Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

teuflerin
21. jan 2011

@strapco13 mne nepovedali ze musia ist kvoli hemangiomu von, ale povedali, ze kvoli chronickym zapalom a neustalym chorobam..ale ze u nas doma v ziline to robit nechcu lebo ze na to nie su specializovani....ze ma poslu na martinsku fakultnu....tu na martinskej mi robili uz aj operacny zakrok kontrastnou latkou (tusim angiografia?nie osm si ista)...ale nemohli mi ho rozbit lebo ze je tam az velky zhluk ciev, co sa im nepodarilo odstranit....no osm teda zvedava ze ako dopadnem teda..uvidime.....

katecameron
21. jan 2011

@strapco13 akurat dnes som volala za vysledky povedali ze nepatogenna flora co sa ni zda dost divne 😕 ale maly mal asi pred 2mesiacmi heamophyla v krku vo vyteroch síce potom uzíval aj augmentin a klarithromicín no to bolo koli inej chorobe nabuduci tyzden ideme na krcne bud v pond.alebo stredu

strapco13
21. jan 2011

@teuflerin cize ako som pisala..ak je dokazane, ze su chronicky chore..cize mas 2v1 operaciu 😉
hej zobrazenie ciev kontrastnou latkou sa vola angiografia
neboj operacia dopadne OK 😉

@katecameron to ze mal ATB na inu chorobu..ATB ucinkuju v celom tele, cize aj v mandliach..ako dlho po ATB robili ten vyter a kto ho robil..pediater alebo ORL..ak pediater..daj si ho zopakovat na ORL

ellin
21. jan 2011

Ahojte, mojej dcerke vyberali nosnu mandlu pred 3 mesiacmi - pred operaciou mala velke problemy s dychanim a velmi chrapala. Po operacii bolo vsetko v najlepsom poriadku. Vcera som si vsimla ze znovu zacina tazko dychat a casto ju dycha s otvorenou pusou. Nema sopliky ani nie je inak chora. Moze nosna mandla tak skoro znova narast. dakujem

katecameron
21. jan 2011

@strapco13 to uz ani nepamatam lebo on je v kuse chory uz je to pre mna na psychiatriu ale jedna moja znama magistra tvrdí ze vyter treba robit 5dní po dobratí atb.a to sa nikdy nedodrzuje teda aspon tu nie mojim kludne urobia vyter aj ked beru atb. a potom nic nevyde samozrejme no a to mi len pripomína ze moj maly ten mladsí v pondelok doberie atb. mal v nose pneumokoka citliveho len na ofloxacín 14dní berie Ciphin v pondelok koncime a v stredu mu chcu robit kontrolny vyter ????? to este nebude 5dní

teuflerin
21. jan 2011

@strapco13 velmi pekne dakujem za priblizenie a za odpovede🙂 pekny vikend prajem

katecameron
22. jan 2011

@strapco13 moj maly uziva uz 12den atb. od dnestneho dna mame zas sople v pond.sme boli na sono dutín a mal este velmi opuchnute sliznice na obidvoch stranach pred 2dnami som maleho nahrievala biolampou dutiny ked spinkal myslís ze tie soplíky zacal mat preto ze mu odpuchli dutiny ale to bude skor zas nejaky infekt do tejto jeho choroby ?mam ho ozarovat nadalej tou biolampu?inak dcera ma od stvratka chrípku no sople ona nema mala len horucky a lezala 2dni ako mrtva v posteli ON mal vo vyteroch pneumokoka to som uz písala bojím sa ze mu ani tieto uz 3atb.nezabrali co si o tom myslís ty?

syslica
22. jan 2011

Tak sme strávili pol dňa na Kramároch a výsledky sú nasledovné: nosná mandľa na 2/3, béčková krivka už na oboch ušiach a termín sa nijakovsky nedá posunúť dopredu, pretože termínovník operatérky je plný a poisťovňa ho aj tak ešte neschválila ☹ Nám nahrievanie uší biolampou vôbec nepomáha... dajte prosím tip na nejaký "výkonnejší" prístroj a kde ho zohnať, vy kto s tým máte skúsenosti... už teraz syslíkovi v ušiach klopká a píska, do 24.2. môže aj úplne ohluchnúť 😲 Ďakujem!

anickamaros
22. jan 2011

ahojte tak zajtra ideme do nemocnice vyberat nosne mandle a strasne sa bojim nejem nepijem len chodim na wc stale grcam tak sa bojim maly ma sice 3 roky ale strasne sa boji doktorov
ako to prebieha to mu budu vyberat cez usta a ako rozrezu mu podnebie alebo ako neviem si to predtavit
ak mate nejake skusonosti prosim vas napiste budem vdacna za kazdu radu

katecameron
22. jan 2011

@anickamaros neboj pre mamicku je to vacsi stres bude dobrte ja som to prezila 3krat 1krat som sa strasne bala potom uz pohoda vedela som do coho ideme

katecameron
22. jan 2011

@syslica tak tot je hruza to anin nieje mozne ze nechaju takto trapit dieta to kde zijete preboha

anickamaros
22. jan 2011

@katecameron a ako to prebieha moze potom papat alebo aspon pit mlieko alebo ako to vyberaju nemozem to nikde najst na nete

syslica
22. jan 2011

@anickamaros Anička, neboj, hlavne si ty daj niečo na upokojenie, malý cíti stresy aj z teba (sa mi ľahko radí, však 🙂 ). Čo sa týka priebehu operácie, strapco13 je ORL doktorka, dobrá duša tejto témy, pár stránok dozadu upokojovala mňa 🙂, prečítaj si... Samotný zákrok nie je nijaká mäsiarčina, ozaj sa nemusíš báť... syslí klan bude na vás určite myslieť, dajte vedieť, ako ste dopadli 😉
A ešte mi napadlo jedno + v zime sa rany hoja skôr + neviem síce, v ktorej nemocnici pôjdete na OP, ale na Kramároch môžeš byť s dieťaťom do poslednej chvíle až pokým ho (omámené premedikáciou, aby sa zbytočne nestresovalo, lieky na predprípravu sa podávajú lyžičkou, žiadne injekcie) neodnesú na OP-sál. Pravda, treba, by si rodič na ten účel zakúpil sterilný odev za 4 eurá...

martinka79
22. jan 2011

můj syn si tím prošel... zvládl to dobře, jel tam s tatínkem, jelikož jsme narkozu už s ním zažila. může pít a jíst tekuté vše jsem vezla z domu... a z mandle mu vykultivovaly bakterie a a vytvořili autovakcinu co mu poddávám. došlo k rapidnímu zlepšení.. a nevidím to nijak drasticka. horší byla ta první operace. 😉

syslica
22. jan 2011

@katecameron Žijeme na Slovensku .... a to si môžeme ešte gratulovať, termíny OP, ktoré dávali včera, boli až na apríl/máj. Veď ja sa tiež snažím nestresovať sa, akurát, keď ochorieme a budeme musieť termín zas presúvať, tak ma asi šľak trafí, ozaj!

Ale trošku na odľahčenie, syslíkovi včera pri EFS vyšetrení pchali endoskopickú sondu do nosa, ani pritom nemukol, dokonca sa zdalo, že ho to zaujíma... pozitívne ma šokoval a dr. a asistujúci zdravotníci len "čumeli". Za odmenu mu doktorka nafúkla z gumenej rukavice balónik ... bol náramne hrdý a behal s ním po celej nemocnici 🙂

katecameron
22. jan 2011

@syslica no neviem ale my sme boli operovyny v BB a termín cakania sme mali 1mesiac a to len koli tomu te maly mal doveru a tie dve deticky mali Vseobecnu a termín kludas o tyzden a este podotykam aj my sme ochoreli a termín nam davali hn ed ako to bolo mozne ja som prisla som s jednym dietatom na príjem v pondelok a to druhe bolo zhodou okolnosti uz zdrave teda aspon som si to myslela a povedala som krciarke ze maly je zdravy asi o pat sekund volali ze jedno dieta ochorelo akurat ked sme stali dnu v ambulancii a mojeho malho zaradili hned do operacneho planu to bola taka blba nahoda no ale aj tak sme malismolu lebo rano sa maly zobudil soplavy ako fras takze nas poslali domov to bola 2krat zrusena operacia a potom zas bral atb.a ked ich dobral hned na druhy den ho operovali a to ti rucímzato ze aj v BB to maju narvano totalne ale ked je doktorka ustretova a vie co sme si spolu odskakali hnala to aby moje deti skoncili ako prve na operacke a to podotykam s doktorkou niesme ziadna rodina ani s nikym z nemocnice ziadna protekcia

strapco13
24. jan 2011

@ellin to ze zacaala tazko dychat...moze ist o zacinajucu nadchu...daj vediet ci sa nieco prejavilo
ako mala vyberanu mandlu..v celkovej alebo lokalke?
@katecameron hej kontrolny vyter sa ma robit az s odstupom po ATB..ja davam kontrolu o tyzden po ATB
tie sopliky sa mohli zacat uvolnovat s tych dutin..to je dobre, musi sa to odtial uvolnit, nech to tam nestoji, mozes biolampu
@anickamaros urcite sa pritom nerozrezava podnebie..len sa zreze mandla..akoby si mala 6 prst a ten odrezali..nic ine, len ta mandla /toto bolo zjednoduchcene a na odlahcenie napisane/..neboj nie je to tak strasne, deti to zvladaju skvele

ellin
26. jan 2011

@strapco13 dcerke mandlu vyberali v celkovej anasteze, momentalne sa to nejak zvlast nezhorsuje - niektory den dycha pekne a niekedy zase dost tazko - sopliky nema - teda okrem placu - vtedy su aj sople

strapco13
26. jan 2011

@ellin skus toaletu nosa..kukni do mojho fotoblogu na clanok..snad to pomoze 😉

katecameron
27. jan 2011

tak vyter je nagatívny je to vobec mozne ze ma hnis v mandliach a je to negatívne?

katola
27. jan 2011

@syslica
ahoj, držím vám palce na operáciu 😵 .starší syn mal niečo podobné, ale robili mu to na 2 krát. najprv orl - vybrali nosnú mandľu a aj strihli uzdičku pod jazykom. to bolo úplne v pohode, po mandli žiaden problém, skôr sa ťažšie hojilo to miesto pod jazykom, trochu sa mu to zapálilo a mal tam taký povlak. Aj ho to bolelo, keď odznela anestéza, ale bolo to znesiteľné. Druhú operáciu mal asi o pol roka na URO - hydrokélu a tiež skrátenú, zospodu prirastenú uzdičku. No a to bolo úplne v pohode, plakal len kvôli tomu , že pred aj po operácii nemohol jesť 😀 .
Mladší syn má zasa skrátenú uzdičku nad hornými zúbkami, tak sa zákroku tiež asi nevyhneme. Proste tie uzdičky - nech sú kdekoľvek -sú nám osudné 😀 😀 😀.

syslica
27. jan 2011

@katola Ďakujem za podporu, ja približne viem, do čoho ideme, mám to naštudované. Uzdičku pod jazykom a fimózu operovali aj staršiemu syslíkovi, tiež na 2x, teraz len robíme všetko preto, aby sa malému nezhoršoval stav a aby vydržal do termínu OP zdravý - je to na zúfanie, úplne nereálne, to by som ho musela kompletne izolovať a aj staršieho nechať doma zo škôlky. Zatiaľ bol doma týždeň takže som sa im snažila venovať obom a priznám sa, som hotová 🙂 Od februára sa vráti starší späť do škôlky...
Mne ako dieťaťu vystrihávali kúsok mäsa nad hornými zubami, lebo mi ich roztláčal (a potom som musela nosiť strojček), bolo to dosť dávno, ale podľa rozprávania, nič strašné 😉

anickamaros
28. jan 2011

ahojte tak uz sme doma vsetko dopadlo ok a som rada ze to uz mame za sebou
marosko po privezeni na izbu strasne vystrajal vrieskal a nemohli sme ho upokojit ale nakoniec sa upokojil ale nespal cely den ani minutku az vecer
a co sa tyka zakroku myslim ze vsetko prebehlo ok lekar bol ok az na personal nemocnice v PP nikomu neodporucam uz tam nikdy viac nepojdem su tu fuurie hrozne sestricky podala som na nich staznost lebo take tam uz nemaju co robit
takze tak dakujem za rady a pomoc 🙂

petikd
28. jan 2011

@anickamaros to fakt si mala zlú skúsenosť,ja ked som bola,tak až na jednu boli všetky v pohode 😉

anickamaros
29. jan 2011

@petikd no tie sestricky boli hroozne ziadna pomoc a rano merali teplotu uu o 3.50 a to sposobom ze otvorila dvere ako blazon a zapalila velke svetlo vobec ju netrapilo ze tam spi dieta po operacii ked som vyskocila s postele a zhasla to svetlo tak sa asi zlakla aj ona a nepovedala ani slovo tak som hned na nu spustila lavinu nadavok a vyhrazok a uz racej ani neprisla do rana

syslica
29. jan 2011

@anickamaros Sme na vás mysleli a sme radi, že ste v poriadku, aj napriek zlej skúsenosti so sestričkami (buntošiť tak skoro ráno, to sú praktiky väznice, nie nemocnice, fakt). Maroško si na OP o týždeň ani nespomenie, uvidíš 🙂

debra
29. jan 2011

ahojte...nosne mandle mali mojej dcere vyberat tiez zhruba pred pol rokom.Ako nastupila ako trojrocna do skolky,byvala stale xora,a koli castym nadxam a oxoreniam hornyx dyxacix ciest sa jej postupne mandla zvacsovala,navstivili sme asi trox krcnyx doktorov,ktoryx nazory sa roznili,dvaja povedali vybrat a jedna doktorka,ze nevyberat...ale Vikinka byvala casto xora,neuveritelne xrapala,tak sm sa rozhodla ist s nou do nemocnice a doktor co ju mal operovat povedal ze urcite vybrat....no ja som nexcela,nebola som vnutorne presvedcena,ze ma tento zakrok podstupit..dokonca som navstivila aj vesticu,ktora mi vtedy povedala,ze ona tu ziadny zakrok nevidi,a ze aby som nezanedbala jej liecbu...celkom som tomu nerozumela,ale casom som poxopila...
jedna magistra v lekarni,mi povedala,aby som este skusila liecbu homeopaticku 3mesačnu...davala som jej lymphomyosot spolu s apisom....
po jednom mesiaci som to uz xcela zabalit,lebo sm nebadala ziadnu zmenu,ale potom sm si spomenula na slova vestici,a pokracovala som...
a musim povedat,ze jej to pomohlo,odvtedy nebola vobec xora,okrem klasickej nadxy,nemala xronicky kasel,tak ako mavala,ani ziadne zapaly priedusiek...velmi jej to pomohlo..,.nevynexala ani jeden den v skole....
tato kura by sa mala po urcitom case opakovat🙂)

janaaf
5. feb 2011

Ahoj Strapco, znova sa na teba obraciam s prosbou o radu. Boli sme pred 10 dnami na vyber nosnej a zmensenie krcnych klasickou metodou plus usi, na jednom nam voperovali vyvod, nejaku trubicku, na kontrolu ideme az o par dni ale z uska mu vychadza lepkava tekutina bledej farby, co sa mi zda logicke, ked je tam vyvod, ale ta tekutinka zapacha, tak neviem ci je to normalne, alebo sa tam nieco deje. Inak je maly v pohode, bez teploty, vesely... Prosim porad, utekat k mudr skor alebo je to normalne a cakat na kontrolu. Dakujem:}

strapco13
5. feb 2011

@janaaf pokial zapacha, sla by som k dr pondelok, nech spravi vyter preistotu..ATB az podla vysledku, inak toaleta nosa, nosne kvapky, polohovat hlavku na usko /postup presne je v mojich clankoch/

katecameron
6. feb 2011

dala som na dokladnu toaletu nosteka aj 5krat denne a musím povedat asi nam to pomhlo zijeme 2tyzdne bez soplov nechcem sa tesit ale toto sa u nas este nestalo pocas zimy myslím