Ako znížiť bábätku teplotu?

anickaajanko
8. jan 2009

ahojte babenky
vcera sme boli s malym (ma 4 mesiace) na druhu davku prevenaru od 1,1 je zadarmo (rodila som v 42 TT, nie sme rizikovy) aj 2 davky tej vakciny na zaskrt a tak a celu noc aj teraz mi ma teplotu 38,3 neklesa ani nestupa po obkladoch
co je prosim vas najlepsie na stiahnutie teploty u takychto malinkych deticiek ? kde davat óbklady? nas ako deti zabalovali cele do plachty mokrej ale to by som nedokazala
a cipky paralenove alebo baby sirup panadol alebo nurofen?
co sa vam osvedcilo

annag
14. jan 2009

http://www.ruvzse.sk/ockovaci_kalendar.htm

dnes som bola na poradni s dvojmesačnou dcérkou - očkovanie prenevarom je povinné pre deti, ktoré v roku 2009 dosiahli príslušný vek, teda ja pre deti narodené koncom 2008

mkr
14. jan 2009

můžu se zeptat jaký je rozdíl mezi prevenarem a pneumo23?

tina_
14. jan 2009

Nie je to zvlastne, ze v tu ranu, ked ho zacnu poistovne preplacat, tak ho zaradia medzi "povinne" vakciny? Co som pozerala, tak jedna davka vychadza na 62,70 eur (www.edusan.sk), krat dva, cca 125 eur, vynasobte si to poctom deti....hm 😒

annag
14. jan 2009

tina, čo sa čuduješ, peniažky sú peniažky, každý si chce prilepšiť 😀

nič nie je zadarmo, platíme si aj čo nechceme, len sami seba klameme, štát si ten Prevenar od nás zinkasuje v odvodoch 😒

tina_
14. jan 2009

no ved prave, to sa mi nepaci, ze aj tak si to sami "zacvakame" a hlavne sa mi nepaci, ked niekto zaraba na malych detoch, a tlaci im NASILU vakcinu, ktora zrejme viac skodi, nez pomaha.
Biela mafia.

susik77
15. jan 2009

tina: to su poplasne spravy. keby to bolo tak skodlive a tolko deti by zomrelo, tak vakcina by musela byt uz davno stiahnuta z trhu. skus si nieco nastudovat o klinickych studiach , o kontrol. uradoch ako je SUKL, FDA 😉

susik77
15. jan 2009

Pre holky v CR: dnes mi na VZP povedali, ze ten prispevok 1000 Kc je bez obmedzenia veku, treba zaziadat do 10.2.

miroslava72
15. jan 2009

Ahojte.
Moja dcerka je narodena v juli 2008 a s nasou mudr.som bola dohodnuta,ze malu dam zaockovat prevenarom az po dovrseni 1.roku. Sama mi to navrhla,ze nech si vytvori nejaku imunitu a budu ju ockovat len 2x.
No a v utorok som bola na poradni a mudr.ma prekvapila...ze ideme ockovat a hned malej aj pichli prvu davku prevenaru,lebo od 1.1.2009 je to povinne.

denduska
15. jan 2009

susik: teraz som si pozerala stranku FDA, kedze malu som dala zaockovat, je tam origo letak (ktory ma 30 stran!!! v A4 formate pdf) a je tam napisane - str.pneumoniae sa vyskytuje v 90 roznych serotypoch, ich vyskyt zavisi na geografickej oblasti - vakcina je pripravena z 7 najcastejsich serotypov, ktore sposobuju az 80% zapalov stredneho ucha v USA - takze skvele, mozno to tu v Europe ani nebude take ucinne 😠

A inak my sme za vakcinu platili v novembri nejak okolo 300 korun....a sme vo vseobecnej ZP.

johanda
15. jan 2009

mkr - pneumo 23 je určeno starším dětem - očkuje se od 2 let, obsahuje 23 sérotypů, proti strep.pneomoniae chrání asi z 99 %, Prevenar je určen kojencům a batolatům do 2 let, obsahuje 7 sérotypů, chrání ze 60 - 80 %. Osobně bych dala přednost Pneumo 23, pokud máte v rodinné nebo dceřině anamnéze časté záněty středouší nebo komlikované záněty dýchacích cest, přemýšlela bych i o prevenaru po konzultaci s pediatrem a orl lékařem.

susik77
15. jan 2009

denduska: klinicke studie su globalne, to znamena, ze prebiehaju po celom svete, zistuje sa ucinnost a bezpecnost. vysledky sa zhodnocuju, robia sa statistiky. kazdfy neziaduci ucinok, hoci sa vyskytne len 1x a vobec nemusi suvisiet s danym liekom, ale napr. s pacient. predchadz. chorobou sa musi tiez nahlasit. vsetky vysledky sa pred registraciou lieku predlozia kontrol. organu-napr. v sr SUKL, a etickej komisii-tam su odbornici-lekari, farmaceuti, a pod. oni si vsetko nastuduju a zhodnotia a bud liek schvalia al. neschvalia. ak je uz liek zaregistr. a pusti sa do obehu-co trva od zac. studii aj 7 rokov, dalej sa sleduje v postmarketing. studiach , kt. trvaju asi 4-5 rokov a tiez sa nahlas, nez. ucinky a liek sa moze stiahnut z obehu, ak sa vyskytne nieco vazne. cely priebeh klin. studii je kontrolov. FDA a SUKL-om a ak su tam zavaz. nedostatky-eticke al. medicinske-tak mozu tu klin. studiu zastavit.
Takze myslim ze su dostatocne regul. mechanizmy, keby bol Prevenar tak skodlivy ako pisete, ze by uz bol davno stiahnuty z trhu.
Napr. pred par rokmi bol stiahnuty urc. liek na zvys. cholesterol-lebo sa zistilo, ze sposobil u maleho poctu pac. infarkt.

johanda
15. jan 2009

susik - off topic, s klinickýma studiema celkem pracuju a vím, že pokud je studie prováděna v jedné geografické oblasti, bere se tato skutečnost jako minimálně rušivý vliv, někdy jako chyba (podle toho, co je studováno). Jak je to ve farmacii? Pokud je studie realizována dejme tomu v USA a zahrnuje konkrétní podmínky dané oblasti, bere se to v úvahu i při schvalování v ČR nebo se to nějak přepočítává?

susik77
15. jan 2009

johanda: ja robim klinicke studie vo farmacii. ono to prebieha tak, ze prebieha studia naraz po celom svete-teda nielen v USA, ale aj v Europe, azii atd. samozrejme, uvadza sa tam rasa, pohlavie, vek atd. dalej su tam vstupne kriteria-podmienky-kto moze byt v studii-vek, pohlavie-ochorenia atd. vsetko sa samozrejme statisticky vyhodnocuje. takze vysledky su objektivne. berie sa do uvahy napr. aj fakt, ake percento ludi trpi v tej-kt. krajine na dane ochorenie-ci sa tej farm. firme vyplati viest v danej krajine tu klinicku studiu.

evikuu
15. jan 2009

Ahojda, nám bylo doporučeno od narození pneumokok ve 2 letch poslední dávka a třeba když budeme chtít tk na doplnění po třech i více měsících pneumo 23

susik77
15. jan 2009

este k tomu su tam take prvky-ako randomizacia, studie byvaju zaslepene-t. j. ani osetruj. lekar nevie, co dany pac. berie-ci porovnavaci liek al. skusany-takze pri otazkach, kt. kladie pacientovi ho neovplyvnuje-pri ocakavani pozit. al. negativ. ucinku.

denduska
15. jan 2009

ja viem ako sa robia studie, na par som sa zucastnila, aj ktore firmy daju za to len pera a zapisniky a ktore viac...vseobecne americania su najstedrejsi..firmu menovat nebudem, ale robia zname modre pilulky 😅 😅

my sme zaockovani, ja teraz nerozmyslam nad negativnymi uc., ale ci to skor malo vyznam...inak v tom letaku je napisane ze studie sa robili v North Carolina kvoli tamojsej multietnickej populacii. Takze tak 🙂

mkr
15. jan 2009

johanda díky 🙂

susik77
15. jan 2009

kamaratka pracuje vo firme Wyeth, skusim zohnat nej. materialy o klin. studii a prip. napisem, co som vsetko zistila.

denduska
15. jan 2009

no super, tak to som fakt zvedava 🙂 urcite daj vediet. a ak je to tak, tak nech sa na mna nehnevaju...tak preco neurobia vakcinu co pasuje aj tunajsim detom....

johanda
15. jan 2009

susik - díky. já se věnuju hodnocení rizik chemických látek v ekosystémech - tam jsou ty studie trochu jinak koncipované, musí se brát v potaz i charakakter místních podmínek životního prostředí , které nelze zobecňovat, někdy se stane, že 2 studie dvou institucí na jednu chemikálii mají odlišné závěry, studie se většinou doplňují modely atd. Pokud je ve studii zahrnuto i hodnocení rizik pro lidské zdraví, požadují se i klinické a farmakokinetické studie, ale to už já nedělám, jelikož tomu zase tak nerozumím🙂. FDA (SÚKL asi ani ne) může vstoupit do prováděné studie a žádat dílčí výsledky kdykoli ?

johanda
15. jan 2009

jinak se taky těším na ty výsledky, doufám, že se je susikovi podaří sehnat

susik77
15. jan 2009

inak som rada, ze sme sa o tom rozkecali 🙂 este sa prip. pozriem na stranky sukl-u. tam by mali byt verejne vystavene vysledky klin. studie.
johanda: ano, je to tak. FDA aj Sukl mozu kedykolvek zasiahnut do klin. studie.prip. aj eticka komisia

susik77
15. jan 2009

tak zatial som nasla toto: http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/P...
vyzera to, ze prevenar nema moc vysoky ucinok proti zapalu stred. ucha...

caruzo19
15. jan 2009

no teraz som z toho jelen,takze podla linku co dodala annag (http://www.ruvzse.sk/ockovaci_kalendar.htm),sa ockuju len 3 davky a ta,co sa mala dat medzi 2.a 3.rokom spolu s hexou sa uz nedava?esteze ju mame v ladnicke 😕

skrecok
16. jan 2009

My sme boli vcera na ockovani (hexavakcina+prevenar), sla som do lekarne vybrat a cakala som s penazenkou...A lekarnicka mi hovorila, ze nic neplatim. Takze je to pravda, ze je to zadarmo. 😉

Ja som mala pred 2 rokmi pneumokoka a bolo to zle, u babatka si to neviem predstavit. Samozrejme aj po ockovani prevenarom mozu dostat zapal stredneho ucha, ale budu miernejsie.

bzuco
16. jan 2009

skrečok...ale len pre deti narodené od 2008

deti 2007 mali mať tiež za poplatok ešte tento rok, ale zrušili to 😠

skrecok
16. jan 2009

Aha, nevedela som... 😖

anickaajanko
autor
16. jan 2009

tak predsa len

bzuco a to aj tu tretiu davku budeme mat zadarmo
:

bzuco
16. jan 2009

anickajanko...vy určite...toto sa týka len detí narodených v 2007

andilek
28. jan 2009

Tak já jsem z toho jelen, srnec a daněk dohromady 😅 😅 😅

dneska jsme byli nechat si proplatit Priorix, aplikace byla během ledna, částka byla 540,- Kč...paní mi navrhla, že mi proplatí pouze 500,-- Kč, s tím, že pokud budeme mít ještě během tohoto roku nějaké očkování, tak nám proplatí dalších 500,-- (těch balíčků bude ještě více)

pak jsem se dotazovala na Prevenar a ten nám uhradí taktéž, jsme narozený v 07 a aplikaci budeme mít v únoru druhou, ale asi nám uhradí jen 500,-- ,....na to jsem se totiž nezeptala

tak snad jsem to pochopila správně, nicméně si tam stejně zajdeme a buď proplatí nebo né 😝 😅