Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

filipa
18. feb 2009

denisocka, predpokladam, ze to bude merat sondou - endoskopicky. sonda je napojena na pocitac, na ktorom uvidis, co v nosteku je... nie je to nic prijemne, ale je to spolahlive, netrva to dlho, ide len o to, aby dieta bolo chvilu v klude, co sa dosahuje dost tazko, takze zrejme budes drzat ruky-nohy, pripadne este aj hlavicku... tiez sme to uz parkrat absolvovali, maly si k tomu vypestoval taky odpor, ze teraz chce byt (ked narastie) "lekarom-endoskopom" 🙂

adinka3
19. feb 2009

my sme mali tiež problémy s nosnými mandlami. Keď mal malý tak 3-4 roky, stále mal ATB a zápal slinnej žľazy. Vybrali mu nosnú mandlu a rok bol pokoj. Po roku znovu a ďalší rok znovu. Potom mu nosnú vybrali aj s krčnou. Ale odvtedy (klop, klop) mám relatívne pokoj, veď už bude mať 11. Chalanisko jeden. Krčné som tiež veľmi nechcela, ale inak to nešlo.

denisocka
19. feb 2009

filipa,to fak?a to cez usta či cez nos? no už teraz mi je zle. a neboli to?

adinka-ako sa prejavuje ten zapal slinnej žl?

len.petra
5. mar 2009

nam idu zajtra vyberat nosne mandle, mam depku, aby to zvladla.. ona je aj dost odvazna, ani brania krvi ani ockovani sa vobec neboji, ale toto je predsa uz drsnejsie.. a este bude aj hore,, uff ☹

natty07
18. mar 2009

chcem sa opytat kolko stupnov ma zvacsena nosna mandla?

adetka
24. mar 2009

denisocka... pred endoskopickym vysetrenim mu trosku znecitlivia nostek... Mirka vobec neplackala...

mam na vas otazocku... mame odporucenu operaciu... velku nosnu mandlu... caste infekcie, staly soplik, chrapkanie... posielaju nas do Novych Zamkov... kde to vsak robia len pod uplnou anestezou... a tej sa bojim... kde vyberaju nosne mandle malym detom (27 mesciacov)... ambulantne?... v Nitre nechcem... Petrzalka, alebo Kramare... alebo tie, co mate skusenosti s uplnou anestezou... nie je to nebezpecne?... aky dopad to ma na dieta... Mirka vazi 9,5 kila...

lenca13
24. mar 2009

Adetka v Piestanoch vyberaju nosne mandle ambulantne

yukki
16. apr 2009

prosím Vás, maminky ktoré máte skúsenosti s vyberaním tej nosnej mandle, napíšte mi prosím Vás vaše pre a proti za ambulantný zákrok/celkovú anestézu! Musím sa zajtra rozhodnúť. Malá má tri roky. Veľmi pekne ďakujem.

janicckka
9. máj 2009

Krásný den všem.jdeme 19.5.na trhání teda máme jít 😲 na trhání nosní mandle.naše adél měla píchnutá ouška už několikrát za půl roku,hrůza.jenže ted má průjem rýmu a zvýšené teploty.
a to jsme měli jít ted ve středu na krev.a předoperační vyšetření. 😒 tak nevím nemáte někdo zkušenost děkuji

debra
9. máj 2009

my sme mali ist vyberat nosnu mandlu,ale ja som dlho odolavala,nexcela som ist,nakoniec som sa vybrala este k druhej krcnej,ta povedala,ze vobec nie je ta mandla velka,ze ona ju neodporuca vybrat,ze praveze krcne su vacsie,ale ze sa takym malym detom nevyberaju,ale ze ma opux na sliznici a zapal v nose,tak jej dala atb a o 10 dni mame ist na ko.Takze som rada,ze nemusime ist na ziadny zakrok 🙂

tamia
14. máj 2009

ahojte,
práve dnes sme prišli z ORL vyšetrenia a vraj nosná madla musí ísť von. A dokina to doporučuje v celkovej anesteéze. Malá ma dva roky a ja sa toho zákroku hrozne obávam. Vyberali vašim drobcom nosné mandle v celkovej amestéze? Kolko ste boli hospitalizovaní v nemocke? A ako to celé prebiehalo? Napíšte mi, proísm všetko...
Ešte by ma zaujímalo aké to má vedlajšie učinky ked nie sú nosné mandle? Leebo ked sa vyberu krčné madle tak je predpoklad, že dieťa bude mávať zapalenú dýchaciu trubicu alebo zápal priedušiek.
dakujem!

yukki
14. máj 2009

No, a mne práve včera povedali, že do celkovej by mi malú dali len na moju výslovnú žiadosť a že sú tam riziká a že...bla bla...a že ju urobia v lokálnej. Má tri roky. Varovala som ich, že je dosť divoká. Aby jej nevydlubli dačo iné namiesto mandle, naposledy keď ju šili pri lokálnom umŕtvení tak sme ju tri nevedeli udržať a to bola zakrútená v plachte s rukami pri tele. Teda asi by som radšej brala celkovú anestézu, ale keď tá pani v telefóne celú zodpovednosť za riziká nejako prenášala na mňa a nakoniec sama rozhodla že v lokalnej....uvidíme, o necelý týždeň nás to čaká. 😖

tamia
14. máj 2009

mne práve hovorila, že v lokálnej to nevedia tak dobre vyčistiť a mandla dorastie a v celkovej to robia nejak inak, že už tá mandla nedorastie. ja osm chcela lokálnu a ona že odporúča celkovu... 😒

cairka
14. máj 2009

tamia, moc jej never. malej vyberali mandľu v júli minulý rok v celkovej a už ju má späť, že ešte nie je enormná, nie je nutné zatiaľ vyberať, ale je tam 🙄

ukana
14. máj 2009

tamia, my sme boli jeden den v nemocke, nebolo to nic hrozne 😉 , maly mal celkovu anestezu, ale len taku slabu, spal asi hodinku po vybrati mandli........niektore deto trochu plakali, boli take rozospate, ale nasemu nic nebolo, chcel hned jest 😀 😀 ........zalezi od dietata........ale tie anestezie sa dnes daju podla vahy a veku nadavkovat presne..........uspali ich na kratko, len na nevyhnutnu dobu... 😉

tamia
15. máj 2009

ukana,
to v8s prepustili hned v den operácie? čiže rano ste prišli a poobede odišli? mám to chápať tak...

tamia
15. máj 2009

baby,
ešte by ma zaujímaloč i ste hned šli na výber tej mendle ako vám to ORL lekár odporučil, alebo ste čakali? ak ano ako dlho? Prípadne nešli ste na vyšetrenie k inemu orl či je to naozaj tak?

fejusa
15. máj 2009

ahojte my sme s malou boli minuly tyzden na ORL a ma zvacsenu nosnu mandlu,odporucanie som dostala ze von musi ist,koli opakovanym zapalom stredneho ucha ale som sa rozhodla ze nedame ju von...sbytocne stresy pre dieta a zatazovanie organizmu....

ukana
15. máj 2009

tamia, ano...ale sme z mesta hospitalizacie, co boli pacienti z ineho mesta, boli tri dni....jeden den ich hospitalizovali, druhy den operacia, treti den rano sli domov....keby boli komplikacie, mali sme hned dobehnut...
ja som isla iba k jednemu ORL a hned sme sa objednali na mandle, myslim, ze sa tam aj dost dlho caka na vybratie, aj zo dva mesiace bolo vtedy..( pred 2rokmi)

ukana
15. máj 2009

fejusa, nam to vybratie velmi pomohlo... 😔 , choroby nas odvtedy obchadzaju, ziadne ATB, sme tam nejaka nadcha, dovtedy mal stale nadchu, chrapal, zapaly priedusiek, pluc.....zahlieneny bol stale...... ☹ ale rozhodnutie je na kazdom,, 😉

fejusa
15. máj 2009

ukana-mala s ateraz drzi uz3 mesiace a problemy hlavne nastali jak mala zacala navstevovat skolku...mandla sa moze zmenist a ked jej ju dam zobrat tak zas dorastie a znovu?to nie.a ked si predstavim co by ta dovadzala od strachu ked ju budu brat na sal,tak jednoducho nie.....doktor mi sam povedal ze je to na mne...

ukana
15. máj 2009

fejusa, nosne mandledorastaju....... 😒

zabinka
15. máj 2009

ahojte, nehnevajte, že vám sem tak vpadnem, ale aj nám vyberali nosné mandle.
Existujú aj ambulancie, kde to robia laserom a zaručujú, že mandla už nenarastie. My sme to mali tiež tak a sú to tri roky a malému to nedorástlo. A zmenšovali mu aj krčné mandle (nevybrali, len zmenšili na pôvodnú veľkosť a zachovali ich funkčnosť).
Keď mal malý 3 roky, vyberali mu ich trhaním a neprešli ani 4 mesiace a mali sme ju tam znova. A potom sme našli túto kliniku a ja nedám dopustiť.

giza
15. máj 2009

pri mojom najstarsom sme absolvovali 2x vyber nosnych mandli ( stara klasicka drastarna to bola a na 2.x mu mali robit operativne -sa na to vybodli 😠 ...) a teraz u najmensej to hrozilo ,no nakolko sa to robi uz len operativne, tak treba mat min. 15 kg a to ona tak skoro mat nebude (skrz neustalich chorob nenaberala skoro vobec a teraz vazime 12kg).. s tymto som isla (respektive nahoda to bola, ze som sa s dotycnou stretla ) za homeopatkou , ktorej som popisala co a ako a ona mi zohnala jednu "odnoz" homeopatickej soli vo Viedni ( da sa aj v BA kupit ale drahsie) a ta nam tak perfektne zabrala, ale az na druhu davku - tiez si neviem vynachvalit ako teraz krasne dychame nosom a hlavne uz nechrape a aj s chorobami mame pokoj (ak tam neratam, boleriozu a brusnu chripku co sme dostali) - konecne...este keby mala chut do jedla lepsiu tak som happy 😎 ....ak sa vam da na nejakeho certifikovaneho homeopata nakontaktovat, tak to urobte -stoji to ovela menej ako takyto zasah a v pohodicke dieta iba cucka pirulku pod jazykom par x a je hotovo.....len to vzdy treba skonzultovat s homeopatom, nemozem tu povedat, ze toto si kup a daj mu to tolko a tolko, u kazdeho to moze byt idividualne (mi mame reakciu so zvysenou teplotou a silnym nechutenstvom)....

yukki
15. máj 2009

tamia ja som bola u troch orl a všetky doporučili výber, hneď som ju objednala a zrejme kôli poisťovni alebo ja neviem čomu prešlo 11! MESIACOV kým mi dali termín operácie. Samozrejme som tam volávala, takisto poisťovňu som po pol roku kontaktovala...takže nie ja som čakala ale takmer rok od vyšerenia prešiel....

renataja
7. jún 2009

Dobry den,chcem sa spytat ZABINKY/prispevek z 15.5.2009/,na ktorej klinike vyberaju nosne mandle laserom.dakujem.renata

ajka27
7. jún 2009

renataja, aj ked otazka je adresovana, poradim ti aj ja, mojmu synovi vyberali nosné mandle a neskôr aj krčné lasserom na súkromnej Dennej ORL klinike v Ban. Bystrici

sara2
21. jún 2009

Ahojte.
Konečne som sa dočítala na túto tému.Moja dcérka má byť hospitalizovaná teraz v stredu v BB a vo štvrtok má byť v celkovej anestéze operovaná.Idú jej čiastočne odstrániť nosnú mandľu.Tiež som si myslela,že sa to robí v lokálke,ale dr.nástojí natom,aby to bolo v celkovej.Sme z východu z Humenného,ale tam v BB sme boli hospitalizovaní už 2x.Dcérka sa narodila s rážtepom peričky a podnebia a operovali jej to tam.Boli sem a aj sme moc spokojní.Len sa teraz trošku obávam.Aké to nesie so sebou riziká a pod.A okrem toho dcérka je vkuse už pol roka zahlienená,užíva už v poradí šieste ATB po sebe.Chcem sa opýtať ako natom boli vaše detičky bezprostredne pred operáciou.Všetky výtery aj krvičku aj predoperačky ma v poriadku len či ju zahlienenú zoperujú.Viete o tom niečo?
Ďakujem

yukki
21. jún 2009

To je zaujímavé...mňa zas "prehovárali" na lokálnu...ale veľa detí - starších!-tam robili v celkovej....Som rada, že sa to nakoniec zmáklo v lokálnej...boli to štyri minúty plaču...oproti celej hodine-to si odkričali deti keď sa preberali z celkovej anestézy. Ale treba doktorom veriť, poznajú Vás, asi vedia, prečo odporúčajú celkovú anestézu...držím palce!

sara2
4. júl 2009

Chcem sa vás rodičov opýtať aký priebeh hojenia po odobratí nosnej mandle mali vaše detičky.My sme už týždeň po.Odstránili jej len tretinku nosnej mandle,zvyšnú časť jej ponechali.Ale akosi má stále pocit plného nosa.Boli sme aj na kontrolu a dr.skonštatovala,že je to ok.Že síce hlieny tam dnu vidí,ale že niesu zápalové-chorobné.Druhý lekár mi povedal,že je to normálne ,že po zákroku je aj týždeň až dva dieťa zahlienené.Bolo to tak aj u vás.Ako ste postupovali? Preplachovali ste noštek niečim?
Ďakujem