Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

sonoga
13. máj 2008

ukana, a to ich vyberali pod celkovou alebo lokalnou anestezou. lebo vraj ked su vyberane pod celkovou anestezou, tak nie su ziadne recidivy. skor zas narastu, ked su vyberane pod lokalkou, lebo vacsinou je dieta nepokojne a nepodari sa im to spravit kvalitne

miriamkac
13. máj 2008

Ahojte dievcata...Ja mam taky isty problem s dcerkou. Boli sme u dvoch ORL a obaja nam potvrdili zvacsenu mandlu. Malej to ostalo zvacsene po hnisavej angine, co mala minule leto. Od vtedy sa trapime. Najhorsie to bolo v zime strasne zle dychala a ako to tu bolo spominane, ustami az do zoschnutia hrdielka 🙄 . Teraz (na buduci tyzden) ideme na kontrolu. Doktor jej mandle nechcel brat pred druhym rokom, ze najskor az po tretom, ale na poslednej kontrole ju mala "giganticku" tak to asi prehodnotil. Ked bolo velmi zle, tak ja som mala doporucene Fenistilove kvapky, tie jej spravidla zaberali.

ukana ja som uz bola upozornena, ze je mozne (ak sa nosna mandla berie v skorom veku tusim do cca 5 rokov), tak moze dorast spat. Ale ze uz nemusi sposobovat predosle problemy, ale moze, co je asi tvoj pripad...drzim palce...

kotenko
13. máj 2008

Ahojte, mne vyberali nosne mandle ked som mala asi 4-5 rokov a robili mi to pod lokalnou anestezou. pamatam si iba to, ze som musela riadne dychal a cele to trvalo ani nie 10 minut. A priatelovi teraz brali krcne mandle, tiez pod lokalnou anestezou a vobec si nestazoval...

debra
13. máj 2008

ukana ahoj...ja taky problem s opakovanym vyberanim sice nemám,ale mam dceru,kt je staaaaale xorá,škôlkarka...a nemôžeme sa vybrat na ORL,lebo musi byt zdrava...takže uvidíme čo potom povie,či vybrať mandlu alebo nie...ale moja mama mi vravela,že bratovi,ked bol malý,krčná odporučala vybrať mandlu,lebo vraj mal velku,ale mama mu ju nedala a ona sa potom sama zmenšila...takže ja nevm,či mám dať vybrať al ne.... 😒 máme ísť o mesiac a pol k moru,tak uvidíme,či jej to more pomôže...na imunoalerg testy dopadli negat,aj krvne ma v poriadku,čiže alergia je vylúčená....asi ma len oslabenú imunitu a dokina odporúčala ju vybrať z kolektívu aspon na 3 mesiace!!!

sonoga
13. máj 2008

debra, tak u nas prave ked je dieta chore, tak je najlepsie, aby sa neho pozrel doktor. inac s tou oslabenou imunitou, ak ma dieta zvacsenu nosnu mandlu, tak je to hlavne lozsiko vsetkych tych bacilov a aj ked sa dieta javi zdrave, tak ten bacil tam je a caka na to, aby sa mohol prejavit. takze ak sa vyberie nosna mandla, tak sa odstrani zaroven aj to lozisko a vtedy by dieta malo byt podstatne menej chore.
moj syn je tiez stale chory a teraz nechodi uz viac ako mesiac do skolky, lebo v pondelok mu idu vyberat nosne mandle. konecne sme sa na to odhodlali. tak uvidime, ci mu to pomoze. dufam, ze hej, lebo v septembri nastupuje do skoly a ked aj vtedy bude stale taky chory, tak uz neviem, co sn im spravim.

ukana
14. máj 2008

ahojte, prvykrat nam ju vyberali pod celkovou anestezou, takze asi poriadne. Za dva tyzdne mame ist na kontrolu, tak uvidime, ale ma to nastrasilo, ze zasa von. Maly ma stale upchaty nostek a lezie mu to potom do uska...Striekame Merimaar, odhlienujeme statocne, tak uvidime....Ked som sa krciarky pytala, ci moze chodit do skolky, tak ze moze, ale len ked su tam ZDRAVE deti 😅 😕 😕 😕 😕 To mam vsetkym dat spravit vytery CI CO?????? 😅 😅 😅 😅 😅

bibinka
14. máj 2008

ukana, uvidíš čo povedia na kontrole, nosná mandla zvykne dorastať, aj mužovemu synovcovi dorástla dvakrát, ale potom mu to vybrali poriadne a bol kľud.
a propo- ukáž mi kolektív, kde sú VŠETKY deti zdravé. 😅

cairka
14. máj 2008

ahojte.
debra, mne povedalal doktorka že už sa nezmenší. Boli sme vo februári, tak nás hneď poslali sa objednať, objednali nás na júl 😨 , tak som sa pýtala dr., či by sme mohli ísť ešte niekedy v júni na kontrolu na krčné, či sa mandľa nezmenší, ak bude dlhšie zdravá, tak ma vysmiala, že to ešte nepočula, aby sa mandľa zmenšila 🙄 a boli sme tiež keď bola zdravá na krčnom

ukana
14. máj 2008

cairka, podla mna sa tiez nezmensi, hlavne male deti stale bojuju s nejakymi virozami a nadchami a madle sa nemaju sancu zmensit ☹

bibi- fakt mudra ta Dr., nechala som Matka este do piatku doma, v pondelok uz masiruje do skolky, uz je 3 tyzdne doma 🙄 🙄 😲 uz sme z neho na prasky 😝

debra
14. máj 2008

ale ja nevm,či sa mu zmenšila alebo ne...to len moja máti usúdila,kedže potom už nebýval xorý a vraj v dospelosti sa zvykne zmenšovať....ja tiež malú vybrala zo škôlky,našťastie že nikde nerobím,lebo nevm s kým by malá bola...už 3 týždne je doma...a čakám kedy úplne vyzdravie,lebo kašel a trošku sople stále má...máme známu krčnú,tak sa vôbec neobávam,čo mi povie 😉 a ak vybrať,tak vybrať...čo už...ale asi len v sept p.p.v auguste....

emjee
22. máj 2008

michaeela • 2d • Dnes o 12:44
ahojte,mám takový dotaz.Neví někdo,od kdy se pozná u malého dítěte,že může mít zvětšené nosní mandle?Naš Petřík má totiž pořád rýmu a ikdyž mu odsaju,tak pořád dýchá nosíkem.....

sonoga • 2d • Dnes o 13:03
ahoj, tak nasmu Mirkovi vyberali teraz v pondelk nosne mandle, lebo ich mal zvacsene a prejavovalo sa to tak, ze bol velmi casto chory, zahlieneny a sposobovali mu to bacile, ktore sa mu zachytavali na nosnej mandle. bolo to akoby lozisko bacilov a aj ked bral antibiotika, tak sa mu neskor choroba vratila (vacsinou, ked isiel opat do kolektivu). no a este v noci casto pochrapkaval a ked bol chory, tak chrapal riadne ako dospely chlap. dalsim prejavom zvacsenych nosnych mandli, ktorz sa aj u nas objavil, je, ze trochu slabsie pocul a preto aj nahlas rozpraval.

emaso • 2d, 18tt • Dnes o 13:59
mich,skus najprv alergologa,ci nebude problem tam,my sme sa tiez natrapili aj trapime,presne ako pise sonoga-akoby som citala o nas ☹ mich totiz mandle aj tak vyberu az po 3 rokoch-pravda ak treba

andy.a • 2d • Dnes o 14:03
Michaela,myslela si,že dýcha ústami,nie ?? 😕
pri zväčšenej nosnej mandli detičky dýchajú ústami,bývajú často zahlienené,choré,rôzne dýchacie infekty..ako píše sonoga-chrápanie,taký huhňavý hlas 😒

synovi vyberali nosnú mandľu/je 1,nie 1 😅 -dve sú krčné mandle 😝 / len kvôli tomu,že býval často chorý,ale žeby mu to nejako pomohlo,tak nie 😒

emaso • 2d, 18tt • Dnes o 14:09
andy no prave,casto sa chorlavost zvaluje na mandle-pardon mandlu 🙂 a pritom je problem inde,moj maly chrape o dusu ,hlavne ked je chory,horsie vtedy pocuje a predsa primar skonstatoval ze nevidi dovod vybrat ju,alergologicke testy mal v poriadku az na mierne oslabenu imunitu a tu je asi pes zakopany,len nechapem ako nasa krcna videla ze ta mandla musi prec

maca793
23. máj 2008

nosná madľa dorastá, ale v puberte sa vytráca. dospeláci ju už nemajú. malej som dala vybrať, lebo bývala často chorá a zabralo to. ja odporúčam aj napriek tomu,že po čase dorastie.

cairka
12. júl 2008

Ahojte.
Včera nám vybrali nosnú mandľu. chcela by som vás poprosiť, či by ste mi mohli napísať, či mali vaše deti ešte na druhý deň zvýšenú teplotu. Totižto malá má od včera večera zvýšenú teplotu do 37,7 °C. A ešte sa ráno zobudila "poštípaná", lenže tie "štipance" sa jej od poobedia začli rozlievať a najväčší má veľkosť asi ako 5korúnačka a neviem, či to môže súvisieť tiež s narkózou,abo nie. Do nemocnice sa mi moc volať nechce 😅 díky

duskaf
12. júl 2008

cairka, zvýšenú teplotu po zákroku mať môže, ale tie vyrážky sa mi nepáčia, skús popísať ako presnejšie vyzerajú a kde sú.

asitka
12. júl 2008

cairka...teplotu asi mať môže....aj keď synovi, keď vyberali...tak ma lekár upozorňoval len na bolesť...nie na teplotu....možno tá teplota súvisí s tými "štípancami" a za prehladnutie dieťaťa na pohotovsti lekárom nič nedáš....ako má byť potom zle...

cairka
12. júl 2008

duskaf, dík. no ťažko opísať,ale asi ako pľuzgier od popáleniny, len nie sú biele, ale červené. ako opuchnuté. a má ich hlavne na rukách, menej na nohách a na chrbte a hrudníčku po jednej, ale tie zatiaľ nie sú také veľké.

berem späť, 3 na hrudníku, tie 2 ešte pred 20 minútami nemala, takže to asi štipance nebudú, lebo sme tu spolu a komára nevidno. ale tie malé vyzerajú ako od komára 😒

cairka
12. júl 2008

no ak sa jej ešte urobia ďalšie, tak asi pre istotu zbehneme

cairka
12. júl 2008

asitka, no nám práveže tiež nespomínali teplotu

duskaf
12. júl 2008

teplotu mať môže- často majú detičky takto zvýšenú teplotu, predsa len je to zásah do organizmu, ale cairka radšej choďte, môže to byť všeličo- napr. aj jeden z typov alergickej reakcie- a nebudete mať pokoj. Ja viem, mne sa to ľahko hovorí, úplne Ťa chápem, ja som zdravotník, ale s deťmi chodí k doktorke muž. Pre mňa je nemocnica nočná mora.

cairka
12. júl 2008

taxík (dedo) nám ušiel ma chatu, tak sa mi už zdalo pozde behať po dr. busom, tak sme sa dohodli na ráno, ak nebude dobre. Dala som jej fenistil masť aj kvapky, tak snáď to bude OK. zaspávala dosť ťažko. ďakujem

asitka
13. júl 2008

caira...ako ste dopadli??? a nemá ovčie kiahne???

cairka
13. júl 2008

asitka, ideme za chvíľu 😉, kiahne to nie sú, teda aspoň podľa obrázkov na nete sa to vôbec nepodobá. Ten fenistil troška zabral, tie malé jej niektoré zmizli úplne, ale tie veľké sa moc nezmenšili, takže radšej ideme. ešteže je tak horúco, lebo ju to svrbí, tak chodí holá, lebo keď má niečo oblečené, tak si drie ruky (tie má najhoršie) o oblečko

duskaf
13. júl 2008

cairka, celý deň na Vás myslím.

cairka
13. júl 2008

tak už sme doma. že to je asi alergická reakcia na poštípanie komárom . Máme pokračovať vo fenistile (zvýšila jej dr. troška dávku) a robiť zábaly. teraz spí, som zvedavá, ako vstane. vraj zábal s acylpirínom je zázračný a poobede už nebude nič vidno, tak som zvedavá.
ďakujeme, že na nás myslíte 😵

asitka
13. júl 2008

cairka...takže zas??? pomohlo??? zlepšilo sa to???? mne si akurát syn nastriekal voňavku do oka...no skoro ma porazilo...sme vyplachovali do zblbnutia...a to si parfum...dolce gabana...no koncentracia jak sa patriiiiii...

cairka
13. júl 2008

asitka, dúfam, že malý je OK

malej je lepšie, hoci nie tak ako vravela teta doktorka 🙄 po zábale to síce naozaj skoro zmizlo, ale do hodiny mala asi tak na 3/4 opuch späť a tak to ostalo, tak zajtra sa to snáď už prelieči úplne.

duskaf
13. júl 2008

cairka- verím, že malej bude lepšie. Ako sa robí ten zábal- to som veru ešte nepočula.

cairka
13. júl 2008

na mokrú vrackovu dať rozpustiť tabletku acylpirínu, priložiť na miesto a obaliť do suchého. že sa to môže použiť na všetky štiúpance, aj osy, včely...

aponchie
13. júl 2008

mala je mesic bez nosni mandle a nechapu to!spi celou noc ,nebudi se ,nekasle,nedusi se nedavi se,nepocurava se,a spi pres den!!!to uz od roku a pul nedelala 😀

cairka
13. júl 2008

aponchie, tak dúfam, že si z tvojej malej vezme príklad aj moja - zatiaľ spíme ešte horšie, ale ju aj tie ruky teraz svrbia