Ako vyliečiť zväčšenú nosnú mandľu a nádchu?

vierca
30. okt 2006

Mam problem s dvojrocnym synom, ktory ma zvacsenu nosnu mandlu po nadche. Uz dva mesiace zapasime so soplikmi, t.j. opakovanymi infekciami dychacich ciest, co vyvrcholilo obstrukcnou bronchitidou. Antibiotika chvalabohu zabrali, uz nesopli, ale ma stale mierne upchaty nostek a dycha dost cez pusu. Da sa to vôbec nejako vyliecit? Trva to uz velmi dlho!

syslica
4. mar 2011

@petikd Ono je to vo všeobecnosti tak, že matky to znášajú horšie... hospitalizovaní sme boli 4 deti a 3 mamy v mini izbe so 4 posteľami, dve deti mali DS, operáciu ani zďaleka nezvládali tak pohodovo, mala som o ne strach, keď sa v noci dusili... a čo potom ich mamy.? Na oddelení bola našťastie aj "škôlka" a plastový domček, rozprávala som tam všetkým rozprávky, na sivého pásikavého vlka vegerariána tam bude dlho spomínať tuším aj personál 😀 , domov som po 3 dňoch prišla úplne zničená... ale prežili sme to, chodíme už len na kontroly.

strapco13
4. mar 2011

@syslica super, ze je maly OK
ono niekedy ak nie je ta stipula uplne na punt zasadena, tak moze vypadnut, nie vzdy ju rodicia najdu v posteli..pokial nic netecie, neboli, tak sa nic nedeje
ked chces umyt vlasy, tak to vchodu do zvukovodu vacsi kus nakremovanej vaty, prelep este zvonka leukoplastom a mozte umyt..najlepsie je tak ako u kadernicky..hlava v zaklone
na ten zapach skus preplach..ak ho nebude stipat...ta chrasta po operacii niektorym dost smrdi 😅 ale je to docasne 😉
je mi luto, ze to urologovia takto odignorovali ☹

syslica
4. mar 2011

@strapco13 Super rady, ďakujem!! Vidíš a toto mi doktorka dnes na kontrole nebola schopná povedať! Ďakujem ešte raz!

strapco13
5. mar 2011

baby...zacala som clanok o nosnej mandle..sice este nie je dokonceny..ale kto ma chut..moze na neho kuknut 😉

ada17
27. mar 2011

@glorita
môžem sa opýtať či Vám to pomohlo?my máme presne taký istý problém....máme už vyšše dvoch mesiacov kašeľ (dcéra) a chcú nám vybrať nosnú mandľu.

glorita
27. mar 2011

@ada17 noo..mysim ze naozaj nastalo zlepsenie,najma co sa nocneho kaslu tyka.ale stale je nachylny na tie infekty hornych dych,ciest,stale ma akoby plny nostek,dycha viacmenje ustami a hovori nostekom,pricom naozaj ze tie choroby akoby menej chytame,myslim tym teraz taku moraxelu-tu mal skoro neustale predtym po kazdej navsteve kolektivu a teraz chodieva do skolky a nejako sa asi preimunizoval.Ale aj teraz ma akoby nostek plny,pricom nema vodove hlieny,sem tam zakasle.V globale musim konstatovat,ze to pomohlo v tom smere,ze naozaj tie hrozne kasle pominuli,ale je to stale take akoby troska neprechodne v tych HDcestach v tom nosteku.

cvrcko
29. mar 2011

chcem sa tu pripojit,mame ist vyberat nosnu mandlu lokalne v piestanoch u doktora krupu ,neboli ste tam niekto?

lamada181
31. mar 2011

ahojte nemate niektora skusenosti s panom dr mazurom v ziline idem s malim na vyber nosnej mandle tak chcem nejake info dakujem 😀

pipisek
1. apr 2011

Ahoj Strapco!
Doufám, že sem nakoukneš a povzbudíš mě 😉 😔 Už jsi mi párkrát poradila...
Na konci února malé /3,5 roku/ odstranili nosní mandli v celkové anestezii kvůli opakovaným zánětům uší /psala jsem výše/.
Od odstranění mandle byla doma, do školky nechodila, protože hned po operaci měla zánět močáku a ATB, takže do školky šla až toto pondělí po měsíci od zákroku.
No a včera jí začalo bolet v krku a dnes už obě uši 😒 Byli jsme na ORL, má slabý zánět, kapeme do obou uší a prokapáváme nos. V krku nic na ORL neviděli, ale vyžadovala teď obklad a že jí to bolí. Stříkáme Tantum Verde.
Jsem z toho celkem rozhozená, protože jsem doufala, že odstraněním mandle budeme mít po častých zánětech uší. Dnešek mě zase rozhodil, už jsem celkem zoufalá. Malá bere ještě Luivac, druhé balení, dostala ho na ORL s posvěcením inunologa.
Kdy už tohle všechno skončí???

strapco13
1. apr 2011

@pipisek ono chvilu trva kym, sa telo da dokopy po operacii..nielen zhojenie rany po operacii, ale aj imunita
hrdlo ju boli pravdepodobne z toho, ze nedycha nosom..cize uvolnit nos /postup je v mojom clanku/
usi..mozu pobolievat z toho opuchu nosa..ktory moze byt infekcna /klasicka/ nadcha alebo moze byt aj alergickeho povodu ..v oboch pripadoch by som uvolnila nos, plus nosne kvapky kvapkala do nosa s polohovanim hlavicky na usko /clanok o zapale stredneho ucha/ a dala by som antihistaminika
na ORL to uzavreli ako zapal stredneho ucha alebo vonkajsieho zvukovodu? ake kvapky davate do ucha?

ludva
1. apr 2011

@pipisek Ahoj Pipísku :D:D:D
Ani nevíš, jak je mi líto, že už zase stonáte a malá není po oparaci OK. Znám to moc dobře, vždyť víš....
A co imunologie? Možná by to chtělo komplexní vyšetření krve.... Nevím co poradit, navštívit naší lékařku - sousedku, zkusit třeba i homeopatii....

bobinna
2. apr 2011

ahoj Pipísku,

tak tohle znám moc dobře, kluk ve čtyřech letech každý měsíc na 14 dní šílený kašel ale fakt hrozný!!!! Dr z ORL doporučila odstranění nosní mandle ... pooperační stav teda naprosto hroznej, šílenej horor... ale dobrý, myslela jsem si že máme pokoj,ale ono nic ... kašel se vracel pořád ikdyž ne takový co býval před operací, alergoložka nám doporučila Rybomunil (nevím, jestli jsem to napsala dobře ...🙂) bere se to zvláštním způsobem, myslím že vždy jen první týden v měsíci ( už si přesně nepamatuji ) je to léčba na půl roku a pak jsou 3 měsíce pauza nebo tak nějak to bylo... ale hele fakt to pomohlo ... klukovi je 9let a marodí minimálně... takže bych poradila poprosit dr o doporučení na alergo...

ještě jsem chtěla napsat, že máme známého homeopata a ten nám doporučil Oscillo... koupíš v lékárně a to taky pomáhá stačí 3 dny a je po všem dávám ho i 2,5leté holčině a jsme spokojený ... tak ahojda

bershka
2. apr 2011

ahojte kocky.
my ideme na mandlu v piatok. ja mam taky strasny strach... ☹ malinka ma dva rocky. smrkat vieme, ale este nechodi uplne na serblik, len kakat. bojim sa aj predoperacneho, lebo nalacno musime dojst. ako vysvetlim dvojrocnemu dietatu, ze nesmie papat? boze, az mi jej zle ked si na to zmyslim. 😢 😢 😢
co mam cakat po operacii? lebo robia jej to ambulantne. nechcela som tam ostat tri dni.. mam hruzu z nemocky, uz som tam s malou raz bola. bojim sa, ze sa jej to nezhoji ako ma, ja neviem, uz nespim tyzden...

bershka
2. apr 2011

@strapco13 ahoj strapco, ty si orl doktorka, ci pediater? skusis mi povedat nieco blizsie k mojmu prispevku. budem mooooc vdacna. dakujeeem

strapco13
2. apr 2011

@bershka ako jej to budu vyberat ..v celkovej alebo pod naladovkou v lokalke? podla toho ti napisem co mozes asi tak cakat po operacii
cim je dieta mensie..tym skor ide na zakrok ...nevysvetluj jej, ze nemoze papat, nepochopi to..jednoducho jej nedaj /ty sa najedz potajme, ale vacsina rodicov aj tak neje od strachu/...skus jej len povedat, ze maminka nemoze ranajkovat v ten den a ze sa zahrate hru, ze teda aby to maminka vydrzala, tak nemoze ranajkovat ani mala..proste ked si bude pytat jest tak ju nejak akecaj, rychlo sa vychystajte..povedz ze sa ponahlate a ze sa najete potom

bershka
3. apr 2011

@strapco13 ide na lokalku. len sa bojim pooperacnych stavov 😖 kolko tam budeme? mna sestricka varila, aby som tam s nou bola, ze keby isla pod celkovu, tak by jej to lepsie spravili a mandla by viac nedorastla.. ale to je blbost, nie? ona predsa dorasta, ci? o pol 8 nas maju prijat, neviem, kedy nas pustia domov....

bershka
3. apr 2011

@strapco13 a ked mi dokina povedala, ze nesmie nic jest, nemozem jej dat ani take redsie mliecko? na 210 ml nejake tri odmerky nutrilonu? lebo ona nas tam pozabiiijaaaa. sice mi povedali, ze roztek moze a vodu, ale s tym ju neoklameme 😨

pipisek
3. apr 2011

@strapco13
Dr. na ORL říkal, že má levé ucho mírně zarudlé, ve zprávě je napsáno doslova - zvukovod vol.mír.nastříklý při bub, bub retrah matný. Jako diagnosa je uvedeno H650 Akutní ser. zánět stř. ucha ale dle mě je to nesmysl, protože tohle máme na všech papírech z vyšetřeních, i na pooperačním (asi nemění diagnozu v záhlaví, nechali si v PC tuhle diagnozu od zánětu někdy v lednu, je tam i dat. 14.1.) a pak píšou dále.
Kapky mi napsali opět Otobacid. Nikdy jsme ale s Otobacidem ucho nerozkapali, vždycky jsme pak nakonec jeli píchat ☹ - Takže jsem dr. poprosila o Garasone. Garasone jsme používali se starší dcerou . Ta měla také časté záněty už od 3měsíců věku do cca 6 let, pak to ustalo. Starší holce mandli nevyndavali, 3x jí mandli vyšetřovali a vždy byla hraniční velikost.
V lékárně mi Mgr. řekla, že Otobacid je spíše na ztlumení bolesti a Garasone obsahuje antibiotika, takže spíše léčí místně zánět. Je to tak???
Jinak malá je bez obtíží, na uši si nestěžuje, naposled si stěžovala v pátek před vyšetřením, pak jsem začala kapat 3xdenně Garasone a dobrý, prý ji uši nebolí a ani v krku.

pipisek
3. apr 2011

@bobinna

To Oscillo dáváš na radu homeopata na co? Na kašel nebo na rýmu? To je na chřipku, ne?

danielahamar
3. apr 2011

my sme mali ísť na výber ráno o cca 7hodine, od pol noci bol napojení na infúzku až do rána, na rad sme sa dostali až o cca 13hodine, a prvý krát pil až o 16hod. a jedol o 18hodine, mali sme ísť na úplnú anestézu, ale mudr. si to na poslednú chvílu rozmyslela a robili to v polovičnej, nikdy, nikdy viac, keby som vedela, tak ho z toho stola vezmem ani nestihnú mrknúť 🤐 , za toto mám ťažké srdce na anesteziologičku v nr 🤐

bershka
3. apr 2011

@danielahamar brr, to znie hrozneeee.

danielahamar
3. apr 2011

@bershka ono to bolo o to horšie, že som ho pol hodku po zákroku nevedela vôbec utíšiť a vlastne všetko on videl, a od vtedy má histériu z mudr. 🤐 , tak im treba, sebe si robia takúto reklamu svojimi činmi 🙄

bershka
3. apr 2011

@danielahamar my ideme zajtra na predoperacne a mam vacsiu hruzu z toho ako z operacie. sarka totiz pyta mliecko o pol 6 a odbery su az o pol 9

strapco13
3. apr 2011

@bershka nosna mandla moze dorast a nemusi..vacsie riziko dorastenia je po lokalke, kde sa to robi na slepo, ale zavisi aj od imunity dietata, alergii...vacsia pravdepodobnost je dorastania u obeznych a alergikov..ale tiez to nie je pravidlo, ze musi a ze chudemu nedorastie
ono po celkovej narkoze su deti zmetene..ale zas po lokalke si musia fukat nos, vypluju krvicku a ked to vidia..tiez to nie je bohvie co..niektore deti to zoberu v pohodke..ine maju z toho hysak, ked vidia na vreckovke krv /cize sa snaz mat vela papierovych vreckoviek a vzdy po vyfukani nosa a vypluti sliniek, rychlo schovaj pred malou, a len ty skontroluj, ci tej krvicky je stale menej a menej/ ..cca po 1- 2 hodkach /podla stavu malej, ak zaspi, tak ju nebud/ od zakroku mozes ponukat tekutiny..pomaly v malych duskoch..niekedy ked sa deti tej krvicky nahlcu a potom sa napiju tak sa zaludok podrazdi a vtedy zvrackaju..pokial nebude po par hltoch zvracat, mozte pit, po 3-4 hodkach sa moze najest..nieco makke co nemusi zuvat..jogurt napr, samozrejme ak je nekludna alebo da najavo ze ma bolesti, tak mate narok na lieky na bolest
jest ani pit pred zakrokom nesmie...moze zvracat a vdychnut to..pod naladovkou su spomalene reflexy
co sa tyka pred odberom...mlieko obsahuje cukor..moze skreslit vysledky..ale kedze to mate 3 hodky pred tak by som taku zafarbenu vodu s minimom mlieka /fakt len na zafarbenie ..netusim ako sa zaraba Nutrilon, my sme sa kojili/ by som dala

strapco13
3. apr 2011

@pipisek garasone je lokalne ATB..Otobacid obsahuje latku na hojenie, proti opuchu a proti zapalu /lokalny kortikoid/, potom je tam lokalne anestetikum..cize proti bolesti a lokalne dezificiens..cize ucinkuje aj proti mikrobom..ale slabsie ako ATB
pokial je ale cisty zapal stredneho ucha /bez zapalu alebo podrazdenia zvukovodu/..tak su akekolvek kvapky do ucha zbytocne, pretoze problem je za blanou bubienka a tam sa /pokial je blana bubienka bez diery/ aj tak nic nedostane..ale zvykne sa davat ten otobacid, prave kvoli tomu, ze trosku znecitlivie tu blanu bubienka..aj ked bolesti su zo zmeny tlakovych pomerov v strednom uchu ..kukni moj clanok o zapale ucha
u vas dala ten Otobacid..na zmiernenie toho zacervenania /cize zapalu/ okolo blany bubienka
ale kedze mate bubienok vpaceny /retrahovany/..tak treba uvolnit eustachovu trubicu..to najdes v spominanom clanku/..ono akonahle odpuchne nos a prepojenie medzi uchom a nosom tak bolesti ucha pominu
diagnozu by som podla tvojho popisu /cize dieta som nevidela/ dala ako tubotympanalny katar..co je v podstate slabsi stupen alebo predchodca zapalu stredneho ucha, cize dr dala diagnozu v norme

pipisek
3. apr 2011

@strapco13
Moc, opravdu MOC Ti děkuji! Doufám, že se časem vše zlepší, že zabere i ten Luivac. Nos čistíme a kapeme dle Tvého návodu 😉 V květnu jdeme na imunologii, budeme mít výsledky odběrů, snad se vše zlepší. Je to totiž nápor na psychiku 😢 ...když zase pláče, že jí bolí ucho, přitom člověk tak věřil, že jí odstranění mandle pomůže 😕

bershka
4. apr 2011

@strapco13 ahoooj, moc ti dakujem, za pol hodinu odchadzame na odbery, zvlada to statocne, sice rano pytala mliecko, ale potom sa jasila v posteli a vygrcla trochu este z vecera. takze som sa ukludnila, nie je az taka vyhladovena 😉

bershka
4. apr 2011

no nakoniec z jedneho vygrcnutia boli tri poriadne a vsade. doktorka skonstatovala ze ide na nu viroza, ale potom som si uvedomila, z e som jej dala studenu vodu nalacno a chudatko vygrcala sa... tak ideme na odbery zajtra

maja6
4. apr 2011

Presne tento istý problém má moja sestra so svojím tiež dvojročným synom. Neustále nádchy a zvýšené teploty. Po 2 mesiacoch trápenia, malému konečne doktorka predpísala antibiotiká. Nádchu nemal už mesiac ale v noci strašne chrápe a tiež dýcha ústočkami. Odporučenie : výber nosných mandlí. Je objednaná v máji. Hrozne sa bojí, je to predsa ešte malinký človiečik a má už ísť pod narkózu, ale na druhej strane sestra tvrdí, že sa to už v noci nedá počúvať ani malinký sa nevyspí. Takže držím Vám palce, aby malinkému bolo tiež už lepšie. Možnože výber nosných mandlí pomôže.
P.S. Ja som mala tento problém so svojou dcérou. Tá mala zakaždým, keď mala nádchu zápal stredného ucha. A to bolo každý mesiac. Po výbere nosných mandlí, ako keby uťalo. Som rada, že sme to podstúpili i keď sú to neskutočné nervy. Veď sú to naše pokladíky.

norulka18
4. apr 2011

dobry vecer, mam presne tento isty problem ako vy, s malinkym sme uz objednani do Novych Zamkov, budu mu to robit lokalne, este musime cakat do maja, ale naozaj sme z toho zufali ako velmi tazko sa mu dycha a preto aj malicko spinka, budi ho neustale skarede dychanie, tak verime, ze aj nam to pomoze, dame vediet. Zatial dovidenia. Nora. a len tolko chcem podotknut, tiez sme mali vo februari len dva rocky.