Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

fogpi
5. apr 2011

ahojte. Tiež nás čaká vybratie nosnej mandle v Nových Zámkoch. Mám z toho dosť zmiešané pocity, a hlavne strach z toho že malý o tom ani počuť. Máme už aj termín, tak pomaly sa budem snažiť malému vysvetliť že to zvládneme,aj keď je strašne tvrdohlavý. A ešte z čoho mám najviac obavy je kludový režim po zákroku. Filipko je dosť akčný , korčule , bicykel, hokej... všetko čo z pohybom súvisí. Tak mám z toho trošku strach ako ho udržíme v klude, hlavne ked vonku už bude krásne :( ...
norulka18 potom napíš svoje skúsenosti v NZ , držím palce

gabii83
5. apr 2011

ahojte, tak mi cca. od 1.12 sme kazdy mesiac na ATB, mala sopli co jej zatekaju a ma na prieduskach, boli sme u ORL navrhli, ze von, ale ja nechcem, vyskusame momentalne od 1.02 homeopatika, je ich kopec a stoja vela :-/ zaberu zatial vynechali sme marec ale 1.04 zase ATB, momentalne ma sumamed a ATB kvapky do nosa 0,3 % uniflox. boli sme u homeopaticky - konstitucny list atd - mame nasledovne gulicky - baryta, calcarea, mercurius, sepia, pioumon, hydrastis, hepar sulfur.
plus na bunkovu imunitu - echinacea, thymuline, silica.
uz mi z toho sibe.
22.07 mame termin u imunoalergicky, chcem jej dat krv na bunk. imunitu odobrat, sice u nasej dr ze vraj imunitu a alerg. faktory ci co mala v poriadku, ale ona pozera uplne nieco ine, tak uvidime, este to stale nebude neskoro. no mne poradili ze nechat, nespi s otvorenou pusou pekne dycha nosom, nechrape. nema zelene sople ani horucku, nic iba priesvitne sople, ale od februara ani nezatekaju ale aj tak mala aj moraxelu catharalis vo vytere, ze vraj to vsetko robia mandle. tak uvidime. hadam sa to bude dat aj bez toho
laserom by som to chcela no neviem zatial kde v BB to robia, aby jej to nenarastlo spat.

vie mi nietko poradit?

pekyn den maminky

bobinna
5. apr 2011

ahoj pipísku,
no já oscillo používám pro nás všechny když na nás něco leze, rýma, kašel ... a pomáhá to... dokonce mi říkal, že to můžem na podzim užívat jako prevenci ...

mamina74
9. apr 2011

ahojte-prip.dobry vecer,my (mame 4r5m) sme prave po vybere nosnej mandlej (07.04.) v celkovej anesteze na ORL klinike v BB, vsetko prebehlo v pohode-prijali nas o 8,00h a o 14,30h sme uz sedeli v aute.
bol to uz druhy pokus - prvy krat Bojnice to bolo lokalnej anesteze mali sme 2r3m a viac menej to bolo neuspesne.malemu naladovka asi nezabrala plakal ked ho brali na zakrok a plakal aj ked mi ho doniesli spat.bol cely krvavy a sople sme nefukali ziadne,tie sa nam pustili az pondelok po nasadeni Pamyconu a odsavani soplikov vysavacom sme mali pokoj po 4dnoch.
na natlak okolia,ze bol este maly som suhlasila s lokalnou anestezou,ale z vlastej skusenosti nikdy viac.pokoj sme mali cca 15mesiacov (Luivac a dovolenka pri mori).od maja 2010 sa to vratilo do starych kolaji(chrapanie,sopliky,...) a skoncilo to dufam teraz. momentalne nas najviac trapi bolest hrdla asi po intubacii, a onedlho budem musiet malenu vysveltovat,ze sa nesmie kupat-vlozili nam do usiek ventilacne trubicky.....dufam,ze z toho vyrastie...

pipisek
12. apr 2011

@bobinna

Díky moc za odpověď!

fogpi
13. apr 2011

@bobinna
smiem sa spýtať na dávkovanie pri chorobe? mne v lekárni radili že pre deti nemusím dávať celú tú ampulku naraz, ale že len za vrchnáčik im stačí . Tak by som rada vedela ako oscillo užívate pri prechladnutí. ďakujem za odpoveď

bobinna
13. apr 2011

ahoj fogpi,

já jsem dávala celou jak Petříkovi tak Lindušce bylo mi řečeno že celou jednou denně ... a pomohlo to ... tak jsem snad nic nezkazila ... 🙂

fogpi
13. apr 2011

@bobinna ďakujem pekne 😉 , mám aj hneď príležitosť odskúšať , žial ☹ Snáď to pomôže a raz dva budeme fit

harmi
14. apr 2011

ahojte

tak aj my sme uz po vybere nosnej mandle. boli sme na antolskej dve noci. malemu ju vyberali v celkovej anesteze. prebudenie po nej bolo sice dost narocne. ale inak nas nastastie nic neboli, nemame horucky ani ziadne krvacanie. akoby nam ani nic nerobili. na oddeleni boli uzasne zlate sestricky a doktorky. klobuk dolu pred nimi. na kazdej izbe bol televizor, sice normalne programy nesli ale video fungovalo. dostali sme videokazety s rozpravkami. a mali sme aj spolubyvajuceho chlapceka o rok starsieho od mojho tak im ten cas super ubehol, prehrali sa chlapci. a maminy sme vecer na chodbe pozerali seherezadu 😀

mojho maleho operoval dr. Matulnik, velmi zlaty doktor. 😵

dufam ze uz to nebudeme musiet nikdy absolvovat lebo hovoria ze na antolskej vyberaju mandlu aj s korenom a nemala by dorast. ale keby som to mala este raz absolvovat tak urcite znova na antolskej. velka vdaka sestrickam a doktorom.

katun
16. apr 2011

@harmi ahoj. my sme sa dnes vratili z Antolskej, adamko bol na vybrati nosnej mandle.. tiez nemozem povedat nic zle, vsetko dopadlo ok, maly zakrok zvladol velmi dobre, prebudzanie v pohode aj po zakroku. vecer uz bol vo svojej kozi a rano uz siel zvalit nemocnicu, lebo sa nudil ☹ boli sme sami na izbe, bolo malo deticiek. sestricky ochotne, aj anesteziologicka, som rada, ze to mame za sebou. mne sa pacilo aj to, ze tam bola "skolka" a deti sa den pred zakrokom mohli zahrat, takze nam cas rychlejsie ubehol. dokonca nam pozicali aj hracky na izbu aj knizky, aby sme v den zakroku, ked bol na infuzke mali hracky pri sebe.

harmi
16. apr 2011

@katun tak to sme sa museli presne minut. my sme isli domov v stredu doobeda. boli sme na izbe c.20. ja som bola rada ze sme boli dve na izbe, moj maly mal super kamosa. a ta skolka sa nam tiez velmi pacila. a na izbe c. 13 mali mesacne babatko same 😔 niekto vravel ze mamina ho opustila a niekto ze zomrela 😔

katun
16. apr 2011

@harmi tak to sme sa ozaj minuli.. my sme boli na 19tke. o tom babatku som netusila, ani neviem, ze tam bolo.. smutne..

narika
16. apr 2011

mila vierca,niesom sice doktorka aby som to spravne posudila, no moja sestra pred rokmi mala s cerkou ten isti problem.lieki malej pomahali len neaki ten cas. a potom znovu sa to objavilo.definitivne pomohla operacia. mala je teraz v uplnom poriadku.ja iba tolko.

harmi
17. apr 2011

ja som velmi spokojna s tym vyberom mandle v celkovej anesteze. sice prebudenie bolo narocne ale inak vsetko v poriadku tuk tuk tuk. uz ani nosovo nerozpravame a v noci nechrapeme. a po prebrati nemusel ziadnu krv vypluvat ako v lokalke.

@katun c.19 malo s nami spojenu kupelnu. ste boli sami na izbe ci tam este ostalo nejake dievcatko? dve dievcatka tam este ostali v tej izbe po nasom odchode . karinka a vaneska.

kattom
23. máj 2011

ahojte, syn ma 4 roky a bolo nam odporucane vybratie nosnej mandle - nebyva casto chory, len ju ma zvacsenu, chrape v noci z toho a troska niektore pismenka horsie vyslovuje.. stale nie som rozhodnuta, ci mu ju dat von alebo nie.. na druhej strane sa bojim, aby sa mu na jesen nezacali choroby a nemali sme potom komplikacie aj s uskami.. mne ako dietatu vyberali aj nosne aj krcne mandle, skusenost osobnu mam. tiez by som sa rada vyhla celkovej anestezii, pride mi troska zbytocna, ked ide len o nosnu mandlu, skor by som volila lokalnu.. ake s tym mate skusenosti? ak vasmu dietatu brali len nosnu mandlu, podla coho ste sa rozhodovali, ci celkova alebo lokalna? pri lokalnej, ako dieta reagovalo na to, ze musi vypluvat krv?

harmi
23. máj 2011

@kattom my sme dali vybrat nosnu mandlu presne preto, lebo sme mali stale problemy s uskami. konecne po vybere nerozpravame tak nosovo a soplik sa nam krasne vysmrka a v noci nechrapeme. a som rada ze sme boli v celkovej ansteze lebo vraj to robia akoby naslepo ked je dieta len v lokalnej a takto nam ju brali v klude a s korenom a nemala by dorast. inak vacsinou vraj dorastie. tak som pocula ze niektore deti boli aj 2x v lokalke co im mandla dorastla az nakoniec aj tak isli na treti krat na celkovu anstezu, takze podla mna urcite celkova. dieta si nic nepamata a uz vobec nemusi krv vypluvat.

kattom
24. máj 2011

@harmi dakujem za odpoved. ja stale neviem, ked nema zdravotne problemy velke, ci to dat spravit alebo nie.

a skusenosti s uzivanim homeopatik nemate niekto? existuje nieco, co by mohol syn uzivat na nosnu mandlu? znama mi nieco spominala, ale zabudla som sa spytat, ci to nebolo nahodou iba na krcne mandle

lamada181
24. máj 2011

ahojte mi sme po vybere nosnej mandle baby som spokojna neviem ako to robia u vas ale mi sme prisli doktorovi do ziliny a ten mu strikol do nosteka oblbovaka a potm prisiel za 15 minut zobral ho a za 2 minutky ho doniesol uz bez mandle bolo to rychle a mali si nic nepamata a nic ho nebolelo a za dve hodiny po zakroku sme isli domov sice sme platili za to 35 eur ale to je nic
a teraz je druhy mesiac po zakroku a ked ma nadchu trva dva dni
ziadne zapalene usi a neviem co dva mesiace som nevidele zaidne antibiotika som taka stastna ze som sa dala doktorkou dokopnut k tom uaby sme na to isli a vlastne aj doktor povedal ze mali ju mal 4 krat zvedcenu

lencici
24. máj 2011

Baby nás to čaká... Tamara je vždy sopľavá vždy po niekoľkých dňoch sa jej to vracia..U6 mesiac je chorá pred 2tt dobrala antibiotika a teraz je už zase choručká ☹ doktorka na ORL nám odporučila vybratie nosnej mandle ale hlavne kvôli uškám. Vraj to bude najlepšie niekedy na jeseň. Sme ešte objednaní na alergológiu tam nám majú potvrdiť alebo vyvrátiť či je to všetko kvôli mandli alebo alergii. Ale nechápem prečo mi pani doktorka povedala že najlepšie je vybrať tú mandľu až na jeseň? radšej by som bola keby to bolo hneď nech je už konečne pokoj....

katecameron
26. máj 2011

@lencici mojim vyberali v maji jun a august bolo super ze vtedy ja som spokojna na jesen by sa mohlko stat ze ochoreju ale vies preco podla nej lepsie na jesen lebo v lete ja rana asi horsie hojí a organizmus a sa moze prehriat co je pre operacnu ranu zleeeeee inak neviem preco nie teraz ale na jesen

lencici
26. máj 2011

katecameron môže to byť takto. ale ja to chcem riešiť už hneď .. nechcem žeby sme celé leto presoplili..uvidíme čo povie v pondelok alergologička a hneď ako sa bude dať tak jej to dám vybrať..

skolara
26. máj 2011

aj mna by zaujimalo preco je lepsie vybrat mandle na jesen.

strapco13
26. máj 2011

preco je lepsia jesen ako leto ...no jednak teplo viac rozsiruje cievy, cize je vacsie riziko pooperacneho krvacania a u deti horsie docielite kludovy rezim pooperacii v lete, ked je vonku krasne
a potom je tu aj technicky problem..vacsina oddeleni ma v lete nudzovy rezim..dovolenkove obdobie a pod
ale da sa operovat aj v lete..my sme to nejak nerozlisovali, prisli, dostali najblizsi mozny termin..bud suhlasili alebo nie

kattom
1. jún 2011

@strapco13 strapco prosim ta, nemas skusenosti s homeopatikami na nosnu mandlu? viem, ze sa to musi uzivat dlhodobo, a moze sa vysledok dostavit az po roku.. ono to zmensi tu mandlu? nemoze sa stat, ze po liecbe sa homeo vysadia a vsetko sa vrati ako bolo?

strapco13
1. jún 2011

@kattom ja s homeopatikami nepracujem, nemam o nich prehlad a ani im neverim..takze bohuzial v nich neporadim
ale co tak toaletu nosa, anttihistaminika?

lenrie
2. jún 2011

@strapco13 neviem ci si spominas,ale uz skor som tu pisala ohladne malej,ze mava pauzy v dychani...tazke nakoniec sme absolvovali vysetrenia u krcneho,u alergologa,takze alergie mame vylucene ale opakovane nam vychadzaju z nosa vytery pozitivne na zlateho stafylokoka,pneumokoka a moraxellu,vlastne ma to stale odkedy nastupila do skolky,po prelieci atb sa to vzdy tak do dvoch tyzdnov vrati a na alergologii nam bola odporucane vybrat nosnu mandlu,tak by som sa rada s tebou poradila,aj ked viem,ze takto na dialkuy je to tazko ale ja MAM OBAVY,CI JE TO PRE MALU VHODNE,CI JEJ TO POMOZE,NO ASI AKO AKZDY RODIC...pardon,zapol sa mi capslock::(((moja mala ma prosto pemanentne zlte az zelene sople a najhorsie je,ze maly to od nej chyta a ma mi z toho zapaly usi a jej to nic vaznejsie ani nesposobuje:::(((pred mesiacom sme boli na vytery u alergologa,mala zas stafylokoka a moraxellu,teraz v pondleok sme boli u obvodnej a v nosteku ma zas moraxellu a pneumokoka::(((
budem ti povdacna za kazdy nazor,radu....

kattom
2. jún 2011

@strapco13 dakujem za odpoved.. toaletu nosa robime kazdy vecer morskou vodu.. anithistaminika - ked ma sopliky uziva fenistil vacsinou od pediatricky, ked mu zatekaju..
on maly ani nebyva velmi chory, prve antibotika v zivote bral v decembri, ako takmer 4rocny.. v podstate si myslim, ze ta nosna mandla mu zatial velmi nevadi, chrape v noci, ale nie kazdu noc, hlavne ked je velmi unaveny, s uskami este problemy nemal, sopliky vramci normy, raz za tri mesiace, dva-tri dni vacsinou len priesvitne z prechladnutia..troska huhna pri vyslovavani urcitych slov a pismen.. ORL vysetrenie, co mu robili pred mesiacom, tak doktorka po prehmatani cez usta, potvrdila, ze ma nosnu mandlu velku a bolo by vhodne dat ju prec.. my s muzom stale nie sme na 100%rozhodnuti, ci maleho zatazovat operaciou..troska sa bojim, aby na jesen, ked sa vratim do prace po rodicovskej dovolenke, tak okrem pocikavania sa (pocikava sa, ale ten problem ma psychicky, takto reaguje na kazdu nepatrnu zmenu.. napr. ked dcera zacala chodit) nam nevznikol problem aj s tou mandlou.. ak by sme mu ju davali prec, tak urcite lokalne iba.. myslis, ze ak by bral nejake antihistamika dlhodobejsie, tak by sa mu to mohlo upravit? mam to konzultovat s pediatrickou alebo priamo s ORL doktorkou?

strapco13
2. jún 2011

@lenrie nosna mandla pokial je zvacsena sa ma vybrat...upchava niostek, stoja na nej hlieny a tie su zivnou podou pre vselijake bakterie...ved kde by im bolo lepsie..tma vlhko, hlieny 😝
a tie pauzy v dychani to nie je sranda...ved vtedy sa nedostava do tela a do mozgu dostatok kysliky, dieta je unavene, cez den nevrle, niektore su paradoxne hyperaktivne
a rovnako by som dala skontrolovat nosnu mandlu aj chlapcovi, ked mava zapyl usi

strapco13
2. jún 2011

@kattom pocikavanie moze byt nielen psychickeho razu..ale casto je to aj jeden z priznakov zvacsenej nosnej mandle
antihistaminika dlhodobo, niekedy je dobra kombinacia s lokalnym kortikoidom do nosa..moze predpisat ORL
celkovo je lokalna anesteza pri nosnej mandli na ustupe a preferuje sa celkova, kde sa to lepsie odstrani, je to pod kontrolou zraku..ale je to na rozhodnuti rodicov a lekara ..pokial su ale postihnute uska /co nepises/ tak vtedy jednoznacne celkovu

lenrie
2. jún 2011

@strapco13 dakujem ti.....mne to bolo aj tak nejako vysvbetlene,ze vlastne na tej mandli ma akoby to hnisave lozisko,ved ona ma pomaly v jednom kuse tie hnisave sople,ale jej to nesposobuje zatial take problemy ako malemu....On doteraz nemal problem ale pred mesiacom mal zapl uska a teraz znovu
inac,kdesi som citala,ze dieta sa aj pocikava v noci,ked ma problemy s mandlou,a to moja mala sa zacaal pocikavat.....vies,len mne nepovedali,ze je zvacsena,to podla coho urcuju?