Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
16. máj 2011

@kaja73, zkoušet se to může, ale nemusí! To, že se má v půl roce začít zkoušet BKM, to platí pro všechny děti, s atopií (alergiemi, ekzémem atd.) i bez ní - prostě jde o klasické zavádění potraviny včetně BKM, lepku, vajec atd. - už se nedoporučuje s tím čekat déle. Pro alergiky na BKM platí, že se má dieta držet alespoň půl roku (a u @agnessa je prcek malý, takže to zhruba po tom půl roce věku vychází ta první zkouška BKM zavést) - pak se může zkusit BKM otestovat (většinou maminky tlačí na to, že to chtějí zkusi...), ale nemusí se to zkoušet 😉 U vás bych dotestovala to kozí, vidíš, vlastně je to OK, že to zkoušíš, mě nenapadlo se Tě zeptat, jak dlouho jste vlastně na dietě 😅

kaja73
16. máj 2011

@luthien.k A po akej dobe pitia kozieho mlieka by som mohla otestovat BKM? A asi by som v tej dobe mala vysadit to kozie,alebo netreba? Sakra ani neviem presne ako dlho pije to kozie-žeby mesiac? Musim si to tu v prispevkoch vyhladat,nezapisala som si datum 😒

luthien.k
16. máj 2011

@kaja73, pro jistotu bych vysadila, ale myslím, že reakce nebude ani na jedno 🙂

inka070707
17. máj 2011

ahojte, maminy, chcem vas poprosit o radu, kedze nehrozi, aby som precitala celu historiu tejto stranky 😀 mojmu 5 mesacnemu syncekovi zistili z krvi alergiu na BKM, ale az o tyzden ideme po vysledky a k lekarke po rady, tak dovtedy nech sa vyhybam comu sa mam vyhybat.. samozrejme viem, ze su to vsetky mliecne vyrobky, ale su dalsie vyrobky, v ktorych je zakomponovane mlieko, ani o tom nevieme 🙂 existuje niekde na nete nejaky zoznam, comu vsetkemu sa ma dojciaca mamina vyhybat? alebo viete len tak poradit, na co si spomeniete? dakujem vopred 🙂

modra1
17. máj 2011

@kaja73 tiež by som najprv vysadila kozie. Ja som z tých, ktoré sa do BKM nehrnú, po 11 mesiacoch diéty som skúsila BKM cez seba, stále kojím, malá už nereagovala, tak som pristúpila k nastoľovanie tolerancie, teda si dám plátok syra alebo brandzové halušky občas. Teraz som opäť na diéte, lebo sme mali očkovať posledná Prevenar, ale malá ochorela, tak sa to posúva zase (čo som aj rada 🙂), takže je fajn, že ju nezaťažujem mliečnym v chorobe. Ona napriamo ešte BKM nemala.

modra1
17. máj 2011

@inka070707 Najlepšie je kupovať len balené potraviny a čítať zloženie. Veľa chlebov a sladkého pečiva obsahuje napr. srvátku, cmar alebo sušené mlieko, mlieko je často v mäsových výrobkoch - šunke. Nemýľ si s laktózou, to je cukor, ten je v pohode, nevadí ani mliečna kyselina, čo vadí je BKM - BIELKOVINA kravského mlieka. Mala by si vysadiť z jedálnička aj hovädzie mäso, ktoré často alergizuje alergikov na BKM. Budeš prekvapená kde všade je mlieko (sladkosti snáď komplet všetky), každopádne môžeš sa vopred tešiť na skvelú postavu do plaviek 😉

modra1
17. máj 2011

@inka070707 Ešte doplním, že je dobré sa zatiaľ vyhnúť aj sóji a mlieku koziemu a ovčiemu, kvôli možnosti skríženej alergie, majú podobnú bielkovinu. Práve vylúčením sóje sa vylučujú z tvojho jedálnička takmer všetky sladkosti.
Napíšeš aj dôvod vašej návštevy na gastro? Aké prejavy alergie u dieťatka boli?

luthien.k
17. máj 2011

@modra1, ahoj po delší době 🙂 Já jsem poslala @inka070707 do IP komplet dietu, jen jsem to sem zapomněla napsat 😅

modra1
17. máj 2011

@luthien.k tak to má dvakrát 😀

luthien.k
17. máj 2011

@modra1, víš co mě stejně nepřestane fascinovat? Lékaři řeknou (když to vůbec řeknou, že...) - je to ABKM, vynechte mléčné - a nic víc, žádná rada, návod, nic... 😒

modra1
17. máj 2011

@luthien.k A preto vďaka za to, že existuje internet a ochotní prispievajúci na stránkach ako sú tieto. AE a potravinové alergie sa dajú zvládať ak má človek dostatok informácií. Tu na koníkovi som našla aj skvelé články o tom ako to funguje v nose, dutinách, uškách, ako ich udržiavať zdravé a ako liečiť v prípade choroby, žiadny lekár mi to nikdy nepovedal.

Práve tá veta: vynechať mliečne a potom už žiadna rada, vyvoláva v ľuďoch ľútosť, že chúďa dieťa a ešte aj kojaca matka, nemá čo jesť. Zvláštne je, že asi nikto nepochybuje o potrebe diéty u diabetikov, ale keď je niekto alergik, hneď majú všetci názor, najmä staršia časť rodiny, preto to majú niektoré mamy ešte sťažené.

luthien.k
17. máj 2011

@modra1, tak tak 🙂

inka070707
17. máj 2011

dievcata - luthien.k a modra1, velmi pekne vam dakujem, ze ste sa nas ujali a poradili 🙂 ja som bola u gastroenterogicky aj alergologicky na podnet koznej lekarky, ktora nam liecila nase ekzemy a vyrazky po tvari a celom telicku a po 3 neuspesnych mesiacoch to uzavrela s tym, ze uz to moze byt len alergia, ziadne maste, nic nepomahalo... zobrali nam krvicku a ukazalo sa, ze je to alergia na BKM ☹ idem prestudovat ten elaborat, este raz moc dakujem 🙂 a dam vediet, ako to u nas vyzera 🙂

agnessa
19. máj 2011

tak jdu s dalším dotazem - za jak dlouho po zavedení AC UV by mělo být vidět zlepšení? od pondělí jsme malé nasadili AC mléko a zatím teda nic moc efekt... jsem jen nedočkavá, nebo to může znamenat, že je problém jinde? nemůžu říct, že by se to vůbec nezlepšilo, ale čekala jsem teda víc

a ještě jeden takový dotaz - sice má malá většinu stravy UV, ale i přesto pár ml před každou dávkou kojím - včera jsem se rozhodla, že uděláme "pokus" a já si budu odsávat a jí budem dávat jen UV, jestli náhodou jí nevadí i moje mléko (mohla by jí vadit i ta trocha BKM, co má přes mat.mléko - cca 20-30ml před každou dávkou UV?)... má smysl kvůli takové troše dál kojit a držet dietu (jakože já), nebo byste se na kojení "vykašlaly" a pro klid dítěte raděj dávaly jen UV? kdyby množství MM a UV bylo aspoň půl na půl, tak vůbec neváhám a budu se snažit to udržet co nejdél, ale takto si pořád říkám, jestli to má smysl...

a ještě moc prosím o jednu odpověď - je možné, že by se u malé nejednalo o ABKM, ale o intoleranci laktózy? jak vlastně poznám, s čím má problém? jak by se řešila intolerance laktózy?

moc děkuju za odpovědi 🙂 naše Dr sice vypadá, že ví, o co jde, a chce to řešit, ale nechci jí volat kvůli každé otázce, co mě napadne 😀

luthien.k
19. máj 2011

@agnessa, ahoj, to zlepšení je individuální a hlavně (týden až dva) a hlavně - i to malé množství přes Tvé MM může vadit! Co se týče smyslu kojení - to smysl z imunologického hlediska má, to, co dostane od Tebe, z UM nedostane (protilátky například, prebiotický komplex pro dozrávání střev na míru taky ne...). Zvlášť u atopiků (těch, co reagují nepřiměřeně na ty provokační podněty - alergici, ekzematici, astmatici...) je to důležité.

Intolerance laktózy se projevuje bolestmi břicha, nadýmáním, průjmem, a to do 90 minut po požití mléčné stravy. Navíc u novorozenců je dost vzácná (vrozená forma není). Nemyslím si, že se o to jedná ve vašem případě, i vzhledem k té genetice bych to viděla spíš na ABKM. Spíš to bude o tom, abys i Ty držela dietu, i ty nanogramy BKM ve Tvém MM můžou vadit (není proto důležité, že nenakojíš litry denně).

Takže doporučuju (kromě konzultace s dr. 🙂) vysadit BKM i ze Tvé stravy a pokud to do 14ti dnů nepomůže, dá se uvažovat i o intol. laktózy, existuje kombinované mléko pro ABKM i intol. lakt. - Nutrilon alergy digestive care (nebo Nestle althera). To je nejjednodušší způsob, jak zjistit, jestli laktóza vadí nebo ne (ale jen v případě, že nebudeš kojit, MM taky obsahuje laktózu). Nebo pak jedině biopsie střeva, ale to je extrémní možnost a já myslím, že naprosto není nutná, že dieta bez BKM pomůže 🙂

agnessa
19. máj 2011

@luthien.k děkuju moc, já jsem se právě Dr ptala, jestli mám dál kojit a ona, že ano a až druhý den mi došlo, že i když má ode mně trochu, pořád tím přechází bílkovina... takže včera večer jsem si začla jen odsávat, abych o tu trochu MM nepřišla, a jí jsme dali jen UV... za jak dlouho po nasazení diety bez BKM u mně můžu zas malé dát MM? jakože po jaké době se to už nedostává do MM 🙂
no, stejně jsem po porodu potřebovala hodně zhubnout, tak myslím, že teď k pořádné dietě a zdravému jídelníčku mám o důvod víc 😀 když si vzpomenu, jak jsem u starší dcery pročítala složení téměř všeho a u spousty potravin byla fakt překvapená, že tam vrazili mléko nebo cokoliv s BKM, tak to se mám na co těšit, než se naučím, co můžu a co ne 🙂 už jsem si nechala vytisknout info, cos posílala a moooc za něj děkuju, tak budu studovat 🙂

modra1
19. máj 2011

@agnessa alergén prechádza do mlieka najneskôr do 24 hodín. A schudneš zaručene 🙂.

kacamar
19. máj 2011

Ahoj holky,
mam jeden dotaz. Syn ma alergii na BKM, drzim dietu, teda snazim se 😅 a chtela jsem se zeptat, jestli vadi, kdyz je v potravinach susene mleko - jestli taky obsahuje BKM. Díky.

luthien.k
19. máj 2011

@kacamar, ahoj, no bohužel vadí. Pošlu Ti nějaké tipy na dietu, aby Ti nic nechybělo a dalo se to lépe zvládnout 😉 Ono sušené mléko je prakticky ve všech sladkostech kupovaných, v uzeninách, a kde není, tam je sója a ta se také při dietě bez BKM nedoporučuje, velmi často je souběh alergie na BKM a sóju.

@agnessa, tak jak píše @modra1... Koukám, psala jsem to ráno ve spěchu a mám tam v posledním příspěvku dost stylistických chyb 😅 😀 , ale snad jsi to pochopila, například místo "vrozená forma není" tam mělo být jen "vrozená forma" v těch závorkách ve druhém odstavci...
Jestli to jen trochu půjde, zkus kojit raději normálně, ono MM má právě význam hlavně když se kojí z prsu a ne přes odsávačku, jak prcek stimuluje bravadku, tak se mu tvoří MM "na míru", dokonce když máma kojí mladší a starší dítě každé z jednoho prsu, tak složení MM je v nich odlišné - v tom tkví ten význam i z imunologického hlediska, že se MM tvoří v aktuálně potřebném složení...

uankab
28. máj 2011

ahojte baby, mam zvysne krabice neocatu LCP (presli sme na neocate active)... zarucny dobu ma do maja 2012. Ak by ste ho niektora chceli, tak sa ozvite, dala by som vam ho len za postovne..

michamicha
29. máj 2011

@luthien.k ahoj, zkusím se tě zeptat na tvůj názor 😉 syn má prokázanou ABKM, dále alergii na vejce, kořenovou zeleninu, z ovoce mu nevadí jen banán, jablko, borůvky a hrozno, lepek zavádíme od 7m a v pohodě... před pár dny jsem mu dávala obvyklý chléb (peču si sama doma) s obvyklým margarínem (Perla s vitamíny - není tam syrovátka a jiný věci který by mohly vadit) a on se hned osypal ☹ za ty předchozí 2 měsíce se po tom nikdy neosypal a teď neměl žádnou novou potravinu ani krém na ekzém... koukala jsem znovu na složení toho margarínu a jako barvivo je tam beta-karoten 😖 je možný když má alergickou reakci na mrkev, že by se objevila reakce díky tomu beta-karotenu, ale až po víc než 2 měsících? se mi to moc nepozdává... průser je v tom, že do všech margarínů, co jsem zkoumala u nás v Albertu, dávají jako barvivo beta-karoten nebo nějakej kurkumín ☹

luthien.k
30. máj 2011

@michamicha, alergie může být skoro na všechno, takže i ten beta-karoten je možný viník. No vysaď ho a uvidíš (na pečivo je výborné avokádo jako alterativa másla, zkušeli jste?)

vojtisek2007
30. máj 2011

@luthien.k ahoj, tak máme výsledky Eliščinýho testu, opisuju papír:
potravinová intolerance
IgA/endomysium (IF)..............neg.
IgA/gliadin (ELISA) ..................neg.
IgG/gliadin (ELISA)..................neg.
IgA/kravské mléko...................neg.
IgG/ kravské mléko.................neg.

chápu,že je to teda všechno negativní,což nemusí znamenat že není alergická, když tím "vysazením" se všechno zlepšilo.....co dál, objednávat se na tu imuno-alergologii, nebo je to zbytečné ???? Paní věrka z alergiků slíbila, že se mi ozve, zatím nic, tak čekám....

kaja73
30. máj 2011

@michamicha Skus toto http://www.palmagroup.eu/?zdravy-zivotny-styl&s... ma to sice aj ten kurkumin,ale aspon nema beta karoten.ma fakt celkom dobru chut a je aj na pečenie.Tu je zloženie http://www.veticko.sk/default.aspx?p=aboutpage&...

luthien.k
30. máj 2011

@vojtisek2007, ahoj, asi Tě nepotěším, ale co se kravského mléka týče, tak nemají ty protilátky žádnou vypovídající hodnotu, dneska se už ví jistě, že IgA a IgG protilátky o alergiích nevypovídají NIC, smysl má dělat pouze specifické protilátky IgE (a i jejich vypovídací hodnota je omezená, protože asi polovina případů z alergiků na BKM nereaguje přes IgE protilátky).
Takže objednat se ńa alergo/imuno za zbytečné nepovažuju, hlavně taky kvůli Vojtíkovi a jeho časté nemocnosti.
Věrce se neboj připomenout, má toho hodně 😉

vojtisek2007
30. máj 2011

@luthien.k a prosím tě, co znamenají ty první tři řádky ??jestli teda víš.
Věrce se teda připomenu, jinak jsme změnili dětskou doktorku a světě div se, udělali mu náběry - krve,moč,stěry z krku, z konečníku...už přišla nějaká sedimentace, tak ta je prej špatná - něco s bílýma krvinkama, ve čtvrtek budou podrobný testy, tak se pak podle toho zařídí, už nás objednal na ORL kvůli nosní mandli a na ultrazvuk uzlin, ty se mu vůbec nelíbí, má je pořád hodně zvětšený...a jinak byl naprosto otřesenej z ordinování doktorky a její léčby různými druhy!!!!! antibiotik po dobu cca 1/2 roku - z krve mu vyšla imunita dobře, říkal, ale s tou imunologií říkal že by taky neváhal a hlavně, že se to vyšetření dělá dětem od tří měsíců...prostě byl jak v Jiříkově divení, co dokazovala naše bývalá dětská mudra ☹☹☹

luthien.k
30. máj 2011

@vojtisek2007, to jsou protilátky týkající se lepku, resp. rizika celiakie, tam nějaká vypovídající hodnota je, tak je dobré, že je to negativní 🙂
No super, tak hlavně že se to hýbe kupředu!!! Až se budeš připomínat Věrce, tak jí o tom třeba taky písni (co máš za výsledky s Vojtou - pokud možno konkrétně). To já posoudit neumím...

vlastovka385
31. máj 2011

Holky, moc moc prosím, můžete mi sem někdo hodit odkaz na recept na bezmléčný dort? Malý má 2 roky a nikde mi ho nechtějí upéct, tak budu muset sama. Moc děkuju.

michamicha
31. máj 2011

@kaja73
@luthien.k ahoj, tak už jsem zjistila proč se asi osypal, tím margarínem to není, udělala jsem hokus pokus a 3 dny dávala suchý pečivo a osypal se taky 😠 ale prozkoumala jsem složení nových antihistaminik (ketof) a jsou tam 2 složky, který vypadají podezřele - sorbitol a jahodové aroma 😖 takže jsem 2 dny nedávala tenhle lék, ale dala ten původní co jsme brali předtím a neosypal se 😒 teď mu dávám znovu ta nová antihistaminika a na obličeji mu po požití vyskáče drobná krupička, která do půl hodiny zmizí... budu muset zavolat doktorce co na to řekne... blbý je to, že tenhle lék prý zabírá až za 14 dní minimálně, to bude až v pátek tento týden, tak vyčkám, třeba si na to malej zvykne a nebude už žádná reakce... ale musim říct že už se tolik neškrábe oproti tomu, když bral jen zyrtec 😉