Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

ivanka.7
15. júl 2013

@luthien.k A ked som mala problemy s travenim, v krvi mi vysli zle hodnoty na BKM, vylucila som komplet vsetko na 3 mesiace a po 3 mesiacoch som zas pomalinky zaviedla mliecne veci a uz sa mi tie problemy nikdy neopakovali? To je co? 😀 (pytam sa, lebo ma to zaujima, stalo sa mi to pred par rokmi... je fakt, ze v momente, ked problemy zacali, som pila mlieko denne, k tomu pitiu som sa uz nikdy nevratila, ale mliecne vyrobky - jogurty, syry, tvarohy, sem tam kakao - jem normalne)

cecil36
15. júl 2013

@buba08 mozes mat aj intoleranciu mlieka (nie laktozy). Nie je to alergia, ale neznasanlivost mlieka a mliecnych vyrobkov. Ja som sa "vdaka" neliecenej BKM (vsetci alergologovia mi ju odmietli spravit, lebo vraj som na BKM stara, to maju len deti, az jedna dr. mi stravila testy a upss 100%) dopracovala aj k viacernym intoleranciam a astme.

luthien.k
15. júl 2013

@ivanka.7 možnost je taková, že jakmile se uzdraví střevní sliznice, uzdraví se i střevní slizniční imunita, která rozhoduje o tom, co bude tělo považovat za alergen a co ne. Proto je možné, že potom už mléko tolerovala, ale ti, co měli někdy s BKM problém, nikdy by ji neměli konzumovat hojně a denně, ale jen občas a ve formě zakysaných (fermentovaných) výrobků, jako je jogurt, zákys, kysaná smetana, tvrdé sýry, ostatní by jíst neměli vůbec (tvaroh, kakao apod.). Jinak se může problém zase objevit.

@cecil36 mnoho dobrých alergologů neuznává termín intolerance mléka. Buď je alergie - časná (zvýšené IgE protilátky) nebo pozdní (účastní se zejména T lymfocyty) nebo jde o intoleranci ve smyslu enzymatické nedostatečnosti (je málo enzymu k trávení laktózy například). Pojem intolerance mléka, například na základě zvýšených IgE protilátek, nemá zatím pokud vím oporu v medicíně založené na důkazech. Zvýšené IgE protilátky má řada lidí proti mléku a problémy nemá a mít nebude a naopak. Spíš si myslím, že si to lidé pletou s reakcí pozdního typu, která se nedá běžnými testy z krve nebo na kůži zjistit a jejíž příznaky bývají často víceméně nespecifické, narozdíl od rychlých a někdy i závažných reakcích při alergii časné, se zvýšenými IgE protilátkami.

ivanka.7
15. júl 2013

@luthien.k dakujem velmi pekne 🙂

buba08
15. júl 2013

@cecil36 no ja uz fakt neviem, po mlieku a ml. vyrobkoch mam stale hnacky, este aj pri tej lapaprke videli, ze crevo nie je ok a ked robili kolonoskopiu, tak vraj crevo ok, uz fakt neviem co si mam mysliet, krvne testy ok, takze asi mi nic ine neostava len drzat bezmliecnu dietu a kaslat na doktorov

cecil36
15. júl 2013

@luthien.k mne robili testy na intolerancie a to co som si na sebe odpozorovala eliminacnou dietou, tak to nakoniec aj vyslo v testoch, tak ja uz fakt neviem, lebo mne vyslo toho tolko, ze dnes mam problem si v potravinach nakupit nieco na jedenie. Jedine co sa potvrdilo aj z testov na intoleranciou aj z krvi tak je alergia na BKM. Co znamena pozdni alergie?
@buba08 ja som to mala podobne, uplne chapem ako sa citis, ja som nemohla zjest mlieko ani v susienke, vsade som striehla ci nie je v necom zamaskovane mlieko. Skus si dat este spravit gastroskopiu, viem je to 😝 , ale mne sa tam potvrdila alergicky zapal dvanastnika, co svedcilo o alergickej reakcii na nieco v strave.

annulikb
15. júl 2013

S alergiou mam skusenost pri dcere Sare - ta mi este aj popri alergii mala silny reflux. Bolo to dost tazke, a to bolo najhorsie ze na 6 tyzdnov mi vdychla mlieko priamo do pluc, takze sme pobudli dlhsiu dobu v nemocnici, ale tam nam na to prisli. Drzali sme prisnu dietu - asi 2 roky, potom som zacala postupne zaradovat aj mlieko..... mali sme sa velmi dobre - vysledky sme mali v poriadku. No zial, asi tak pred mesiacom dceru zacalo znova boliet brusko...... takze znova dietujeme a ideme na odbery. Ale mamicky nezufajte, da sa s tym zit, v predaji je kopec nahrad, na ktore si dieta rychlo zvykne. Ale verme, ze nase deti budu zdrave................ ved urcite po nicom inom netuzime !!!!

buba08
15. júl 2013

@cecil36 ahoj, na gastroskopiu som bola objednana minuly tyzden v pondelok, takze som to uz mohla mat za sebou, ale vikend predtym sa mi urobili 3 hnusne herpesy, tak mi to zrusili a caka ma to presne o tyzden. Dr. vravel, ze mi zoberu vzorku aj na celiakiu a dalsiu vzorku daju do nejakeho specialneho cukroveho roztoku na laktozu, to pojdem hned odniest do labaku, tak uvidime. Pred eokom mi robili gastro na celiakiu, vtedy nevysla, ale tento novy dr. tvrdi, ze za rok sa toho mohlo vela zmenit, tak znova ☹

luthien.k
15. júl 2013

@cecil36 lépe než pozdní typ se tato alergická reakce nazývá nonIgE, zmiňuje ji například v tomto článku dr. Fuchs: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medic... Mezi časté problémy způsobené právě tímto problémem patří tzv. protein indukované enterokolitidy, taky o nich píše v tomto článku (mohou být samozřejmě i u dospělých, nejen u dětí): http://zdravi.e15.cz/clanek/priloha-lekarske-li... Jejich obraz by seděl na ty trávicí problémy po mléčné bílkovině, a to jak u @ivanka.7 , tak u @buba08
Ještě jeden odborný na téma potr. alergie: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medic...

bubinko83
18. júl 2013

prosim ako sa prejavuje tato alergia u plne dojčeneho babatka?

luthien.k
18. júl 2013

@bubinko83 širokou škálou příznaků, od odtrhávání od prsa, bolesti při polykání, zvracení, koliky, plynatost, průjem, hleny nebo krev ve stolici až ke kožním potížím (vyrážky, ekzém), mohou být i potíže v dých. cestách, jako je zahlenění, dušnost, kašel, dítko nemusí dobře přibírat (ale to není zdaleka podmínkou, spíš mám tu zkušenost, že je to naopak, že dítko s ABKM přibírá dobře)... Nejčastěji jsou to potíže trávicí (koliky, hleny a krev ve stolici) a kožní (atopický ekzém).

nelinka79
18. júl 2013

@annulikb ahoj ako sa presne prejavovali tie bolesti bruska ? dcerka ma problemy s bruskom .. boli sme aj na gastre len cakame na vysledky. dakujem

annulikb
18. júl 2013

Ked bola malička tak prajav bolesti bruska sme nemali - len mala bola velmi zahlienena - hlien mala az v stolici. Teraz ked je vacsia tak je to prudka bolest bruska - casto aj zvracanie - ale dietujeme a mame sa ok. A co vy?

bubinko83
18. júl 2013

@luthien.k a opatrenia ak mam podozrenie? Vylučit všetko mlieko?

nelinka79
18. júl 2013

@annulikb asi tak nejak je to aj u nas hlien az v stolici a asi v marci jej zacali bolesti bruska take narazove krce. vracat nevracia.. ja to akurat riesim ale doktorka na mna pozerala skor ako na precitlivelu matku takze tam si myslim ze pomoc nebude velka. rozmyslam ze malej vysadim mlieko a budeme sa stravovat bezlaktozovou dietou .. vies miv tom poradit ?

annulikb
18. júl 2013

podla mna urcite vysadit mlieko, ked jej problem robi mlieko tak to uvidis hned. Dieta si na stravu zvykne a ty sa vynajdes - viem, ze som hladala recepty, davala som poroz aby mi ju starsie deti nanakrmili jogurtom 🙂 zacala som postupne pridavat aj sojove mlieko, skusila som aj kokosove mlieko a tak ..... A vidim teraz na mojej Sare - ze uplne odmieta mlieko. Je sice velmi utla - mame 4 r a 5m a mame len 14 kil. Ale uz to neriesim, je zdrava a to je hlavne.

barbade
18. júl 2013

@annulikb Ahoj, prosim ta tvoja mala mala hlien v stolici ked bola babetko? U nas je situacia rovnaka, s tym, ze ja som uz davno vysadila vsetko mliecne. Hlien je pritomny stale, ale ked si dam jogurt napriklad, situacia sa dramaticky zhorsi a malickeho boli brusko (takze uz zom naozaj velmi prisne bez mlieka). Stve ma to lebo sa zda, ze ziaden doktor hlieny v stolici nehodla riesit a mne to zas take normalne nepripada. Pobehali sme uz kadeco, na gastre sme boli, stale ziadna odpoved ☹
@nelinka79 U vas tiez hlien v stolici odmalicka az doteraz??

luthien.k
18. júl 2013

@bubinko83 ano, vše, co prošlo kolem mléka, též ovčí, kozí a sójové věci, a to aspoň na 14 dní.

bubinko83
18. júl 2013

@luthien.k hlien v stolici sme mali par krat,krv nikdy chvalabohu.Pribera normalne ale cca 30 minut po kojeni sa začne krutit ako by mal krče a plače.

luthien.k
18. júl 2013

@barbade bohužel, bezmléčná dieta není všemocná, může toho vadit i víc a taky prostě může být nezralé zažívání.

luthien.k
18. júl 2013

@bubinko83 za vyzkoušení diety nic nedáš, k tomu probiotika pro oba.

bubinko83
18. júl 2013

@luthien.k a čo mam jest? 😀 ani syry ani kyslomiečne vyrobky?

barbade
18. júl 2013

@luthien.k Jj, ale mam vyskusane, ze mliecne vyrobky naozaj vadia, natie jedine mi reaguje naozaj priamo a dost burlivo. Teraz sa vyhybam mlieku a soji aj ked som omylom dva krat za posledny mesiac mala trosku soje... Obehali sme uz milion doktorov ale hoby platne to bolo. Vraj aj priamo alergologicke testy su u malych deti dost nepresne, ze az po druhom roku zivota...omg. Tak to mam akoze esterok a pol dufat, ze z toho nebude nejaky velky pruser a donicene crievka? Lekari ma v poslednej dobe privadzaju do zufalstva. Hlavna vec ze podla pediatricky malemu vobec nic nie je 🙄

barbade
18. júl 2013

@bubinko83 Urcite nie syry a ani kyslomliecne, ak ma alergiu na bielkovinu KM tak vadi aj malicke mnozstvo syrovatky v pecive, nieto kus syra... Inak zivot bez mliecnych vyrobkov nie je nic hrozne, je to uplne v pohode, skor je neprijemna a zatazujuca ta neistota, ked nevies, kde je vlastne problem a ani prisna nemliecna dieta problem uplne neriesi, ako napriklad aj u nas 😖 Od zaciatku Davidkovho zivota riesim jeho brusko... 😕 Stav - zatial stale nevyriesene 😢

annulikb
18. júl 2013

@barbade
@barbade uz odmalicka mala hlien v stolici. Moja mala nebola ani kojena - bola hned po zisteni alergie na mlieku nutrilon ( to pre alergikov - uz neviem ako sa vola ) - ale naozaj dietuj. Lekari vravia - ze kyslomliecne výrobky sa mozu - ale nam robili problem tiez, takze sme nejedli jorugty, acidofilne mlieko..... proste nic.

nelinka79
18. júl 2013

@barbade ked si tam spomeniem tak neviem ci uplne od malicka ale hlien ma v stolici casto. nikdy ma nenapadlo ze to moze mat nieco spolocne a sem tam krv troska na hovienku ale to som myslela skor ze zje nieco kde su semiacka. fakt si teraz pripadam jak hrozna mater ze ma nenapadlo ze toto moze byt z toho ze jej mliecko nepasuje. tieto krce nas nastali az nejak v marci a co som teraz pozerala vtedy nejak brala ATB mohol nam to spustit ?

barbade
18. júl 2013

@annulikb Ja co som citala zahranicne weby, vraj ked je intolerancia na laktozu, tak sa mozu jest kyslomliecne vyrobky, lebo prave laktoza je tam rozlozena bakteriami, obsiahnutymi v danom vyrobku, ale pri ABMK vraj musis sledovat aj malicke mnozstvo mliecnych zloziek v inych vyrobkoch, ze aj to robi zle....
Len neviem co stale hlienime, fakt :(
@nelinka79 Nuz ktovie, takzo povedat, ked ani lekari nevedia poradit...

luthien.k
18. júl 2013

@nelinka79 ano, antibiotika jsou "přitěžující okolností", rozhodí střevní flóru, která tvoří důležitou součást střevní slizniční imunity, a ta rozhoduje o tom, co tělo bude považovat za alergen a co ne (zjednodušeně řečeno).

luthien.k
18. júl 2013

@bubinko83 je mnoho možností, mrkni do blogu @katyxq, já poskytuji též bezmléčnou dietu sestavenou na míru.

annulikb
18. júl 2013

@barbade viem, ze kyslomliecne vyrobny su povolene - no nam to za mladsieho veku robilo dost velky problem - teraz sme uz jedli v pohode, kym sme nemali problem. a vidim na malej, ze sama toho casu vobec nechce - niekedy mi jogrut Sabi zjedla - teraz je to jedna lyzica a odmieta.