Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

adriana7
11. feb 2012

@luba41 , vidíš, to tiež nie je ďaleko, dáš mi tip? ďakujem

luba41
11. feb 2012

@adriana7 bývalý kolega má crohnovu chorobu a chodí do gastro ambulancie, je to v NsP. Ale viem, že sa tam lekári posledné roky často striedali. Skúsim sa ho opýtať, či je tam spokojný, dám vedieť budúci týždeň 😉

adriana7
11. feb 2012

@luba41 , budem rada, ďakujem, a pozdravujem kolegu, nech statočne "bojuje" (žiadna sranda asi, že?)

adriana7
11. feb 2012

@luba41 ...a potom, keď už budem na myjave, vybehneme na kávu 😉

luba41
11. feb 2012

@adriana7 no neviem, ked mu to zistili, tak bol z toho dosť hotový. Držal diétu a prestal fajčiť, a potom akosi zistil, že mu to nerobí dobre. A tak skončil aj s dietou a fajčí v pohode ďalej 😒

adriana7
11. feb 2012

@luba41 , nooo, vyriešil to po svojom 😒

cora73
11. feb 2012

@felicita2 take asi stredne makke..tazko povedat,raz muz doniesol tvrde a ani uz nezmaklo a musela som ho vyhodit a raz doniesol zvonka akurat a vnutri bolo hnile..avokado,to je taka loteria..ale mavaju napr v Tescu,mozno aj inde,ale my chodime hlavne do Tesca zlate avokado,to nema az taku hnusnu chut-pre mna hnusnu,lebo ja len pozriem na avokado a napina ma.. ☹ malemu ked robim ten puding,mam plienku na tvari...Avokado je vynikajuce pre klbnu vyzivu,2 avokada tyzdenne a s klbmi je pokoj a netreba brat chemiu,ja sa chystam kupit aspon avokadovy olej,lebo mam problemy s klbmi,ale zatial som ho videla len internetovom obchode..

michaelak.
12. feb 2012

Ahojte!Mozem poprosit o radu?Dcere bola zistena v 6mes. alergia na BKM.Po dalsom vysetreni a prisnej diete,jej uz alergia nevysla.Mohla papat vsetko mliecne,ziadna reakcia.No ale teraz sa jej stav zhorsuje.Moja otazka je,ci sa moze alergia vratit?Dakujem.

pavlina05
13. feb 2012

Ahoj holky!
já prosím také o radu...ja se dá nahradit jogurt a vše kolem.
Mě přijde,že jíme pořád to stejné☹
Nemléčné kaše a zeleninu s masem a ovoce. Je to už malinko nuda. Co mohu nabídnout 8 m. dítěti?

anehap
13. feb 2012

@pavlina05 taky mi to připadalo pořád nastejno, navíc malá jogurt miluje 😉 Vyzkoušej rýžové dezerty, mají ve zdravé výživě, malá je teda nemusela, ale aspoň tak obden, aby byla změna.Co jí celkem jelo, byl mandlový dezert, taky ve zdravé výživě. Nebo jsem zkoušela puding do rýžového mléka, ale nejsem si jistá, jestli puding už může v 8. měsíci? Možná holky poradí, my jsme byly na dietě až po roce, u takhle malinké nevím...jinak jsme měly často ovocné přesnídávky, ono dětem nevadí určitý stereotyp, tak pokud je má ráda, tak je dávej 😉

didulka85
13. feb 2012

@pavlina05 pre neho to nie je nuda. Vsak je vela druhov ovocia a zeleniny a tak isto kase.

monapink
13. feb 2012

@pavlina05 Pudink s maizenou: dobrá volba pro alergiky na BKM- recepty:

RÝŽOVÝ PUDING:
0,4 l rýžového mléka (=Reis drink z DM), popř.Nutrilon AC či Neocate, půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena), špetička soli

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

Pudink č.2

150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena, atd.), 1-2 lžíce instantní kaše (rýžová HIPP, SINLAC, Naturálka jáhelná, atd.), kojenecká voda.

Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 minuty do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.

Borůvkové flameri

2 lžíce instantní kaše (např. rýž.kaše HIPP, atd.atd.), 2 lžíce sladidla (např.glukóza, atd.) 3 lžíce kukuřičné nebo rýžové krupice, 1 rovná lžíce kukuř.škrobu, mléko, které dítě snáší (Nutrilon AC, Neocate, Rýžové z DM, atd.atd.), borůvková přesnídávka (cca 2 lžíce)

Postup:
K 300 ml mléka přidejte sladidlo, krupici (rýž. či kukuř.) a kukuř.škrob, uvařte hustší kaši. Do ní pak vmíchejte instantní kaši – musí v tom „stát lžíce“. Polovinu kaše odeberte do misky. Do 2.poloviny vmíchejte cca 2 lžíce borůvk.přesnídávky. Pokud kaše příliš zřídne, přidejte ještě instantní kaši. Spojte obě poloviny a nechte v ledničce ztuhnout v nějaké misce. Ztuhlou hmotu vyklopte na talířek a je z toho veselý 2barevný dezert.

Vypůjčeno od kam.zyk 😉 Odzkoušeno dcerkou,chutnalo a chutná 😀

pavlina05
13. feb 2012

@monapink to zní lahodně,díky 😉

verinka100
21. feb 2012

Ako sa prosim vas zistuje alergia na BKM u dojcata? Z krvi alebo? A ktory lekar to vykonava, pediater, alergolog, gastroenterolog? Dakujem 🙂

lusana
21. feb 2012

@verinka100 synovi zistili alergiu na mlieko a vajce v 6 mesiacoch z krvi na alergologii

verinka100
21. feb 2012

@lusana A mali ste pred tym nejake priznaky, napr ekzem, grckanie alebo?

nickushka
21. feb 2012

@kim ahoj kim, neviem, či ešte funguješ na mk, ale skúsim. čítala som tvoj veľmi starý príspevok o intolerancii laktózy, že sa prejavuje krútením, bolesťami bruška a prdíkmi. no môj malý má 16m a je označený ako nepokojné dieťa, od malinka ho bolí bruško a trápi plynatosť, dokonca som si všimla, že má na konečníku zvnútra ako črievko také červené, až zapálené, vieš, keď mu utieraš zadoček a trošku roztiahneš konečník, tak to vidíš. mám dvojčatá a to druhé to také vôbec nemá. niekto mi hovoril, že to môže byť aj premnoženými kvasinkami v čreve, ale nemôže to byť aj toto, čo máte vy?

lusana
21. feb 2012

@verinka100 mal ekzemy takmer po celom telíčku asi od 3 mesiacov, zo začiatku to boli len vyrážky na tvári, neskôr sa to rozšírilo po celom tele a vyrážky sa zlievali do červených plôch, na niektorých miestach to mokvalo,bol plne kojený , vadila mu aj tá trocha, čo prešla do materského mlieka

verinka100
21. feb 2012

@lusana a teraz uz je v poriadku?

lusana
21. feb 2012

@verinka100 teraz má 3 a pol roka na posledných testoch v troch rokoch bola BKM aj žltko negatívne, zostala iba alergia na bielko,aj tu však vidím už zlepšenie, lebo už nereaguje tak veľmi ako keď bol menší.
Prešli sme však asi 1,5 ročnou striktnou dietou, syna som kojila asi 10 mesiacov, kedy som striktne dodržiavala dietu aj ja. Po tomto období sme pomaličky doslova po lyžičkách zavádzali najskôr jogurty, syry, potom som začala pridávať mlieko aj do varenia. Pohár mlieka nemal doteraz.
Ako sa prejavuje alergia u vás? Ak by si sa potrebovala ešte na niečo opýtať rada odpoviem.

luthien.k
21. feb 2012

Testy (z krve, kožní) jsou u potr. alergií velmi nespolehlivé, jediný jednoznačný výsledek dává eliminačně expoziční test, lze dělat i doma - vysadit BKM na 2 - 3 týdny a poté zavádět zpět (při plném kojení u kojící maminky).

luthien.k
21. feb 2012

@nickushka doporučuju vysadit zcela BKM i laktózu, tak jedině zjistíš, jestli problém je z mléka.

nickushka
22. feb 2012

@luthien.k manžel dnes kúpil na radu kaji73 nutrilon alergy care digestive, ten by mal byť aj bez laktózy aj pre alergikov na BKM. ďakujem za tvoju radu.

nickushka
22. feb 2012

@kaja73 musela som z tej netabuľkovej témy odísť 😒 a radšej budem s tebou debatiť tu. chcela som sa opýtať na to avokádo, vieš moja dr. je proti tomu. ja ho veľmi ľúbim, čítam, že ty asi moc nie 😀 , ale fakt ho môžu aj malé detičky? nemusím sa báť, že je to trochu exotické? ja som im ešte zatiaľ okrem banánu nedala žiadne citrusy, tiež na radu dr. mňa z neho trochu nadúva, aspoň myslím 🙂 mm dnes kúpil ten nutrilon ac digestive a je tam srvátka, nevadí to? ak máš nejaký link na recepty, poteším sa 😉 ďakujem

kaja73
22. feb 2012

@nickushka Avokado je dnes povazovane za idealnu stravu pre male mimi,dokonca sa odporuca dat ho medzi prvymi prikrmami 😉 Je menej casty alergen ako banan-da sa to najst hocikde na googli.
Plus ma plno omega nenasytenych kyselin a tie su ako stvorene pre babo-su vlastne velmi potrebne pre babo. 😉
V tych spec mliekach sa jasne ze nachadza BKM-ale je silne hydrolyzovana-teda silene nastiepena-ta bielkovina.
Aj v tom neocate sa dokonca nachadza ,len je nastiepena az na aminokyseliny-ale tie su tie povodne z KM. 😉
preto su tie mlieka hrozne horke-bleeee.

verinka100
24. feb 2012

@lusana Dakujem za odpoved. No ja prave neviem, ci moze mat alergiu na BKM alebo laktozu - nevies, ci je v tom nejaky rozdiel? Len sa mi stava, ze po vypiti mojho mliecka mava dost casto krciky (maly bude mat o 2 tyzdne 5 mesiacov) a pocujem, ako mu to tam strasne zblnkoce a prelieva sa v crievkach, jedna doktorka nam povedala, ze to moze byt alergia a dalsia, ze je to len obycajna kolika, takze neviem 😒 Preto zbieram info, ze ako sa to prejavuje a ako sa to da zistit...

tinki
24. feb 2012

@verinka100 ahoj, alergiu na mlieko, zistíš jedine tak, že zo svojej stravy vynecháš všetko s obsahom mlieka, srvátky, mliečnej bielkoviny, tvarohu. Aspoň na 2 až 3 týždne. Ak sa stav zlepší, je to alergia na mlieko. Ak by to bola intolerancia laktózy, laktóza sa nachádza v materskom mlieku, tak by sa stav nelepšil. Pretože tá ostáva v materskom mlieku aj po vynechaní mliečnych výrobkov. v prvom rade treba vynechať mlieko a mliečne výrobky v tvojej strave a sledovať malé.

modra1
24. feb 2012

@verinka100 Kolika je častým prejavom alergie. Ako už napísala @tinki , najlepšie sa to zistí takýmto eliminačným testom. Je potrebné vypustiť zo stravy všetko mlieko, aj to skryté, napr. v pečive, sladkostiach, treba čítať obaly. Táto diéta sa dodržiava 14 dní, ak dôjde k zlepšeniu stavu (ekzém, kolika, hnačky), je to mliekom. Na intoleranciu laktózy to veľmi nevyzerá, jednak je to u detí veľmi zriedkavé, ale najmä tam bývajú prudké kŕče po každom kojení 😉.

luthien.k
24. feb 2012

@kaja73 Neocate, pokud vím, není vyráběno z KM, ale zatím se mi nepodařilo zjistit, jak vyráběno je...