Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

llucinka
5. okt 2008

janko: U nás sice volně k dostání jsou, ale jsou drahé... Na předpis je to levnější, např. u nás stojí jedna plechovka asi 120,-, když by sis ji koupila klasicky bez receptu, je to za 260,-. V tom je velký rozdíl, my zatím máme ještě první plechovku, jedna nám vystačila zatím na 14 dní a něco, takže počítám, že vydrží 3 týdny. Když jsem to malému dala klasicky napít, vypil jen 50 a zbytek nechal. A to jsem mu do toho dala trošku ovocného cukru, protože jsem to ochutnala a ta chuť je otřesná. Jinak by asi reagovalo mimi, ale on už toho jedl hodně (jako myslím pestrou stravu), tak by mu to fakt nejelo. Ale radši to zamíchám do kaše, dám mu tam banán nebo jiné ovoce a to mu jede. Naštěstí. Myslím, že kojení úplně stačí, 3x denně mi přijde naprosto v pohodě, určo vypije tolik mléka, kolik dítě v takovém věku potřebuje.

A jakto, že u vás nejsou ta speciální mléka? 😕

jankax
5. okt 2008

Annag - myslim ze vypije docela dost, ale pres den se mi mliko uz moc nedela, tak to asi potrva kdyz ted zacnu jeste pres den znovu kojit, nez se zase zacne delat (kojim ted 2x rano a 1x vecer).

Luci - tady ty mlika jsou,, ale jen na predpis. jedine co se da koupit v obchode je sojove a do toho se mi nechce. To stoji nejak kolem 240 Kc v prepoctu.
Maly by to mliko urcite nepil, mam to vyzkousene u obyc UM a to neni zdaleka tak horke jako ty bezlaktozove, takze bych taky aspon delala kase nebo mu to primichala treba do ovoce nebo tak.

llucinka
5. okt 2008

janko: Myslím, že to sójové se dá použít třeba jako doplněk stravy (třeba já jsem mu z toho jednou udělala krupici), to mu moc chutnalo, ale myslím, že není vhodné jako náhrada místo toho UM. Nemá skoro žádné živiny, nic, co se nachází v tom Pepti. Jak píšeš, že se Ti do něj nechce, tak to chápu. Jinak je to opravdu hořké a není to dobré. 😖

erikasadek
6. okt 2008

ahojte, mam dobru spravu ,nasla som knizku takze pokracujeme v receptoch ak chcete?

jankax
6. okt 2008

Luci - aha to jsem nevedela o tom sojovem. Takze by treba mohl sojovy jogurt jednou nebo 2x tydne myslis? Ja uz totiz nevim co mu porad davat....

Erika - jake to jsou recepty? promin necetla jsem celou diskuzi...

llucinka
6. okt 2008

eriko: Určitě, budu moc ráda! 🙂

llucinka
6. okt 2008

janko: No, třeba je ještě i rýžové, zkus si přečíst celou diskuzi, holky tady o tom psaly. Ale myslím, že je to to samé jako rýžové, doktorka mi to potvrdila taky. Dát občas jako zpestření stravy, ale rozhodně to mléko nenahradí. 😉

jankax
6. okt 2008

OK diky 🙂

erikasadek
6. okt 2008

tak kocky dnes vecer;
jankax prezri si stranku do zadua j tu pred najdes tam vela receptou na baze mlieka kojeneckeho pre alergikou 😉

sassi
6. okt 2008

dievčatá toto mliečko možno bude vhodne, je hypoalergenne a aj pre alergikov na laktozu, napište im, pošlu vuorky zdarma, dnes mi prišli na 2x 2dcl, ale inak stojí 1 dávka 17,-

www.kozimleko.eu

erikasadek
6. okt 2008

sassi nehnevaj sa ale nie!!!!!!
ved vsade ti kazdy alergolog povie , ze kozie alebo ovcie mlieko sa nesmie ako nahrada , pre deti alergicke na mliecne proteiny, niektor deti reaguju este horsie z nicoho nic ako na kravske , tazke alergicke krizi, takze nie..

osobne tiez som bola toh nazoru , no zmenila som ho po reakci dietata mojej susedy, a potom nam to nasa lekarka vysvetlila, su este horsie ako kravske

teda vyber je na vas...... 😉

dididi30
6. okt 2008

ahojte, moj syn ma pomaly 4 mesiace, vyskusala som mu dat umele mliecko a vyhadzal sa mi z neho, teda myslim,ze s neho..moze byt alergicky na kravske mlieko??? teda to co je v umelom mlieku aj ked viem,ze je to specialne upravene,

annag
6. okt 2008

dididi, áno a prosím Ťa, už vysaď tie mliečne výrobky, nech to vylúčime. Tie koliky a zelená stolica s tým môžu súvisieť 😉

erikasadek
6. okt 2008

dididi, na ake sa pytas na specialne pre alergikov, tam je odobrana molekula, ktora sposobuje alegiuu deti , preto nema to mlieko ani dobru chut.....

pokial nato mlieko mas reakciu co je velmi zriedkave tak sa prechadza na specialne sojove mlieko pre alergikov

a nato ti da odpoved len lekaram testom bud krvnym alebo koznym , pokial zijes na slovensku , len krvnym pokial v zahranici tak koznym , takze dietatko neboli...

hellosona
6. okt 2008

ahojte 🙂
uz to tu mozno bolo rozoberane, ale chcela som sa spytat... moj maly je tiez alergicky na BKM a xcela by som ho dojcit do roka... ako to potom treba riesit s mlieckom? myslite, ze bielymi jogurtami a kysanymi vecami mu nahradim dennu davku bielkovin? dikes

erikasadek
6. okt 2008

hellosona, tak ty sama nesmies co nesmu ani deti ako alergici , normalne ti da lekarka list potravin,
moj ani jogurt nesmie , teda normalne dieta alergicke na proteiny mlieka , nesmu nic mliecne, co je maslo , mlieko susene, alebo cerstve, namiesto papa len sojeove jogurt a sojovu smotanu , na dochutenie jedal samozrejme, s povelenim mojej lekarky....
bielkoviny su aj v masa aj sosovici a inych potravinach , vajcia , nielen mlieko...

pekne ho dojci, no radsej si davaj pozor co papas 😉

dididi30
6. okt 2008

annag som vysadila 🙂 maly dnes tak fajne hajal, ale som rozmyslala,ze aj syr lubim, myslis,ze aj to moze vadit 😕

erika takze v zahranici robia testy na kozi?? hm lenze tu tie testy len tak neurobia, oni na vsetko ,ze je to ok, moja dcera ma exzem a ma ho dost dlho, takze skusim ist s tym lekarke a poviem ti ,ze musim klamat aby sme sa k niecomu dopracovali 😠 tu lelubia robit take problematicke vysetrenia, daju paracetamol a padaj 😒

hellosona
6. okt 2008

jojo, ved ja mam brutal dietu uz ked mal par tyzdnov... uz som si zvykla, ale biele jogurty jem. tak som zvedava, ci nam dovolia pre neho jogurty. mozno nam budu testy opakovat... no lenze my sme alergici (kvoli tomu nejem kopec dalsix potravin) a moja dr. o soji ani pocut, vraj je to velky alergen...
si myslite, ze by som ho mala preto dlhsie dojcit? 😕 pripadne to nahradim fakt inymi potravinami...

erikasadek
6. okt 2008

takze novy recept

LASAGNE OD 12 MESIACA
150G jahnaciny(moze byt aj hovedzina)
1 polievkova lyzica oleja olivoveho
200G paradajok v konzerve, posekanych
cierne korenie
1 polievkova lyzica mlieka pre alergikov( 7 22O C

posekanu cibulku osmazit na oleji az dozmeknutia pridat pomlete maso a neskor pridat ostane ingredienci a varit 10 az 15 min.

bechamel::::200ml mlieka pre alergikov
35g muky
200ml bujonu slepacieho bez mlieka
35 g margarinu , bez mlieka

pripravit 180ML vody 6 odberaciek mlieka a pripravit 200ml mlieka
zmiesat bujon s mliekom
nahriat margarin v hrnci a pridat muku a rychlo miesat aby sa vytvorila hladka hmota a pridavat na slabom plyne pomaly mlieko a miesat bez prestania
vsetko priadame , nechame este na slabom plyne este 5 min a za obcasneho miesania

dat do nadobu trochu bechamlelu, cestoviny lasagne, a potom masovu omacku a stale az na vrch dame len bechamel a nechame piect v rure 30 40 min

toto sa moze naporciovat a aj zmarazit a bechamelova omacka aj na ine jedla a taktiez , omacka s cestovinami ako bolognske cestoviny...

tak a zajtra pizza..

erikasadek
6. okt 2008

hellosona ano je to alergen ale treba vyskusat, u nas sme vyskusali a v pohode takze teraz ma miesto jogurtov klasickych sojove
prekvapujema , ze mas jogurty tak potom mozes dat aj normalne mlieko ved to nedava logiku...
ale to je uz na tvojej lekarke

ja mam super pediatrickua zaroven alergologicku , je stale na neakom alergologickom kongrese a zastupuje aj komoru alrgologov vo francuzsku takz jej velmi verim....

hellosona
6. okt 2008

inak nasa imunologicka ma na dverax taku reklamu, ze robia tiez take tusim setrnejsie testy... myslim, ze je to na potraviny a ostatne alergeny. je to asi nadstandarny vykon a plati sa indivindi. viem, ze to urcite nerobia z krvi, neviem, ci nie zo slin 😨

erikasadek
6. okt 2008

http://www.dbv-technologies.com/diallertest/dia...

tyakto vyzera ten test kozny, roby sa len tu vo francuzsku, v uk a v amerike zatial a mam pocit , ze aj v svedsku

samozrejme existuje aj na soju , na prach a na lepok, takz edietatko to neboli , je to super....

tak

hellosona
6. okt 2008

vraj jogurty uz prejdu upravou a to mi potvrdilo viac lekarov, ze to mozem 😕 tak neviem... ked som pila samotne mlieko, tak exem mal strasny, ale samozrejme som jedla aj ine veci, tak to slo ruka v ruke...
z krvnyx testov mu vysla len BKM a znizena imunita... odkedy som prestala pit mlieko, tak uz nic nema... mne sa to tiez zda cudne 😕

erikasadek
6. okt 2008

pozri tu by ti to zakazali tak neviem , pre mna to nedava logiku, je to na tebe moja...... 😉

ja sa ozvem neskor musim ist sprchovat deti tak neskor

annag
6. okt 2008

dididi, konečne, áno, aj syr 😉 , neboj sa , pár dní vydržíš, uvidíš reakciu, to je najednoduchší test na alergiu BKM 😉 🙂

hellosona,

pri alergii na BKM ide o to, že sa pri plne dojčenom bábetku môžu do MM dostávať alergény z mamičkinej stravy a ich hladina sa zvyšuje postupne, preto sa nemusí prejaviť hneď. KB v mliečnych výrobkoch je už adaptovaná, preto nemusí bábetku problémy spôsobovať, ale mlieko ako také áno.

Dojčiť by si mala čo najdlhšie, pretože UM sú vyrábané z kravského mlieka. Len sa v nich KB upravuje. Tie hypoalergénne sú v zásade dva druhy s nižším stupňom hydrolýzy (=úpravy mliečka, pri ktorej sa KB štiepi ) a s vysokým stupňom hydrolýzy. Takéto mliečko má horkú chuť a bábetkám príliš nechutí. Preto sa pri predispozícii alebo pri už existujúcich prejavoch na alergiu potravinovú, inhalačnú, atopický ekzém odporúča dojčiť čo najdlhšie a na UM prejsť po prvom roku. Takisto do jeho stravy zaradiť mliečne výrobky najskôr po prvom roku. Čiže ak jemu vyšla alergia na BKM tak to najlepšie. čo pre neho môžeš urobiť je dojčiť. Ak má potvrdenú alergiu na BKM, tak by mal piť len vysoko hydrolyzované a teda nie veľmi chutné mlieko.

Alergia na BKM je prvá, ktorá sa u bábetka prejaví a to prostredníctvom alergénov v MM - teda preto vyradenie mlieka zabralo. Alergia na BKM časom vymizne, tak do 2-3 rokov dieťaťa, ale následne sa prejaví ako alergia inhalačná. To isté je v súvislosti s atopickým ekzémom, ktorý sa zmierni alebo stratí ,ale neskôr má veľké množstvo detí alergiu - astmu alebo potravinovú

hellosona
6. okt 2008

anna: dakujem... a co si myslis, ze co je dojcit co najdlhsie? ja som ho xcela prestat dojcit v roku, ale keby som mu mala pomoct, tak som asi oxotna aj dlhsie... ja neviem. a mliecne vyrobky xcem samozrejme cim neskor, my v podstate davame vsetko neskor... oproti rovesnikom. (my v podstate az teraz tak efektivnejsie prikrmujeme)
tiez som pocula, ze z tejto alergie sa "vyrasta", ufff ale nevedela som, ze sa vrati v inej podobe. rozmyslam, ze mu nebudem davat ziadne mlieko, len bielkoviny nahradzat inymi potravinami... mam v tom este xaos, tak sa xcem poradit este aj s dr.
inak o xvilku uz budes mat asi viac radosti a starosti, snad si obcas najdes cas na MK 😵 fakt vies super poradit 😵 prajem vsetko dobre 😉

annag
6. okt 2008

helosona, ďakujem pekne 🙂

dojči čo najdlhšie aj dva - tri roky, tým podporuješ jeho imunitu a môžeš sa vyhnúť alergiám alebo sa prejavia v miernejšej podobe. Ćiže po roku opatrne skúsiť jogurty, ale len po dohode s lekárom. Áno, do roka sa nepotrebuje určite zoznámiť s ničím mliečnym, stačí mu MM. A aj neskôr, nemáš sa kam ponáhľať. Stačí, aby za deň vypil 500 ml MM. Do dvoch rokov vymizne alergia na BKM u väčšiny detí, treba, aby ste boli sledovaní lekármi.
Človek je cicavec a jediný druh cicavca, ktorý konzumuje mlieko iného druhu cicavcov, ak nerátame, že ho občas dáva mačkám a psom, no ani tým dobre nerobí. Preto človeku teoreticky stačí piť MM a nič hrozné sa nedeje, ak iné mlieko nekonzumuje, dá sa nahradiť, ak to inak nejde.

ingulka
7. okt 2008

ako sa alergia na BKM prejavi u babetka? hnacky? vyrazky? hm ? 😕 😕 😕

annag
7. okt 2008

ingulka, tu je o tom téma, v krátkosti -koliky - bolesti bruška, zlá zelená stolica s prímesou krvi a hlienu a zlým zápachom, a ekzémom - vyrážkami, ale aj napr. časté zápaly ušiek, nádcha no a v najhoršom prípade šok, atď.

hellosona
7. okt 2008

anna: dakujem 😵

ingulka: my sme mali ekzem s poriadnymi vyrazkami, stolica bola ufff, ale uz je to snad za nami 😔