Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

cawes
22. jan 2013

@sonitta ahoj neda mi nereagovat, na tvoj prispevok ohladne ztp pre celiatikov a prispevkou. ANo je to tak dostavaju na recept urcite mnozstvo potravin na mesiac, napr. 1k muky ktora stoji 5 eur a ked je na recept tak stoji 4.50 dufam ze nezavidis tych 50 centov. Dalej ZTP no je rozdiel ci ma niekto alergiu alebo ci ma niekdo nevyliecitelnu chorobu ktora sa neda vyliecit a clovek je na prisnej velmi prisnej diete. Viem o com hovorim! Sice stat daco prispieva ale ked si zoberies ze tvoja dcerka pojde niekam na zabavu( v puberte atd) a budu tam chlebicky napr a pivo tak si to moze dat, ale ked tam pojde clovek s celiakou tak si nemoze dat ani jedlo ani pitie a musi hladovat. Je malo restauracii kde si moze vybrat jedlo ak teda nepocitam salat. Takze si myslim ze v tom je asi ten rozdiel a preto aj stat nieco prispieva. A ztp maju celiatici len ked maju velmi tazke stadiu celiakie normalne sa to na tuto chorobu nedava. Je viacero stupnov

sonitta
22. jan 2013

@cawes to je vsetko v poriadku.. o nic nejde, dala som to len ako priklad.. posledneho pol roka sama drzim bezlepkovu dietu pretoze sa citim lepsie a viem ake je to tazke sa niekde najest.. Chcela som len upozornit na to ze je to podobne financne narocná alergia a taktiez obmedzujuca.. a nehovorim o tom ak mas pridruzenu aj alergiu na vajicka..

sanym
24. jan 2013

@sonitta @cawes Ja mám doma oba prípady - starší syn má celiakiu a mladší alergiu na BKM a vajce. A veruže by mi veľmi pomohlo, keby príspevok na diétne stravovanie patril aj alergikom, síce je to smiešnych 34 eur, ale pomohli by.
@cawes podľa mojich informácií má nárok na ZŤP každý biopsiou diagnostikovaný celiatik.

cawes
24. jan 2013

@sanym ahoj tak to ti nezavidim, moj mm je celiatik. A s tym ZTP to neni len tak maju nato narok len tazsie stupne celiakie plus ak je pri celiakii este dalsia diagnoza, napr. moj mm ma 2xskoliozu, aspon tak nam to vysvetlili.

reikina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuul
25. jan 2013

@reikina ahoj prosim ta mozes mi dat blizsie info o tom centre? dakujem.

reikina
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuul
26. jan 2013

@reikina ahoj ak mozes tak ma zaujima vsetko. ako prebieha to vysetrenie, ci tam mozu aj male deticky....hladam nejaku alternativu.
a sme z Ba

svija
27. jan 2013

Ahoj maminky,
můj 7mi měsíční syn má taky ABKM, zatím je kojený, ale během cca měsíce budeme muset přejít na UM, kvůli lékům, které beru já. Zatím mu dávám Nutrillon Alergy Care, který toleruje (moc toho zatím nevypije). Měla bych mu dávat ten, nebo některé děti s ABKM tolerují i hypoalergenní mlíka?

martinakl
27. jan 2013

@svija Ahoj, nam dali hned automaticky Allergy Care, pak Neocate. Tak bych rekla, ze HA mlicka pro deti s alergii vhodna nejsou. Ale spis to prober s doktorkou, ja se v tom moc nevyznam 🙂

luthien.k
28. jan 2013

@svija HA mléka nejsou určená pro děti s alergií na BKM, protože BKM je v nich naštěpená jen částečně. Jejich účel je jen a jen preventivní u těch dětí, co mají v rodině závažné alergie nebo ABKM, a to pouze do prvních příkrmů.

maruskamolny
1. feb 2013

@reikina ahojky,mohla by si mi prosim povedat nazov centra?nevies ci je take nieco aj na vychodnom slovensku?

ktore
4. feb 2013

@melanche ahojko ako ste zistili vo 4 mesiaci ze ma alergiu na bkm?moja starsia mala alergiu ale ta nepriberala stolice tmavozelene riedke ako kačka.vracala.
teraz mam dcerku ktora je raz taka velka pekne pribera len ma riedku stolicu.papa hami mliecko.negrcka z neho ako predtym z ineho iba ta stolica je riedka a sem tam najdem hlieny.vsade sa pise pise ze hlieny su priznak alergie.tato dcerka je od druheho manzela prvy mal tiez alergiu tak starsia pravdepodobne zdedila po nom.lenze ma 4 a pol mesiaca tak si myslim ze aj zubky ju mozu trapit.tak neviem dufam ze to alregia nebude.

melanche
4. feb 2013

@ktore ahoj, no moja mala silny reflux, tak sme skoncili na gastre. tam nam to z krvi zistili, ale aj laktozovu intoleranciu sme mali. stolicu mala ok, ale moc nepriberala. alergiu na bkm ma stale. a mladsia ma tu alergiu tiez, ale s nou sme neboli na gastre, no uz som skusenejsia, a sama som si odsledovala priznaky. ona ked zje nieco mliecne, tak sa na par minut vyhadze okolo ust. proste tam , kde sa dostala do styku s mliekom. a ked zje jogurty, tak ma riedku stolicu. starsia-ako zacala chodit do skolky- to sme chvilu neboli na diete, tak pila mileko-a hned sa zasoplila. u nas su teda tie priznaky u surodencov rozne a aj vekom sa menia. maju to zdedene asi po mne-ja to nemam zistene, nebola som na testoch, ale ja mam zase ekzem. uz som mesiac na bezmliecnej diete a je to o poznanie lepsie. tak u vas sa to u druhej snad nepotvrdi. ale je dobre to pretestovat, aby nevznikli v skolke problemy ako u nas :( casta chorobnost atd

ktore
4. feb 2013

@melanche dakujem.

saska12
11. feb 2013

@02veronika mliecko uz nemam, mrzi ma to. predalo sa hned ☹

janka
12. feb 2013

@ktore ahoj,ano, moze ist aj u nej o ABKM. U nas sa to tiez tak prejavovalo: caste redsie stolice, trochu hlienu, ale hlavne neklud, nespavost, koliky. Ale priberala, nemala ziadne kozne prejavy, takze to mudr neriesila... Poziadaj dr o vysetrenie, ktore ale moze vyjst negativne (pri nonIgE alergii). Ak by to mudr nechcela riesit, alergiu potvrdis tak, ze ako kojaca matka vysadis BKM, ci nasadis Nutrilon Alergy Care... a nasledne dojde k zlepseniu. Potom sa mozes dohodnut s gastrosom, ci alergologom na expozicnom teste.

joni
12. feb 2013

Chlapec ma skoro 15 mesiacov a stale ho kojim tak raz za den. S kojenim by som chcela prestat, ale ci mu mlieko nebude chybat? Skusila som mu dat Nutrilon AC ale vypil strasne malicko, asi tak 10ml. Nejedava ani mliecne vyrobky. Dcera 4r ta vobec nemala alergiu ale napriek tomu ked som ju odstavila z kojenia, uz ziadne mlieko nevypila. A nevypije dodnes, ale ona aspon jedla mliecne vyrobky a to staci. Tak ako, mozem us prestat kojit?

lubiduch
14. feb 2013

Ahojte môj 7,5 mes syn má zrejme alergiu na BKM, zatiaľ nepotvrdenu gastroenterologom. Došli sme na to ked mal pár týždňov, odvtedy držím diétu. Dodnes mu to neprešlo, stale je veľmi citlivý ked si dám niečo mliečne.
Môžete mi povedať ako prebieha vyšetrenie na gastro u takto malých detí? A tiež aké alternatívy používate pri varení pre batolata? Môžem mu napr kasu na večeru spraviť a ryzovym mliekom? Nechcem ho tlačiť UM ale ja už nemám dosť na to aby okrem kojenia som si odsavala na varenie pre malého. Ďakujem.

luthien.k
14. feb 2013

@joni jídelníček se dá destavit i bez UM. Obilná mléka obohacená o vápník jsou nejjednodušší řešení (a dost dětem také chutnají) a k tomu strava bohaté na bílkoviny (maso každý den, vejce pokud může).

martinkah
15. feb 2013

ahojte dievčatá, nášmu mladšiemu sa alergia na BKM začala prejavovať ako 2-mesačnému, plne dojčenému, takže predpokladám, že to je alergia na srvátku.. po dohode s lekárkou chceme urobiť expozičný test, aké mliečne produkty odporúčate na začiatok? jogurt? lekárka trvá na tom, že začínať treba s tvarohom, mne sa to nezdá - je ťažko stráviteľný a je to čistý kazeín (preto ho dr. odporúča), drobec nikdy kazeín nedostal, keďže neprechádza cez MM, takže nemá/nemal alergiu na kazeín.. či sa mýlim?

pillinka
15. feb 2013

ahojte dievcata, tak my sme boli po cca rocnej diete (IgE alergia na kravske mlieko + vajcia) na expozicnom teste na mlieko (po predchadzajucom krvnom teste a 0 protilatkach na mlieko) a zial mala zacala reagovat uz v 3. kroku, co je podanie 0,5ml priamo do ust... takze pokracujeme :(

pillinka
15. feb 2013

@luthien.k ahoj, prosim ta, bude nam na nieco informacia, na ktoru presne bielkovinu je alergicka nasa mala? myslim tym, ze keby napr. vysiel kazein, bude moct jest nieco z mliecnych vyrobkov? alebo nejaka zo srvatkovych bielkovin? moc sa nevyznam v zlozeni mliecnych vyrobkov, ci sa nejakym postupom napr. pri vyrobe syrov a pod. nejaka bielkovina neoddeli alebo nerozlozi na aminokyseliny, ze by ju potom teoreticky alergik mohol konzumovat... dakujem

luthien.k
15. feb 2013

@pillinka na dietu to bohužel vliv nemá, nedá se vyloučit, že jsou ml. výrobky kontaminované i těmi BKM, které by se tam vyskytovat příliš neměly (na základě technologického postupu - tvaroh je skoro samý kasein, tvrdé sýry mohou mít BKM rozloženou téměř až na aminokyseliny atd.). Má to ale vliv na předpověď, kdy alergie nejspíš vyhasne - na syrovátkové bílkoviny vyhasíná ochotněji, než na kasein.

luthien.k
15. feb 2013

@martinkah určitě jogurt za mě, protože obsahuje všechny BKM a má nízký obsah laktózy, je proto lepší na trávení. Jak jsem psala výše pro pilinku, pokud expozice nedopadne dobře, stejně mu nebudeš moct dávat nic.

kaselka
16. feb 2013

@luthien.k a hlásim sa zase. Máš skúsenosti, aby deti s ABKM po využívaní ATB získali ešte aj prechodne laktózovú intoleranciu (napriek tomu, že počas liečby berú napr. Infants dophilus)?

tkmama
16. feb 2013

Mamičky, prosím o názor: dcérku (21-mes.) som pred 2 týždňami odstavila a začala som jej dávať Sunar. Všetko bolo v pohode, krabicu dopila a potom som kúpila Hipp, chcela som vyskúšať aj inú značku. Neviem, či to s tým môže súvisieť, ale po obede sa mi zobudila s vyrážkou na nôžke, resp. boli to také začervenalé vystúpené plochy. Myslela som, že ju niečo poštípalo, ale večer mala vyhádzané aj ruky a líčka, na druhý deň som išla na kožné, že je to žihľavka, ale nevedeli z čoho. Dostali sme Zodac (včera), vyrážky síce na pár hodín ustúpili, ale malinká je ako bez duše, strašne malátna, unavená, len by spala, nechce nič jesť a vyhádzaná je znova. Tiež sa jej spustil soplík a kašle. Mohla tak zareagovať na mlieko?

atreyu
21. feb 2013

Baby prosim vas odkial beru krv 11mesacnemu dietatu?

martinkah
22. feb 2013

@atreyu nášmu mladšiemu brali vždy z rúčky, prvýkrát ako 2-mes., aj na alergo , aj na gastro.. ale spoľahlivo ti odpovedia len v ambulancii, kam sa chystáte...

luthien.k
22. feb 2013

@kaselka je to možné, jak se naruší ta rovnováha ve střevech, tak k tomu zřejmě může dojít, protože střevní flóra se na trávení lakt. účastní. Ono žádná probiotika nepokryjí ten úbytek během léčby, hlavně je potřeba pokračovat dostatečně dlouho po léčbě v jejich braní 🙂