi a pri castom kontakte s infektami /pricom zo zaciatku samotne dieta ani nemusi byt chorlave, lebo kazdy infekt spusta reakcie, pri ktorom sa lymfaticke tkanivo zduri, kym to organizmus zvlada, tak sa po infekte zmensi/
ale napr ja som alergik, nikdy som nebola chuda a nedorastla mi 😉

strapco13
16. sep 2010

@katecameron co sa tyka preplachu..postup je v mojom clanku..v podstate len streknes do nosa spray a nechas zatiect az do hrdla..musia si na to zvyknut, zo zaciatku to samozrejme detom nie je prik´jemne /uz len z dovodu, ze ich do toho nutis 😅 / je v podstate jedno kolkokrat to urobis do dna /aj ruky si umyvas a nemas udany presny pocet/..ale asi najdolezitejsie je rano /v noci nos nepracuje na plne obratky, tiez ma trosku pracovnu pauzu/ a vecer pred spanim

evaje
16. sep 2010

Ahojte, chci se jen zeptat na operaci laserem. Slyšela jsem ,že pak mandle častěji dorůstá. Je to tak? Teprve to malého čeká a nevím jak se rozhodnout. Jestli jít na klasiku, nebo vyhledat laser. Zdá se mě operace laserem šetrnější....

neumisa
17. sep 2010

@evaje ptala jsem se doktorky a říkala, že někdy dorůstá a někdy nedorůstá, tak si vyber 😀 😀 laser je asi šetrnější, ale ani klasika není nijak náročná na pooperační péči ...

katecameron
17. sep 2010

@evaje mne zas jedna zena vravela ze dorastie vtedy ak to dieta stale nedycha nosom akokeby ak nevyuziva nos na dychanie dorastie 🙂

strapco13
17. sep 2010

@evaje nosna mandla sa neda odtranit cela, lebo su to zhluky buniek bez obalu /ako ma krcna mandla/..ale pri celkovej narkoze operacne pole lepsie viditelne, cize sa da odstranit takmer vsetko a preto je tak pravdepodobnost ovela mensia ako pri lokalke, ktora sa robi "naslepo"
ale mali sme pacienta, ktoremu dorastla aj po celkovej 6x a mame pacientov /napr ja/ vyberana v lokalke raz a nedorastla
vacsia pravdepodobnost dorastania je u alergikov, poruchach imunity a tucnejsich ludi a pri castom kontakte s infektami /pricom zo zaciatku samotne dieta ani nemusi byt chorlave, lebo kazdy infekt spusta reakcie, pri ktorom sa lymfaticke tkanivo zduri, kym to organizmus zvlada, tak sa po infekte zmensi/
ale napr ja som alergik, nikdy som nebola chuda a nedorastla mi

evaje
18. sep 2010

Díky za rady, stejně je rozhodnutí na mě a výsledek je asi ve hvězdách 😉 Ten laser se mě líbí pro to, že prý po OP tak nekrvácí a je ušetřen těm nepříjemným pocitům polikání krve. Tak nevím... Byla jsem na vážkách kvůli tomu, že už mi dva lékaři ORL řekli, že po laseru mandle dorůstá častěji, ale je fakt, že oni touto metodou neoperují, tak to asi říkají pro to. Malý má streptokoka i zlatého stafilokoka a navíc mu mandle překáží v řeči( z logopedického hlediska by taky byli raději, aby byla odstraněná). Bojuje z rýmou od května, což zase není tak dlouho, do té doby býval zdravý a navíc měl celé prázdniny pokoj. Tak ještě nejsem rozhodnutá. Teď jsme marodi všichni 😠

strapco13
18. sep 2010

@evaje daj ju vybrat...ja s laserom nerobim /mala nemocnica, malo penazi 😝 /..ale kebyze ho mam tak skacem od radosti..my robime inou metodou..ale pokial je to tobene v celkovek narkoze, tak je v podstate jedno ako to spravis..laserom je to ale rychrejsie..ale kedze sa operuje tak, ze na operacne pole vidim, tak kym mi to co i len trosku krvaca, tak pacienta nebudime
v lokalke to je ine..tam je to akoby naslep..preto sa preferuje pri nosnej mandli skor celkova narkoza

evaje
18. sep 2010

Diky, já jsem taky pro celkovou, už kvůli tomu stresu. Když jsem to viděla na praxi, tak z toho mám trauma do teď. Jsem ZS, tak vím jaký je teoreticky rozdíl mezi klasikou a laserem, jen mě zarazili ti odborníci, co to takhle zhodnotili. Taky si myslím, že důvod toho dorůstání musí být v něčem jinem,než v technice odstranění. Zdá se mě logické to jak píšeš, že v lokále to nejde všechno a nebo s tou infekcí, tloušťkou atp. TAkže díky. Budu hledat kde mají laser a půjdeme asi touto cestou. Ach jo, proč si ty prťata musí procházet takovýma hroznýma věcima... 😖

strapco13
18. sep 2010

@evaje skoro kazde dieta si tym preslo...radsej tymto ako niecim horsim ☹
ked som prvykrat videla ademńotomiu v lokalke..som povedala, ze toto nokdy, ked som to robila prvych asi 10 x som sa musela ist potom vyrevat na lekarsku izbu 😅

evaje
18. sep 2010

No právě...Jak jde o naše drobky, tak je to ještě horší. Jinak Maty už si prošel svým, hned po porodu a my s ním, ale i tak je každé další trauma, které se mu děje, pro nás rodiče snad horší než pro něj.

evaje
18. sep 2010

Jdu spát, už zase ponocuju a ráno mě pak děti nemůžou vzbudit 😉 Díky a dobrou noc

zuzana2706
22. sep 2010

nas so synom zaciatkom jula hospitalizovali v BA na Antolskej na vyber nosnej mandle. Predoperacne vysledky, vstko ok, az na tie cakacie doby pred ambulanciami. Absolvovali sme asi 5 ambulancii, cca na 2 hodiny. So synom sme prespali v nemocnici a rano ked mal ist na zakrok, mal teplotu 38,5. Takze nas poslali domov, dostali sem nahradny termin na oktober...stale cakame. Nakoniec dostal anginu a bola som s snim doma na OCR.
Ako dlho budem po zakroku s malym doma aby nesiel do kolekticu?
boli ste na OCR s detmi aj pred zakrokom aby sa dieta nenakazilo zo skolky?

petikd
22. sep 2010

Ahojte
@zuzana2706,môjho som vôbec nedala do škôlky v septembri 😉
My máme predoperačné za sebou,akurát není EKG,lebo tu v PP je len jedna doktorka čo robí deti a tá má dovolenku a dospelácky to nechcú robiť.Volala som do Košíc tak mi povedali,že v krajnom prípade urobia aj tam,tak dúfam.Stále mám taký pocit,že niečo chýba a že nás pošlú domov 😒 .Takže dúfam,že zajtra bude všetko v pohode a v piatok nám vyberú mandlu.Dúfam,že to dobre dopadne 😉

katecameron
22. sep 2010

@zuzana2706 10dni trva hojenie takze 10dni by mal byt doma pooperacii

petikd
25. sep 2010

Ahojte.Tak dnes nás pustili.Damčo to zvládol super,po operácii povedali,že ako iné deti krvácajú tak on nie,takže s krvou v pohode.Teraz má trošku teplotu 37,1,mal takú aj ráno,tak dúfam,že nestúpne a v pohode sa vyzdravie 🙂
@strapco13 chcela by som sa ťa spýtať od kedy mu môžem preplachovať nos?mám stérimar kúpený

tintinka
25. sep 2010

@petikd a kde ste boli vyberat? v ke? v ktorej nemocnici? nas to caka 15.10.