Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

glorita
14. nov 2010

bol u niekoho z vas pricinou opercie nosnej mandle kasel?u nas to tomu tak je,pred 2 dnami sme absolvovali operaciu a ja sa chchem okrem 1.otazky aj spyata,po akej dobe od jej odstranenia doslo k zlepsenu zdravot.stavu,teda v danom pripade prestaniu kaslania???

strapco13
14. nov 2010

@glorita k zleseniu dychania moze dojst hned po operacii,niekedy do tyzdne /ak je velky pooperacny opuch/..pri kasli je to trosku dlhsie..tam ide jednak o zatekajuce hlieny /to sa spravi skor/ ale ide aj o to, ze nasledkom poruseneho dychania cez nos a stekajucich hlienov z nosohlata je podrazdena a vysusena sliznica zadnej steny v dutine ustnej..tu je zotab´venie dost individualne /zalezi od dlzky potiazi pred operaciou/
pokial by sa vam to nezlesilo do tyzdna ..tak skus preplach nosa /postup najdes v mojom clanku v mojom fotoblogu/

glorita
14. nov 2010

dakujem Ti strapco🙂
u nas bol problem nie s chorobami ,ziadne anginy sme nemali,ani zapaly str,ucha,preto aj usne hodnoty boli v poriadku,nam jedinym uska ani neprepichovali,len nas trapi kasel,je to v poslednych 2 mesiacovh kazdy vecer,uplne vlhky,produktivny,budi sa nan,niekedy vydrzi do rana a potomspusti to co zadrziaval celu noc,ale acsinou kasle vzdy okolo polnoci,ale hrozne,same hlieny pocujes..nechrapal,nedychal ustami,viacmenej na striedacku ,aj to len pootvorene mierne usta,nie tak typicky adenoidne,vraj nalez bol velky podla operatora,ale kasel teda neustupuje,aj ekd viem,je to len 2 dni,ale predpokladala som,ze kedze zjavne tam bola prekazka v podobe zvacsenej ako hovorili mandle,ze po jej odstraneni dojde okamzite o zlepseniu a odstraneniu zahlienovania organizmu.Preto mam normalne velke obavy,ze kde bude pricina,...Reflux nam vylucili,alergo-imuno nam vyslo uplne v poriadku,ako pisem chory nejako nebyva,len moraxela(aj to bez teplot,bez zvysenych srp)len s tym nenormalnym kaslo....och joj...davam tomu nadej ale do kontroly po operacii...

glorita
14. nov 2010

@strapco13 mozes mi prosim Ta hodit link na fotoblog?
schvalne som sa pytala na nosnu hygienu a zacat mame az od zajtra,teda myslim s morskou solu..

strapco13
14. nov 2010

@glorita ono, teraz sa mu uvolnuje vsetky tie hlieny co stali v nose a prinosovych dutinach...je normalne ze teraz kasle..mozno je to horsie ako pred operacou
malo by sa to zacat rychlo zlepsovat
pokial to ale neprejde...skuste vylucit mliecne vyrobky a bolo by dobre alergolog. vysetreniie
ale podla mna to prejde 😉

strapco13
14. nov 2010

@glorita https://www.modrykonik.sk/fotoblog/strapco13/cl...
ale moze sa stat, ze bude trosku stipat ..predsa je to len rana a sol..vtedy by som doporucila, len do striekacky prevarenu vodu a tak preplachnut /alebo Vincentka spray..vyliat napln a dat tam vodu prevarenu/..ine nepriaznive ucinky to nema..len dira´ta moze potom strasne vyvadzat a odmieta preplach ked to stipe

glorita
14. nov 2010

idem precitat.My sme doteraz dost precizne dodrziavali tu nosnu hygimeu ako sme dostali intrukcie,cize 3 x do dna,moze to tak ostat aj teraz?Syn je v podstate zvyknuty na to stipanie,aj ked verim,ze rana je rana...Ako pisem,alergo nemame,teda zatial nebolo zistene,aj ked chapem,ze imunita sa stale vyvija......
kde zozeniem vincentku sprej?to je len vincentka naliata do spreju asi,ze?

glorita
14. nov 2010

este predsa jedna otazka?aky mas nazor na zvlhcovace,a cisticky vzduchu?Je to naizaj potrebne,resp.neposkodi to predsa len viac ako padne na osoh,kedze v zvlhcovaci sa predsa len mnozia baketrie a naopak cistic vzduchu pouziva vraj ozon a ten je vylucovanim v malom prostredi skodlivy,hm?

strapco13
14. nov 2010

@glorita mozes aj viackrat..Ak to bude tolerovat
Vincentku spray kupis v lekarni..ono vsetky tie morske a mineralne vody su o tom istom..vyhoda Vincentky je v tom, ze ked minies balenie, vies si ho naplnit, ci uz si kupis mineralku, alebo sravis vlastny roztok..ostatne su jednorazove balenia
ale napr moj syn - rocny - uprednostnuje Sterimar dospelacky pred detskou Vincetkou....lebo pri Vincetke hp musim drzat, lebo ona sa da pouit len vo zvislej polohe a nie vzdy to strekne hned na prvy krat..a navyse ma desnu srandu z toho, ked sa odiahne skor a strekne mu to do tvare..neviem co je na tom vtipne..ale ked ho to bavi 😀

inak to alergo..velmi riedakvy prejav alergie je vlhky kasel..skor je tam ina pricina, cize ak ste mali alergo uz vysetrene, tak by tam nemal byt problem..aj ked do 3 rokov je to s tymi testami vselijak

strapco13
14. nov 2010

@glorita o tych cisticoch vela neviem...ale co sa tyka zvlhcovacov..su vyborne...aj ked zas zalezi na probleme...keby mal suchy kasel, treba zvlhcit vzduch, takisto je vyborny po operaciach nosa,
a zavisi od toho ci je dom /byt vlhky, suchy
navyse si mozes nastavit vlhkost aku potrebujes a nie je to pustene nonstop..a tiez pri tom treba vetrat pravidelne

glorita
14. nov 2010

@strapco13 dakujem pekne za odpovede.....ano,v tom bude asi pravda,ze ten vlkhy kasel nie je zrejme alergicky,kedze aj alergolocika sa vyjadrila nezavisle s pediatrickou,ze on je zdravy chlapeck,len je adenoidny,teda dufam,ze uz bol,len do piatku....do tej operacie.

predsa len posledna otazka:za podmienok za akych sa praktizuju detske operacie mandle/nosnej)je velky predpoklad podla statistiky na recidivu?a je pravda ze mandle sa neodstranuju laserom?

smarti
15. nov 2010

nám nosnú mandšu vybrali vo februári 2009, robili to c likálnej anestéze- lekár my vysvetlil, že to kyretou naslepo vyškrabnú, teraz pred mesiacom ( dcéra má 5,5 roka) nám ju vyberali znovu, keďže dorástla a znova sme boli takmer pol roka chorí ( upchatý nos, hlieny, chrápanie, nedýchanie nosom ). Teraz nám to robili v celkovej anestéze, výhoda je v tom, že to opticky skontrolovali, či je to dobre vybraté. Krčná dr. mi vysvetlila, že po prvom zákroku stačilo, že tam zostalo nejaké tkanivo, ktoré rástlo ďalej. Teraz by to už malo byť v poriadku. Ale samozrejme nie je pravidlom, že ak to vyberú v LA, tak to musí vždy dorásť. Niektorým deťom to jednoducho dorastie, iným nie.

smarti
15. nov 2010

@strapco13 Chcem sa spýtať, nakoško viem, že si ORL dr. Dcére vybrali opakovane nosnú mandľu (viď rpedchádzajúci príspevok), bolo to koncom septembra, teraz je v Tatrách na liečení, keďže v poslednom roku bola často chorá. Keď bola menšia mala krásnu výslovnosť, v dôsledku problémov s nosnou mandľou začala rozprávať akoby cez nos, huhňala. Aj teraz po operácii sa to veľmi nezlepšilo, stále dýcha ústami, niekedy ju nie je rozumieť čo hovorí. Nos má ale čistý priechodný, v noci ju ani nepočujeme, že dýcha. Stále ju upozorňujeme, aby dýchala nosom, ale pri rozprávaní to nerobí. Ako ju to znovu naučiť? Resp. mali by sme ísť na logopédiu?

strapco13
15. nov 2010

@glorita @smarti takze co sa tyka dorastania ... termin vybratie/odstranenie nosnej mandle, nie je technicky uplne spravny..jedna sa totizto /pri vsetkych sposoboch operacieú iba o jej zmensenie...lebo nosna mandla na rozdiel od krcnych nema svoj obal..su to vlastne zhluky buniek v sliznici, ktore sa vplyvom infektov zvacsia...cize operaciou sa neda odstranit uplne vsetko..vzdy je riziko, ze tam nejaka jedna bunka zostane..ide skor o to, ktorou z metod vieme odstranit, co najviac tkaniva
v lokalnej anesteze sa jedna o zakrok naslepo..cize nevidim na operacne miesto, neviem cielene poodstranovat zvysky tkaniva, cize tu je riziko dorastania vacsie..ale napr. tento sposob sa voli u mensich deti, tam kde nie su problemy s uskami, a u deti, kde nevieme dieta dlhodobo dostat na zakrok, lebo je stale chore /akutny infekt je kontraindikaciou k celkovej narkoze..lebo hrozi riziko zanesenia infektu do pluc pri intubacii/..samozrejme vtedy pod ATB clonou
v celkovej anesteze .. sa jedna o operacny zakrok pod kontrolou zraku..cize cielene vidim, kde este nejaky vacsi , ci mensi zvysok tkaniva, vie sa ist hlbsie do tkaniva, lebo viem potom cielene zastavit krvacanie /to je pri kazdom oper. zakroku/ a vieme cielene napr osetrit aj vyustenie sluchovej trubice...cize ak su problemy s uskami, jednoznacne do celkovej narkozy ..je jedno ci sa robi zakrok kyretou, laserom, odsatim ...tu uz zalezi na vybaveni oddelenia
vacsia pravdepodobnost dorastania je u alergikov, u obeznejsich ludi, u deti vystavenych infektom, alebo ak je niekto z blizkej rodiny bacilonosic
ale mali sme chudeho pacienta nealergika ktoremu ta mandla stale dorastala, kym nesiel do skoly mal skoro kazdy roka pol vyberanu mandlu /nezavisle od toho kto to operoval/ a maly sme maleho tucnuckeho alergika, ktoremu po prvom zakroku uz nedorastla
cize prevdepodobnost je len teoria..prax je uplne indivindi

strapco13
15. nov 2010

@smarti no deti to treba ucit znova..ono je totiz lahke nedychat nosom..ta navsteva logopeda moze pomoct
treba upoornovat dieta, nech zatvori pusinku, nech dycha nosom a ono sa to spravi..lenze ked uz aj pri rozpravani si tak zvyka tak ja by som sla k logopedovi

jenny2009
15. nov 2010

ahojte, aky mate prosim nazor na podavanie kortikosteroidov vo forme spreju do nosa na zmensenie nosnej mandle, my sa uz trapime dost dlho ale vo fakultnej nam povedali ze je maly na vyber /ma 2roky/ a ze mame skusit este tuto steroidnu liecbu, tak neviem ci to je nie je ........"prast ako uhod"

strapco13
15. nov 2010

@jenny2009 tie spraye su az od 3 rokov..niekedy fakt zaberu, doporucam..ale zatial skus dokladny preplach nosa..kukni do mojho fotoblogu na clanok

julca29
16. nov 2010

@petikd v Leviciach sme boli v nadštandardnej klinike a tam sa tuším za všetko platilo 149e /nosné, krčné mandle, znamienka.../

jenny2009
16. nov 2010

@strapco13
AHOJ STRAPCO,
PREPLACHY ROBIME, TERAZ SICE MAME OLYNTH HA, KED HO DOBERIEME KUPIM FIZIOMER ALEBO OXY TEN NOVY, VRAJ MAM NAJSKOR VYBRAT TIE KVAPKY NOSNE.
MOZEM PROSIM TA STRIEDAT PAMYCON A NASONEX. DNES SOM MU DALA RANO PAMYCON, PREDOBEDOM OLYNTH A TERAZ NASONEX, TAK ABY SOM TO NEPREKOMBINOVALA.

VDAKA A ZDRAVYM ORL 🙂

jenny2009
16. nov 2010

OCH SORRY ZA TU HRUBKU NO ZACAL TRETI ROK MATERSKEJ 🙂)))

ZDRAVIIIIIIIIM!!!!!

smarti
16. nov 2010

@strapco13 Dík za včerajšie odpovede. A ešte mám jednu otázočku. Ako čistiť noštek 8 mesačnému bábätku? Nemáme nádchu ani nič podobné, občas ( cca raz za 1 - 2 týždne ), keď cítim, že má niečo v nošteku, tak jej dám Libenar a vytiahnem s odsávačkou ( zväčša nejaký "džuk" - neviem ako sa to povie spisovne ). Stačí to? Alebo to treba robiť častejšie, aj keď sa zdá, že noštek je čistý? Ako často? Keď bola ešte bábätko, tak som jej vytierala noštek vatovou tyčinkou každý deň.

strapco13
16. nov 2010

@smarti odsavat staci, ked mas pocit, ze tam nieco je..ale tie kvapky Libenar , neskor nejaky spay s morskou alebo mineralnou solou mozes aj castejsie, kludne kazdy den..je to na ocistenie nosa..kde nie su hlieny, tam nie su bacily 😉

@jenny2009 najprv si vypni CAPS LOCK 😉 tie spraye s morskou alebo mineralnou vodou mozes kombinovat s klasicjkymi kvapkami..preplachnes, potom das kvapky, pockas odsajes Ak treba pamykon tak ten daj po odsavani a potom uz eodsavat, nech posobi.
Nasonex je od 6 rokov 😕

jenny2009
16. nov 2010

@strapco13
no ved to ze je od 6 rokov predpisali mu ho vo fakultnej detskej nemocnici na orl, vraj nim sa mandla zmensi............
tak neviem davam mu ho len raz denne namiesto2x a skusam aj biolampu. dokonca mi povedali ze na vybratie je este malinky ze to by mu dorastla ale fakt noci su tazke, mozno som to uz mala nechat vybrat a bol by pokoj.

strapco13
16. nov 2010

@jenny2009 😕 😕 😕 😕 😕
nosna mandla sa vybera od 8 mesiacov, a ked chceli uz dat nejaky spray, tak aspon Fliksonase, ten je od 3 rokov 😅 ..ja davam ten, ked sa pacient blizi k 3 rockom
aj ked je pravda, ze sa skor nedoporucuju len preto, ze nie su studie, ktore by dokazovali bezpecnost alebo nebezpecnost pre mensie deti

jenny2009
16. nov 2010

no vidis ako to je, co lekar to iny nazor tak mam navstivit este dalsieho orl?
citam tu rozne nazory na vybratie dokonca rakuski lekari na svojom sympoziu sa priklanaju k nevyberaniu do 5 rokov, tak fakt neviem, ale asi to bude tak ak to robi problem pri dychani musi to von...............

strapco13
16. nov 2010

@jenny2009 no ja by som sla 😅

adetka
17. nov 2010

@julca29 ... aj my ideme do Levic... na sukromnu ORL... o dva tyzdne... spokojna?... ja som nechcela do nemocnice na tri dni... radsej jednodnova chirurgia ... aj ked za to zaplatime...

Mirke budu operovat nosne mandle o dva tyzdne... uz je doma vyse tyzdna... a ani ju do skolky dovtedy radsej uz nedam...

silvinenka
17. nov 2010

Ahojte ja som bola z dcérou na nosných mandliach v celkovej anestéze boli sme tam tri dni. A musím povedať že sa má ovela lepšie už nechrápe teraz ju kontrolujem či vobec dycha a pri rozpravani nechuchni. Boli sme v Bratislave na Antolskej a operoval ju vyborny lekar mudr. Siváček. Ležali sme na JIS ke a personal bol ok. Som rada že sme to takto zvladli aj ked chvile ked mi ju brali z naručia na salu boli pre mna ťažke ako pre každu matku. A hlavne už jej nedorastú spať.

zuzana2706
18. nov 2010

takze OTOVENT som zohnala a doplacala som nieco cez 3,60 EUR aj ked mi bolo povedane ze je to hradene poistovnou, v lekarni povedali nieco uplne ine. SUPER info podavaju.

janka76
24. nov 2010

ahojte, chcem sa poradit moja dcera ma 3roky 4 mesiace, doteraz mala 1xatb, ked mala anginu, vobec nebyva chora, asi od oktobra v noci obcas funi, chrape, nie je to pravidlo, spomenula som to pediatricke, ta nas poslala na orl kde skonstatovala doktorka vybratie nosnej mandle v celkovej anasteze, pediatricka sa priklana k jej nazoru, som z toho v soku a neviem sa rozhodnut co je spravne
@strapco13 co ty na to, takto na dialku?