Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

yidaky
7. máj 2013

No toto teda aj mna zaujima, ta zmrzka 😉. Inak u mojej zistili alergiu na BKM teraz a to ma uz 6 r. Neustale sme zapasili s exemom, stale sa nam opakoval. Bola som u 3 koznych, ani jedna ma s nou neposlala na imuno-alergologiu 😠. Nikam, len predpisovali vsakovake maste. Tak som sa poslala "sama". Neviem nakolko su doveryhodne tie testy, ale moju velmi casto pobolievalo brusko. A napr. uz pocas lizania zmrzliny, ju zacalo skriabat v hrdle a zacala pokasliavat. Tak to je myslim, jasny dokaz alergie ☹. Uz je to asi 2 tyzdne co to vieme, ale priznam na rovinu, ze sa dost trapime. Malej vobec nechutia sojove, ryzove ani mandlove dezerty a jogurty. Chybaju jej tie "normalne". Zjedla aj 2 denne. Minule som jej robila privarok so sojovym mliekom, absolutne mi to nechcelo zhustnut, ani s kukuricnym skrobom. Ach jaj 😖.

katkri
8. máj 2013

@luthien.k @katyxq ďakujem veľmi pekne za tip 🙂 tú banánovú musím vyskúšať, hoci mám len ponorný mixér tak neviem či to pôjde 😕 a robíte len banánovú ale tam miešate aj iné ovocie prípadne kakao?

katkri
8. máj 2013

@yidaky ani našim dievčatám nechutia tie ryžové, mandľové dezerty, či jogurty tak ich ani nekupujeme, sem tam spravím krupicu, puding z ovseného mlieka a do prívarku pridávam ovsenú alebo ryžovú smotanu + hladká múka a pekne mi to zhustne

katyxq
8. máj 2013

@katkri Já zkoušela je tu banánovou a banánovo-kokosovou, z jednoho banánu jsem to po troše boje ušmrdlala ponorným mixérem 😉

yidaky
8. máj 2013

@katkri No ja som robila s mliekom a nic moc teda /ani privarok, a brokolicova polievka 😝/. Uz som si aj smotanu kupila. Tak budem trenovat dalej. No poviem, ze to teda dost komplikuje zivot. My mame este aj zltko a kakao. Nic ine v obchode nerobim, len studujem etikety 😠 .

eyael
8. máj 2013

prosím co to je "prívarok" ? 😉

victoriad
8. máj 2013

Mamicky, prosim vas, mozem dat dcerke 100% ovciu bryndzu a vyrobky ako korbaciky alebo neudeny ovci syr, ak ma intoleranciu na laktozu?

eyael
8. máj 2013

@victoriad tvrdé a zrající sýry obsahují přirozeně malé množství laktázy, takže pokud je alespoň minimálně zachovaná její produkce v těle, nemělo by to vadit. Ale stejně nezbývá, než to zkusit 😉

yidaky
9. máj 2013

Baby, este ma zaujima, ako riesite potraviny, kde je pisane na etikete, ze "moze obsahovat vajicka, mlieko..." alebo "vyrobene v zavode, kde sa spracovava mlieko..../. Aj ked nie je v zlozeni pisane mlieko alebo vajcia, na vacsine vyrobkov, potom citam aj tieto vety 😠 . Je mi jasne, ze sa "chrania", ale potom neviem ci to mozem malej kupovat alebo nie. No potom by som nemohla kupit skoro nic...

luthien.k
9. máj 2013

@yidaky taková zmíňka nevadí.

luly13
9. máj 2013

@yidaky dietu drzim kvoli krpcovi ja a ked na zlozeni precitam moze obsahovat stopy ci noeco pod automaticky putuje do kosika 🙂.
Inak pouzivam ovsene mlieko z dm. Vcera som robila hrncekove muffinky.a dala som tam ovsene mlieko a kokosovy olej namiesto masla.a boli super. Do "smotanovych" polievok a privarkov nam chuti ovsena smotana a napr do rizota bola fajn ryzova. No ta sa mi skor zda taka mazlava. Ovsena je fakt fajn 😉

demo
9. máj 2013

@eyael husta a syta smotanova omacka strukovinova. Pridava sa napr k zemiakom a fasirke. Alebo iba tak s chlebom.

betelgeuzz
9. máj 2013

Co je to za značku ta ovesná smetana? U nás ve zdravé výživě jsem ji neviděla, ale můžu se zeptat, jestli mi ji neobjednají. A jakou to má trvanlivost?

luthien.k
9. máj 2013

@betelgeuzz je to zn. Oatly. Trvanlivost netuším, kupuju ji málo, ale myslím, že ji má delší, než klasická smetana.

mirulka147
10. máj 2013

@katkri ahoj kde sa da kupiť ryžova alebo ta ovsena smotana ?

luthien.k
10. máj 2013

@mirulka147 prodejny zdravé výživy, některé větší hypermarkety.

martinakl
10. máj 2013

Ahoj holky. Chci se zeptat, odkdy se dělají testy na potravinové alergie? Hlavně ABKM.
Kuba měl na ni podezření krátce po narození. Do 3m jsme oba drželi dietu, nicméně po porušení diety se alergie nepotvrdila, tak se stravujem normálně. Kuba je ale hrozně uplakanej, vzteklej, špatně spí jak přes den tak v noci. Někde jsem četla, že by tohle taky mohl být příznak ABKM. Tak nevím, jestli mám zkusit znovu nasadit dietu nebo si vyžádat ty testy.

luthien.k
10. máj 2013

@martinakl testy nejsou směrodatné, jediná směrodatná je eliminační dieta - pokud se po ní potíže zlepší a po zavedení BKM opět zhorší, tak to je jediný 100% průkaz alergie. Testy lze dělat v jakémkoli věku, ale mají jen malou vypovídací hodnotu. Dovolím si výňatek z odborného textu dr. Pavla Frühaufa: Diagnosticky neexistuje jednoznačný laboratorní test, kterým by bylo možno celý komplex ABKM postihnout. Vyšetřování různých protilátek proti KM proto nemusí přinést jednoznačnou odpověď a jejich pozitivita je pouze pomocným diagnostickým faktorem a může být i falešně pozitivní - vyšetřování IgA a IgG protilátek je zcela zbytečné a zavádějící, což vede k mylným diagnózám a zcela zbytečným dietám. Pozitivní protilátky ve třídě IgE nejsou důkazem alergie na KM. Pouze 20-30 % dětí s IgE protilátkami na KM má pozitivní expoziční test (4). Lepší je negativní prediktivní hodnota testu - negativní protilátky ve třídě IgE vylučují anafylaktickou reakci. Rozhodnutí o změně výživy je stejně nutno přijmout před zhodnocením vyšetření protilátek. V současné době jsou ceněny nejvýše prick testy, ale ani jejich senzitivita a specificita není stoprocentní. Náplasťové testy nejsou obecně doporučovány (časová náročnost, subjektivita, omezený informační přínos).

Zlatým diagnostickým standardem proto zůstává zhodnocení eliminace KM z výživy a následná reexpozice k potvrzení alergické povahy reakce. KM se zavádí znovu do výživy obvykle po 1 - 4 týdnech předchozí eliminace. Při takto prováděné diagnostice se původní hypotéza o ABKM potvrzuje podle různých pramenů pouze u 30 - 60 % původních suspekcí na ABKM. Podstatou reexpozičního testu je podávání zvyšujícího se množství KM pod lékařskou supervizí v prvních hodinách podávání, kdy by měly být zachyceny nejzávažnější reakce vyžadující akutně kromě přerušení podávání KM i event. medikaci při anafylaktické reakci (adrenalin 0,01 mg/kg/dávku s.c., event. dále kortikoidy). Metodika podávání KM při reexpozici je uvedena v tabulce č.3. Je vhodné používat mléko se sníženým obsahem laktózy nebo bez ní aby bylo vyloučeno současné posuzování tolerance bílkoviny a laktózy.

K nalezení je ve www.wikiskripta.eu pod názvem Revidovaný doporučený postup při diagnostice, léčbě a prevenci alergie na bílkovinu kravského mléka (nejde na něj odkázat přímo).

martinakl
10. máj 2013

@luthien.k A myslíš, že by ta "špatná nálada", nespavost a tak mohla být tím? Jinak žádné problémy nemá (jako např. průjem, vyrážka a tak).

luthien.k
10. máj 2013

@martinakl ano, může to souviset s bolestmí bříška.

martinakl
10. máj 2013

@luthien.k Děkuju...

eyael
12. máj 2013

@demo děkuji za vysvětlení, už je mi to trošku jasnější, jen nevím co to znamená "strukovinova"? 😒 🙂

demo
12. máj 2013

@eyael no teda, lustenina 🙂

eyael
13. máj 2013

@luthien.k možná, že Anetka nemá alergii na BKM, ale "jen" intoleranci laktozy. Mluvila jsem s gastro doktorem, co k němu chodím s Aduš, jak by doporučoval dál postupovat, že pediatra udělala krevní testy a že tedy tvrdí, že má Anet ABKM.
On říkal, že to je velmi nepravděpodobné. U takhle velkých dětí z krve vyjde pozitvní test, pokud snědli něco s BKM než že by měli přímo alergii, prostě to jen ukáže přítomnost protilátek. Což by docela odpovídalo, malá od malička konzumuje vše s mlékem. Ale zas to bolení bříška a průjmy vykazují, že je něco špatně... Máme za 14dní přijít na speciální dechový test a máme vzít výsledky krve od pediatry. Podle všeho to ona neumí přečíst a správně vyhodnotit. Ale je tu naděje, že by Aneta nemusela mít tak přísnou dietu jako Adélka, to by mohla např. tvrdé sýry, občas plnotučný jogurt nebo bezlaktozové mléko... no uvidíme.

luthien.k
13. máj 2013

@eyael souhlasím, že je to málo časté, ovšem někdy je intolerance laktózy natolik silná, toho enzymu k jejímu štěpení tak málo, že ta dieta je v podstatě stejná, jako ta u ABKM (ovšem bez omezení hovězího, sóji atd., což by bylo dobré). Znám i takové (dospělé), co aby mohli třeba brát antihistaminika (která obsahují laktózu velmi často, byť v minimálním množství), musí si k tomu vzít i tabletku s enzymem laktázou... Uvidíte, co ukáže výdechový test, intol. lakt. se snadněji diagnostikuje, to je výhoda 🙂

eyael
13. máj 2013

@luthien.k jj, přesně jak píšeš, sama jsem zvědavá, co se zjistí. Pozitivní taky je, že se přinejhorším dají brát "laktozové" tabletky.

katkri
13. máj 2013

@mirulka147 tak ako píše luthien.k 🙂 my ich kupujeme v bio obchode alebo v predajni zdravej výživy

atemi
16. máj 2013

Predam lacno takmer novy vyrobnik rastlinneho mlieka - Soyabella. Ak ma niekto zaujem, pozrite tu: http://elektro.bazos.sk/inzerat/25592130/Soyabe...

loralo
22. máj 2013

@luthien.k prosim vas, neviete mi povedat, ci mozem davat sojove mlieko alpro 9mesacnemu dietatu? a dalej ma zaujima jeho priprava, ci ho mozno klasicky prihrievat. Mozno sa to tu uz rozoberalo, ale nemam sancu precitat celu diskusiu 🙂

yidaky
22. máj 2013

@loralo Ahoj...no ja by som mozno uvazovala nad inym mlieckom ako sojovym. Su rozne ako spaldove, ovsenne, mandlove... kedze aj soja je silny alergen. Pouzivanie ako normalne mlieko, cize kludne ohrievat, pouzivat do varenia 😉 Inak, baby Ti skor poradia, su aj nejake UM mliecka pre deti - alergikov. Mozno moze aj pediater predpisat?