Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

janaaf
6. feb 2011

@strapco13 dakujem, nakukla som aj do tvojih clankov 🙂super . Zajtra zajdeme k dr. Ja len dufam, ze vsetko dobre dopadne a usko sa vyhoji a hlavne ze bude pocut, tympano pred operaciou bolo velmi zle. Ake mas prosim skusenosti, navracia sa sluch na 100 percent alebo zostavaju nasledky?

strapco13
6. feb 2011

@janaaf ono zalezi na tom, ako dlho bolo usko postihnute a neriesilo sa to operacne, kolko zapalov sa tam prekonalo a pod...ale vo vacsine pripadov sa to da uplne do normalu 😉 /pokial tam nebola nejaka vrodena porucha, ochorenie vnutorneho ucha...lebo tymto sa riesi len stredne usko, ale zas z nosnej mandle byva postihnute to stredne usko/

akzeret1
7. feb 2011

Ahoj holky mam dotaz jsme týden po vyndání nosních mandlí malá pořád hodně smrká má "zelenou rýmu" a je jí hodně cítit z pusinky.Je to normální?Na ko na Orl jdem v pátek

strapco13
7. feb 2011

@akzeret1 zrejme sa jej uvolnuje vsetok ten soplik, ci stal v nose a prinosovych dutinach. To, ze jej je citit z pusy..za to moze ta chrasta co vznikne v mieste zakroku...kukni do mojho fotoblogu na clanok o toalete nosa....vyskusaj, ci ju nebude slany roztok stipat /prve dni trosku stipka..ved rana a sol..ale po tyzdni by uz nemalo/

akzeret1
8. feb 2011

strapco13:díky moc

lucaska
9. feb 2011

ahojte, bolo nam odporucene vybrat nosnu mandlu.....mate niekto skusenosti s piestanmi alebo viete mi poradit nejaku dobru nemocnicu???? dakujem

trixi
9. feb 2011

@lucaska ahoj, nasmu Matejovi vyberali nosnu mandlu na jar minuly rok v sukromnom centre, robil mu to MUDr. Mrazik. Vynikajuci odbornik, vyborny vztah k detom. Personal vyborny. Vsetko na urovni. Tak by to malo byt vsade. Ak mas otazky kludne napis.

syslica
22. feb 2011

Krátka správa od syslieho klanu: aj vďaka dôslednej toalete nosa podľa receptu koníkovskej ORL doktorky - ďakujeme! - a izolovaniu mladšieho syslíka sa nám konečne podarilo zostať zdraví a 24.2 - štvrtok - nastupujeme na Kramáre. Operovať ho budú v piatok ... dúfam, že všetko prebehne v poriadku a bez komplikácií.

katecameron
23. feb 2011

@syslica drzím palce mali by sme strapco kupit nejaky darcek zasluzila by si 😉

syslica
23. feb 2011

@katecameron Súhlas! Aspoň virtuálnu čokoládu 🙂 alebo založíme tému Ďakujeme strapco13 - všeličo o ORL problémoch ...
Syslík sa práve dobalil do nemocnice, najlepšia bola hláška: Plienky nepotebujem, skúsim slipky... no nevie, čo ho čaká, ale odber krvi v piatok zvládol na 1, neplakal, so záujmom sledoval dianie - a to mu hľadali použiteľné žily na oboch rukách. Žeby nám tu vyrastal nový doktor?

harmi
27. feb 2011

ahojte

potrebovala by som radu. odkedy maly nastupil v septembri do skolky tak sme stale chori. v nose nam buble, smrkat sa nam da len vtedy ked pouzivame Marimer. v noci chrapeme a potom zo zatekajucich soplikov aj kasleme. dr. povedala ze to bude asi ta mandla /ja si myslim ze 100%/ lebo ani rozpravat niektore pismena kvoli tomu nevie. 2x po sebe sme mali ATB lebo nam sople zatekali do uska. 😒

ale problem mam v tom ze potrebujeme ist na vysetrenie tej mandle k ORL ale dr nam povedala ze mame prist ked bude 10dni v kuse zdravy. ale to sa nam zatial nepodarilo ☹ zas mame 2 tyzdne soplik zastaveny a vobec sa to nezlepsuje. akoby sme to mali mat uz navzdy takto. prosim @strapco13 o odpoved, da sa ta mandla vysetrit aj ked je v takomto stave stale? lebo dr na ORL nam povedala ze musi byt bez sopla, zdravy aby mohla vysetrit mandlu ze ci ma ist von.

zuzik.3
27. feb 2011

@harmi i nám řekl ORL doktor, že aby mohl zjistit zda je mandle zvětšená neustále musí být zdravá, že kdyby měla rýmu tak ta mandle může být zvětšená od té rýmy. 3 týdny byla doma, nechodila do školky ani do jiného kolektivu 😝

strapco13
27. feb 2011

@harmi no to je dilema skoro u kazdeho dietata s nosnou mandlou 😖 ako udrzat dieta zdrave a vysetrit ci ta nosna mandla je alebo nie je zvacsena ..lebo na vysetrenie musi byt dieta aspon 2 tyzdne zdrave
skus toaletu nosa podla mojho clanku v mojom fotoblogu, plus dr nech predpise antihistaminika...mozno ho udrzis zdraveho
od 3 rokov moze skusit Nasivin sinus sirup..krasne uvolnuje prinosove dutiny..je na volnopredaj, na bylinkovej baze

harmi
27. feb 2011

dakujem za odpovede. takze nam neostava ine ako trcat doma kym pojdeme na to vysetrenie. ☹

pipisek
27. feb 2011

Ahoj holky,

jdu zítra s malou 3,5 roku na odstranění nosní mandle do pražské nemocnice Bulovka. Dcera nastoupila v září do MŠ. Za 3 měsíce měla 4x zánět uší, poprvé hnisavý včetně zánětu dutin a skončila v nemocnici na ATB podávaných nitrožilně, protože měla stále vysoké teploty. Zánět se po měsíci vrátil, opět silně hnisavý, opět hrozila nemocnice, naštěstí jsme to zvládli doma, ale každé 3 dny jsme museli na kontrolu, chtěli si ji pohlídat. Další zánět přišel po měsíci, opět ATB a opět hnisavý a následoval zánět po 14 dnech, tentokrát nehnisavý. Mandli nám doporučili vyndat hned po těch dvou prvních ošklivých zánětech, jenže jsme se nedostali k tomu vyšetření mandle, protože neustále měla malá rýmu, takovou tu zelenou. Takže adenotomii doporučil dr. po posledním, čtvrtém zánětu a dle jeho slov by mandli vyndal i bez vyšetřování, protože mít 4x zánět středouší za 3 měsíce, to je dle jeho slov jediné řešení. Dcerka tedy od Vánoc nechodila do školky aby byla zdravá a dostali jsme na ORL Luivac, tzv. očkování v tabletkách. Mandli nám vyšetřili 2x, poprvé po 14 dnech od posledního zánětu a následovalo vyšetření po dalších 14 dnech. Závěr-zvětšená mandle.
Takže zítra nastupujeme, čekali jsme 6 týdnů na termín a ještě min. týden dcerku pobolívalo ucho, byli jsme 2x na vyšetření a na kontrole, hrozil odklad výkonu, no v pátek už to vypadalo OK, naštěstí neměla teploty a uši vypadají dobře, prý jsou podrážděné v´tou zvětšenou mandlí.
Já jsem se tomu zákroku dost bránila, doufám tedy, že nám to pomůže. Efekt dle dr. může být okamžitý, ale celkově musíme počkat 3 měsíce, během kterých dle dr. může klidně přijít další zánět 😒 Tohle mi říkala i dr. na immunologii.
Tak nám držte palce a po zákroku napíšu jak vše proběhlo.

pipisek
27. feb 2011

Jinak musím moc pochválit strapco13! Jseš skvělá, hodně věcí ohledně nosní mandle jsem si tady přečetla. Patří Ti velký dík! 🙂

strapco13
27. feb 2011

@pipisek dufam, ze operaciu bdete mat v celkovej narkoze..pokial su problemove aj uska..je to lepsie v celkovej.
Budu pocas operacie kontrolovat aj usi? ..niekedy ked velmi tlaci nosna mandla na prepojenie medzi nosom a uchom, tak je v strednom usku nahromadena tekutin a tu treba vypustit..vtedy sa pocas operacie prepichne blana bubienka a zavedie taka mala drenazna rurka /ta po operacii cca okolo 6 mesiacov vypadne, niekedy ju treba vybrat/..aby sa uplne vycistilo stredne usko.

pipisek
27. feb 2011

Ahoj!

To jsem ráda, že jsem na Tebe narazila!

Ano, operace bude v celkové narkoze. O těch trubičkách také dr. mluvili, ale spíše ve smyslu chronických zánětů a ve smyslu toho, že toto dětem dávají, když nepomůže odstranění nosní mandle.
Pokud by bylo potřeba trubičky dát, tak mi to předem asi stejně neřeknou, bude záležet, v jakém stavu budpu ouška, ne?
A ty asi zítra ráno vyšetří, předpokládám.

Jsi moc hodná, že nám takhle pomáháš!!!!!

strapco13
27. feb 2011

@pipisek hej..to sa rozhoduje podla aktualneho stavu usiek..pokial su na tom uska dobre a problem je naozaj "len" v nosnej mandle, tak sa nedavaju..ale pokial je tekutina uz v strednom usku tak sa davaju..lepsie sa zotavi usko
ja si tu trenujem mozog na MD..aby som nevysla z praxe 😉

pipisek
27. feb 2011

@strapco13
Moc Ti děkuju, napíšu jak jsme dopadly.

strapco13
27. feb 2011

@pipisek drzim palce

pipisek
28. feb 2011

@strapco13
Děkuji!

Jsme zpět z nemocnice. Po příchodu jsme obě vyfasovaly postele a asi za hodinku dostala malá sirup na zklidnění. Šla v pořadí druhá, berou to podle stáří dítěte, nejmladší napřed. Od sebe jsme byly jen asi 35 minut, zákrok proběhl hladce, po příjezdu zpět na pokoj malá špatně snášela probuzení z narkozy, pořád plakala, prala se se mnou a nebyla hodinu k utišení, celkem hysterický výstup 😉 Chtěla vodu, pořád dokola volala, že chce napít, ale nešlo to, až za 2 hodiny. Když dostala napít, tak už to bylo v klidu. Za 4 hodiny po zákroku dostala jídlo, ale vzala si jen jogurt.
Teplotu neměla, nezvracela, tak nás v 17h pustili domů, mandle byla prý střední velikosti (na to jsem se zeptala) což mě zarazilo, myslela jsem si, že byla velká 😕 Jak se toto vůbec posuzuje? Vím, že se to značilo nějak římskými čísly, ale nic takového jsme v papírech po vyšetřeních neměli ... kontrola za týden, klidový režim a kašovitá strava. Doporučeno máme 3x denně prokapávat nos Vincentkou nebo mořskou vodou a 3x denně nosní kapky. Jaké kapky mi doporučíš Strapco?

strapco13
28. feb 2011

@pipisek to preberanie z narkozy vyzera u vacsiny deti tak ako u vas 😅
nosne kvapky..klasicke ako pouzivas pri nadche na odpuchnutie nosovej sliznice...Nasivin, olynth, Otrivin..ktore vam zaberaju ..postup ako sa spravne start o nostek najdes v mojom fotoblogu v clanku
niekedy tie solne roztoky mozu preve dni stipat..predsa len rana a sol...ale pokial sa nebude stazovat, tak preplachuj 😉
velkost nosnej mandle..no my hodnotime nezvacsena alebo zvacsena...pokial je nejak fakt velka, tak to poviem rodicom duplom...ono moze byt aj len mierne zvacsena..pkial ma dieta z nej tazkosti..nadchy, tlaci na usko..tak to ma ist von

pipisek
28. feb 2011

@strapco13

Moc díky, máme Nasivin. Toaletu nosu jsem si u Tebe v albu už nastudovala.

Malá spí a strašně chrápe, víc než před operací. Zřejmě je to způsobené otokem? O něčem takovém mluvil dr. při propouštění, ale malé sundavali kanylu z ruky a řvala a řvala tak jsem toho moc neslyšela a nevnímala 😨
Jinak je v pohodě, doma jedla a teplotu nemá.

strapco13
28. feb 2011

@pipisek hej..to je opuchom makkeho podnebia..ono sa totiz pocas operacii traku vyviaze hore takymi hadickami..a reaguje na to opuchom...to sa stiahne rychlo..ale niekedy opuchne ten capik co trci z podnebia v strede..ten odpucha trosku dlhsie..ale je to individualne..ako ked sa niekto udrie..niekto ma vacsi opuch, niekto mensi
dolezite je aby dostatocne pila..jedlo taku maksiu nedrazdivu stravu...ale v podstate moze vsetko
ozaj..obcas sa stane, ze ten opuch sposobi, ze pri piti ide tekutina von nosom 😅 ...je to prechodne..len potom vzdy treba preplachnut nos

pipisek
28. feb 2011

@strapco13

Moc díky za vše! Jdu spát, bylo to náročné 😝 Asi budu celou noc na malou mlaskat 😀 spéme dneska spolu.

syslica
1. mar 2011

@strapco13 Ahoj pani doktorka, ahojte všetci!
Ondrík úspešne zvládol celú kombioperáciu. Napriek tomu, že krivky na tympano už boli lepšie, povedala dr., že počul asi len na 30% lebo mal v ušiach hustú tekutinu (ale dobre to maskoval, slovo "dezert" začuje aj za zatvorenými dverami), tak sme skončili s veľkou dierou v pravom uchu a so stipulom v ľavom. Akurát, že rúrku mu tam nikto nevie nájsť, ani prepúšťajúci doktor, nebude to neskôr problém? Nič mu z uší nevyteká, už ani krv nie, preplachujeme Unifloxom, nos Vincentkou... z úst mu páchne ako hladnému vlkovi, viem, že je to normálne, pokým sa rana po mandli hojí, ale dá sa to nejako potlačiť? a potreboval by umyť vlasy, lenže ako, keď do uší sa nesmie dostať voda a nečistoty.
Možno to vydržíme do kontroly v piatok, ale ozaj smrdí 😅
Jazyk bolo treba upraviť tiež, zresekovať starú jazvu, asi mu ho podstrihli v pôrodnici a opäť prirástol. No a obriezku mu napokon robil chirurg, nie urológ, lebo žiaden ochotný sa nenašiel, hoci mi to sľúbili a vedeli o nás ☹ Pozitívum: syslík sa pýta cikať do misky s repíkom, dokonca aj v noci.

katecameron
3. mar 2011

@syslica tak to je super skore uzdravenie zelame malemu ale rekonvalescenciu vam teda nezavidím no potom uz bude dobre 😉

syslica
4. mar 2011

@katecameron Malý už aj zabudol, že v nejakej nemocnici bol, on je totálne v pohode, už aj repík zrušil... Malé deti sa ozaj regenerujú pozoruhodne rýchlo, akurát by sme potrebovali začať hýbať s jazykom, skôr ako sa mu to zas zjazví - a to tvrdošijne odmieta: ani vyplaziť, ani pooblizovať jogurt, čokoládový krém, nič...to bude ťažká logopedická drina! Idem napísať našej milej logopedičke, snáď mi poradí nejaký tajný zaručený trik.

petikd
4. mar 2011

@syslica to je super,že ste to zvládli 😉 Náš si po 2 mesiacoch z ničoho nič spomenula,ako ho uspávali 😉