Alergia na jedlo. Máte s tým niektorá skúsenosti?

andy
7. nov 2008

Prosím o radu. Môjmu malému (2r) sa počas brania ATB začali vyhadzovať na telíčku červené fliačky, po chvíli sa v strede fliačiku urobil pupáčik, ako keď sa popŕhlite žihlavou. Do 20min zmizne. ATB sme dobrali cca pred 10 dňami, ale žihľavka pretrváva. Bola som u lekárky, vylúčila, že by to spôsobili ATB, označila to za zhodu náhod. Vraj to bude alergia na jedlo a máme zapisovať, čo malý zjedol. Zamerala som sa hlavne na mliečko, lebo to sa mi zdalo pozorovaním najviac pravdepodobné. Malý ho miluje, ale našťastie akceptoval ovsenú náhradu mlieka. Problém ale je, že aj po 3 dňoch sa mu robia tieto červené fliačky, aj po ovsenej náhrade mlieka. Viete niektorá či je to ešte dôsledok predoslej stravy alebo ako dlho trvá kým sa organizmus od predošlej stravy očistí? Čítala som na webe rôzne a často protichodné informácie. Niekde píšu, že človek má danú potravinu vylúčiť až na 3 týždne a potom ju skúsiť a čakať na reakciu. Navyšše sa mu robia fliačky aj keď ho nakrémujem po kúpeli, takže som prešla z bubchen kozmetiky na obyčajné detské mydlo a natieram ho lipobase krémom, ktorý mi dala lekárka. Je to trošku lepšie, ale škvrnky sa stále objavujú ☹

other_side
7. nov 2008

ahoj andy.. ako popisujes, mohlo by ist aj o reakciu na atb, kedze sa mu fliaciky zacali objavovat prave vtedy.. ak lekarka povedala ze to skor nie tak moze to byt aj z tych potravin, ved sa skus zamysliet co nove z potravin si mu zaradila do jedalnicka behom uzivania atb.. inac ma nic nenapada )

andy
autor
7. nov 2008

ďakujem za príspevok, práveže nič nové som mu nedávala ☹ lekárka však povedala, že alergická reakcia môže prepuknúť hocikedy ... medzitým sa mi tu podarilo nájsť jeden príspevok od mamičky, s takmer identickými symptómami ako má môj synček. tiež sa objavila žihľavka asi týždeň po vysadení ATB. písala som tej mamičke, lebo to bol sept príspevok, že ako to nakoniec dopadlo. možno to samé prejde po pár dňoch, neviem, dúfam, bola by som nerada, keby neznášal laktózu, dosť by to obmedzilo náš jedálniček ☹ malý má veľmi rád tvrdé syry a jogurty, ťažko by sa hľadala náhrada ...

other_side
7. nov 2008

joj, dufam ze to nebude nic vazne, mozno to nebude ani jedlom, moze to byt z vody, z kozmetiky z prasku na pranie alebo avivaze.. moze to byt cokolvek, vsak uvidis po nejakom case, skus zmenit ten prasok napr. ale ty najlepsie uvidis 😉 drzim palce aby to cim skor zmizlo 🙂

andy
autor
7. nov 2008

ano, mas pravdu, uvazovala som este nad tou avivazou, lebo len nedavno, asi 2 tyzdne dozadu som kupila novu, krasne vonia a malemu uz neperiem veci separatne, ale s nasimi, kde davam aj avivaz. asi ju vysadim a uvidim, co sa bude diat 😉 dakujem za podporu a zelam vela zdravicka 😉

parvitas
30. aug 2011

@andy ahoj, uz je to asi velmi davno... mam vsak podobny problem. dcerke sa objavili vcera na stehienku skvrny ako po postipnuti, resp. poprhleni. take napuchnute nepravidelne miesto, nieco aj zacervenane... dnes po obednajsom zobudeni to iste, ale vo vacsej miere - aj na lickach, na ramienku, predlakti, lytku, stehne, zadocku. volala som na pohotovost, lebo pediatricka uz neordinovala. povedali mi, ze ak ju to svrbi, mam je to natriet fenistil gelom. pomohlo a po cca hodinke sa skvrny stratili.
antibiotika nebrala. prasok ani krem sme nemenili. veci zehlim z oboch stran.
takze na pohotovosti nam povedali, ze je to alegia na nejake jedlo, resp. kombinaciu.
vraj co sme jedlo po velmi dlhom case, resp. nieco nove. vcera to bol zriedeny "dzusik" od babky... skoro do priesvitna, tak som to nekontrolovala, lebo som nan nemala chut. manzel mi dnes povedal ze to bol Tang! ten praskovy sajrajt... si teraz vycitam, ze to mohol byt spustac...
a tiez dnes po dlhsej dobe (asi mesiac) jedla nektarinky, umyte aj osupane... a pred dvoma dnami ochutnala prvykrat z bryndzovych halusiek. a spravili jej aj kakao (ale asi nie z granka, ale z normalneho kakaa)... tiez mala Brumika, taku sladkost... ale vsetky tieto spominane jedla uz aj predtym a bez reakcie.... okrem toho napoja... ten bol skutocne prvykrat. a zial, neochutnala som to... :(si teraz pripadam ako priserna matka... ze som jej davala jest veci, ktore by este nemala...

neviem vsak urcite presnu pricinu, resp. zdroj.

alami
3. sep 2011

@parvitas prekopíruj svoj príspevok sem https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/atopicky-ekzem-u-deti-mate-ucinne-rady-tipy-ako-ho-riesit/ sú tam babky čo sa fakt vyznajú a poradia ti 😉

parvitas
3. sep 2011

@alami aha, dakujem. do tej temy som nesla, lebo nam lekarka povedala, ze to atopicky ekzem nie je... len alergia na potraviny. takze dik.

alami
3. sep 2011

@parvitas to nevadí, ale baby sa vyznajú v potravinových alergiách, nevadí, že nemáte presne ekzém, ale poradia ti, ako odsledovať, na čo ti reaguje 😉

parvitas
3. sep 2011

@alami vdaka, uz som im tam napisala... 🙂

rainee
25. jan 2012

ahojte, my musime davat pozor na jahody a paradajky tj mala ich moze jest len v mensom mnozstve aby sa nevyhadzala. tiez u malych deti pozor aj na med ,orechy, petrzlen, zeler a samozrejme exoticke ovocko, to su velke alergeny. a kozmetiku pouzivame cisto prirodnu alverde. nikdy som veci extra neprezehlovala ked bola babo akurat som prala v baby sensitive geloch. celkovo nikdy neviete na co moze byt dieta alergicke a alergie sa mozu prejavit az ovela neskor, je to dost nevyspytatelne.