Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

laura73
17. dec 2009

erika, citala som tvoje prispevky, uz som si myslela, ze som sa kompletne zblaznila, ale vidim, ze tie 'pokusy', ktore som teraz za posledne 3 tyzdne robila, boli spravne 🙂 moja mala ma tiez problemy s mliekom a mliecnymi vyrobkami... mali sme 5 mesiacov bez akehokolvek mlieka a teraz som mala vyskusat dat mlieko, ktore ma znizeny obsah laktozy (podla vsetkeho ma ten isty problem ako ja - nedokazem vypit mlieko, mliecne vyrobky - niektore - mi nevadia, mlieko jedine s niecim, alebo skryte v zem. kasi, krupicnej kasi, kakao - ale samotne nie a nie ho do seba dostat, vraj chyba v tele nejaky enzym, ktory stiepi ml. cukor). nemam teda alergiu ale podla vsetkeho netoleranciu mlieka, aspon tak som to, na zaklade problemov, ktore ma moja mala, pochopila. a ako som jej skusala dat mlieko, videla som, ze 80ml nerobilo vobec nic, pretoze ma nebavilo sa s tym piplat, tak som dala 150ml a uz to tam bolo - opat fliacky, sice len dva, ale boli. a aby som si bola ista, frkla som jej hned za 3 dni, ked sa vycistila, dalsich 200ml - a mohla som si byt ista, pretoze do 4 hodin mala na ramene 4 flliacky 😀 . pritom parmezan - starsi ako 36mesiacov jej tieto reakcie nerobi. ostatne ml. veci som este zatial neskusala, pretoze potom dostala mala crevnu chripku a div sa svete - namiesto aby sa mi vsetko zhorsilo tuk tuk tuk sa jej telicko krasne vycistilo - mala este totiz stale jeden maly fliacik na ramene ktoreho sme sa nevedeli ani po celom lete pri mori zbavit. ako mi teraz dietovala a odmietala ovocie, myslis si, ze by jej mohli skodit cukor z ovocia? skusala som vynechat raz jeden druh, raz druhy, ale ten fliacik sa nemenil, tak si myslim, ze to nebude druh ovocia, ale cukor z neho (kvoli alergii jeme malo druhov - jablka, hrusky (na tu mi robili test a vysiel negativny), sem tam banan - ale to tak 3 x do mesiaca) mandarinky - tie jej reakciu nerobili. Pred tou crevnou chripkou som sa dopracovala na 100ml mlieka a dalej ani nahodou.

erikasadek
17. dec 2009

laura ahoj, no vidis nezblaznila si sa; 😀 😉

no vies , nam pred rokom sa josh vysypal ked mal viac ako rok, na jablko ale strasne, davala som predtym fotky, aj na banan, a testy vysli ok.. 😉
takze, aj ked testy boli, negativne tak sme nedavali uz nic jablcne ani banan po par mesiacoch samo zmizlo.. 😉
a teraz uz ok..
na flaky ja som davala, levandulovu silicu. namiesto kortikoidov, a trocha homeo.. tiez potom uz nam lekarka, moja druha lekarka, dala , plne cielene homeo na jeho alergiu , robilo to zazraky. 😉
ale k veci; no moze reagovat na hocico, musis , kazde t ovocie uplne zastavit a davat , ako som to robila ja, jedno kazde 48 hodin, a potom zmena pokial nebola reakcia;. 😉
ak ti reaguje moze to byt , z eje tam skryzena reakcia a tie su blbe, ale kazdopadne, plne verim , ze proste je to len prechodne;. a nieco teraz telu vadi.. 😉

ale urcite to rychlo prejde bez problemov .. ako u nas, drzim palce..

laura73
17. dec 2009

erika, no prave, ze som to ovocie vynechavala... ale nic sa nemenilo. az teraz, ked mi odmietla jest akekolvek ovocie, sa jej vsetko vycistilo, tak je mozno toho ovocia na jej zaludok privela 😨 ale este, aby som kontrolovala aj ovocie... ja teraz pouzivam jedine krem avene trixera na premastenie a sem-tam, ked je ten jeden fliacik scervenal, tak som davala jeden nehormonalny krem... hovorili mi, ze je to aj pocasim, to zhorsenie... co asi mohla byt aj pravda, pretoze moja kamaratka mala ekzem, a ked sa zhorsilo pocasie, velka zima, tak ju to dost svrbelo (a mozno to bolo tym, ze sa len viac naobliekala, a viac sa potila a ten pot je potom des). kazdopadne, mlieko je dobry des a to este vravia, ze je vela netolerancie na juhu europy, takze sem sa stretli - ja s netoleranciu laktozy a moj muz juzan, kombinacia ako vysita. + svokra so vsetkymi moznymi alergiami, tak mi ten biologicky material nejako nevysiel 😀 😀 😀 no nic, uvidim, co mi povie detsky, mala by som za nim skocit na kontrolu este pred vianocami, urcite bude vediet viac, ako ja... 😅

laura73
17. dec 2009

a tiez mi hovorili, ze su to docasne alergie, ktore do 3 rokov prejdu - od maja mam konecne stastie na lekarov 😉 dakujem za rady 🙂 🙂

ada085
17. dec 2009

ahojte. my sme boli teraz na kontrole-malej len nahodnym vysetrenim zistili mierny stupen intolerancie laktozy a aj alerigie na mlieko - davame jej ovsene mlieko z dm, to jej velmi chuti, vylucili sme vsetko mliecne. avsak rozky aj chlieb nam dr.dovolila, nakolko to ma len mierny stupen. a dnes som tam volala, aj som si poplakala-ze sa jej to vyrazne zhorsilo. vraj malo pripadov je ze ked sa vylucia mliecne vyrobky, ze sa to takto zhorsi. tak nam naordinovala prisnu bezmliecnu dietu, zohnali sme pekarnicku na chlieb. len neviem, ci aj v drozdi nie je mlieko. lebo potom to uz fakt nic nemoze papat. a chcem sa vas spytat, ako to riesite s maslom? kedze nemoze kravske maslo, v ktorom je vela vitaminov, musim jej davat margariny. ale tie su este horsie. su nezdrave, sama umelina. kupila som v bio obchode rastlinne pastety, tie jej raz za cas dam, aby nemala len maslo. ale neda sa nic ine? lekvar mi zial nezje. a aj v salamach je laktoza. ja uz som z toho celeho uplne zufala. mam taku "skvelu" lekarku, ktora mi v tomto velmi neporadi. vymenit ju nemozem, je v meste jedina... 😔

erikasadek
17. dec 2009

laura tak to si naozaj nevyhrala, ano juzania nie su geneticky dani, na mliece, a my severania je to s doby nasich predkov; 😀

nevadi uvidis bude dobre; 😉

ada, no namiesto masla su , dobre maragarin, skus v bio obchode, ked osm bola na slovensku jeden dobry som nasla, zoslhane, olivovy olej, repkovy a palmovy. 😉 ani stopa mlieka a umeliny. 😉
salamy a pastety a neviem aky sajrajt sam o sebe nie je zdravy tak s atomu aj vyhni. 😉

da s apekne nahradit, drozdie nema , mlieko toho s aneboj..
pozri my sme boli na bezmliecnej a bezvajecnej a josh papal ako , normalne deti, len inak, vsetko, proste trea pozerat etikety, a namiesto mliek apouzivat ine nahrady. 😉

ada085
17. dec 2009

erikasadek, myslis ze ani sunku by som jej pre istotu nemala davat? tak fakt neviem uz co by ste poradili na ranajky? lebo na desiatu ma ovocie, na obed mliecko prip.kasu poobede polievku a druhe jedlo-masko zemiaky atd a na veceru zase mliecko ovsene alebo sojove. tak na ranajky som chcela davat chlebik. to maslo to je dobry napad dakujem skusim sa popytat v bio obchode. ale aj tak mi ostava na ranajky len maslovy chleba, ved po case bude mat chudatko fobiu z kazdeho rana 🙂 uz jej to nebude chutit. ja uz malu ani nedam dalej testovat este by jej zistili aj na vajce aj na lepok. ako vam je dobre, ze vy sa z toho dostavate. dufam do troch rokov to vyrastie. a ake kase davate alebo ste davali? myslim na noc-bezmliecne. lebo na kazdej krabici pisu ze moze obsahovat stopy mlieka. myslite ze to nevadi? ja jej musim davat kase, lebo mame problem aj s pomalym priberanim. ale pri takejto strave sa tomu ani necudujem 😔

erikasadek
17. dec 2009

ada, ja osm pouzival cerealne specialne pre alergikov na mliecko, ale neskor som proste vymixovala, banan, cukor a neocat v mixeri a bola s toho super flasa mliecka, ktore vypil , nasytilo ho. 😉
no na ranajky ja som davala len flasu.. 😉
ale inak mozes dat chlebi, s tym maslom, teda margarinom. 😉 neboj to bude dobre..
pekaren tiez vela pomoze.. 😉 domaca..

a stopy mlieka, no nevadi, pokial nie je silna alergicka; 😉

a sunku, vies co, ja ked som bola v lete na slovensku tak , zakazdym som si pytala, na sunku este pred kupov aby mi dala ten stotok kde je cena, tam je obsach sunky, presny a tak pozorne precitaj ak nie je, nic mliecne tak davaj. 😉

a hlavne nestresuj to bude dobre. 😉

ada085
17. dec 2009

dakujem, este sa v tom celom snazim orientovat. napriklad som nevedela ze glutaman sodny obsahuje laktozu. tak idem si studovat recepty. 😉

adricc
31. dec 2009

ahoj holky tak musim zacit dokrmovat malej nepribira mame koupit nutrilon pepti v pondeli ho budeme mit co jsem cetla tak neni moc dobry tak jsem zvedava jestli ho bude chtit deti vam ho pijou.za tri tydny nepribral nic mel teda v utery prujem ale stejne je to divny je mi to lito ale neda se nic delat kojit budu dal nebo jeste existujou jiny mlika lepsi chutove nebo jsou osklivy vsechny 😒

luthien.k
31. dec 2009

Adricc, my dáváme na dokrm Nutrilon Allergy Care, ne Pepti, ale co vím, tak ta naštěpená mléka jsou všechna hořká. Dá se to řešit tím, že mixuješ zezačátku s MM, pokud jsi schopná odstříkat nebo odsát, a postupně přidáváš víc toho UM. Prckové v tomto věku nemají až tak vyvinuté chuťové buňky, takže třeba ten náš nepoznal rozdíl a pil štěpený mlíko hned a v pohodě, takže se toho dopředu neboj 😉

erikasadek
31. dec 2009

adricc ja som tu uz pisal aexistuje rastlinne ciste chutovo fakt dobre je s ryze.. od modilacu..
a kedze je cisto vegetal , tak vhodne pre alergokou a na laktozu.. 😉

asi jedine , naozaj chutne.. ale krabica tu vyjde 900g na 18az 23€ ale zatial nie je na predpis , .. takze kupit si sam, ale chutovo najlepsie;. 😉

adricc
1. jan 2010

ahoj dekuju jsem na neho zvedava jak to vezme ja si myslim ze bych asi nic neodstrikala 😉 a taky pujdu jeste v pondeli k doktorce a reknu ji o recept prej neco doplaci pojistovna taky mi to mohla dat rovnou v pondeli vecer mu to dam tak vam napisu 🙂

adricc
4. jan 2010

ahoj holky tak jsem dnes volala do budejc tak mam davat ten nutrilon allergy care je to to pepti ale zmenili nazev moji doktorce jsem rekla orecept tak stal 130 jinak stoji 220 no a vecer m vypil 100 tak mam radost a 20 ledna jedeme do budejc k ty doktorce s gastro... a budeme resit ty prikrmy nebo jestli mu bude delat nejaky vysetreni to nevim ale mam radost ze to pil tak se mejte hezky a diky pa

luthien.k
4. jan 2010

No tak vidíš, to je super 😉

erikasadek
4. jan 2010

adricc super.. 😉

palomka
5. jan 2010

ahojte. chcem sa podelit o nasu skusenost a mozno dostat aj od vas nejake cenne informacie. ked mala dcera 8m tak sme u alergologa zistili, ze ma intoleranciu krav.mlieka. dokorka nam ale povedela, ze jej mame nadalej davat mliecne vyrobky a podla reakcie potom uvidime. no a ku largol. sme sa dostali tak, ze dcera bola kojena mesiac a potom sme presli na Nutrion od ktoreho sa zacala vysypavat na tvaricke. tak sme sa dostali na kozne kde nam diagnostikovali atopicky ekzem a nasadili HA Nutrilon. lenze dcera mala dost hnacky,alebo lepsie povedane riedke stolice a take zelene a niekedy aj pachnuce tak som sama zmenila mlieko na obycajnu Bebu premium 2. potom sme sa dostali k tej spominanej alergol. a nasledne k zisteniu intolerancie. nadalej papala jogurty a maslo, pila bebu 2 a kedze dovrsila 10m tak sme presli na Bebu3 a vtedy sa vsetko zasa zacalo. najprv flaky na tvari,potom ustupili a nesor sa to vsetko prenieslo na chrbatik. uplne cely cerveny a suchy. tak uz som tusila, ze to bude z mlieka tak sme presli opat na 2-ku a zasa sme sa dostali na kozne kde nam dala maste a za dva dni bolo po ekzeme. lenze dcera zacala mat spenenu stolicu asi 2dni a taky kyslu...no fuj. strasne smrdela. a ked som jej isla dat jogurt alebo kasu tak hned zacala revat a odmietala to. tak som si vlastne pomyslela, ze jej to nerobi dobre a tak sme vylucili od silvestra mliecne vyrobky. no najvac ma na tom vsetkom trapi, ze od kedy som jej zacala davat jogurty tak je v kuse zaparena. vyskusali sme aj zmenu plienok, kremov, masti a nic nepomaha. stale je zaparena. myslite, ze to moze suvisiet s tymi mliec. vyrobkami? nemali aj vase deti nejake take priznaky? ze by mohla mat silny moc,alebo taku drazdivu stolicu z mlieka? mne to uz nedalo a tak som dnes isla s dcerou na vyter z konecnika a v pondelok na gastroenterologiu kde by som chcela dcere dat urobit vysetrenie a popripade prejs na bezlaktozove mlieko. velmi by som bola rada ak by ste mi napisali ako ste sa vy dostali k bezlaktozovym mliekam na predpis(dcera ma 11m) a ako prebiehalo gastro yvsetrenie ak ste boli. velmi vam dakujem 🙂

luthien.k
5. jan 2010

Palomka, alergie na bílkovinu kravského mléka (BKM) a intolerance laktózy jsou dvě různé věci, podívej se sem: http://www.potravinova-alergie.info/clanek/aler.... Já mám zkušenosti a alergii na BKM a reakce Tvojí holčičky vypadá jako tato alergie.
Moc nerozumím, proč při pozitivní reakci na BKM radila lékařka nasadil Nutrilon HA, který se NESMÍ podávat při alergii na BKM, je určen potenciálním alergikům (když jsou rodiče, sourozenci alergici), aby se snížila pravděpodobnost alergických reakcí... No nevadí. Je jasné, že po mastích, obsahujících pravděpodobně kortikoidy, ekzém na čas zmizí, ale pokud se neřeší PŘÍČINA, zase se objeví, jak se to stalo u vás. Opruzeniny s tím s velkou pravděpodobností souvisejí, jde zde o reakci imunitního systému a nejste první případ, o kterém jsem slyšela, že takové problémy má. Takže to podle mě nesouvisí ani tak se stolicí nebo močí, ale s tou imunitní reakcí, která je díky podávání alergenu nesprávná a může se projevovat i takto. Nejsem doktor, neumím to vysvětlit, ale moje poradkyně přes atopii mi toto vysvětlovala... Jinak zelená stolice je u dětí, které pijí HA mléko, které je štěpené (tzn. že ta BKM se zde částečně naštěpí, aby méně alergizovala), je normální.
Takže já bych radila vysadit BKM do toho gastra, kde by měli fundovaně poradit. Mléko bez BKM lze koupit i bez předpisu, například Nutrilon allergy care. Co se týče možné intolerance laktózy, ta je dost vzácná, jako první se zkouší diagnostikovat alergie na BKM - krevní testy nebo eliminačně expoziční test - to se vysadí BKM alespoň na 14 dní a pak se znovu pomalu zavádí a sleduje se reakce... Tak jsme na alergii přišli my, protože z krve nám nevyšla (existují i tzv. nonIgE alergie, které se z krve nedají zjistit). Pokud by skutečně šlo o intoleranci laktózy, tak to snad poradí někdo jiný...

palomka
5. jan 2010

Ahoj. dakujem za odpoved. ale nam nebola zistena alergia ale intolerancia. viem aky je medzi tym rozdiel. dcera to zdedila po manzelovi, on tiez netoleruje laktozu.preto nam odporucala dalej davat ml.veci aby sme zistili kolko toho mlieka znesie. mlieko bolo odporucane pri zisteni atop. ekzemu, skor ako sme zistili intoleranciu.
a maste mame bez kortikoidov. myslim si ale, ze sa ta intolerancia nejako prehupla az do tej alergie. no neviem ci je to mozne. robila nam testy na bkm tak myslim, ze by sa nemohla pomylit....no uvidime co povie gatroent....
nechcem jej sama dat bez veomia lekarov mlieko bez laktozy aby som este viac nieco nedobabrala.
este vyskusam zmenit plienky za inu znacku a ak nepomoze tak pojdeme zasa na kozne... ☹

catrine
5. jan 2010

Ahojte nechce sa mi čitat všetky prispevky, ale chcem sa vas spytat že ako sa zistuje alergia na kravske mlieko u malych babatiek, naša mala ma dva mesiace a kojím ju, a po papaní sa niekedy strašne vypina a cela je červena,nervozna može sa to aj takto prejavovat, to su asi tie koliky ktore ste tu spomínali.Pred tehotenstvom aj počas neho som pila mlieko aj jedla mliečne vyrobky a žiadny problem nebol, ale po porode ako som prisla domov sa mi na zapasti vyhodil taky červeny flak može to byt prejav toho?

luthien.k
5. jan 2010

palomka, aha, tak to jsem psala celou dobu o něčem jiném 😅 No a s těma plenkama, nezkoušela jsi látkové plenky? V kombinaci s prodyšnými vlněnými kalhotkami by mohly hodně pomoct.

palomka
5. jan 2010

nevadi. kupila som jej dnes tie kvapky Biogaia tak snad aspon v niecom pomozu 😀

luthien.k
6. jan 2010

Těmi určitě nic nezkazíš. Ještě mě napadá, že pěkně prodyšné jsou eko pleny z drogerie DM, jmenují se alana a my je používáme na noc a na ven a jsou super. Ale to už je mimo téma o alergii o BKM 😉
catrine, to spíš vypadá na tu koliku, alergie se projevuje spíš jako ekzém, průjmy, krev ve stolici, zvracení...

catrine
6. jan 2010

Luthien a čo si myslíš o tom mojom flaku na zapasti, ktorý sa mi spravil po porode ked sme prišli z porodnice, nikdy predtym som to nemala, a mlieko som predtym pila aj mliečne vyrobky jedavala uplne normalne. Mohlo to byt aj zo stresu lebo s malou boli dost problemy tak som mala z toho nervy, potom mi to zmizlo a včera sa mi to spravilo opat, ale si myslím že to može byt aj z toho že je zima či to nemožem mat vyfukane od vetra aj ruky mam cele suche. Myslíš že ta alergia na mlieko by sa na malej prejavila tym ekzemom a podobne čo si už písala? Stolicu ma v poriadku. Včera som prestala pit mlieko, skušam čo to spravi ale zasa syry a podobne veci som si dala, neviem si totiž predstavit život bez mliečnych vyrobkov lebo mlieko je skoro všade, fakt vas obdivujem ako to zvladate ale čo pre našich drobčekov nespravíme.Budem ti vdačna ked mi na to odpovieš predsa len maš asi s tymto viacej skusenosti, VDAKA

luthien.k
6. jan 2010

Catrine, opravdu nedokážu posoudit, jestli by to mohl být atopický ekzém, jediné, co vím na 100%, že alergie se může projevit v jakémkoli věku stejně jako může kdykoli zase zmizet a také to, že atopický ekzém hodně zhoršuje stres, stejně jako špatné počasí. (Mně například začaly projevy alergie až ve dvaceti letech, ale nikdy ekzémem, mám sennou rýmu a po mých potravinových alergenech otékám, v lepším případě mě jen svědí pusa).
Já bych na ten flek zkusila konopnou mast, tu si hodně chválí i na atopický ekzém. Jinak co se vysazení mléka týče, bohužel nestačí přestat pít mléko, takže pokud chceš seriózně vyzkoušet, jak bude reagovat ten Tvůj flek, případně i Tvoje malá, tak bys musela vysadil úplně všechno, co mléko obsahuje, včetně sušenek, margarínu se syrovátkou apod., nejlépe i sóju, ovčí a kozí výrobky.
Jinak si opravdu nemyslím, že by malá měla alergii na BKM, ale určitě je vždycky lepší poradit se se svým pediatrem, než brát jako bernou minci rady z netu 😉

erikasadek
6. jan 2010

catrin ked ju napina moz ebyt ze len ma koliky.. alebo slaby reflux, sposobuje ze ked prijma mliecko dakju to boli.; 😉

erikasadek
6. jan 2010

a u teb ato moze byt hormonalna zmena.. 😉 ten flak na zapasti ak nie moze to byt u teba ekzem al etomu neverim velmi.. moze to byt vel aveci.. 😉

luthien.k
6. jan 2010

souhlas s erika 🙂

erikasadek
6. jan 2010

ja strasne pisem, no hroza. len preco ked topisem to nevidim.. 😀 😀 😀 😀

luthinen ahoj. 🙂

luthien.k
6. jan 2010

😀 já už se to naučila luštit 😀 😀 😀 Ptala ses před nějakou dobou, jak se máme, tak musím říct, že dobře. O Vánocích jsem trochu popustila uzdu své dietě a dala si ovčí sýr, kozí sýr a pár kousků cukroví s máslem a žádná reakce 🙂