Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

adamss
17. jún 2010

@erikasadek, detska dr. mi tu alergiu potvrdila, ale s takou neistotou, ze neviem co si mam o tom mysliet. Ved keby testy ukazali presne tuto alergiu, nedovolila by nam davat detske susene mlieko. A zyrtec mame na predpis. Ten by som si nedovolila davat sama bez vedomia doktorky.
@luthien.k, stolicu nemame z toho, ze by sme malo pili. Maly pije vela cajov, dzusov a stiav. Caje mu nesladim. Je pravda, ze s jedenim to nie je ziadna slava. Nechce ziadne doma pripravene masko. Najvacsi uspech maju halusky s tvarohom alebo bryndzou, pirohy, cestoviny s tvarohom, granadir...Do halusiek a pirohov pridavam pohankovu muku. Dalej ma rad zeleninove polievky a masove vyvary. Brokolicu len v polievke... Nove jedla do neho tazko dostanem, o zelenine ani nehovorim. Tak striedame jedla, ktore ma rad s menej dobrymi jedlami. Ked nic ine, tak to zachrani polievka alebo varene zemiaky.
Musim sa niekde naokoli poobzerat po nejakych vhodnych mliekach. U nas totiz nie je dm drogeria. Skusim sa opytat v lekarni.

luthien.k
17. jún 2010

@adamss, tak to je těžké s tou stoličkou, to se budeš muset pozeptat někde jinde, jestli s tím nemají maminky zkušenosti 😔 Jinak v lékárně určitě dostaneš to speciální kojenecké mléko - Nutrilon allergy care - ale to rýžové těžko. Ve zdravé výživě ho také mívají.
Jinak jestli opravdu chceš, aby malému zmizel ekzém (pokud je skutečně původcem ABKM), tak nesmí nic mléčného, ani tvaroh, ani jogurty, máslo atd. Mléko je i v sušenkých... Tak dej vědět, jak pokračujete a jestli se to po dietě zlepší, ten ekzém.

erikasadek
17. jún 2010

@adamss prepac , aj ked ma lekar neistotu tak ti zakaze vsetko mliecne , pre istotu..
to ze davas zyrtec som pochopila, ze ti dava lekarka ja len neviem naco??????
na alergiu mliek aurcite nezachrani.. 😠
takze zbytocne do seba davas nieco silne al eto je uz tvoj problem ja sa ti v niakom pripade nechcem do toho miesat..
to co davas synovy nie je prave najzdravsie

teraz budes ma asi nenavidiet al esu to typicky slovenske jedla mozno chutne, ale nie najzdravsie..
nema rad zeleninu , skus ju podat inak a mozno zachuti .....
na tvojom mieste vysad vsetko mliecne, mlieko maslo , jogurty..... vsetko kde moze byt mliecne skryte aspon na 2 tyzdne zapisuj si..
neskor vysad mucne, zapisuj si a zaroven pozoruj ako s amaly cisti....
ak za ten cas mu zmizne ekzem mas vinnika;..
a vyhybaj sa tejto strave aspon do 3 roka;. 😉
povedal aby som ti skus homeo na vycisten 😉 ie pomaha velmi oc s atyka alergii a ekzemov....

prepc mi som kriticka, ale vytaca postoj lekarov niektorych tapaju vo vlastnom obore.. 😠

adamss
17. jún 2010

@erikasadek ja viem, ze jedla, ktora davam malemu nie su najzdravsie... ale co narobim, ked ine mi nezje.
Pri tom vyluceni mliecnych vyrobkov myslis aj kyslomliecne? Lebo si uviedla aj jogurty a tie pri alergii vraj mozu. Aj tvarohy a ine... Alebo sa mylim?
Ako by som mohla inak pripravit zeleninu? Porad...
A inac ja sa nehnevam, len tu u nas to nie je tak lahke. Vy ste z vacsich miest, niektore dokonca zo zahranicia, tak si mate z coho vyberat.

luthien.k
17. jún 2010

Jasně, všechno mléčné, při alergii se musí vyloučit vše, kde je mléčná bílkovina a ta je ve všem, co obsahuje mléko. Jiné by to bylo s intolerancí laktózy, tam se kysané výrobky mohou, ale to je jiná věc, to jde o to, že tělo neumí štěpit mléčný cukr, laktózu a ta pak kvasí ve střevech a způsobuje průjmy, bolení, nadýmání atd. Ale to vy hádám nemáte.

erikasadek
17. jún 2010

@adamss nechcela som byt zla, 😉
vsetko mliene, pri alergii na BKM nic mliecne nesmies nic!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kysle nekysle, ani susene budes musiet zacat pozerat aj etikety na potravinach nic.... 😉

jedine ze si zle pochopila, a mate intoleranciu laktozy, ale potom preco dava sialeny zyrtec!!!!!!!!!!! 😠

takze nic!!! nic nic!!!!!!!!!!!!!!!!!
naprikald ma rada zemiakove pyre???
ak ano tak daj ku zemaikom brokolicu, + karfiol a vsetko popus, aby to bolo hladke chutovo skoro to iste ak nie lepsie, a vatscina deti nechce vidiet kusky zeleniny, ale zmenia tvar a ide to samo. 😀

alebo v polievkach tie mate radi podla toho co pises;..
mozes skusit rozne variacie;; a hlavne vel afantazie deti jedia ocami. 😉
ked nieco ma napadne dam t 😉 i vediet.; 😉

adamss
17. jún 2010

@luthien.k @erikasadek na papieri som to nevidela, ale vyjadrili sa, ze je to alergia na mlieko...

uankab
17. jún 2010

@adamss , skus si pozriet tuto stranku
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/potr...

najdes tam kopec dolezitych info...

adamss
17. jún 2010

@uankab vecer, ked bude viac casu pozriem uvedeny link. Ja som toho uz vela precitala o alergiach, sice este v januari. Do minuleho tyzdna som to velmi neriesila. Az teraz sa zase objavili pupceky na brade, tak to zacina odznova... A dakujem za link... 🙂

gudulo
18. jún 2010

ahojte, tak som sa prave vratila od novej gastro lekarky - co sa tyka pristupu - je neporovnatelny, mala sa stihla vysypat po ruckach a ked si to vsimla lekarka, tak zmenila mlieko a mame jej o mesiac volat ako na neho reaguje, este si dorobi nejake testy z krvi - chce podrobnejsie, len ju dnes nechcela trapit, poradila ako dalej so zavadzanim jedla, tak som rada a chcela som sa s vami o to podelit - po minulotyzdnovom zufalstve

kamilka12
19. jún 2010

Ahojte,

baby potrebujem poradiť, nedávno nám bola zistená alergia na mlieko (malý má 21 mesiacov, má problémy s kakaním na tele výsyp, ktorý trvá už 6 týždnov) a vraj aj na laktozu, takže žiadne mlieko a žiadny cukor teraz nemôže.

Ako nahrádzate to všetko o čo prichádzajú detičky, ked vlastne mlieko nemôžu? Som v "tomto" ešte nová, tak nemám naštudované veci okolo toho, ale čo by som mu mala dávať aby mal dostatok vápnika..poprípade, kde by som našla recepty, pre takýchto alergikov?

kamilka12
19. jún 2010

práve som si pozrela link čo sem dala uankab a našla som si aj odpovede na moje otázky 😀

beruska24.9.
20. jún 2010

Tak jsem si tu stránku hodila do záložek a až bude chvilka (večer, až bude malá spát), také na to kouknu 😉

luthien.k
20. jún 2010

Jenom k těm stránkám o potravinové alergii: jsou asi nejucelenější na českém internetu na toto téma, ale taky bohužel nejméně přehledné 😅 NIcméně i tam se najdou trochu dezinformace, například článek o intoleranci laktózy, což mi potvrdila i kam.zyk, kterou mnohé z vás jistě znáte a která na tyto stránky také hojně přispívá. Navíc jsem se tam třeba dočetla, že mléko nahrazovat sójovým (i smetana, jogurty...), což se v žádném případě nedoporučuje, protože bílkovina sóji je velmi podobná té mléčné a když nezpůsobuje reakci hned, tak často brzy po častějším používání ano... Takže nejlepší je ověřit si informace z více zdrojů 😉

uankab
21. jún 2010

@luthien.k , hej hej to mas pravdu... ja som bola napr prekvapena ze ak ma niekto intoleranciu laktozy tak moze jest niektore mliecne vyrobky - jogurty atd..
my teraz zapasime so stranou nadchou... ja nechapem, testovanie mliecneho som ukoncila, lebo sa magdalenke zacalo veelmi liat z nosa a mala horucky.. myslite ze to mlieko to mohlo vyvolat? toto je uz druhe testovanie mlieka, co som musela skoncit (predtym nemala az taku nadchu ako teraz, ale hlavne horucky..)

luthien.k
21. jún 2010

uankab, to je žrejmě správně, že se může při intoleranci jíst něco zakysaného, jako jogurt, s tím já ale nemám moc zkušeností, ne zcela pravdivé tam byly ty obecné údaje o intoleranci, jako že je obtížně diagnostikovatelná atd.
Nádcha = nachlazení? No na BKM by to tedy byla netypická reakce, dýchací potíže, dušnost atd., to ano, ale teplota...? Soplíky taky u podávání mléka můžou být, protože zahleňuje, ale že by přímo BKM způsobila nachlazení, to se mi nezdá...

uankab
21. jún 2010

@luthien.k , ja neviem veru, uz mi z toho sibe, budem testovat zase o mesiac... sopliky ma strasne, chudatko ledva dycha... mlieko som hned vysadila (kedze zahlienuje)...

luthien.k
21. jún 2010

uankab, ale mléko pro alergiky doufám dáváš, ne? Bez mléčné stravy se takový prcek ještě neobejde 😉 Jinak já bych klidně nechala i delší dobu mezi těmi testováním, není kam spěchat, pokud pije mléko pro alergiky, není důvod "cpát" mu BKM 😉 Tím, že se mu takhle občas BKM podá, tak se ta alergie jen udržuje.

uankab
22. jún 2010

@luthien.k , ja ju este stale kojim, cize som testovala mlieko na mne... Magdalenka este nic mliecne priamo nejedla.. plus nam doktorka predpisala NEOCATE, aby som jej ho pridavala do jedla, nech si pomaly zvyka na jeho chut, ak budeme musiet po dokojeni nan prejst...
posledne dni nejedla nic, bola len na prsniku zavesena, ale uz je to lepsie...

kamilka12
22. jún 2010

neni mi jasná jedna vec.....chcela som robit palaciny so sojovym mliekom...a na obale sojoveho mlieka je napísané, že obsahuje mliečnu bielkovinu a tiež vraj nie je vhodné pre deti do 3 rokov 😨 Tak môžem dat sojove alebo nie?

luthien.k
22. jún 2010

kamilka12, sójové mléko nedávej, není to vhodná náhrada už i díky tomu, že bílkovina sóji je podobná BKM, takže alergizuje podobně. Palačinky můžeš pro dítě starší jednoho roku udělat z rýžového mléka, které je k dostání v DM drogerii nebo ve zdravých výživách.

erikasadek
22. jún 2010

@luthien.k sransda to som nepocula od nikoho ze je podobne 😕

len ze deti mozu byt alergicke na soju tiez.. 😉

mame ine infoi..
mne skor vzdy bolo povedane z etreba vyskusat , aby s avedelo ci nahodou aj nie je soja;. 🙂
praveze naopak treba vyskusat ... 😉 pokial nie je reakcia tak kludne mozes sojove vyrobky smotanu, majonezu. mliecko.. 😉 jogurty.. 😉
my sme len na toim prezili inak neviem neviem. 😀

u

luthien.k
22. jún 2010

No vidíš, kam.zyk zase radí toto, ona je přece jen chemik a imunolog, tak věřím, že má ty molekuly prozkoumané 😅 😀 To samé s kozím a ovčím mlékem... Fakt se to nedoporučuje, protože když není reakce hned, může nastat brzy, právě kvůli té podobnosti. Když u vás nebyla, tak super 😉

erikasadek
22. jún 2010

@luthien.k nechcem niako kamzyk urazit boze chran.. 🙂 snad mi odpusti.. 🙂
ale soja ano, moze byt alergrn, a preto sa skusa; uz ked je alergia na BKM, aby s avedelo ci aj na soju nie;. 😉
BEZ TOHO ABY SA deti pichali..
kozie , ovcie a ine mlieko je autoamicky zakazane to ano.; ale soja a ine vegetalne nie;; skor naopak.. treba skusit .. a vidiet reakciu.. 😉

toto je nova vlna, alergologov...
neber to zle, joshova lekarke, je dobra, a ta druha v nemocke ma kredit na novu 5 rocnu studiu alergikov, je to profesorka, podl anej s abudu ucit neskor novy lekari. 😉
takze fakt co s atyka info od nich su najnovsie;; 😉
odpust mi tento prispevok.. 😉

bianka234
22. jún 2010

erika, takže ak tomu rozumiem, tak doktorky ktoré mi tvrdia nech soju nedávam, aj ked v krvných testoch vyšla neg., že je to alergen a nech neriskujem, tak myslíš, že ak ju znáša môžem ju s kludným svedomím dávať? testovala som aj jogurty aj mlieko sušené aj tekuté a bolo v pohode, len som prestala práve kôli lekárom

erikasadek
22. jún 2010

@bianka234 mne to tak bolo odporucane tu, a aj som to robila.. v pohode bez reakcie ,a soju spokojne papal denne svoj sojovy jogurt a palcinky so sojovej smotany, alebo francuzske zemiaky s sojovej smotany cela rodina sme takto papali s nim. 😀

a pekne s toho vysiel a to je silny alergik na vela veci no soja mu niako neposkodila..

skor naopak ma sa skor dat aby telo si zvyklo po malych dakach samozrejme a sledovat ak nie je reakcia tak v pohode;.. 😉

luthien.k
23. jún 2010

Tady, když je AE, tak se preventivně doporučují vyloučit všechny hlavní známé alergeny, jako rajčata, jahody, kakao atd. a mezi nimi i sója, a to proto, že když je někdo senzitivní, tak i když mu alergen ze začátku nevadí, může si na něj alergii snadno vypěstovat. Takže bianka234, je to na Tobě 😉
S tím nastolováním tolerance má erikasadek pravdu, to doporučila kam.zyk i nám, i když malý na BKM přímo podané reaguje, přes MM ne, takže si můžu s klidným svědomím dávat sem tam mléčné a tak pomalinku pomoci nastolovat jeho toleranci vůči BKM.

luthien.k
23. jún 2010

A jinak se erikasadek určitě nezlobím, je moc zajímavé, že na stejnou věc existují protichůdné názory a vždy si je ráda poslechnu 😉 Hádat se tu kvůli tomu určitě nebudeme 😉 😀

bianka234
23. jún 2010

len čo z toho si vybrať?

erikasadek
23. jún 2010

@luthien.k nikdy sme sa nehadali 🙂 je to len pohlad na vec s inej krajiny 😉

a co sa tyka francuzsa tak je na vysokej urovni.. 🙂
ale bianka tebe s toho vyplybva len jedno.. riad sa teraz tvojim rozumom a materinskym citom skus a uvidis;. 😉 😉