Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

luthien.k
27. apr 2011

@mamusia, může to být alergie na BKM, ale zda vám to někdo potvrdí, to je otázka, testy v tomto věku vám nikdo neudělá, dělají se tak kolem půl roku obvykle nejdřív (ale záleží na konkrétním alergologovi) a navíc nejsou u kojenců moc průkazné, vycházejí falešně negativně například a asi u 50% alergiků na BKM se neukáže z testů (z krve) nic, protože mají typ alergie, který se z krve ani jinak zjistit nedá, jen vysazením BKM. Takže nejlepší je pozorovací metoda - vysadíš na minimálně 2 - 3 týdny vše mléčné ze své stravy a když se stav zlepší, je napůl jasné, o co jde. Pak se zkouší BKM znovu do Tvé stravy zavádět a když se stav zase zhorší, je to 100%.
Rozhodně nebude muset být na UM!!! Stačí, když budeš Ty na dietě, něco Ti o tom pošlu do IP.

mamusia
27. apr 2011

@luthien.k dakujem pekne 🙂 no to ma moc netesi byt pol roka na diete 😅 tak ale co nespravime pre nase deticky,ze? Dr.nas asi posle na chirurgiu a odtial na sono bruska teda,na buduci tyzden ideme do poradne,tak som zvedava 😖

luthien.k
27. apr 2011

@mamusia, uvidíš, co bude na chíře a sonu bříška, já doufám, že to bude "jen alergie", to je totiž podle mě ta lepší možnost, než nějaká zavážnější diagnóza 😉 Děti z ní při poctivé dietě obvkle do tří let vyrostou a maminkám dieta bez BKM neuškodí, je to velký mýtus, že pro naše stravování je nutné mléko, dneska se dá adekvátně nahradit i při kojení, viz. ty rady v IP 😉 Tak dej vědět!

modra1
28. apr 2011

@mamusia diéta je úplne v pohode, je to len iný spôsob stravovania. Podstatné je, že výsledky sú významné. Teraz jej naozaj môžeš pomôcť len tým úplným vysadením mliečneho a pridaj užívanie probiotík, cez tvoje mlieko prejde aj do jej čreva a veľmi môžu pomôcť. O také 2 týždne by bolo vhodné podávanie probiotík aj malinkej - Bio Gaia, dlhodobo.

mamusia
28. apr 2011

@luthien.k @modra1 dakujem baby,tak vcera som si bola nakupit vhodne pripravy 😉 akurat zacalo Rajo vyrabat lakt free mlieko,tak som hned brala 😀 ja nelubim mlieko,ale tak do kavy,na puding a tak bude ok 😉 Kupila som si aj probiotika Dophilus Adults a aj ten vapnik biomin H,teda nechala som tam peknu sumu za vsetko,ked som videla,ze keksiky stoja 2,49 eur 😲 no hroza. Ja tak trochu drzim aj bezlepkovu stravu....mam inak pocit,ze mala sa uz tak nepuci - ale to si mozno len nahovaram 😅 Uvidim po tyzdni aspon,ze ci bude lepsie - peve dufam 😅

luthien.k
28. apr 2011

@mamusia, lakt free mléko nebrat!!! Ty by ses měla vyhýbat bílkovině kravského mléka, to je něco naprosto jiného než latkóza, laktóza je mléčný cukr a na ten není alergie, ale někteří trpí jeho nesnášenlivostí, že ho neumí trávit, a to jsou dvě různé věci - alergie na bílkovinu kravského mléka a nesnášenlivost (intolerance) laktózy. Do kávy i na pudink se hodí Reis drink calcium z DM drogerie 😉
Co se týče lepku - nemá smysl držet bezlepkovou dietu, lepek nepřechází do mateřského mléka 😉 Má smysl omezit výrobky z klasické pšenice (triticum aestivum), což je také častý alergen (to je klasická bílá mouka a veškeré kupované pečivo). Do koláčů dávat vždy příměs mouky z jiné obiloviny - špaldovou mouku, kukuřičnou, pohankovou, rýžovou...
Jo, ceny jsou nemalé, ale je to pro dobrou věc 🙂 Já teď taky kvůli mladšímu držím opět přísnou HA dietu, tak vím, o čem mluvím, nemůžeme ani vejce, sóju (té se také vyhýbej!!!) a spoustu dalších věcí (se starším jsme byli jen na nemléčné, a to do roka, dokud jsem ho kojila).

mamusia
28. apr 2011

@luthien.k aha..to som nevedela,ze ked je lakt free,ze tam je ta bielkovina 😲 Reis drink uz nevyrabaju,bola nejaka nahrada natura nieco,ale ze uz tiez nie je,ale ze hadam nieco nove vymyslia este,tak uvidime.

luthien.k
28. apr 2011

@mamusia, s tím Reis drinkem se mi to nezdá, maminy ze Slovenska ho určitě v DM drogerii kupují... @modra1, je to tak???

kaja73
28. apr 2011

@luthien.k
@mamusia my ho kupujeme v DM ku-Reis drink natura a aj calcium.Ale teraz bola daka akcia-sli velmi dole s cenou a vypredal sa.Nemohli sme ho zohnat,tak teraz neviem ,či je to preto, že koncia,alebo len proste bola akcia 😕

modra1
28. apr 2011

@mamusia minulý týždeň som Reis drink calcium kupovala v DM, oni majú často vypredané veci a o 2 dni sú doplnené. Presne ako píše @luthien.k nemôžeš žiadne mlieko ani nič kde je mlieko obsiahnuté, syry, jogurty, často pečivo, sladkosti, nesmie tam byť písané sušené odstredené mlieko, srvátka, kasein, ...., prídeš na to. Biomin H si nechaj predpísať u svojho lekára, ušetríš asi 9€.
Aj dieťatku, ktoré nemá alergiu veľmi prospeje ak matka neje mliečne, nie to ešte alergikovi. Napr. u nás prešli koliky do 2 dní od začiatku mojej diéty + ja som hneď malej nasadila Bio gaia, mala 5 týždňov.

mamusia
29. apr 2011

@modra1 @kaja73 tak som tam aj dnes bola v tej DM-ke a nemaju ho...pozriem este u rodicov v Nitre,ci nahodou tam nebude... A sladkosti mozem vsetky tie z bio predajne,ktore neobsahuju bielu muku a tie ostatne veci,ako mlieko,maslo a tak? Ja som za Biomin H platila 5.91 eur.

kaja73
30. apr 2011

Baby, ak niekto potrebuje na skušku Neocate-či zaberie ,tak mam 4,alebo 5 baleni .Jedno za 4 euro-to je receptova cena,plus postovne.Inak stoji 78 euro.Ozvite,kto ma zaujem.

monapink
1. máj 2011

ahoj,mala je kojena a ve tretim mesici mela osklivy atopicky ekzem po celem tele,nejvice na hrudniku,po zavedeni diety bez BKM ji behem chvilky vymizel,ale zustal ji maly flicek na rameni,nekdy bledne,jindy je zarudlejsi a stale nam ne a ne vymizet..Mudr nam doporucila nebeskou mast,objednala jsem ji na kozni,pze celkove ma pokozku suchou i pres me pravidelne mazani,pouzivame Ecipial mastny krem a stridame to se slunecnicovym olejem..To ze ji flek nevymizel,muze to znamenat,ze jeste neco v me strave ji vadi? 😲
Take mam problem s jejim buzenim v noci,muze to souviset nejak s alergii na BKM?Hodinu po usnuti se budi,a pak tak ruzne,v noci spi neklidne,kojim ji 2-3 krat vicekrat hlad nema..ale neustale ji tisim a uklidnuju,nevim zda to jsou nocni desy nebo zda to souvisi s bolenim briska,hazi sebou,vypada to tak,ze chce spat a nemuze...Kdyz jako boleni briska mi to uz ted neprijde,drive pred dietou mela boleni a to vypadalo jinak nez nyni..Ze zacatku jsem myslela,ze je to hlady,vyzkousela jsem kasi Sinlac,pak mi ctyri dny nekakala a tak jsem ji zase davat prestala,vyzkousela jsem ji pred vecernim spanim dat UM Nestle Althera,chutnalo ji,ale buzeni a spani stejne..
Zacinam mit strach cim to muze byt..Dietu dodrzuji a vse si hlidam..ja uz vazne nevim..samozrejmne ze i kapky BG davam,sem tam ji dam Baby Calm..

kacamar
1. máj 2011

@monapink jak pres kopirak u nas ☹ synovi je 5 mesicu, ma silny atopicky ekzem, chodime na kozni a byli jsme u alergologa - ma silnou alergii na BKM, vajecny bilek a arasidy a do budoucna mame ocekavat i alergii na pyly ☹ 😢
Taky kojim a dodrzuji dietu - presto se casto osypava - asi mu bude vadit v moji strave jeste neco jinyho.... v noci se taky porad osiva a drbe si hlavu a spi neklidně, ale to je tim, ze se pod perinkou zahreji a pak je zacne ten atopak svedit, tak se ošívají. Zkus mazat necim primo pro atopiky, co tlumi svedeni. My ted mame Eucerin Omega 12% a krem Lipobase.. Mame toho teda mraky, ale tohle je asi tak nejlepsi 😉

jdu si to tu trochu procist, at poberu zkusenosti od ostatnich a priucim se 🙂

monapink
1. máj 2011

@kacamar My jsme se ekzemu po diete zbavily,krom jednoho fleku na raminku..takze ja mazu jen tak preventivne a aby nemela suchou kuzi..no ve ctvrtek jdem na kozni,tak jsem zvedava,co nam doporuci,povim tam o tom nocnim neklidu..zarazi mne,ze se ten flek drzi a obcas rudne,jiste ji bude jeste neco vadit a testy nam udelaji az v roce,drive pry ne!Tak ted se bojim prikrmu,budu muset v nich byt hodne opatrna..
Tohle mne nenapadlo,ze by spala neklidne kvuli svedeni,dekuji za upozorneni,dnes jsem dala lehci prikryvku a lehci pyzamko,tak uvidim,zda to melo nejakou souvislost 😉

kacamar
1. máj 2011

no zkus to. my spime pod tlustyma dekama a malej ma jen slabou larysku, aby se nepotil a kdyz je pod moji dekou, tak se hned odkope.
Nase detska taky nejdriv delala cavyky s alergologii, ale nakonec jsem si to vydupala - chtela jsem vedet, co mu je a na co si davat pozor ;) respektive mliko mi bylo jasny, ale chtela jsem to mit potvrzeny.

luthien.k
2. máj 2011

@kacamar, co je nejlepší mazat na AE, to se nedá takhle říct, každému sedne něco jiného a je třeba zkoušet 😉 A hlavně záleží na stádiu ekzému, něco jiného je na akutní a subakutní stavy (mokvání, červené pupínky, fleky), něco jiného na chronická, suchá stádia... Například po Lipobasi tu bylo v diskuzích už x osypaných dětí, je to fakt hodně individuální 😉
Testy - nemusí říct vše, nejlepší metoda je eliminačně expoziční test, viz. http://www.proalergiky.cz/aktuality/128.html Doporučuju pro Tebe přísnou HA dietu, ne jen vysadit to, co bylo v testech, návod na ní najdeš také v článcích.
Jinak u polyvalentních alergiků, jako je váš malý, je to vždycky složitější se dopátrat všeho, co vadí, jsou tam i často i vlivy vnější silnější než u ostatních dětí a ty inhalační alergie naskakují někdy dost brzy... Kéž by to u vás bylo jinak 🙂

mamusia
2. máj 2011

Caute baby,

chcem sa spytat,ze co tak jedavate,bo ked mozem len isty druh masla a detsku sunku,to stale papate to iste na ranajky a veceru? 😅 A mozem granko?

Inak otec mi kupil nakoniec ten Reis drink,mali posledne 3 v 2 DM-kach,tak hned nabral 😀 no veru tu ryzu tam fest citit 😅 no treba si asi nato zvyknut,ze?

A ta spaldova muka,tak je aka,ako hladka,ze da sa z nej vsetko robit,ci nie?

blandik
2. máj 2011

@mamusia - My u nás používáme rostlinný margarin - bio vive, je dražší, ale chuťově moc dobrý, je tam kokosový, palmový tuk, slunečnicový olej a citr., mrkvová šťáva. Ačkoliv malý by už máslo nejspíše snesl (vyhasíná alergie), tak jsme se rozhodli, že budem tento dále používat, chutná nám a nechceme už spátky zajet do nadměrného používání BKM. Jinak můžeš používat kokos milk (sušený ze zdravé výživy) a vařit si v něm krupici, pudink, máčet vločky. Nevím, co přesně můžeš nebo nemůžeš..napsala bych více...Jestli jsi jen na dietě bez BKM? nebo i něco jiného?

mamusia
2. máj 2011

@blandik dakujem 🙂 no mala ma uplne vodnatu stolicu od narodenia,tak skusam bkm dietu a aj bez bielej muky,zatial to drzim od minuleho stvrtka,ale zeby bola nejaka zmena v stolici,to veru nie je.....tak uvidim po dlhsej dobe, v stredu ideme k pediatricke do poradne,tak nas urcite posle na sono bruska.

blandik
2. máj 2011

@mamusia - luthien dávala výše na této stránce odkaz na eliminačně expoziční test a taky,že ha dieta se dá nají taky v článcích na tom servru...takže podle mě bych dále držela přísnou dietu s vyloučením BKM (i v ostatních potravinách) a pokud by to nezabralo, tak bych zkusila onu HA dietu. POkud jsi zatím vyloučila jen BKM, tak můžeš marmelády, vařit krupici, pudink v alternativním mléce...S BKM je dobré vyloučit ale i výrobky ze soji, kozí produkty a hovězí.

luthien.k
2. máj 2011

@mamusia, a co na to vůbec pediatr? Ta špaldová mouka se prodává i polohrubá, hrubá, krupice... Ale je to k sehnání spíš na internetu. Protože jí obvykle dávám jako jednu z více druhů, tak dávám většinou hladkou, protože ta se nejlíp shání v obchodech a v pohodě 🙂
@blandik, psala jsem mamusia nějaké tipy do IP 🙂 Dlouho jsme se nepotkaly 🙂

mamusia
2. máj 2011

@luthien.k pediatricka nic,ze ak sa to nezlepsi,tak pojdeme na chirurgiu na sono bruska. V stredu ideme do poradne,tak uvidim,co povie.....

blandik
2. máj 2011

@luthien.k -ano, dlouho jsem nepřispěla. Občas nakoukla a člověče, všechno zodpovězené, tak jsem si říkala, jak to stíháš s tím malým drobkem? Až dneska 😉 Doufám, že se vám daří dobře.

mamusia
5. máj 2011

Caute,

tak boli sme vcera u pediatricky a ta nas poslalana chirurgiu a odtial pojdeme na sono bruska a aj cez konecnik,ze ci ho nahodou nema zuzeny,tak ideme zajtra tam.

Uz drzim dietu bez BKM a bielej muky tyzden a ziadna zmena,ani len ta najmensia,neviem,no podla mna by sa uz nieco zmenilo,ak by to bolo to. Ze ci to ma vyznam drzat,alebo ako dlho to mam drzat,ked sa nic nezmenilo?

luthien.k
5. máj 2011

@mamusia, tak dej vědět, jak dopadnete, jinak dieta má smysl max. ještě týden, pak už to smysl nemá a příčina bude nejspíš jinde...

kaja73
5. máj 2011

@luthien.k Ahoj.Myslim, že nebudes suhlasit s tym čo robim,ale aj tak sa ta opytam-testujem cca 5 den kozie mlieko-už ma nebavi ta umelina a citala som vela pozitivneho na to kozie mlieko- a zatial je to OK,niekde som čitala,že skrižena alergia sa može prejavit aj po mesiaci.Počula si o tom,je to pravda?Vsetky potraviny totiž testujem len tyžden a ak je to OK,tak ich nasadim v plnej davke.Kupujem susene bio kozie mlieko a casom mam možnost mat cerstve od domacej kozy.Mysliš, že ked zaial neraguje tak je to už OK,alebo mam testovat male davky mesiac?Viem, ža ta tymto nenadchnem,ale moji bratranci aj sesternice na tom mlieku vyrastli-cerstvo nadojenom a prevarenom- a dodnes-to maju už vyse 30 rokov su zdravi ako buk,bez alergii a aj ich deti ho piju a tiež nemaju žiadne problemy-ani len silnejsiu nadchu este ich decka nemali a to maju 3 ,5 a 6 rokov. Od nich by som mala mat potom to mlieko.Co si o tom mysliš-o dlžke testovania?

luthien.k
5. máj 2011

@kaja73 🙂, předpovídáš dobře 🙂 Jsou k tomu dva důvody - samozřejmě riziko naskočení zkřížené reakce (což může být kdykoli, pokud vím, tak senzibilizace na zkřížený alergen není časově omezená a proto se potravina s tímto rizikem nedoporučuje vůbec zkoušet) a ten druhý - kozí mléko je v nevhodnosti na pití pro dítě na tom stejně jako kravské, vzhledem k nutričním hodnotám se stejně jako kravské nedoporučuje do tří let na pití... Ale je to samozřejmě věc názoru a osobních preferencí 😉 Takže raději střídmě, když už a testování myslím stačí klasicky týden, ale v případě potíží později to bude první možný viník na ráně... 😉

kaja73
5. máj 2011

@luthien.k Nesklamala si 🙂 Ale som rada,že si sa do mna nepustila.Ja to proste "musim" otestovat.Neda mi to,je to taka "nutkava " potreba 😝 je mi jasne, že pri problemoch-hocakych, s tym striktne končim.Ale až na železo ma to mlieko fajn zloženie a aj bielkovina je rozptylena jemne ako pri mm.Dalej ma silne protirakovinove učinky,lieči traviace problemy-na rozdiel od kravskeho čo ich vyvolava a silne podporuje imunitu.Tak to teda idem zistit sama -začala som ho pit aj ja a uvidime.Uplne som vysadila kravske mlieko aj u mna-myslim na pitie.Možno je to totalna blbost,ale kym nevyskusam,tak neviem.Diky za toleranciu. 🙂

luthien.k
5. máj 2011

@kaja73 😉 v pohodě, však nikdo nemáme patent na rozum, takže nějak prosazovat svůj názor na sílu je nesmysl 😉 Jinak to s tou možnou reakcí na zkřížený alergen kdykoli mám osobní zkušenost, začalo mi to břízou kolem dvaceti let věku (klasická senná rýma) a v průběhu deseti let, postupně, mi začalo vadit vše, co s břízou zkříženě reaguje, ořechy, spusta ovoce a kořenová zelenina... Prostě je to riziko, ale důležité je, že o něm víš. Co se týče těch nutrničních hodnot kozího mléka, na ty expert tedy opravdu nejsem, jen co vím, že je v něm ještě víc bílkoviny než v KM... Údajně. Ale sama jistě poznáš, jestli vám dělá dobře nebo ne 🙂