Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

strapco13
25. sep 2010

@petikd pockala by som ten tyzden od operacie..kym sa to aspon akotak prvotne zhoji..aby ho nestipalo..predsa su to len slane roztoky a rana

petikd
26. sep 2010

Dakujem strapco13 😉
@tintinka boli sme v detskej fakultnej 😉

tintinka
26. sep 2010

@petikd aj my tam ideme. rano o pol osmej na prijem a vraj uz o 16tej pojdeme domov. bude v celkovej narkoze. tak hadam bude vsetko ok. ake to tam bolo? lekari sestricky? do kedy ti dovolili byt pri malom pred zakrokom a kedy ta k nemu pustili po nom?

petikd
27. sep 2010

@tintinka no my sme tam boli od štvrtku do soboty.Tiež v celkovej.Išla som s nám až do takej miestnosti pri operačke,pomohla im ho vyzliecť a ked ho odvážali šla som von,No a potom ma zavolali vošla som akurát ho priviezli oblečeného a šli sme na izbu 😉 Ale neležali sme na krčnom ale v 1 detskej klinike,neviem prečo.Ale s nemocnicou aj s personálom som spokojná,či už z oddelenia,alebo z krnej ambulancie.Všetci boli milý,k Damčovi priatelský,ked som sa aj 100 krát pýtala,100 krát mi odpovedali 😉

zuzana2706
27. sep 2010

my ideme teraz vo stvrtok na Antolsku. Takze som s malym na OCR od pondelka aby neochorel. Tak dufam ze nie a teraz to vijde. V sobotu by nas mali pustit.
TAkze mam OCR pred nemocnicou a po navrate z nemocnice, vraj na tie dni mi OCR dat nemozu, mam si vziat dovolenku v praci. Sila nie?

strapco13
27. sep 2010

@zuzana2706 nemozu ti dat OCR vtedy ak je dieta v nemocnici..lebo vtedy sa stara o dieta nemocka a nie ty...myslim po zdravotnej stranke.../je to chore a je to byrokraticka hra so slovickami/..ale ak nechces cerpat dovolenku..mozes mat paragraf /akoze si u lekara ty/

tintinka
27. sep 2010

teda nie zeby mi to vadilo, skor som rada, ze tam nemusime nocovat...ale ideme vyberat nosne mandle, normalne pod narkozou a mame prist rano v den operacie a domov pojdeme takisto v ten isty den..preco niektori musia prist den pred a odchadzaju az na druhy alebo treti den po takej istej operacii? ma to na svedomi poistovna alebo ako?
@strapco13

jenny2009
27. sep 2010

strapco13, prosim ta maly mal teraz 2 roky, bol chory len raz a to mal zapalenu mandlu trvalo to asi 3 tyzdne, teraz skoro po pol roku ma zase mandlu zväcsenu ale ani teploty ani ziadne tazkosit mal akurat dva tyzdne nadchu asi z klimy z lietadla a vlaku. Dnes mu mudr nasla v usku nejaku tekutinu v eustachovej trubici a podtlak v jednom usku, vybratiu mandle sa budem branit, existuje nejake ine riesenie. Na alergologiu sme uz objednanani.

dakujem pekne!

strapco13
27. sep 2010

@tintinka zalezi od zmluvy aku ma nemocnica s poistovnou..ci ma nemocka schvalenu jednodnovu chirurgiu alebo nie...a ci je pacient z toho isteho mesta ako je nemocka, ci su tam nejake rizikove faktrory /ine ochorenie napr/ a pod

strapco13
27. sep 2010

@jenny2009 kukni na moje clanky o toalete nosa a o zapale uska..tam mam rozpisany postup ako osetrit nos a nosohltan..niekedy sa takto podari nosnu mandlu zmensit

jenny2009
27. sep 2010

@strapco13
dakujem pekne, troska mam teraz strach o to usko, ale tak dufam ze to bude v poho
zacali sme brat sumamed aj ked je v podstate zdravy , tak len dufam ze mu to /katar eustachovej trubice/ neposkodi sluch.

ale si zlata ze tu vsektych odpisujes dakujem pekne.

j.

strapco13
27. sep 2010

@jenny2009 treba uvolnit eustachovu trubicu..ono piotom ten sektret zo stredneho ucha vytecie do nosa..a potom by sa malo usko byliecit..cize mal by brat k summamedu nejake antihistaminikum /zodac, fenistil a pod/..a plus preplach a nosne kvapky

aspon nezabudnem vsetko, co som sa naucila..trosku si tu cvicim mozog 😉

petikd
28. sep 2010

@strapco13 chcem sa spýtať či je normálne,ked ho boli vzadu v krku?Povedali mi,že mám prísť ked nebude môcť hýbať hlavou,ale on hýbe iba zakloniť ho boli

cestovatelkaandrea
28. sep 2010

ahojte aj my sme doma. vcera rano sme isli do nemocnice, rano o 9.30 mu nosnu mandlu vyoperovali a o 11.30 nas poslali domov s instrukciami. dnes nam aj volali z nemocnice, ze ako sa ma. Damian to zvladol dobre, len moc plakal ked ho isli uspavat, tak ho nakoniec uspali na mojich rukach a potom som ho polozila na operacny stol. Trvalo to len nejakych par minut a uz ma doktorka volala nazad, ze sa pomaly prebera, ze mam byt pri nom. Trocha vracal sopliky a krv ale ked mal havka a mna pri sebe, tak prestal plakat. Po hodine sa aj trocha napapal banana a napil sa vody a potom ozil. Doma plakal az ked mu prestal ucinkovat paralen a pri placi sa mu trocha spustila krv z nosa. Dnes uz nekrvaca z nosa ale nechce moc papat a ukazuje mi, ze ho to boli v ustach hore na podnebi. Ma aj trocha taky tazsi dych. Udajne zajtra moze ist uz do skolky a urcite ho este nedam, lebo nie je podla mna uplne fit na to aby lietal medzi detmi.

katecameron
28. sep 2010

@cestovatelkaandrea to tam mate dake ine v BB je prisnejsia pooperacna rekonvalescencia 4dni len tekuta resp.rozvarena mixovana strava kludovy rezim 7-10dni moj maly na 4den od operacie zacal krvacat z nosa tak sme leteli na pohotovost lebo bola sobota nastastie to nemalo suvis s operacnou ranou len mu praskla cievka ale 7dni som ich drzala v klude 😀 to bolo najnarocnejsie z tej operacie na bolesti sa stazovali 3dni na 4den uz nebolelo

lienka1
28. sep 2010

@katecameron bola si na operacii s malym v BB? Kolko mal ked ho operovali. Nam dokina tiez odporuca operaciu, ale sa bojim, ze je na to este maly 😖

cestovatelkaandrea
28. sep 2010

@katecameron ja zijem v Holandsku a tu je to fakt ine. Hlavne tolko nenechavaju deti doma a ani po operacii nie si tolko v nemocnici a to nehovorim o vybere nosnej mandle. Ale v globale. No ale v tomto sa riadim slovenskymi zvykmi. Radsej ho necham doma do konca tyzdna a uvidime ako bude na tom cez vikend. Mna trocha trapi drobcov tazky dych z ust teraz po zakroku. Neviem ci je to v poriadku.
Udrazat v klude je fakt narocne. Hlavne ked ma paralen a nic neboli tak by behal a skakal.

strapco13
28. sep 2010

@petikd moze mat pooperacne bolesti, daj mu kludne nieco na bolest

@katecameron to je ten lepsi pripad 😉

@cestovatelkaandrea tazsi dych moze mat kvoli poopeacnemu opuchu...to prejde, urcite ho este nedavaj do kolektivz, ked ma bolesti, treba nieco na bolest
ked nechce jest..daj mu nieco na bolest, pockaj kym to zaucinkuje a potom nech sa napapa, dolezite je vela tekutin

katecameron
28. sep 2010

@lienka1 ano mne operovali deticky Kralinska inej by som ani nedovolila ona je najlepsia 😉 v maji operovali 1syna o mesiac neskor 2syna a dceru v auguste deti maju 3,6,7rokov

lienka1
28. sep 2010

@katecameron ja neviem, ako tu operaciu zvladne moj maly, je hrozne zivy a neviem si predstavit ako ho udrzim v klude

katecameron
28. sep 2010

@lienka1 pozeram ze tvoj ma 2roky taketo male deticky to horsie znasali ale teraz myslim tu narkozu ale inak moj 3rocny ked sa vyspal z narkozy uz behal po chodbe nic mu nebolo on sa iba 1den stazoval ze ho boli hrdielko starsie deti si to dlhsie uvedomovali takze niekedy je to vyhoda

katecameron
28. sep 2010

@lienka1 neboj zvladne a kto ho ma operovat?

lienka1
28. sep 2010

@katecameron zatial mame ist iba na krcne, ale vseobecna doktorka povedala, ze odporuca operaciu, lebo vraj ma velmi velku nosnu mandlu a je tam riziko mnozenia bakterii a zvysena chorobnost....a samozrejme v noci niekedy nemoze dychat, alebo chrape.

juli71
28. sep 2010

@katecameron tie narkozy uz nie su take ako volakedy vecsine to davaju primerane k vahe , moja mala 10 roc.sa prebrala a znasala to v pohode, niektore mozu zvracat

juli71
28. sep 2010

mala patrit lienka1. ospravedlnujem sa

cestovatelkaandrea
28. sep 2010

@strapco13 dakujem. od bolesti mu davam paralenovy sirup. kazde 4 hodiny 125-ku. cipky mu nedam, to je u neho umenie. strasne sa mrvi pri tom. sirup mi vypije zo striekacky. v letaku z nemocnice je napisane ze drobec moze 100mlg paralenu na kilo vahy za den po operacii 48 hodin po operacii. mne to vychadza 1200mlg pri jeho vahe. zda sa mi to moc, lebo mi nikdy neprekrocime davku 5x125mlg za den.
uz som si vsimla ze po paralene sa aj najedol. sice nie moc ale zjedol aspon strapec hrozna -bezjadierkoveho.
@lienka1 ja som vcera videla v nemocnici na vyber nosnej mandle deti, ktore sa narodili v januari a februari 2009. boli s nasim drobcom na izbe a kazde z nich malo datum narodenia napisane na postielke, takze nosnu mandlu urcite beru aj na SR detom mladsim ako dva roky. v tomto Holandsko urcite nie je vynimkou. zvladnete to, neboj sa.

katecameron
28. sep 2010

@lienka1 tak chodte ku Kralinskej ona robi pondelky v BB v stvrtky vo ZV a utorky operuje

strapco13
28. sep 2010

nosna mandla sa berie od 8 mesiacov

@cestovatelkaandrea pokial mu staci ta davka co davate, tak nemusis viac..maximalna davka je 50mg na kg hmotnosti..rozdelene na denne davky podla hmotnosti dietata
nevadi ak nezje vela naraz..hlavna vec ze nieco zje 😉

cestovatelkaandrea
28. sep 2010

@strapco13 tak to co pises mi sedi s tym co hovori svagor tiez lekar. nechapem preco su v tomto Holandania opat rozdielni. dakujem za rady.

strapco13
28. sep 2010

@cestovatelkaandrea tak aspon vidim, ze slovenski lekari maju rovnaky nazor 😉